• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kalači drva

sanjar

Aktivni član
Tu od
15 Stu 2015
Poruka
132
A moze li pitanje zbog cega nisam do sada mislio da je to toliko opasno. Ostaje jos solucija rukom da dajem komandu ili ima jos neki treci nacin? Ovo mi se cini ok da mi budu obe ruke slobodne. Od problema imam samo da mi bruji, vibrira crijevo od pumpe do razvodnika, sta mislite da bi moglo biti?
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,195
Pa samo da bi u nekom najnezgodnijem trenutku nesto pasti na pedalu i pokrenuti sjekiru ili u trenu da sam sebe ozlijedjujes pa od boli refleksno a nesvjesno stisnes za jos dolje....
Ali nek nebude nis od navedenog
 

sanjar

Aktivni član
Tu od
15 Stu 2015
Poruka
132
Aha, ali imam donji granicnik koji sam nariktao da moze doci do stola na 1 cm. I tada se ne moze vise stisnuti papucica, moze jedino ako sam jaci od sile cilindra.
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,195
@sanjar neka je meni palo na pamet sta se nikom ne dogodilo nikad....

Nek te sluzi cjepac godinama a siguran sam da ukoliko otkrijes ijednu manu ces ga odmah prepraviti.

Pozz
 

Jović

Novi član
Tu od
16 Ožu 2020
Poruka
1
Napravio sam bravarski dio cijepača i nabaio sam diesel motor od 8 ks 3000 o/min. Imam cilindar 55 cm duzine 11 cm promjer klipa i 6 cm debljina svijeće. Koju pumpu i razvodnik bi trebao kupiti da dobijem hod sjekire 8 do 10 cm u 1 sec. Naravno max snagu :) hvala zivili
 

Prilozi

  • IMG-0a83a3a874d2f76f90d48040ad5b98dc-V.jpg
    IMG-0a83a3a874d2f76f90d48040ad5b98dc-V.jpg
    99.9 KB · Pregleda: 47
  • IMG-14b5c2c54c5126144376a36da96067fc-V.jpg
    IMG-14b5c2c54c5126144376a36da96067fc-V.jpg
    153.1 KB · Pregleda: 49

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,647
A moze li pitanje zbog cega nisam do sada mislio da je to toliko opasno. Ostaje jos solucija rukom da dajem komandu ili ima jos neki treci nacin? Ovo mi se cini ok da mi budu obe ruke slobodne. Od problema imam samo da mi bruji, vibrira crijevo od pumpe do razvodnika, sta mislite da bi moglo biti?
Problem ti je u tome da ruke uvijek moraju biti izvan područja sjekire kad kalaš.
Zato današnji vertikalni kalači imaju hvataljke i na njima komande, tak da niti slučajno ruke ne mogu biti ugrožene. Na žalost, mogla bi noga ako se nađe ispod trupca ;)
Inače, ako se radi upravljanje pedalom, ona treba imati oklop i blokadu, tak da zahtijeva dvije akcije: znači, moraš vrhom cipele gurnuti osigurač koji tek onda dozvoljava pritiskanje pedale, a sve to mora biti oklopljeno. Na taj način nije moguće slučajno aktivirati komandu.
Pogotovo se nemojte dvojica "igrati" oko kalača, jer onda bi lako moglo biti manjka prstiju.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,647
...Koju pumpu i razvodnik bi trebao kupiti da dobijem hod sjekire 8 do 10 cm u 1 sec. Naravno max snagu :) hvala zivili
Odluči kaj ti je važno: brzina ili snaga. Želiš li dvobrzinski ili jednobrzinski rad. 8...10cm/sek je jako velika brzina gibanja i drva bi mogla opasno letjeti. Moglo bi ju se dobiti s dvobrzinskim razvodnikom.
S tih 5,5kW možeš dobiti cca 10t sile ugrubo, zavisno o brzini gibanja.
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
Problem je da pumpe nisu predviđene za 3000rpm, ako i jesu to su male pumpe pa bi na to trebalo obratit pozornost.

Za 8cm u sekundi na cilindru vanjski fi 110 tj šupljini/klipu 100 ti treba cca 37 litara u minuti protoka iliti pumpa 12ccm ( to još spada u grupu 1, pa takva možda i trpi 3000 okretaja)....
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
I onda se postavlja pitanje samo po sebi , koliko taj motor sa tom pumpom može da postigne pritiska ?
Falit će :ppozdrav:
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
Kako misliš koliko pritiska?
Pumpa može koliko može - 200 bara sigurno možda i do 250...
a silu na cilidru možeš i 1000 Tona ako imaš adekvatan cilindar.

A gore navedena kombinacije daje 15.7 Tona stvarnih,, ne napuhanih. uz brzinu u radu 8cm/sek što je čisto dovoljno...
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Nisi me razumio , pitanje je može li taj dizel motor da ''nahrani'' tu pumpu na 250 bara .
Ima da se ugasi kao sijalica :hahah:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,647
Može ju nahraniti na 250 bara, ako je dovoljno malog volumena. ali to znači i male radne brzine. No čemu 250 bara, kad bi to onda davalo silu od skoro 24 tone?
Ova greda to ne bi izdržala (bez trajne deformacije).

Ako je klip ø110 (a ne vanjski promjer cilindra) i klipnjača ø60mm, onda taj cilindar ima vrlo nepovoljan omjer brzina (ako ventil bude dvobrzinski).
Za taj motor bi trebala pumpa od 10cc@130bara da bi ju motor mogel "hraniti". Pri tom bi cilindar daval oko 12,3t@5cm/sek i natrag 7cm/sek . Ako bi se koristil dvobrzinski razvodnik onda bi brzina gibanja u "plunger" modu bila 17cm/sek i pri tome bi kalal s maksimalno 3,6t.
To je pristojna brzina, ali je povrat spor.

Takav je cilindar idealan za dvoradni, horizontalni, kalač.
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,992
Ako ima neko cjepač na svrdlo da mi poslika vrh špica izbliza,jer mi se čini da se na mojem dosta teško nabode,pa bih ga malo naoštrio,samo bih volio vidjet kako je na originali naoštren,nešto sam pokušavao,ali nije to to
Hvala
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,992
Ako misliš pilit za grijanje,bolje se pile svježa
Ako mislič za grede,daske,ja sam svoje debele panjeve oko 100 cm sušio 5-6 godina i u sredini kad sam ih spilio su još bili sirovi,ali to je istarski hrast,vaš je drugačiji
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,992
to ti je suho,kod mene se suši jednu god
Znači prvu god psiječem i iscjepam,a druge god se grijem
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,694
Kod mene se to suši max pola godine i dobra su za ložit.
Ova su već presušena i dobra su za one koji imaju peć na pirolizu.
 

Najnoviji postovi

Na vrh