• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kalači drva

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,647
Ma ima svašta po malo: izrada mlina čekićara s cirkularom, obnova kompresora, prepravak pluga, obnova i dorada motokultivatora...ali nije dokumentirano kao izrada kalača.
Neki od "projekata" su još u fazi rada i nezavršeni.
 

jurek

Dobro znana faca
Tu od
6 Srp 2013
Poruka
670
Neee. Nisam tak mislil.
Ja sam uvjeren da radi perfektno, a i tvorac ga pozna u dušu, pa mu ni problem otklonit kvar.
Mislim da je bila više želja nego potreba napraviti taj stroj.
A možda se i varam.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Uvijek je potreba :hahah:

Evo i ja sam danas imao prvi pošten rad sa cjepačom . Sve radi uredno ali još snage bi dobro došlo za ekstremno kvrgava drva . Ona "čupava" ne idu baš lako.
Ali sa 180 bara na klipu 70mm ovo je super odlično.
A nabavio sam i klip 80mm sa klipnjačom 50 . Možda njega uglavim na drugu stranu.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,647
Poreba je. Svake godine 20...30 polmetrica na sitno.
A kalaju se i drva za potpalu na skroz sitno.
Poslužil je i kak hidraulična preša...
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,351
Vidiš Savo sad smo došli do primjene i stvarnosti rada. Prvo ču ti se izvinuti za par TEŠKIH I UVREDLJIVIH riječi u proteklim komentarima, na takav sam inpulsivan i nažalost nedajem pardone, ponovo izvini. Ali te molim pročitaj ovo detaljno.
Ali da krenemo ovako. Kada sam rekao da je moj cjepač kvalitetniji i bolji odnosi se na primjenu režima rada ne na ljepotu ili samo što ja tako hoću da kažem. Postavio sam na videu 14x14 gredicu hrastovu i sjekire je siječe poprijeko ali pumpa nije zagušila motor. Kod tebe se vjerovatno dešava da ti se motor se zaguši. Mojim redukcijom se to ne dešava i nemože motor da zaguši. Vjerovatno kod tebe stane. Kod ZJ je sličan problem ili režim rada ali je on to riješio elektonski da motor ne doživi stajanje, otvaranjem elektriventila i oslaobađanje pritiska u sistemu ulja.
U tvom i u ZJ sistemu pumpi treba više snage. Onaj formulu koju su stav za snagu je uredna ali dobro neradite sa područjem primjene. Za isti vrijeme od jednog minuta, određeni motor ( generator snage treba da prizvoe određeni rad) i to je oke formula. Samo što područje primjene traži da se poveća W, što sam ja i uradio jer sam dobio 2W / t ( isto vrijeme) i time sam dobio veću snagu na osovini koja pokreće pumpu. To što navodite silu, da tu postoji sila ali se neračuna u mehanici prenos sile, već se računa prenos snage. I kaže se snaga se prenosis elementima (Zubčanici i lančanici, remenje itd.) E sad kad smo kod sile da postoji tu sila koje se ispoljava na remenu, i to u obliku motor povlačeći remen na remen ispoljava silu i ona je manja drugoj gonjenoj (većoj remenici) kada se te dve sile izjednače motor staje. i nemoće isporučit veču silu od one koju motor daje remenu, ali osovina prima veču snagu. Vitlo kad vuče na sajlu prenosi snagu u obliku sile, ali kad poreste sila otpora predmeta jednaka snazi vitla vitlo staje ili nempše da vuče. To se dešava kod tebe na motor. zbog ovoga ja nisam odstupao od svog mišljenja.
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,884
...... Samo što područje primjene traži da se poveća W, što sam ja i uradio jer sam dobio 2W / t ( isto vrijeme) i time sam dobio veću snagu na osovini koja pokreće pumpu. To što navodite silu, da tu postoji sila ali se neračuna u mehanici prenos sile, već se računa prenos snage. I kaže se snaga se prenosis elementima (Zubčanici i lančanici, remenje itd.)
Opet sve tumačiš krivo, svojevoljno! :cry: Teško brkaš/drkaš neke pojmove!
ZAPAMTI: motor ima snagu u kW i nju ne možeš povećavati!
Ma možeš, ali onda izbaci prekostrujna, termička ili skuriš:p namotaje!

Odgovori na ovo iz #3906
 
Posljednje uređivanje:

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Kao prvo ja od čovjeka koji je pred penzijom ako sam dobro razumio nisam očekivao vrijeđanje niti takav način agresivne komunikacije pa iz tog razloga nisam ni reagovao na to te sam to ocijenio u stilu "oprosti mu Bože jer nezna šta radi".

A što se tiče sile i snage drago mi je da si očigledno kontaktirao nekoga sebi bliskog i da si počeo shvatati o čemu smo pričali , da to nije bilo pišanje po tvom radu nego samo pravilno definisanje stvari.

A što se tiče mog "projekta" kako je to danas moderno reći :hahah:
Propustio si par detalja , i ja sam u startu očekivao da ova kombinacija pumpe i motora je nerealna . Ali opet sam se iznenadio da može da ostvari 180 bara . Iskreno nisam očekivao više od 100-120 .
Ali imao sam i motor i pumpu tako da me nije koštalo ništa osim vremena.
I ova kombinacija je bila prvobitno predviđena za HI/LO sistem tako što bi sa druge strane motora dogradio još jednu malu pumpu koja bi bila zadužena za HI pritisak .
Dok bi ova trenutna bila za brzinu .

Ali pošto sam eksperimentom utvrdio da imam stvarnih 180bara i brzinu kretanja sjekire i više nego dovoljnu trenutno će sve da ostane na ovome , osim možda ugradim onaj klik 80/50 umjesto ovoga 70/40 i time kompenzujem brzinu za silu.

Teško je kod cjepača dobiti i pare i jare .:ppozdrav: tj i brzinu i silu.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,351
Malo i za laike. Savin motor je 5,5 kw, od ZJ je motor 5,5 kw, i na mom cjepaču je motor od 5,5kw. Ssva tri motora troše električnu energiju od 5,5 kw / 1 časa. učinak koji sva tri cjepeča čine nije isti za isto vrijeme od jednog časa. Recima Savin motor zbo toga što bude nekad peropterećen povuče više struje od 5,5 kw , ali to ćemo zaboravit. Zbog odrđenih tvrdoce i zbog preopterećenosti padat će mu broj obrtaja ili drugo gušenje i samim tim će mu biti manji učinak. Na ZJ sistemu takođe je isti potrošačel energije, zbog ugrednje rasteretnog sisteme kada se pojavi otpor on smanjuje priteisak u sistemi i time gubi sto za isti vremenski period pravi manji učinak ili postoji odrešena količina drva koja nije savladata. Na mom sistemu motor troši takođe 5,5 kw električne energije, ali zboog toga što se negiši, nepada broj obrtaja pumpe, neopada pritisak sistema za isti vremenski period od 1 časa će da napravi veći posao.
Što znači da od ukupne potrošene električne energije u jednom času, dobijamo veči rad ili učinak i time kažemo da je ovaj sklop proizveo veći rad ili snagu zbog toga što je u istom vremenu i za isto količinu utrošene energije.
Le Shampa , nigdje nisam rekao da motor proizvodi veću snagu već sam ti rekao da je on konstanta koja je napisana na pločici a ona se u praksi nemijenja u proračunima, ali pumpa dobija veću snagu zbog određene redukcije, i to je to.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Koji je krajnji pritisak na tvom cjepaču?
Koliko bara?
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,884
Le Shampa , nigdje nisam rekao da motor proizvodi veću snagu već sam ti rekao da je on konstanta koja je napisana na pločici a ona se u praksi nemijenja u proračunima, ali pumpa dobija veću snagu zbog određene redukcije, i to je to.
E, vidiš u ovom čađavom skroz fulaš jer ne uzima u obzir vrijeme - drkaš snagu i silu!!

Ovo sam te pitao:
Ako motor od 1 KS diže 75 kg u 1 sekundi na 1 metar
Možeš li sa tim motorom dignuti 10 tona na neku visinu od par metara?
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,351
Nisam postavljao manometar, neznam ide dok se ne rastereti ventlom razvodnika a tačno neznam koliko jer rekoše prodavci da je 190 ali sumljam možda i našto manje Jer je sigurno kinez oni tvrde talijan, no to nema vez,. no nepada pritisak dok ga ne propusti ventil.
Evo sad opet Savo, moj prvi komentar je bio da želim na uštrb broja vrtnja da dobijeem više snage, ostaje tako da ja nisam fulao. Da sam tražio nečiji savjet nebi to tako stojalo u početnoj odluci prepravke. Krajnji rezultat je da je zbog viška broja obrtaja motora dobijena veća snaga, mislim da se sad i ti i ZJ trebate složit da nisam ništa brkao.
Da le SHampa al ako ostaje ista snaga motora a žališ povećat snagu onda mora da povaćaš i vrijeme, po tao stoji u formuli, šata tu ja brčem i motor od 1 kw može podići 1000 tona ali je potrebno 1000 veće vrijeme i redukcija.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
krnimo ovako;
oznake veliicina:
P-snaga
A - rad
F -sila
t- vrijeme
Oznake mjernih jedinica
za snagu -W
za rad -J
za silu -N.
vrijeme- secunda-s
P= A/t
znaci snaga je rad u jedinici vremena
primjer; sa snagom od 5.5KW mozes sljedece;
izvrsiti rad od 5.5Kj u 1 s (5500j/1s=5500w)
ilii izvrsiti rad od 11 KJ u 2 s (11000/2s=5500w)
ti si dakle mjenjajuci remneice na motoru ili pumpi usporio okretaje pumpe time si smanji brzinu protoka uljja i usporio rad klipa, tako da isti rad istom snagom vrsis za dulje vrijem (snaga ti je ulazz odnosno el. motor i to je koonstanta, ne mozze se mjenjati)mjenja se brzina izvrsenja radaa to odmah utice na velicinu izvrseng rada.
sta je 1J, to je rad koji izvris sila na predmet od 1kg dizuci ga na visnu na 1m (A=Fxs) (1J=1Nxm)
idemo dalje, ako taj rad od jednog J, ili 1kg mase podignemo na 1m za 1 sekundu onda smo za to upotrijebili snagu od 1w
P=A/t (1W=1J/1s)
da jos dodam EDIT:
pojednsotavljeno jaci covjek ce podignuti teret od 50kg iznad glave (2m) za 1 sekundu i time je uzvrsio rad od 1000 KJ, F=m x g, F=50kg x 9,81,F=500N) A=Fx s, A=500N x 2m, A=1000J, A=1KJ ako je to bilo u jednoj sekundi oda je upotrijebio snagu od 1KW, slabiji covjek isti taj rad uuradi za 2 sec, onda je on taj rad izvrsio sa 0,5kw.
 
Posljednje uređivanje:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,647
Smilane, griješiš u nekoliko pretpostavki:
- 5,5kW, koliko piše na pločici, je snaga koju motor može trajno dati
- motor daje onoliko snage koliko u određenom trenutku zahtijeva hidraulika, znsči od nekih 300W u praznom hodu, do 9,5kW pri 200bara.
- 0Pri tome iz mreže vleče od 6...23A. Moj kompenzirani nekih 5...3A manje.
- brzina vrtnje uvijek pada s teretom, a time i protok pumpe.
- Najviše potroši onaj koji najviše napravi (ili onaj koji je projektiran da radi u krivom režimu, mislim da ni jedan od tri navedena nije takav)
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,884
Ma smiljan drka snagu i silu!
To mu je već par puta napomenuto, ali.....on je navek u pravu i tupi li ga tupi..............
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,351
Zzaboravljate da ako je pumpa bila direktno spojena na motor imala bi vrtnju od 2950 o/min, koji rad moze obavit kad pri toj vrtnji stane motor i ne okrece
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,351
Brcete nacin primjene snage. Nevjerovtno sta radite. Kreces se autom uzbrdo drugom brzinom, motor gubu na snzi i vozilo staje koji tada rad obavlja. Nema rada jel tako, zato sto je stalo, to moze i traktor da bude, koji stoji i nema kretanja jel tada po vasoj formuli jaci ili ili kad smanjis brzinu u 1 i nastavljas obavljat rad i kretanje za sporije vrijeme. Ko je jaci onaj ko nemoze da radi ili da se krece ili onaj ko moze al sporije.
 

Najnoviji postovi

Na vrh