• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kalači drva

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,573
Evo da budem slikovit:
na mojem kalaču je 4-polni motor (recimo 1400 o/min) od 5,5kW koji pogoni pumpu od 19ccm/okr. Dakle daje 19 x 1.4 = 26,5 lit/min. Pumpu teretim s 200 bara, pa to daje 8,85kW. Znači, računam s preopterećenjem motora od 8,85/5,5= 1,6, dakle s 60%.

Da se motor vrti recimo 2800, s tom istom pumpom bi daval 53 lit/min. Kad bi pumpu opteretil s 200 bara, trebalo bi 17,7kW, kaj motor ne može dati i pumpa bi ga zaustavila. No, mogel bi raditi sa 100 bara i onda bi snaga ostala ista. Cilindar bi bil dvaput brži, ali bi mogel dati pola sile.

Da bi postigel iste parametre kakvi su spomenuti na početku, motoru moram "povećati moment", a to mogu redukcijom 1:2.
Dakle, bez obzira koliko se motor vrti, uz 5,5kW mogu dobiti 200 bara samo ako se pumpa vrti do 1400 o/min. Ili manje, naravno.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,073
Što dalje u slikovitom prikazu govori da oko uzmemo u obzir ovaj agregat od kolege smilana koji je 5,5kw 2900obrtaja sa pumpom od 30ccm redukovanom za dva puta remenicama.

Ako zanemarimo trośkove na remenju i dobitke na inerciji zbog veće brzine.
Taj agregat bi mogli uporediti sa direktno prikopčanom pumpom na motor od recimo 5,5kw 1400obrtaja i pumpom od 30ccm.
Ili isto bi dobili sa motorom od 5,5kw na 2900 obrtaja i pumpom od 15ccm.

U sva tri slučaja bi rezultat pritiska i protoka bio jako sličan , moglo bi se reći isti.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,345
Savo zaboravi sta druga osovina pokrece, da rascistimo jel druga osovona redukcijom 2:1 dobijamo da druga osovina prima snagu ekvivalent dva puta veca od osovine elektromotora. Odnosno n1:2=n2 sto je snaga P1x 2=P2. Tako da na osovini 2 ili kako sam je nazvao dobijamo mehanicki rad P, koji je ekvivalent 2 x pokretacu el motor a u ovom slucaju ekvivalent el motpru od 11 kw pri n2 od1450 o/min. Zaboravi pumpu. Jel formula prenosa snage i brzine, pa mi kazi dali samsta pogrijesio
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,844
dobijamo da druga osovina prima snagu ekvivalent dva puta veca od osovine elektromotora.
Drkaš ili brkaš snagu elektromotora sa momentom u kojem nitko ne gleda na sekunde!
npr. 10 KS je konstanta koju možeš "mučkati" na razne načine, ali onda gubiš najčešće na vremenu!
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,345
Nemuckamo nista napisao sam i broj obrtaja koji je konstantan i snaga koja je konstantna kai i prenosni odnos koji ja sad konstantan dali je dobivena snaga konstantna ekvivalentu 11 za gore opisane parametre.
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,844
Ako motor od 1 KS diže 75 kg u 1 sekundi na 1 metar
Možeš li sa tim motorom dignuti 10 tona na neku visinu od par metara?
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,345
Ovako kaze mehanika koja se baviprenosom snage. Nemoj i ti da izvrces konje, vec primjenite i pokazite formulu prenisa snage za gore opisane parametre, ti savo i zj. Prenosa sa jedne osovina na drugu, sa gore navedenim parametrom.
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,844
Imaš ulaznu snagu X, uz sve ostale parametre i kerefeke preko kojekakvih prijenosa možeš dobiti samo X-neki% (gubici u trenju) ukupne ulazne snage.
Sve ostalo su želje i krive pretpostavke, kao i nepoznavanje problema
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,345
Ma sta pricas, stavio sam sve konstante, bez gubitaka , a i ti izokreces, na gubitke, zaboravi gubitke. Izracunaj te prenose da je umjesto remanja prenos lancanicima.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,573
@smilan ,kad se projektira hidraulika, početni podaci bez kojih nemreš su:
- promjer klipa i klipnjače hidrauličkog cilindra (ako ga imaš)
- željena sila (koliko tona)
- željena snaga ili nazivna snaga elektromotora kojeg imaš.

Iz tih podataka se određuje volumen pumpe, prijenosni omjer (ako motor ne pogoni pumpu neposredno preko spojke) ,te se određuje brzina sjekire.
Ako imaš i pumpu, onda se može odrediti samo prijenosni omjer da se optimira sustava.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
Cilindar fi 80, motor 5,5 kw, 2900 o/min, pumpa 30 l/min, obrtaji pumpe 1750 o/min, sobzirom da je smanjen broj obrtaja pumpe time je dobita snaga oko 8,5 kw. Ekstra brzina i snaga, ali cu mijenjat remenicu da spustim brzinu pumpe na ,1400 i time dobijem snagu 11 kw, iz razloga sto je prebrzo kretanje sjekire i nije potrebna ta brzina rada. View attachment 31872 ok
Nije mi jasno kako sa ulazno snagom od 5,5 kw dobijes recimo 11kw us to jos imas gubitke na prijenosu, to mi nije poznato i ne vejrujem da ide, bar jos nisu izmislili
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
Cilindar mi je 40/70. Pumpa je 32ccm na 1400 obrtaja i 5,5kw.

A mislim da debelo griješiš u ovim svojim kalkulacijama što se tiče snage.
Snaga ti je konstanta koja se sastoji od sile i brzine. Ti u svom slučaju samo kompenzuješ brzinu za silu .

Jedna konjska snaga ti je kada teret od 75kg u roku jedne sekunde podigneš na visinu jednog metra.
Bilo koji od ova tri parametra da promijeniš onda ti treba više ili manje od jedne konjske snage (kilovata).
View attachment 31873
Neces se usreciti sa tim cilindrom, neces imati odogovvarajucu silu, 9t max, a tebi to nece bti dovoljno. Uz to sa ovim motorom od 5,5 kw bit ce taj motor ne iskoristen, ako mu stavis max velicine pumpu za ovaj cilindar ce to biti prebrzo, a falit ce mu sile pritiska
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
Zasto mislis da grijesim, pumpu od 30 L, treba pogonit motor od 14 kw, da ga negusi. Naravno razlikom u odnosu prenosa smanjujem brzinu dobijam snagu treba veca snaga na pumpi, takodje smanjivanjem brzine na pumpi, na 1400 smanjujem odnosno vracam pumpu u normalne parametre rada, i tme smanjujem i ublazavam kovitacije fluida, ta se smanjuju uzroci grijanja fluida. No to su stvari kako ja zelim i pravim i to tako radi perfektno i jos niko nije nijedan vratio da je nezadovoljan.
Na tvom cjepacu motor ce da pumpa gusi jer je prevelika za taj motor, kad cilindar dodje do kraja. Ako je pumpa dobra.
trebas biti mlo jasniji, 30l puma ne postoji, postoji 30cm3, a ta od 30cm3 moze da daje protok od 1l u in recimo do 80l/min
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
Dečki, obojica ste manje-više u pravu.
@savoris , zato što fiziku nije moguće prevariti (nemreš povećati snagu) promjenom omjera remenica. Tak se povećava moment, odnosno sila cijepanja, ali se smanjuje brzina hoda sjekire.

@smilan , zato kaj je ovakav "punokrvni" 5,5kW motor moguće kratkotrajno teretiti s 10kW, ako to mreža trpi.
Ako ga se optereti do 11kW, pumpa ga zaustavi.
da slazem se od 5,5 dobiti 11, ali 5,5 je dkelarirano na trajnu eksploataciju tako da ovih 11 ide samo kratkotrajno. Opet ti bolje znas, ali samo da neko ne shvati krivo
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,345
Da napisao sam da je ekvivalent snage 11 kw, to nemora da bude u praksi tako. U jednom od citata kako sa nevaram kazete ti i savo da to nije tako, da sam ja pobrkao. No dobro ajmo dalje stepenicu po stepenicu da bude svima jasno. Mada ocekuje da savo potrvdi dali je ovo formula prenosa snage sa jedne osovine na drugu. Ili postoji druga. Rekao sam polako zaboravi pumpu, docemo da pumpe poslije.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
ma imas primjer od zj, slozi kompnente tako i nemas brige, na 5,5 kw ako je 1400okr/min ide pumpa max 20cc, ako je 2800 okr/min ide max 10cc. Ako je kod tebe el.motor 2800, 5,5 kw, najednostavniije je da stavis drugu pumpu od max 10cc. Sa tim remenicama je ziva zajebancij koplikacije, a nova pumpa dodje manje novca neg sve to i imas original bez klzanja gubiitka u trenju itd itd
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,345
Nisi u toku teme svee sam, slozio,
Dao jedan komentar sta cu prepravit, cega ima viska iznad nominalnih vrijednosti. dobio sam odgovor da sam pobrkao silu, snagu, obrtne momenta, . Netrebaju oni meni racunati sta cu ja dobit, znam ja sta dobijam, oni vjesto iskrivljuju moje komentare, vjesto izbjegavaju jer su glavne baje, a ja samo trazim da na osnovu parametara kozu sta je sta jel to to ili drugacije, sto zamotavaju.
 

Najnoviji postovi

Na vrh