• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KALCIZACIJA

Janko

Član
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
46
Pa jaka kiša bi to mogla oprati i koncetrirat vapnenac na niža područja(uvale gdje se nalije voda) ili ispere pa ponese u najbliži vodotok.Po meni uradi to prije samog oranja :(think):
 

mzilja18

Član
Tu od
27 Velj 2010
Poruka
440
Na 1 ha sam bacio 1/3 od preporučene količine i potanjurao. Ostale njive su na čekanju do oranja.
 

Paolo822

Član
Tu od
31 Srp 2013
Poruka
99
Bacio bi kalcija na njive radi podizanja pH tla, dali mi je bolje prije oranja ili kad izorem pa prije frezanja.. Uzeo bi od holcima mikrogranule, koje brže djeluju, potrebno mi je za povrće (luk češnjak)???
 

mzilja18

Član
Tu od
27 Velj 2010
Poruka
440
Baci dio prije oranja-kada zaoreš otići će u dublje slojeve,zatim baci dio prije frezanja
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,584
Gdje i za koliko novaca otprilike bi se moglo nabaviti nekakvog kalcija koji bi se mogao razbaciti rasipačem (nekakve granule), površina otprilike jedno jutro.
Bacio bi za češnjak.
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Agrocal holcim ,1tona cca 450kn,sitno granuliran u vrećama od 25kg.Mi smo uzeli u PZ Prvči
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,584
A koliko toga baciti na jutro/hektar?
Ne vjerujem da su mi jako kisele zemlje, ali vjerujem da ne bi ni bilo loše malo ju "zasladiti".
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Mi smo išli s 1t/ha gdje nam je ph bio 5,5-6,0,nepovoljno za lucernu i ječam.Treba težiti neutralnoj reakciji tj ph 7.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ne treba.
6,5 je sasvim zadovoljavajuće za većinu kultura i kod te ph vrijednosti je najmanja blokada pojedinih mikroelemenata bitnih za normalan rast biljaka. Bitnim sniženjem ili prekoračenjem u alkalno dolazi do blokade nekih i biljke ih ne mogu usvajati.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Najbolje bi ilo ispitati kiselost i onda dodavati kalcij po potrebi. Negdje sam pročital da kod jače kiselih tla nije uputno baciti svu potrebnu količinu jedne godine, nego postupno u nekoliko godina.
U oglasniku se nudi ovaj digitalni analizator
http://www.njuskalo.hr/sjetva-zetva...-ph-dusik-fosfor-kalij-trzistu-oglas-13046154

Ne čini mi se skup, ako daje barem približno točne podatke. jedino ne piše pošto su dodatne kapsule i koliko ih se potroši kod jedne analize.
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Lucerka traži neutralno jer je vrlo osjetljiva na kiselost tla i puno duže traje i daje bolju masu što je bliže 7,ostale kulture prolaze i na 6,5.Mi smo i radili kalcizaciju samo na površinama gdje će biti lucerka,za ostale površine još nije toliko hitno.Hoću reći da 400-500kn/ha nije velik trošak(100kg min. gnojiva)a korist je višestruka,obavezno raditi analizu ili nabaviti kakav ph-metar da ne bi došlo do štetnih nuspojava.Najbolje je po malo svake godine dodavati ca i vidjeti učinak nego odjednom veliku količinu.
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Mislim da bi išlo jer agrocal nije čisti prah već ima sitne granule.Vicon bi trebao imati mješač ili barem nosač mješača.Kupi vreću dvije za probu.
 

tatar

Član
Tu od
16 Ruj 2009
Poruka
455
Kalcifikator je pet puta bolji od rasipača .
Koštaju oko 10 000 kn i rade solidno udružiti se i nije skup a radi par dana godišnje .
Kod rasipača ako puhne povjetarac pola praha završi u okolici.
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,337
Danas sam bacil Agrocal od Holcima...

Kak se to pokazalo?
Vidim da ga ide 2-4 t/ha, paleta od 1400 kg ak se ne varam 560 kn.

Bacao bi ga i na prolječe, sviđa mi se kak se lako baca sa rasipačem sa klatečom cijevi,
a vidim gore da ide lako i sa rasipačem sa diskovima...
 

Najnoviji postovi

Na vrh