• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KAKO UZGOJITI KVALITETNU JUNICU

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Eto, ovo bi mogla biti zanimljiva i edukativna tema. Šta vrijedi pisati ovo ili ono. Da vidimo tko šta zna, misli da zna i radi li uopće kako treba. Očekujem da nas BOGEC i ovdje prosvijetli i unaprijedi hrvatsko stočarstvo.
Uglavnom, koliko vidim, malo ljudi u hrvata zna kako treba s teladi postupati od samog trenutka telenja pa na dalje. Ono što ja vidim na gospodarstvu mojih roditelja, mislim da se radi krivo. Ono, daj tele pod kravu da ga liže...
Ja mislim, ispravite me ako griješim, da je krava izvor zaraze za to tele. Tele bi odmah po mome trebalo maknuti u drugi dio staje, ili još bolje u staju namijenjenu samo za uzgoj teladi. Vidio sam vani da se prakticira da svako tele ima svoju kućicu, nekakav iglu.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,020
kod mene kad se oteli krava ili junica tele se odmah miče od krave,,i nekih 5dana je na slami a poslije ide u bokseve,svako tele ima svoj boks kako ti kažeš IGLU..kad odraste ide na vez a sada radimo bokseve gdje če biti 5-7komada teliča tih malo većih pa da ih možemo raspoređivat,,napravit čemo 4boksa,,
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
cabage kaže:
Eto, ovo bi mogla biti zanimljiva i edukativna tema. Očekujem da nas BOGEC i ovdje prosvijetli i unaprijedi hrvatsko stočarstvo.
Uglavnom, koliko vidim, malo ljudi u hrvata zna kako treba s teladi postupati od samog trenutka telenja pa na dalje.

vidim zanimljiva tema za mene :D
pa ajmo redom, možda od ovog da počmemo :!:
Obrisan neispravan link.
sam tijek telenja može iči u više smjerova, pitanje je da li je krava otvorena, kako je jaka, koliko ima masnog tkiva, a kakvim je bikom osjemenjena, da li tele je u ispravnom položaju, da li tele treba okrenuti u maternici, da li je naopako, da li su se u zdjelici kosti raširile, e to treba znati majstor koji teli krave ( bogec i njegov stari), da se krava ne bi mučila ako je teže telenje stavljaju se štrikovi na noge teletu oko kičice, to je iza papka, i lagano se napinje i zadržava napeto , kad prođe glava onda se vuće jer ne smije stati u kukovima tele na izlazu, to se sve radi ako se vidi da se krava ne može sama oteliti i da joj se sami tijek telenja olakša.
prije samog procesa telenja valja kravi dati oko kilu šećera da pojede da nakon telenja ne bi izgubila snagu, inače krave jako vole šećer.
kad tele izađe van samo ili uz našu pomoć, očisti mu se sluznica nosa i sluz iz usta, metne mu se malo octa pod nos i na to redovito trzne s glavom i to je znak da je ok, očisti pupak, a ako ne diše pravilno, prime ga dvojica malo žešćih ljudi i dignu u zrak držeći a za zadnje noge, dok jedan " tera bicikl " sa prednjim nogama da srce proradi.
i tako tele je sad ko monbončić, i sad ga metnete na suhu slamu na njegovo mjesto gdje bude bilo, nije toliko bitno da je to box ili vez, bitno je da je čisto i da nije propuh.
dva sata nakon telenja slijedi dojenje krave i davanje kolostruma teletu, zašto dva sata jer je onda kolostrum najjači a tele treba dobiti što prije dozu imuniteta.
kravi za to vrijeme dajete stočno brašno iliti posije, jer potiče peristaltiku crijeva i pomaže u izbacivanju posteljice, koja treba izači
tele nakon telenja treba maknuti od krave i od djela gdje je puknuo vodenjak tj plodna voda gdje se razlila, jer se tu razmnažaju bakterije.
e sad dalje o svim tjekovima telenja drugom prilikom koga zanima, znači tjek telenja , postupanje sa kravom :!:
a nama je sad zanimacija ono malo slatko tele :!:
ljudi u večini slučajeva prežderavaju telce, teletu je dovoljno do 3 litre mlijeka na obrok 2 puta dnevno, nakon tjedan dana početi prelaziti na mliječnu zamjenicu, po mogučnosti skuplju poput schaumanove koja ima dobar i ujednačen sastav i ima limunsku kiselinu protiv proljeva, telci ju vole, tako da je taj prelaz kod mene u kojih 4 obroka, kad počme dobivat zamjenicu, počme dobivat sijeno i malo sjenaže koja je malo suhlja, tele nakon dva tjedna počinje uzimat voluminozni dio jer ga niste preforsirali sa mlijekom, držite zamjenicu stalno na toj razini sve do dva mjeseca starosti uz povečanje voluminoze i uveđenje sjenaže graška i peletiranog djela smjese sa mjesec dana starosti, teletu uz zamjenicu dajete posebno i vodu da pije.
petetirane smjese sadrže mliječnu zamjenicu tako da to tele voli jesti :D , brašnato ne davati jer davanjem brašna se previše razvijaju crijevne resice iliti viliji, pa tele teže postaje pravi preživač i neče imati svoja svojstva ni da je najelitnije tele.
sa dva mjeseca odbijanje, tele nije debelo ko za sajam, jer nije niti sisalo toliko puno ni dugo, a postalo je preživač, a vama je to u interesu da je što prije preživać.
telcima nikad ne davat da sisaju kravu, jer sisaju samo određene četvrti pa mužnja nakon toga opeterečuje opet tu četvrt i tele ne smije dobit mlijeka kolko mu se prohtije.
e sad smo tele odbili, i ajmo s njim van, u neki ograđeni prostor, ako to imate, ako ne nek je bar na prozračnom i da ima par sati sunca zbog vitamina d4.
tu je hrana drugačija sjenaža ljuljeva, graška, sirak ili silaža, i samo toliko malo brašna da u njih pomješate vitamine u maloj količini, znači na grlo od 300 kila pol kile obročno, još to nije krava pa nema ni kerefeka
i tako sve do vremena kad postane junica i ostane stelna, i tu sad ubacujemo sijeno, a izbacujemo silažu a ostaju
sjenaže.
vrijeme pripuštanja ovisi o starosti i građi junice, ne forsirati sa 15 mjeseci da se osjemeni, neka naraste još malo i to je dugoročno isplativije jer iako je sa 15 mjeseci spolno zrela , nije tjelesno, pa makar bila gromada, jer se nisu kosti razvile i od tud potječe strah od telenja junica, jer se forsira rast u meso a kosti taj dio ne prate i organizam se uništi kod prvog telenja.
junice u telenju ne bi trebale biti teže od 450 kila, jer ne smiju biti teške ko krave, a ljudi baš to vole i brašno vole davat.
kod hranjenja junica sve se bitno mjenja 2 mjeseca prije telenja, uvodi se silaža, povečavaju se sjenaže, uvodi se brašnati dio, dodaju vitamini, i mjesec dana prije telenja junica ili krava mora jesti skoro puni kapacitet hrane i to jako kvalitetne, ona če več podosta vremena prije telenja imati veliko vime koje neče biti natečeno, znači ona je pripremljena za proizvodnju.
tele neče biti preveliko jer se prije nije forsirala ishrana, več dva mjeseca prije telenja.
največa je zabluda kad ljudi pate životinju sve dok se ne oteli a tek joj onda daju, ta je spremna za grob.
junica mora dobiti također i krava sve najbolje prije telenja, i več prvi tjedan u pravilu daju oko 25 litara mlijeka, barem kod mene, jer ja tako radim več godinama i od tud mi tako velika proizvodnja mijeka po kravi , a krave su mi dugotrajne :!:
e sad če neki se neči i reči da se postupno uvodi bolje hrana nakon telenja :lol: :lol: brus malo, ona mora stvarat novac a vi ste trebali u nju uložit, vime se mora formirat u potpunosti prije telenja :!:
naravno držanje junica u slobodnom držanju pridonosi zdravlju i samom exterijeru junica
Obrisan neispravan link.

svi vi želite imati puno mlijeka eto nadam se da sam pomogao, koga šta još zanima bude me pitao
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
:shock:

mnogi veterinari mogu se posramiti.... bogec,skidam kapu do poda!!!
 
Z

Zlatko

Guest
Primijetio sam da puno ljudi napaja telad mlijekom iz obične kante za vodu i onda se čude što tele stalno ima proljev. Uzrok proljeva je taj da tele prilikom sisanja mora imati glavu na višem nivou, jer se tada zatvara jedan ventil u želudcu koji preusmjeruje mlijeko tako da zaobilazi burag i tele ima sustav probave kao svejed. Ako tele pije mlijeko iz kante na podu, ventil se ne zatvara, mlijeko odlazi u burag i tamo se pokvari, jer burag nije predviđen za probavu mlijeka i uzrokuje proljev kod teladi.
Pozdrav
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
abrkili kaže:
:shock:

mnogi veterinari mogu se posramiti.... bogec,skidam kapu do poda!!!

znaći sad mogu bit i veterinar, jupi više ne moram telit krave ljudima na crno :D
tko želi bit dobar stoćar mora poznavati veterinu, ne u tom smislu da točno zna koji lijek na šta djeluje , već je dio što stoćar mora znati taj da prepozna šta se događa, da zna simptome, i mora poznavat anatomiju i fiziologiju :D
uh ja ne smijem uopće ni spominjat carski rez jer je tu puno izraza poput ventralno , dorziventralno, ......bla bla bla, ili kosti scapula i tak to, jer je to veterinarski dio, to ja mogu sa abrkilijem sve na latinski :D

nema kod krava ili telaca preskakanja želudaca, to mora ići redom, i to prvo burag i kapura kao predželuci, pa knjižavac i sirište kao pravi želudci.
e sad je pitanje šta se i kako u kom djelu razgrađuje, npr burag preživaća služi za razgradnju celuloze pomoću bakterija koje žive na sluznici crijeva, i to razgradnju celuloze kao složenog polisaharida dom jednostavnijih spojeva koje onda mogu daljnji želudci razgardit, inaće preživaći jedini imaju mogućnost probave celuloze.
a proljev, e tu se uvjek prvo zasere gazda pa onda tele, a nezna se ko je lakomiji od ta dva :mrgreen: ovaj za novce ili tele za mlijeko, pa nekad gazda dade hladno mlijeko i tak ima tu svašta, to se sa zamjenicom ne dešava zbog limunske kiseline :!:
inače kad se spominju želudci i bakterije uputno je davati vitamine u kojima je sadržan soj bakterija koje pomažu razgradnji u buragu i očuvanju crijevne faune
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Zlatko kaže:
Primijetio sam da puno ljudi napaja telad mlijekom iz obične kante za vodu i onda se čude što tele stalno ima proljev. Uzrok proljeva je taj da tele prilikom sisanja mora imati glavu na višem nivou, jer se tada zatvara jedan ventil u želudcu koji preusmjeruje mlijeko tako da zaobilazi burag i tele ima sustav probave kao svejed. Ako tele pije mlijeko iz kante na podu, ventil se ne zatvara, mlijeko odlazi u burag i tamo se pokvari, jer burag nije predviđen za probavu mlijeka i uzrokuje proljev kod teladi.
Pozdrav

:lol:

a kako onda pije vodu?zar i ona odlazi u burag? ;)

@bogec:zar i carske rezove radiš? :shock: :D
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Zlatko kaže:
Primijetio sam da puno ljudi napaja telad mlijekom iz obične kante za vodu i onda se čude što tele stalno ima proljev. Uzrok proljeva je taj da tele prilikom sisanja mora imati glavu na višem nivou, jer se tada zatvara jedan ventil u želudcu koji preusmjeruje mlijeko tako da zaobilazi burag i tele ima sustav probave kao svejed. Ako tele pije mlijeko iz kante na podu, ventil se ne zatvara, mlijeko odlazi u burag i tamo se pokvari, jer burag nije predviđen za probavu mlijeka i uzrokuje proljev kod teladi.
Pozdrav

Ne kontam , kako glavu na višem nivou???? Na višem nivouk u odnosu na šta ???? :scratch
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
dva sata nakon telenja slijedi dojenje krave i davanje kolostruma teletu, zašto dva sata jer je onda kolostrum najjači a tele treba dobiti što prije dozu imuniteta.

tele nakon telenja treba maknuti od krave i od djela gdje je puknuo vodenjak tj plodna voda gdje se razlila, jer se tu razmnažaju bakterije.

Ej bogec majstore a može samo jedno pojašnjenje, pošto sam nov u svemu tome....

Dakle da li kolostrum treba izmusti iz krave i dati teletu ili dovesti tele pod kravu pa ga "natjerati" da sam sisa???

To te pitam iz razloga što gore prvo kažeš da treba dati teletu kolostrum, a onda da tele treba maknuti od krave (odmah nakon telenja ukoliko sam te dobro razumio), zbog bakterija, mislim to mi nije jasno, jer sve je to u veoma malom prostoru i bakteije gdje je puka plodna voda i vime.
Nekako mi je jedino riješenje te jednadžbe izmusti kravu i dati teletu da pije iz kante, jer na taj način nije blizu tih bakterija, a dobiće svoju dozu.

Ako može komentarčić... :scratch

Nakon toga imao bih još da te pitam, ali hajd da prvo riješim ovu zagonetku...
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Pa mislim da je tu sve jednostavno ko pekmez. Pomuzeš kravu i dadeš teletu kolostrum. Kako natjerati jadno tele da sisa kravu?
Doduše, nekad se i to radilo, dvojica ga drže, jedan gura sise u usta :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 
Z

Zlatko

Guest
abrkili kaže:
Zlatko kaže:
Primijetio sam da puno ljudi napaja telad mlijekom iz obične kante za vodu i onda se čude što tele stalno ima proljev. Uzrok proljeva je taj da tele prilikom sisanja mora imati glavu na višem nivou, jer se tada zatvara jedan ventil u želudcu koji preusmjeruje mlijeko tako da zaobilazi burag i tele ima sustav probave kao svejed. Ako tele pije mlijeko iz kante na podu, ventil se ne zatvara, mlijeko odlazi u burag i tamo se pokvari, jer burag nije predviđen za probavu mlijeka i uzrokuje proljev kod teladi.
Pozdrav

:lol:

a kako onda pije vodu?zar i ona odlazi u burag? ;)

@bogec:zar i carske rezove radiš? :shock: :D
Da, voda odlazi u burag.
Emy je napisao/la:
Ne kontam , kako glavu na višem nivou???? Na višem nivouk u odnosu na šta ???? :scratch
Na viši nivo u odnosu na pod, pojilicu postaviti na visinu vimena krave, nekih 50-60 cm od poda
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
855
Zlatko kaže:
Primijetio sam da puno ljudi napaja telad mlijekom iz obične kante za vodu i onda se čude što tele stalno ima proljev. Uzrok proljeva je taj da tele prilikom sisanja mora imati glavu na višem nivou, jer se tada zatvara jedan ventil u želudcu koji preusmjeruje mlijeko tako da zaobilazi burag i tele ima sustav probave kao svejed. Ako tele pije mlijeko iz kante na podu, ventil se ne zatvara, mlijeko odlazi u burag i tamo se pokvari, jer burag nije predviđen za probavu mlijeka i uzrokuje proljev kod teladi.
Pozdrav

Tu baš nisi potpuno u pravu.
Kanal u buragu se stvori da kažem prosto pomoću 'senzora' za temperaturu. Znači u burag ti dođe hladna tečnost. Ako je temperatura prava, ide direkt u sirište, bez obzira odakle pije.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
abrkili kaže:
@bogec:zar i carske rezove radiš? :shock: :D

da naravno, već imam podosta uz pomoć veterinara i pokoji skoro samostalno, a ponekad pomažemo stari i ja veterinarima :D nije to neka velika mudrost, samo treba imat prakse i imat s čim napravit, a čuj carski rez dođe preko 2000kn :!:

uskoro ču ići na tečaj za osjemenjivanje krava, to je pravi biznis, premda je tačaj skup i ona posuda za hlađenje sperme :!:

EMY krava kad se oteli, nakon dva sata ti ju pomuzeš, i odmah daš teletu iz dude da sisa, u pravilu tele odma samo sisa , a ako ne jedan mu drži glavu u pravcu a drugi dudu da osjeti gdje je šta i nema frke dalje :!:
a one bakterije si trebo maknit čim se otelila krava, znači makneš odma tele, i sve očistiš, baciš pod nju slame i dezinficiraš pod vapnom a ak to nemaš samo dobro pometi pod :!:
kad kravu muzeš , kolostrum, daj joj stočnog brašna da pojede kilu dvije, lakše če posteljicu izbacit, isto tako kad krava izbacuje posteljicu u štali treba biti mir i ne muvat se oko krave, jer se taj proces ako se krava uznemirava znade prekinut pa eto ode narednih 500kn i još malo više :!:
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
u jednjačnom dijelu prije samog buraga postoje receptoro koji osjete o kakvoj se tečnosti radi,ako što tine reče,i zato se kravama,tj. preživačima,pogotovo visoko plodnim ženkama ne smije davati hladna voda jer dovodi do pobačaja(,u što sam se i sam uvjerio kad sam ovcama počeo zimi davati normalno toplu vodu,smanjio sam drastično sa pobačajima... ;)
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
abrkili pošto ti studiraš veterinu trebo bi stavljat uvjek stručne nazive, tak da ne bi koristili nazive ventil u teletu, il protoćna pumpa, ja bum razumio, a ostali će naućit :D :D no hard filings ko nezna stručne izraze, evo prilike da naučite :D

ja na pašnjaku imam korito limeno u kojem je voda premda imam vodovod do pašnjaka i mogučnost pojilica, ali u tom kortu se voda zgrije na tempereturu koja odgovara okolnom okolišu tako da nema stresa da tele, junicu il kravu , koja je tračala pa da pije ledenu vodu, jer je voda mlaka
što se tiće pobaćaja hmmm ja ih nemam, pogotovo zbog vode, pripazi kakvu travu jedu ti ovce, neke trave pogotovo koje su kao eterične tj ljekovite mogu biti i štetne, veći je problem upala pluća zbog hladne vode :!:
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
ok,nema problema,eto taj dio odnosno duplikatura u želucu zove se margo plicatus... :D

a što se tiče trave,odnosno paše,tu se ne brini,jer sam prošle godine napravio pokus,tako što sam nakon što su ovcepopasle jedan dio livade,pokosio taj dio,jer su ostali na nekim mjestima sitovi,žabnjak,te kojekakvi čičkovi...i razlika od ostalog dijela livade na kojoj su se u proljeće opet pojavili sitovi i žabnjak bila je očigledna...na pokošenom sama djetelina,mačji repak,vlasnjače i sl... :shock: kao da sam podsijavao plemenitim travama!i sad to redim redovito na svim pašama,jedino me pati što to radim običnom grebenastom kosilicom,pa ona ne samelje masu,ali nema veze ionako je nema previše...

ali meni su ti se pobačaji uglavnom događali u zimi,kad bi ovce bile na sijenu i smjesi(kukuruz,zob,ječam,posije,sojina sačma,SANO Ovisan)...koliko znam,uglavnom se toksini izgube u sušenju,tako da ih u sijenu i nema...

evo slikice na kojoj se vidi da je paša vrhunska!(paša nakon prvog otkosa sijena)
Obrisan neispravan link.
 
Z

Zlatko

Guest
Malo sam zavirio u bilježnicu s predavanja i piše:"ESOFAGALNI ŽLJEB je cijev od ezofagusa do omasusa. On omogućuje mladunčadi preživača da posisano mlijeko premosti preko buraga i tako izbjegne bakterijsku razgradnju. Zatvara se sa refleksom sisanja Mladi preživači nemaju razvijene predželudce, a time i razvijenu fermentaciju u njima. . Uzimanje krute hrane stimulira razvoj predželudaca koji dostižu puni razvoj s dva mjeseca u ovaca i koza, 3-4 mjeseca u jelena i 6-9 u goveda. Do tada se mladi preživači hrane kao monogastrične životinje jer se odvija samo probava tako da veći dio hrane (mlijeko) putem esofagalnog žljeba dolazi u pravi želudac".
Izgleda su nam zaboravili spomenuti termo-senzor.
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Dečki ovo ovako ne ide kod mene, daj pričajte normalno da vas čitav svijet razumije...šala mala. :D

Imam vas namjeru pratiti do kraja, ali mi je sve toliko zbrkano i zapetljano još kad na to dobacite lagano latisnki, e onda tek ne razumijem gotovo ništa.

Nego evo što sam odlučio...

Moje 2 krave se trebaju oteliti za 2 i pol mjeseca.
Kako mi je veterinar rekao, da će se obje oteliti u roku od dan ili dva.

E sad kad dođe do toga i ako dođe do toga, lijepo ću otvoriti novi post i ubaciti slike, pa ćemo ići korak po korak.

Jer za ovo uzgajanje kvalitetne junice treba više gotovo dvije godine ili više, tako da je to puno iformacija za mene koje ne mogu sad primjeniti.

Znači kad dođe "MOJE VRIJEME" lijepo otvorim temu i onda idemo lagano, slike krave, teleleta, smještaja, hrane a onda će to biti to.

A kad dođe ta druga godina imećemo kopletnu temu s slikama obrađenu i s diskusijama, prijedlozima, itd.

Mislim ono da pratimo razvoj od samog teleta do krave...ne bi bilo loše da se to otvori i sad naravno ako neko ima kravu koja se uskoro treba oteliti pa da se sve to mi lijepo vidimo....

Do tada .....mogu samo da čitam i pokušam razumijeti... :scratch
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
zlatko:eek: mehanizmu kojim funkcionira margo plicatus iliti ezofagalni(jednjačni) žljeb bi se dalo napisati pravi post,ali nećemo ići u offtopic... ;) od termoregulacije do refleksa sisanja što je opet nešto drugo.

emy:mladu junicu nije problem uzgojiti,već je prvo i pravo pitanje kod toga jesi siguran da je to prava genetika koju želiš?ne kažem da prodaš svoje tele,jer ne znam kakva mu je majka niti otac,tj.koje osobine je naslijedilo,ima li pravu kilažu,dobro razvijen kostur,proporcije kostura,muskulaturu i sl...

i meni je u početku bilo žao pa sam ostavljao skoro svu žensku janjad,pa sad imam velika odstupanja od prosjeka pasmine.inače se jezersko-solčavska pasmina ovaca janji 2 puta godišnje,a kod mene je to ipak nešto manje,što me i ne brine,jer i ovako uvijek naknap prodam janjad,drugi okot dođe,a meni treba mjesta,a stari janjci još u štali...to će se kod tebe odraziti na produktivnost,što mlijeka što teladi,a i konverzije ishrane...

i još nešto:GENETIKA I HRANIDBA SU BUDUĆNOST PROIZVODNJE...

:roll: nemojte me vikat zbog podužeg posta... :roll:
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Tko bi ovdje vikao na tebe, trebalo bi to vidjeti. Zato sam i otvorio ovu temu. Da nam ljudi koji znaju kako i zašto, to sve lijepo i objasne. Fučkaš teme oranje, tanjuranje i slično, da nekoga ne uvrijedim. To bi svaki čovjek koji se bavi poljoprivredom trebao znati kao vodu piti, ali u uzgoju životinja ima velikih propusta.
Vidim da ovdje ima dosta zainteresiranih za ovu temu, drago mi je vidjeti. Ljudi bi trebali malo misliti o svome stadu, a ne osjemenjivati s bilo čime i ostaviti to da raste kak raste. Pa na kraju ispadne krava koja daje 10 litara dnevno i nezadovoljan gazda.
Ova tema mene prilično interesira, ali sve to skupa pratim sa strane, jer stoke nemam (vlastite). Vidim da proizvodnja hrane u svijetu nije dostatna i da je mljekarstvo deficitarna grana, a ja sam poduzetan čovjek... 8)
Budući da ne volim život nigdje drugdje osim na selu, moram raditi ono što volim. Inače u studenom idem u Ameriku, pa ću i ondje pokušati vidjeti nešto korisno. Iako je put privatne naravi, isključivo.
Mislim da bi pod ovu temu još valjalo ubaciti i osjemenjivanje kvalitetnim sjemenom. Da oni koji znaju koji su bikovi dobri, to svoje znanje podjele sa svima ovdje. Ako netko nešto radi i to mu se sviđa, neka to iznese, ako misli da griješi u nečemu, neka nam opet kaže. Uvjek je bolje učiti na tuđim greškama...
Ja osobno nebih nikomu preporučio povrtlarstvo, ako nema živce od čelika i volju magarca. A naravno, tu je i cjelodnevni boravak na kiši ili suncu... pa tko voli... :?
 
Na vrh