• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kalači drva

fordson

Član
Tu od
16 Kol 2011
Poruka
113
Krećem s izradom cjepača, trenutno ga crtam i nabavljam materijal.
Plan je na njemu imati i hidromotor s bubnjem sa sajlom koji bi imao ulogu malog vitla za privuči teže komade do cjepača.
Na RosiTeh sam gledao i odlučio se na kompomente na slici niže, molim vas komentar dal će to biti ok. Zna možda tko da li je taj ventil s 2 brzine i dal će biti dovoljno 40 l/min protoka?
24788
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,195
Ako misliš pilit za grijanje,bolje se pile svježa
Ako mislič za grede,daske,ja sam svoje debele panjeve oko 100 cm sušio 5-6 godina i u sredini kad sam ih spilio su još bili sirovi,ali to je istarski hrast,vaš je drugačiji

Zasto nisi rezao odmah pa susio izrezanu gradju?
Kaze se za hrastovinu 1 cm na godinu do dovoljno suhoh.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,648
Fordson, krenul si krivim smjerom. Prvo moraš znati kaj bi htio, dakle koliku silu na sjekiri, zatim koje brzine rada/povrata želiš postići, želiš li dvije brzine itd., a tek se onda odabiru komponente.
Kak nemaš poveznice na pojedine komponente, teško je reći kaj je kaj.
Ovaj dvostruki razvodnik nije prikladan za kalač: je za dva kruga (hidromotor i cilindar), ali za cilindar bi moral biti takav da u povratu ručica stoji u položaju, tj. da ju ne treba držati.
Naravno, nije s renerativnim modom (4 položaja).
Meni se cilindar omjera 100/60 ne sviđa ako želiš dvobrzinski razvodnik.
Hidromotoru treba redukcija prije vitla uz toliku pumpu itd.
 

fordson

Član
Tu od
16 Kol 2011
Poruka
113
ZJ, volio bi da mi radna brzina bude nekih 15 cm/s, dok povratna nešto brža, barem 15 t na sjekiri.
Imam ponudu za cilindar 90/60, da li bi taj bio bolje rješenje? Koji razvodnik mi možeš preporučiti za dva radna kruga a da je pogodan za rad s dvije brzine?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,648
Nema razvodnika s dva kruga i dvije brzine.
Možeš postaviti ovoga s dvije ručke: jednu za vitlo, a drugu npr za cilindar za podizanje, a iza njega spojiti posebni ventil za kalač s dvije brzine. Ili pak ugraditi tandem pumpu, pa da vitlo ima svoj krug manjeg protoka. S koliko gasa želiš to tjerati, odnosno s kolikom brzinom vrtnje kardana?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,648
Krpan 14t je oko 16t kn. Ako hidraulika sa slike košta oko 600€, nek košta i željezo toliko, ima se računa.
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,293
Moj prijatelj ih dela, i veli njega sve zajedno materijal sa želozom košta oko 8soma kuna, ali stim da uzima po 20 setova svega i takvu cijenu dobi u Sloveniji. Oko 20tona kalač.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,648
Eto vidiš da se ima računa.
Moj bi mene koštal oko 9t u materijalu, da sam sve plaćal. A i ovak je koštal oko 7t.
 

fordson

Član
Tu od
16 Kol 2011
Poruka
113
Nema razvodnika s dva kruga i dvije brzine.
Možeš postaviti ovoga s dvije ručke: jednu za vitlo, a drugu npr za cilindar za podizanje, a iza njega spojiti posebni ventil za kalač s dvije brzine. Ili pak ugraditi tandem pumpu, pa da vitlo ima svoj krug manjeg protoka. S koliko gasa želiš to tjerati, odnosno s kolikom brzinom vrtnje kardana?
S nekih 250 - 300 o/min vrtnje kardana, to bilo bilo oko polovice gasa na traktoru, bilo bi poželjno čim manje gasa a da funkcionalnost kalača ne pada.

Materijal s već izrezanim pozicijama na mjeru ću nabaviti bez nekih značajnih troškova pa iz tog razloga bi malo više uložio u hidrauliku da to funkcionira i radi kako spada.

Znači kako sam shvatio mogu staviti taj s dvije ručke, jedna bi mogla upravljati hidromotorom, dok bi drugom ručkom samo otvarao ili zatvarao krug za cjepac, a samo upravljanje cjepaca bi se onda vršilo preko drugog adekvatnog dvobrzinskog ventila?

Da li je 40 l/min dobar protok kroz taj ventil s 2 ručke da s njim mogu upravljati hidromotorom?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,648
Nisi razmel. Taj razvodnik treba modificirati tak da bude prolazni, a onda iza njega spojiti razvodnik za kalanje. Spajanje preko ručice nema smisla jer se gubi tlak. Druga ručica može ostati nekorištena ili na nju spojiš cilindar za bočno podizanje npr.
Jesi li odlučil o tome hoćeš li dvije brzine ili jednu? O tome ovisi dimenzioniranje pumpe, razvodnika cijevi?
Pretpostavljam da hoćeš napraviti vertikalnog, obrati pozornost na dimenzioniranje grede jer ona je osnova svega.
 

Najnoviji postovi

Na vrh