• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kalači drva

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,800
Nemojte me tjerati da svojega pokažem, obzirom da samo kritiziram :unsure:
Nemoj tako ti svega 🤭 🤭

A kaj se kalača tiče, pošto si ga pustil u pogon pred jedno 5 let i vreme je da nam prezentiraš jedan projekt koji si uspješno završil nakon mnogo, mnogo, mnogo..... godina crtanja, kopiranja svih mogučih modela, tipova i proizvođača, izrezivanja i pripasivanja kockica.... pa da vidimo kaj sud javnosti veli o tome (y)
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,800
Nezna on ni gdje mu je :hahah:
To ti vjerujem, a ako i zna dok ga otpakira.... prošla volja za pišanjem :hahah:

Malo se moramo šaliti ali vjerujem da ZJ ima slike svakog detalja do u detalj.
Ja se sječam kad je taj kalač bil u fazi pripreme pa kad je on meni te kukice, polugice... kazal. To meni ništ nije bilo jasno.
Samo sam ga pital jel bu zavaril gore bolcne da ga danas sutra more neko zakopčati za traktor i odnesti.... Ja sam na svog zavaril....
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,387
Podsjeti me, nisam siguran na kaj si mislil.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,325
A ako bi sada usporili još recimo dva puta ovu tvoju pumpu , koliko bi tada imali kilovata ?
Na svim mehaničkim sklopovima redukcijom se povečava snaga i odnos je jasan za koliko se radukuje ili smanji broj obrtaja za toliko se povećava snaga, to važi i za ovu redukciju na mojem cjepaču.. Sve kranovske dizalice rade na tom principu, električna of road vitla , mjenjačke kutije svih mogućih vrasta vozila itd. Mislio sam da ti to znaš ali izgleda da neznaš. Takav odnos snage važi za moje vitlo koje sam ja napravio koje me služi već blizu dvadeset godine i neka druga vitla koja sam pravio drugima. No sad znam zašto ti nemaš svoje napravljeno vitlo već koristiž fabričko. Svi oni koji misle kao ti tako su je vjerovatno i primijenili.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,800
Podsjeti me, nisam siguran na kaj si mislil.
Možda bolje ne. Ionak si me bledo gledal kad sam ti rekel zakaj da ih zavariš....
Bum ti rekel kad svratiš do mene, samo me podseti.

Ja sam na svog zavaril iako je na kotačima da morem nekome nekad posuditi.
A ti si na svog stavil industrijsku utičnicu i kojekakve prihvate da ga niko nemre koristiti osim tebe.
A i bolje je da je tak zaštičen jer ako ga pokvare budu ti ga neispravnog vrnuli pa se ti poslje opet muči, popravljaj i ulaži novce ;)
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,066
:hahah: nije snaga nego SILA .
evo još jednog stručnjaka što je isto pobrkao silu i snagu , samo što on misli da je pametniji i od Tesle :hahah:


Čekam da on patentira perpetu mobil pa da mu maznem patent i uzmem lovu na bedacima koji plaćaju struju :hahah::ppozdrav:
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,066
Evo ti tekst sa wikipedije gdje je tačno opisano ono u čemu ti griješiš.

Screenshot_2021-01-28-22-09-52.png
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,387
Evo, čuval sam slike ljubomorno nekih 8 godina, pa sad ide napokon na svjetlo dana.
Nekoliko osnovnih podataka:
- EM 5,5kw (ED100%), 1500 o/min
- Pumpa 19cc, oko 27 lit/min
- Cilindar 80/56 x 660(hod)
- Sila 5/10t@200bar
- Sjekira 2/4
- Brončane vodilice

Proba prije završetka (otklanjanje nedostataka):


Sklopljen u transportni položaj, na prvom i posljednjem putovanju traktorom iz radione u štagalj:


Pogled s boka (obratite pozornost i na izvedbu kuka za prikolicu na Štoreu):


Ako nekoga zanima kaj ima u ormariću...
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,325
Nebojim se ja za nešto sto napravim, neka pravi ko gode želi sve to stoji u mašinstvu, možda neko napravi nešto slično meni je drago, i nisam zavidan. To je sve davnih godine pravljeno kvalitetno a sad onako, da bi to bilo funkconalno i dugotrajno i da svi mudruju bez rada i da svi zarade , da se obogate e to nemože, zato nažalost kao društvo tonemo i nestajemo, jer nam nisu potrebni oni koji znaju voće koji su podobnii a nema veze sto su štetni po okolinu. Svoje radne obeveze privodim očekujem krejem godine penziju i laganica, ponešto naparvaim, skroman sam čovjek i tako. Na forum sam se učlanio eto onako vidim neko bi nešto možda i htjeo da napravi pa potraži savjet , pa vidim da ga neki zavrte u krug da izgubi i ono malo volje, pa ako prepoznam da nekom mogu pomoć to ću i ščinit
Jako dobro urađeno za sve pohvale ZJ.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,387
Nitko ne osporava tvoj rad i ono kaj si napravil. Ono tvoje vozilo s "s više vitla nego konja" je jedinstveno i svaka ti čast na ideji i izradi.

Nemaš se razloga ljutiti, jer ti je samo skrenuta pozornost na ono u čemu u čemu griješiš. A griješiš u pojmovima koje ne znaš ili ne razumiješ.
To nikako ne umanjuje tvoje iskustvo, koje nitko ovdje ne spori i nemaš se razloga osjećati uvrijeđeno.
Mislim da te nitko nije pomišljal vrijeđati, već ti ukazati i pomoći da shvatiš terminologiju.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,066
Gore ti je sklopka-bimetal-asimetrija ako dobro vidim.
Šta je na donjoj šini i šta radi kondenzator u svoj ovoj priči?
Soft start?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,387
Gore lijevo: sklopnik za uklop kondenzatora, u sredini sklopnik za uklop motora, desno relej za zaštitu od krivog redoslijeda i ispada faza.
Dolje lijevo: soft starter (ograničava poteznu struju motora i mehanički udarac pri pokretanju tijekom 3sek) , u sredini motorski termomagnetski prekidač za zaštitu motora, desno automatski prekidač za upravljački napon i utičnicu (za lampu).
Kondenzator služi za kompenzaciju jalove energije, tak da značajno smanjuje struju kroz napojni kabel, a time i pad napina na dovodu.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,325
Zaista za pohvalu, dali imas jos nekih proizvoda i gdje si ih postavljo da vidim.
 
  • Like
Reactions: ZJ
Na vrh