• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kalači drva

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,800
Kolege najjednostavniji način da izračuna koliko mi cca ulja treba?
Pošto seliš rezervar najvjerojatnije radiš drugi. Ako je tak i ako dosta radiš s kalačom napravi ga čim večeg radi boljeg hlađenja ulja.
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
Kolege najjednostavniji način da izračuna koliko mi cca ulja treba?
osnove trigonometrije :)

10 L ti treba najmanje da popuniš sistem ( kakav god da je)
20 L minimum

Kod mene je nešto više od 50L u kalaču ( rezervar u stupu - kvadratna cijev 150x250mm 170cm duga, ) i kod cjelodnevnog kalanja se pošteno zagrije
 

ursus82

Član
Tu od
31 Pro 2017
Poruka
61
Sada imam 40 litara ali zbog zahvata koji mislim raditi mislio sam ga smanjitit… onda ću gledat da ostanem na tih 40
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,389
Koliko se grije pri radu?
Ak je ulje hladno, možeš smanjiti volumen, ali ako je vruće, treba ga povećati.
Napravi spremnik čim tanji, da ima veliku površinu.
 

DeutzFahr69

Aktivni član
Tu od
4 Svi 2017
Poruka
154
Imam isti takav kalač, zagrije se ulje nakon 2-3 sata konstantnog rada ali evo ide vec 5-6 godina odlicno.

Da rezervar se nalazi na dosta povisenom djelu kalača, pa je dosta visok i nestabilan za manje traktore.
Iskreno sam zadovoljan kalačom, nije bio skup, masivno je napravljen, jedino eto zamjerka je da je visok i tezak pa ne odgovara bas za manje traktore.
 

ursus82

Član
Tu od
31 Pro 2017
Poruka
61
Ma da ovaj iz žminja je meni ok i jak i robustan samo taj rezervar gore prilikom reci vožnje po terenu dosta ljulka cijeli traktor zato bi ga spustio da mu dobijem niže težište a i smeta mi za arnjeve kada ga dižem
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,909
Al se vodtelj provaljuje, motoro dizel radi na leru tak tao da vrti tu pumpu, ulje se hladi u cjepacu, vani 40 a u cjepacu 30, a naslov je bez komentara, ima toga jos nisam pazljivo pratio. mada svaka cast vrijednim ljudima, nista novo.

 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,909
opet voditelj , 5-6 m3/sat minimalno, pokvari covjek trud i rad sa ovakvim upadicama i komentarima, jos kazu moguce i 8m3/sat, evo link moje masine u radu, koja ima mozda i brzu hidrauliku, i cijepa na 6 dijelova, znaci u jednom potezu cijelo drvo gotovo, pa sam za jedan sat max mogao cijepati oko 4m3
 

onin

Novi član
Tu od
6 Srp 2020
Poruka
1
Dobar dan u izradi sam kalača i ovo sma kupio
Pumpa grupa 2 30ccm
-Multiplikator grupa 2 1:3.8 muški
-Razvodnik dvobrzinski protoka 80 litara
Cilindar za cjepač drva 100/115/60 radnog hoda 1000 mm i dobio sam odgovarajuća crijevaza sve.
Sad me zanima radio bi od cijevi 150x200x6mm klizač od flaha 12x250mm i donja ploća 500x600x25mm,da li je cijev i sve ostalo dovoljno debelo i ako je koliko bi taj cjepač bio tona i dali će sjekira bit spora ili će brzina bit dobra
Hvala na odgovorima
 

fordson

Član
Tu od
16 Kol 2011
Poruka
113
Cjepač je gotov, još uz njega imam stol te mogućnost stavljanja upravljanja s nogom.

Vitlo na cjepaču radi perfektno, trupac hrasta vuče bez problema, za sad nisam isprobavao gdje su mu granice.

Pumpa 36 kubika i cilindar 90/60 se pokazalo kao izvrsna odluka, traktor radi u malo jačem ler gasu ,sjekira je savršene brzine.

Video i ostatak slika po etapama rada stavim ovih dana.
20200706_184044.jpg
 

volvo

Član
Tu od
3 Tra 2016
Poruka
90
Cjepač je gotov, još uz njega imam stol te mogućnost stavljanja upravljanja s nogom.

Vitlo na cjepaču radi perfektno, trupac hrasta vuče bez problema, za sad nisam isprobavao gdje su mu granice.

Pumpa 36 kubika i cilindar 90/60 se pokazalo kao izvrsna odluka, traktor radi u malo jačem ler gasu ,sjekira je savršene brzine.

Video i ostatak slika po etapama rada stavim ovih dana.
View attachment 27719
[/QUOT
Pumpa je malo velika...ali uvijek možeš promijeniti multiplikator, ako gas ne bu mogel biti dovoljno nizak.
Ljep pozdrav i ja sam u izradi cjepac! Isao bi na store402 mene zanima dali je multiplikator 1:3.8 dovoljan za brzinu pumpe posto je na traktoru brzina cca200okretaja tj malo veći ler gas?!
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,389
Nema standardnog multiplikatora s većim prijenosnim omjerom od 3,8 (koliko znam), tak da mora biti dosta.
Glede rada i gasa: ne računaj s gasom manjim od 1200 o/min, a pri tome se kardan vrti ~290 o/min, a pumpa 1100 o/min.
 

volvo

Član
Tu od
3 Tra 2016
Poruka
90
Nema standardnog multiplikatora s većim prijenosnim omjerom od 3,8 (koliko znam), tak da mora biti dosta.
Glede rada i gasa: ne računaj s gasom manjim od 1200 o/min, a pri tome se kardan vrti ~290 o/min, a pumpa 1100 o/min.
imam i opciju da stavim klipnu pumpu na štore 402 iznad postojećeg kardana je izlaz za brzi kardana tj koliko se vrti motor toliko i kardan!!! Neznam dali bi to bila dobra opcija?! A Pise u prospektu pumpe da njoj treba min 300okretaja?!
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,389
Taj se kardan vrti suprotno od donjega i na njemu curi ulje jer nema semeringa.
Ja bi ugradil standardni multiplikator i=3,8 na kalač i pumpu na njega, i pogonil ga kardanom.
 

Najnoviji postovi

Na vrh