• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kakve motorne pile preporučujete.....???

C

chickenlover

Guest
@21yes dao si mi dobar savet i razumna objasnjenja. Sthil motorne su mi poznate i po delu i po cuvenju i nije mali broj njih rekao da su najbolje. Samo je malo bezveze sto mislis da ce se neko obogatiti na tvojim preporukama, jer ja necu kupiti pilu od komsije vec u prodavnici, a tamo i stoje da bi se prodale. Pa bolje je da kupim dobru i da profitiraju zasluzni, nego da pazarim neki krs i proklinjem sto mi nije imao ko reci sta valja.

A sto necu kog ciku vuci za rukav i moliti "ispili mi ovo, ispili mi ono", pa zavisiti od njegove dobre volje i vremena, valjda nije neka misterija. Cak i ti novci nisu za salu, bar ovde, za jedan tovar zimskog ogreva kolko ga kosta izrezati motornom, mogu se hraniti deset dana. Uostalom, ne dam pare za inat, ako ga mogu uraditi sama.

Uzgred, nisam se bas rodila tupava, pa ako vec umem rukovati busilicom, brusilicom, ubodnom testerom, cirkularom...itd, itd. nece mi sigurno jedna pila doci glave.
 
V

Vjerni983

Guest
@21yes dao si mi dobar savet i razumna objasnjenja. Sthil motorne su mi poznate i po delu i po cuvenju i nije mali broj njih rekao da su najbolje. Samo je malo bezveze sto mislis da ce se neko obogatiti na tvojim preporukama, jer ja necu kupiti pilu od komsije vec u prodavnici, a tamo i stoje da bi se prodale. Pa bolje je da kupim dobru i da profitiraju zasluzni, nego da pazarim neki krs i proklinjem sto mi nije imao ko reci sta valja.

A sto necu kog ciku vuci za rukav i moliti "ispili mi ovo, ispili mi ono", pa zavisiti od njegove dobre volje i vremena, valjda nije neka misterija. Cak i ti novci nisu za salu, bar ovde, za jedan tovar zimskog ogreva kolko ga kosta izrezati motornom, mogu se hraniti deset dana. Uostalom, ne dam pare za inat, ako ga mogu uraditi sama.

Uzgred, nisam se bas rodila tupava, pa ako vec umem rukovati busilicom, brusilicom, ubodnom testerom, cirkularom...itd, itd. nece mi sigurno jedna pila doci glave.
Tooo samo deri!!!!!!:supz::gitarist:
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,084
Uzgred, nisam se bas rodila tupava, pa ako vec umem rukovati busilicom, brusilicom, ubodnom testerom, cirkularom...itd, itd. nece mi sigurno jedna pila doci glave.

ja bar vidim po tvojim postovima da nisi tupava (bože sačuvaj) i da imaš nečega ako smijem da kažem muškoga stava u sebi

ipak 260 ne bih rekao da je za ženske ruke , ja imam 026 i znam o čemu se radi , ona jeste dobra makina ali ne bih rekao da je za nekoga od 48 kila , nono

cijenim taj tvoj stav što se tiče sistema ''uradi sam'' jer sam i ja takav

ono što je bitno a nisi pomenula je debljina drva koja su ti za sjeći , i od toga mnogo zavisi izbor mašine

i dalje stojim da je za tebe 180ka i ništa više , jest 260ka profi pila ali etbi to ne treba jer tvoje potrebe su DALEKO ispod onoga što 260ka pruža

kada već pričamo o stihlu , recimo ja imam DOLMAR100 koji je uzimajući u obzir njegovu snagu , težinu , vibracije , brzinu pravi za ženske ruke

o malim huskvarnama neznam ništa pošto nisam ih niti imao niti radio sa njima ali kako sam čuo da im bombina koja se nalazi na cilindru crkaje nakon jednog pregrijavanja

naravno izbjegavati ''lijeve'' marke , možda i vilager ubaciti u opciju pošto zet u mene ima VGS30 već nekoliko godina i služi ga odlično za kućne potrebe a nije ni skup
 

21yes

Član
Tu od
22 Ožu 2008
Poruka
436
Kužim ja da si ti škrta ali čovjek kojem se plati usluga rezanja ne stavlja čisti novac u đep nego ima u toj maloj cijeni veliki trošak goriva i ulja za lanac, lanac se troši, potrebne su i turpije koje se brzo tupe, a troše se i drugi dijelovi motorne pile u manjoj mjeri, vodilica, zvijezda, krvav je to i potplačen posao.... Ja više sigurno neću komenirat tvoja pitanja.
 
Posljednje uređivanje:

puki22

Član
Tu od
27 Ruj 2007
Poruka
890
MS180je ipak malo mala i za nekog ko ima 48kila!
Uzmi barem MS210 ili 230!
Moja "mala" je 021 i nekad mi je žal kaj nije 023! A ta 2-3deka razlike nikog nebudu ubili!
Malo me plaši kaj su sve ove male MADE IN KINA,moje 021 je još USA!

SVAKAKO ti isto preporučujem da si daš od nekog pokazat kako se radi s takvim strojem!
Nije to ni brusilica ni bušilica!A ni foslin na cirkularu nije bagerm ili bukvić koji leti po zraku ;)

Uto ime moja preporuka HUSQVARNA
346XP 3,7ks 5,2kg
357XP 4,4ks 5,5kg
 
C

chickenlover

Guest
Cenim sve vase komentare, svakako cu imati materijala da napravim pravu selekciju. Takodje, svakako cu nesto prvo uzeti u ruke i "osetitit" ga pre nego tresnem lovu. Jesam skrta? U mom selu se to zove ne biti budala. Sto se neki ljute, nije mi jasno, valjda im takav horoskop.;)

@savoris, imas poentu i u vezi motorne i u vezi mene. Dobro zapazanje.

Sto se tice zastite na radu, velika sam devojcica, znam svoj limit.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,951
MS180je ipak malo mala i za nekog ko ima 48kila!
Uzmi barem MS210 ili 230!
Moja "mala" je 021 i nekad mi je žal kaj nije 023! A ta 2-3deka razlike nikog nebudu ubili!
Malo me plaši kaj su sve ove male MADE IN KINA,moje 021 je još USA!

SVAKAKO ti isto preporučujem da si daš od nekog pokazat kako se radi s takvim strojem!
Nije to ni brusilica ni bušilica!A ni foslin na cirkularu nije bagerm ili bukvić koji leti po zraku ;)

Uto ime moja preporuka HUSQVARNA
346XP 3,7ks 5,2kg
357XP 4,4ks 5,5kg

Puki, dodaj tu Husky 353 (Jonsered2152) koja više nego zalužuje mjesto, a za 1/4 je jeftinija od 346 ili MS260. Podjednako je teška, ima malo veći motor i malo manje ks, pa bude dugo trajala.
Istina, možda su te pile malo preteške za žensku ruku.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,084
Uto ime moja preporuka HUSQVARNA
346XP 3,7ks 5,2kg
357XP 4,4ks 5,5kg

puki jebote patak da nisi malo pretjerao :?
4,4ks za ženske ruke koja će da siječe 10-20 metri godišnje :rolfer:

ako se ti i ja bavimo malo ozbiljnije tim poslom i navikli smo na takve makine ne treba svima profi pila čovječe

evo neznam jesam li stavio slike moje armade
STIHL009 , DOLMAR100 , DOLMAR109 , STIHL026 , HUSKVARNA268 , DOLMAR CC
abcd0019o.jpg
 

puki22

Član
Tu od
27 Ruj 2007
Poruka
890
Evo zanjelo me!
Ali veli da hoče kupit i imat pak sam mislil...
A ove 236 kak je stavil link agriplus i nek stihl 210-180 jsu koju kilu lakše!
Neka kupi neku"marku"i dobra joj!
Samo ne Einhela u bauhausu ili Steelovku kod cigiča!
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,084
Evo zanjelo me!
Ali veli da hoče kupit i imat pak sam mislil...
A ove 236 kak je stavil link agriplus i nek stihl 210-180 jsu koju kilu lakše!
Neka kupi neku"marku"i dobra joj!
Samo ne Einhela u bauhausu ili Steelovku kod cigiča!

:prayer: ee već smo tu negdje sa mišljenjima
:partyman:
 
A

AGRIPLUS65

Guest
Evo zanjelo me!
Ali veli da hoče kupit i imat pak sam mislil...
A ove 236 kak je stavil link agriplus i nek stihl 210-180 jsu koju kilu lakše!
Neka kupi neku"marku"i dobra joj!
Samo ne Einhela u bauhausu ili Steelovku kod cigiča!
onda je bolje stelovku dobi dvije za 1000kn ak nebu jedna stela bude druga.
 
C

chickenlover

Guest
E ovo je milina pogledati. Posebno mi se dopada ova prva s desna (to ti je valjda DOLMAR cc?), ima dugo secivo, sto je vrlo prakticno.

evo neznam jesam li stavio slike moje armade
STIHL009 , DOLMAR100 , DOLMAR109 , STIHL026 , HUSKVARNA268 , DOLMAR CC
abcd0019o.jpg

Sta cu, volim alat i strojeve, a najvise volim da ne moram nikog cekati da mi nesto uradi, niti misliti kako ce ga uraditi. Ako i zeznem stvar, bolje da sam ga ja zeznula, nego da mi je drugi kriv.

Nego, rezime je sledeci:
-Svabo ili Amer i tacka. Sa americkim alatom imam dosta iskustva, to kad kupis jednom dobro, ne mozes ga slomiti ni da bacas iz aviona. A i makine su im generalno lakse za odrzavanje, jer imaju opstu politiku da i budala moze njima rukovati. Ne da sam budala, al necu ni da se mlatim vise nego sto moram.
-Sto manje plastike. Iskustvo i tu potvrdjuje da plastika na pogresnom (osetljivom) mestu upropasti inace finu masinu.
-Dobar motor. Ako moram zastajati svaki cas da je hladim, dzaba krecim.
-Tezina je relativna. Ako par stotina grama cini bitnu razliku u izvedbi, ja uvek glasam za bolju izvedbu. Na kilazu cu se navici. (I spascu na 45 kila, :lol: :lol: :lol: )
-Nista na struju ne dolazi u obzir. Svako ko je probao napr. motornu kosilicu i onu na struju, razumece zasto.
-Nikakve hobi varijante ne dolaze u obzir. Jest da necu seci sumu hrasta, al bogme ni pritke za paradajz.
-Sto duze secivo. Ako mi dune, hocu da mogu iseci i panjac od 40 cm.
-Ks. moze biti nesto slabija, ne zelim da me trese ko da busim beton.

E sad, ko ce da napravi sintezu? @savoris, racunam na tebe.

p.S. Nemojte se vise brinuti za moju bezbednost. Jesam mala, al sam opasna :lol: :lol: :lol:
 
B

BAGERISTA

Guest
puki jebote patak da nisi malo pretjerao :?
4,4ks za ženske ruke koja će da siječe 10-20 metri godišnje :rolfer:

ako se ti i ja bavimo malo ozbiljnije tim poslom i navikli smo na takve makine ne treba svima profi pila čovječe

evo neznam jesam li stavio slike moje armade
STIHL009 , DOLMAR100 , DOLMAR109 , STIHL026 , HUSKVARNA268 , DOLMAR CC
abcd0019o.jpg


Savo......

svaka čast na ergeli..................nema se šta reč.....za 10.-ku

mislim uzet jednu pilu,,pa me zanima,koju preporučuješ,,,nemam za siječ puno,otprilike jedno 15-20metara godišnje za svoje potrebe,,,,,,,
Do sad sam imao oleomac,,,vrhunska pila,,,ali došao je polako zamor materijala,više mi se isplati uzet novu,,nego da popravljan,,,možda bi se bio i upustio u trošak,,,ali je problem jer je napukalo kučište tj,otvorio se rezervar ulja po šavu,,,ima još par stvari da ne nabrajam,,,pa šta preporučaš...........

Mislio sam ič na sthil ili husqvarnu,,,,,daj neki prijedlog,,i ne veliku,,,rang nekadašnje alpine45,,,upravo mi je prošlu zimu posudio drug,,,,pa ostala na čuvanju kod mene,,,

Kad sam si izračunao sve troškove,,,,eto skoro pola nove a i više....
 

puki22

Član
Tu od
27 Ruj 2007
Poruka
890
Uzmi ti Husqvarnu XP tu neku od 50ccm i bit če ti vjerna kroz cijeli život.
Razgovarl sam sa šveđaninom koji radi u tvornici i veli da im je životni vijek godinu dana!
Ako SVAKI dan radiš njom 10sati!
E sad si ti skalkuliraj koliko to je u "tvom"režimu rada!

Ako se ipak odlučiš za STIHL uzmi neku koja se prodaje za EU tržište,nikako onu Brazilsku!
Sve pile u toj klasi su dobre za nekog ko ju ne koristi svaki dan!
A kaj se tiče dužine vodilice.Pa znaš da nije sve u dužine ;)
Više od 40cm ti bude samo smetalo i bezveze opteretilo slabiju pilu!
Svakako nas obavjesti kak si odlučila!
I naravno neku slikicu prikelji. Da se vidi ponosna vlasnica sa novom "pilom"

@Vjerni983
Pa čovjek valjda pili :)
Samo neznam kaj radi s CCkom???
Grdosija opaka!
 
A

AGRIPLUS65

Guest
evo, ja kupio husqvarnu....:?


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us

raspao mi se moj diler za stihl, pa mi je ova bila nekako najpovoljnija u klasi...
možda je malo premala, ali čekam da kiša stane pa da vidimo šta husqvarna može napravit...:mrgreen:
evo i specifikacije...
http://www.husqvarna.com/hr/homeowner/products/chainsaws/435/#specifications
Uploaded with ImageShack.us

kako radi pila bio danas kod trgovca za onu od 1600 kn ,pa mi je preporucil takvu bolje neg ovu manju kosta la bi me 2250kn ,a sa ovum mogu i malo jace zapet dok ona manja je samo za sitno.
 
A

AGRIPLUS65

Guest


evo savo radim ti konkurenciju jos mi fale dvije jedna bude uskoro pa budem samo s jednom u zaostatku,jebiga nema sliku kad su sve cetri na kupu
 

Najnoviji postovi

Na vrh