• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kalači drva

fordson

Član
Tu od
16 Kol 2011
Poruka
113
ZJ, probat ću drugu varijantu koju si predložio, pa ću vidjet kako će to funkcionirat.
Da li je bolja varijanta cilindar 90/60 nego 100/60, bojim se da nebi imao premalu silu na sjekiri.
Da li je prema proračunu ispod pumpa dobre veličine, te da li bi možda i gr.2 odradila posao kako treba?
izr.png
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,646
U višoj brzini bude ista sila s oba cilindra. Ako hoćeš manje teretiti pumpu (raditi s manjim tlakovima) odi na veći cilindar. Jedino je lošiji omjer volumena/brzina na 100/60 nego na 90 /60.
 

1709

Novi član
Tu od
15 Tra 2020
Poruka
1
Imam cjepac na elektromotor ali mi je brzina pritiska slabija nego prije,dal itko zna sto bi m
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

bojinac

Novi član
Tu od
11 Svi 2017
Poruka
26
Postovanje .ima li netko da mi pomogne savjetom naime slozio sam cijepač sto se tice bravarije sve ali me j....hidraulika .imam cilidar 50cm duzine 10cm debljine i debljina svijece 6cm.pumpu zupcastu koja u 30 okretaja izbaci 1 litru ulja .imam motor diesel 6.5kw 3000 okretaja u min.kolikim brojem okretaja treba vrtiti tu pumpu da bi dobio hod 8 do 10 cm u sekundi i dali taj motor ima dovoljno snage .unaptijed hvala.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,646
Po tvojem računu pumpa ima 33 ml/okretaju, znači da na 1000 o/min daje 33 lit/min.
Za cilindar nisi rekel jel 100mm vanjski ili promjer klipa.
Snaga je brzina x sila. Odaberi koliko sile želiš pa se onda odredi brzina ili obratno.
 

bojinac

Novi član
Tu od
11 Svi 2017
Poruka
26
Da tako je i sam sam nesto racunao da na 1200 okretaja pumpa bi dala 40 litara.dali se pumpa smije vrtiti 1200 okretaja na njenoj pločici stoji 510 750 024.promjer klipa je 100mm i u cilindar stane 5 litara ulj.

Previse mi je rizika sve tokariti upasivati a da nebude dobro.i neznam koji razvodnik treba kupit da ne uzmem krivo.ulozio sam ogroman trud i sad na kraju nemate koga pitati tu u mom kraju.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,646
Ako je fi100x500, onda stane 4 litre ulja. Uz 40 lit/min, znači da napuni cilindar za 1/10min, odnosno 6sek.
50/6=8,3 cm/sek radni hod.

Povratni hod je brži jer manja komora ima 2,5 litre:
2,5/40=0,0625min=3,75sek
50/3,75= 13,3 cm/sek.

Snaga: 6,5kw pri tom protoku trajno može dati oko 95 bara, znači silu od 7,6t.
Računamo na zamašnjak motora i na to da je najveći moment motora nekih 20% veći od nazivnog, pa se može pretpostaviti da bi motor "progutal" do 50% više, znači negdje do 150 bara.
Pri tome bi mogel dati silu od 11t.

Izračunate brzine postižu se pri brzini vrtnje motora od 3000 o/min.
Ako hoćeš postići više brzine ili veću silu, onda za to treba "dvobrzinski" razvodnik i manji protok pumpe uz veći tlak.
 

bojinac

Novi član
Tu od
11 Svi 2017
Poruka
26
Ja bih bio pre zadovoljan sa tih 7tona i8 cm u sek.to znaci ako sam dobro razumio da ta pumpa se moze vrtiti 1200 okretaja sto ce remenicama biti 1÷2 i povecana snaga motora.koji razvodnik bi tu trebalo uzeti.

ZJ hvala od srca za trud vridi pice ako vas put nanese pod velebit .nije mi problem kupiti komponente samo da znam koje .po cijenu da kupim i drugu pumpu
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,646
Pumpu ne poznam, no remenski prijenos ti nije najprikladniji za to. Trebaš oslonac za remenicu pumpe, remenice remene...pa gubitci...
Ja bi radije kupil malu pumpu koja bi bila montirana u produžetku radilice i vrtila se koliko i motor.

Ako ideš na dvobrzinski razvodnik, možeš s manjom snagom (motor na srednjem gasu, negdje oko 2200...2500 o/min) biti brži i imati veću silu. Znači stalno radiš s cca do 5t na većoj brzini, a samo kad ti treba usporavaš cilindar i dobivaš 14t. Jedino je povrat malo spor.

Edit:
Moje je radno mjesto podno Velebita :)

ZJ, probat ću drugu varijantu koju si predložio, pa ću vidjet kako će to funkcionirat.
Da li je bolja varijanta cilindar 90/60 nego 100/60, bojim se da nebi imao premalu silu na sjekiri.
Da li je prema proračunu ispod pumpa dobre veličine, te da li bi možda i gr.2 odradila posao kako treba?
Malo mi je prevelika pumpa i brzine gibanja. Pazi to nisu cm/sek, već vrijeme za 105cm!
 
Posljednje uređivanje:

bojinac

Novi član
Tu od
11 Svi 2017
Poruka
26
Koja je to pumpa kako da to tražim u hu teka ili negdje ljudi traze da decidiram sto hocu ja ko s marsa .

Gdje pod velebitom .jesi blizo starigrad paklenice
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,694
Cilindar je od kalača
Slini ulje na ovoj brtvi oko svijeće, kako to zamjenit?
 

Prilozi

  • 20200427_185616.jpg
    20200427_185616.jpg
    42 KB · Pregleda: 28

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,646
Vidiš ove aksijalne rupice? Trebaš takav ključ i onda odšarafiš prednju vodilicu, izvlečeč klip i klipnjaču van. Ak je vrh klipnjače tanji od nje same, dovoljno je možda izvuči samo vodilicu van i zamijeniti brtve. To na slici je samo brisač, a brtveni dio je unutra.
Ili to sve lijepo donesi u neki servis hidraulike i nek se oni onda j... s tim ;)
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,694
Točno, to je samo brisač (čistač). Malo sam ga odvijačem povukao i ispao je dolje. U tim rupama je navoj gdje se zašerafe vijci koji drže pločicu koja drži taj čistač.
Nekako sam si i mislio da to treba odšerafit da bi se mijenjalo unutra to kaj treba promjenit.
Skidanje cilindra nije opcija jer je on sa nosačima zavaren za stup, tako da je fiksan.
Za sad nije nikakva frka jer masti minimalno tko da neću dalje dirati, jedino ako baš propiša jako onda ide reparacija.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Vjerojatno bum išel delati radni stol za kalač. Kalač je deklarirani kao 14 t, realnije je 12 t.
Malo sam skiciral kak bi izgledal. Pozicije bi kupil zrezane i sam pošvasal. Htel bi da je čim lakši, a opet dovoljno čvrsti. Priložena skica je radna, nije pregledana pa možda ima i nekih crtačkih greški.
Umjesto graničnika za automatsko isključivanje hoda prema dolje, predvidel sam mogućnost da sjekira ide u slobodni prostor do 6 cm ispod radne plohe. Mislim da bi to trebalo biti dosta za na vrijeme otpustit ručku na razvodniku.
Svaki komentar je dobro došel.

Meni pdf skicu otpre kad kliknem na naziv (link) u privitku.
 

Prilozi

  • Kalač-cjepač drva_radni stol.pdf
    20.1 KB · Pregleda: 47

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,646
Dno napravi u konus, tak da nož "zasječe" bočno a ne oštricom.
A kaj fali meh. graničniku?
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
Vjerojatno bum išel delati radni stol za kalač. Kalač je deklarirani kao 14 t, realnije je 12 t.
Malo sam skiciral kak bi izgledal. Pozicije bi kupil zrezane i sam pošvasal. Htel bi da je čim lakši, a opet dovoljno čvrsti. Priložena skica je radna, nije pregledana pa možda ima i nekih crtačkih greški.
Umjesto graničnika za automatsko isključivanje hoda prema dolje, predvidel sam mogućnost da sjekira ide u slobodni prostor do 6 cm ispod radne plohe. Mislim da bi to trebalo biti dosta za na vrijeme otpustit ručku na razvodniku.
Svaki komentar je dobro došel.

Meni pdf skicu otpre kad kliknem na naziv (link) u privitku.
Daj deni koju sliku kalača sa svih kuteva ak ti nije problem. Baš me nekaj zanima.
 

Najnoviji postovi

Na vrh