• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kalači drva

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
Evo hidraulični sistem nakačen i urađen prvi brzinski test.
Brzina klipa je na izlazu oko 3,5 a na uvlačenju oko 3 sekunde . Mjereno odokativom metodom. Hod klipa je 45cm.

Manometar nisam imao kada da spojim da vidim koliki mi je maksimalni pritisak .
Razvodnik je nov od rosija 80 litarski i pretpostavljam da je sigurnosni na 160 bara.
Motor se prije zaustavi nego śto se aktivira sigurnosni.

Sada slijedi spajanje hi-lo sustema .

Ali prvo da spojim manometar na ovo stanje i vidim koliki je pritisak na maksimalnom opterećenju motora.

20210123_174235.jpg 20210123_174244.jpg
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,909
nije mi jasno da ima tako mala razlika brzine uvlacenje i izvlacenje klipa (3/3,5)
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
A evo i rezultati drugog eksperimenta.
Spojen manometar i izmjereno da je razvodnik podešen na 200 bara fabrički .
Već na 190 motor ima snage da vrti stalno pa sam ga trenutno ostavio na 180 do daljnjeg . Dok vidimo trenutnu moćnost cjepača pri radu sa drvima.

Ono što me malo iznenadilo je da 80 litarski razvodnik generiše malo temperature na sebi . Pritisak pri povratu klipa je oko 70 bara što i nisam baš očekivao jer sva crijeva od pritiska su 22x1,5 . Odnosno 13mm.
A povratno 18mm
Trebao sam još veću instalaciju staviti.

Ovo drvo je 6x4cm suvo jasenovo


Ovo
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,394
Nisi, dovoljno je to. Svaki razvodnik je "usko grlo" i uvijek su na njemu neki gubitci.
A kaj bude kad ugradiš regenerativni ventil, pa protok u veću komoru cilindra bude ~70% veći?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
Mislio sam možda dograditi rasteretni ventil kojeg bi upravljao pritisak iz povratnog voda a otvarao bi relaciju iz potisnog voda direktno u rezervoar.

Da "lobujem" razvodnik u povratu.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,394
Možeš i to, no ne vidim potrebe. Nisu to veliki protoci.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
Misliš da dužim korištenjem neće biti podizanja temperature?

Zaboravih dodati pritisak pri mirovanju sjekire je mali . Manometar ga uopšte nije mogao ni izmjeriti.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,394
Hoće, ali to kompenziraš oblikom spremnika i dovoljnom količinom ulja. Mora se grijati, jer pumpa, razvodnik i cilinda imaju neki pad tlaka, odnosno faktor iskorištenja. Makar bil i 98%, onih 2% ga budu grijali. Ulje osim kaj je radni medij, služi kao i rashladni medij, a da bi moglo pokupiti toplinu, mjesto koje hladi mora biti malo toplije od rashladnog medija samog. Kak pumpa i razvodnik sami imaju malu količinu ulja u sebi, na njima se najviše osjeti porast temperature. Uostalom, zato jer su na njima i najveći gubitci snage.

Niti u radnom ciklusu nebu prelazil 50...100 bara, osim kad dojde do točke da nemre raskoliti kvrgu.
Moj u špici (trenutku ulaza sjekire u drvo) dolazi do 50-tak bara i pada na 20...30, naravno zavisi o drvu koje kala.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
Rezervoar mi je oko 20-25 litri .
Vjerovatno ću jednu cijev sa povratnog voda smotati u petlju koju bi stavio tik prije ventilatora od motora .
Ako to ne bude dovoljno onda razmisliti o nekom malom hladnjaku.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,394
Rekel bi da neće trebati.
Na mojem se ulje zagrije tek toliko da je toplo na osjećaj, dakle nekih 10-tak stupnjeva iznad okoline.
Istina, ima više ulja, spremnik je uski kvadrat, no svejedno. Ako se bi ulje pregrijavalo i motor bude također.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
Sama oštrica noža je od gibnja kamionskog.
Bokovi od 10-12mm ne sjećam se tačno.
A gornja strana gdje upire klip i zadnja strana prema stubu 15mm.
Unutra ima još jedan klin od 25mm tačno ispod mjesta gdje upire klip.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,909
Pogledaj kolike su rupe na priljuccima cilindra, ja sam od rosi tech cilindre morao prosirivati rupe i jos neke druge cilindre isto
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,394
To sam i ja napravil na svojem cilindru. Rupica je bila jedva 8mm, a priključak M20x1,5.
Povećano na 10mm na strani klipnjače i 14mm na strani klipa.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Vidim drvenu klocnu na stolu. Nisi ugradil graničnik za hod prema dolje?
 

Najnoviji postovi

Na vrh