• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kalači drva

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,338
Bolje je da rade naizmjence, jer ovaku budu oba spora do bola ako budu zajedno radila.
Možda ti je onda bolja opcija Vlatko s dva nezavisna hidraulična kruga.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,056
Ovaj trenutni agregat imaće oko 45l/m . Ima tu brzine.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,903
moje isljenje,
radis usluzno i zelis brzinu, onda ovaj sto radi na cjepacu treba pomocnika koji mu dodaje drva da ide brze, u kombinaciji sa dva cjepaca trebas 4 covjek, jesi l siguran da ces uvjek naci 4 covjeka za rad, ja sam trebao jednog pa je bilo ponekad tesko naci. Ako ce na cjepacu jedn raditi i sam sebi uzimati drva onda ta dva cjepaca iscjepaju isto kao jedan cjepac sa dva covjeka. Dakle bolje napraviti jedn brzi cjepac i da na njemu rade dva covjeka i ide to super dobro (cak mozda noz na 4, vodoravni itd)
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Misliš? Meni djeluju nekak bolja nego 90% ovih naših home made kalača.
Mislim to kaj sam napisal, a ti napiši kaj je bolje nego na klasičnom hidrauličnom. Pogotovo na onoj igrački s prijašnjeg posta.

Gde rasteju ta drva koja kalaju. Ja bih si malo napilil, da bez brige delam na 2 bara, a ne da stane na 200 bari.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,743
I ja isto, ali ako je dobro zabita u panj pa se morem nasloniti na nju.

Danas ujutro sam malo nakaluckal sitnih drv s balticom jer je ponestalo. Čim se radnja malo ugrijala okrenul sam sklopku na kalaču i nakalal strojno.
Dobro je meni moj Puknuti govoril, ali ja sam rekel da nije problem mahati...
Sad vidim da je opet bil on u pravu.
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
Kalač je dobro imat ak delaš 200, 300 metri drva, neki profi koji to more odelat za dan dva, a ak ne polako sa sekirom, kak se nekad delalo tak se i danas more kalat. Ja kalam 10 metri 2 tjedna možda i više, i jesam skalal, jesam.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,056
moje isljenje,
radis usluzno i zelis brzinu, onda ovaj sto radi na cjepacu treba pomocnika koji mu dodaje drva da ide brze, u kombinaciji sa dva cjepaca trebas 4 covjek, jesi l siguran da ces uvjek naci 4 covjeka za rad, ja sam trebao jednog pa je bilo ponekad tesko naci. Ako ce na cjepacu jedn raditi i sam sebi uzimati drva onda ta dva cjepaca iscjepaju isto kao jedan cjepac sa dva covjeka. Dakle bolje napraviti jedn brzi cjepac i da na njemu rade dva covjeka i ide to super dobro (cak mozda noz na 4, vodoravni itd)
Za ovo si u pravu ali taj problem mislim da smo riješili.
Trebalo bi trojica da stignu sve jer ciljana brzina cjepača je manja nego ova sa snimka ispod.
@ZJ a gle ovo?

Ovo je jednostavno prebrzo a samim time i preopasno.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,903
12 t,
noz na kriz,
auto speed,
ne mora biti prebrz max. mozda nekih 20 cm/sec u brzoj,

takav bih ja pravio
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,743
Kalač je dobro imat ak delaš 200, 300 metri drva, neki profi koji to more odelat za dan dva, a ak ne polako sa sekirom, kak se nekad delalo tak se i danas more kalat. Ja kalam 10 metri 2 tjedna možda i više, i jesam skalal, jesam.
Onda tebi ni vitlo ne treba, još dva tjedna i pomalo buš ih docukal na breg, a ne treba ti ni prikolica, veliš da ti je do šume koja minuta pa drva na rame i pomalo..... a raketa nek blato mesi za bezveze.
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
Imaš praf, al ja to sve očem kaj bu mi lakše delat, a najlakše mi kalat. Ja imam cajt celu godinu kalat, od 2mj do 12, jer sa drvima kurim samo zbog onog štiha zimskog, inače na plin kurimo. A raketa jedva čeka da ide u nove avanture, nije njoj lepo kad stoji, iskreno prijatelj meni je to sve hobi, ja stalno delam na poslu i niš ne stignem, pa viš da ja 2 tanka godišnje skurim sa raketom.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,338
12 t,
noz na kriz,
auto speed,
ne mora biti prebrz max. mozda nekih 20 cm/sec u brzoj,

takav bih ja pravio
Samo na horizontalnog koji ima nož, a nikak na vertikalnog koji ima trokutastu sjekiru.
Kad pukne poprek, dobiješ cjepanicu u trbuh...
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
Kalač je dobro imat ak delaš 200, 300 metri drva, neki profi koji to more odelat za dan dva, a ak ne polako sa sekirom, kak se nekad delalo tak se i danas more kalat. Ja kalam 10 metri 2 tjedna možda i više, i jesam skalal, jesam.
ti si ko moj otac. Brat i ja krenuli radit cjepač a on cijelo vrijeme " pa to nam ne treba, ja to na vure napravim, ni to teško itd"
I tak nekaj mi se stari baš ne prihvaća sjekire odkad je kalač doma. još sam fali dacjepačem počne pljenkat za potkurivat ....
 
Na vrh