• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KALCIZACIJA

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,462
E gogo sad na to gnoj ili? Odlican posel to i mene ceka,nisam znal da moze i u jesen,inace kazu da na strniste to ide. Si radil analizu tla ili? :icon_e_smile:

Ja sam isto u jesen bacao 10 tona po hektaru, ne agrodola nego od ljubeščice, mislim da se zvao kalcifert. Pobacao negdje krajem 10 mjeseca i dobro pretanjurao i onda prije snijega u 12 mjesecu preorao. Sijao sam šečernu repu na to, mjesto rada Vukosavljevica. Svi tehnolozi su rekli da tamo neće biti ni r od repe, da su neki probavali ali ništa od toga. Suša ju je dobro zdrmala u ljeto i negdje u 8. mjesecu pala dobra kišurina. Više je nisam išao ni gledati koliko je to loše izgledalo od suše, pa sam tako rekao i ljudima koji su išli voziti da će svaki imati po 2 prikolice i to je to. Na kraju je prinos bio potpuno isti kao i na jako kvalitetnoj zemlji uz dravu, uz digestiju veću za 0,5 posto.

.
nisam radil analizu,ali ne može se fulati. u sljedecih godinu ili dvije bih na sve povrsine jos jedanput bacil tu kolicinu,a onda treba analiza da se vidi kako dalje...
Vidiš, tu griješiš i to strašno. Možeš tak pogriješiti da ćeš se 10-ak godina tuči po glavi i pitati je li ti to trebalo. Tak su kod nas na pamet bez analize radili iz propale Nature Agro i sipali bez analize. Dok sam im rekao da rade gluposti ispao sam blesav isto ko i kad sam im rekao da će iz moje cijevi fi 10 cm biti više vode nego iz njihovog bunara promjera 1 metar. Bio sam blesav sve dok njihov bunar nije presušio, a ja i dan danas navodnjavam.

No da se vratimo na temu. Kalcizirali su zemlju kojoj je prirodni ph 7,2-7,7, bez da su radili analizu. Posadili su krumpir i čudom se čudili dok su ga vadili, a on bio sav krastav i to strašno. Ako si siguran da ti je ph negdje oko 5, malo iznad ili ispod, onda bacaj tako naslijepo, ali ako je viši onda se nemoj igrati.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
znam da hoce stetiti krumpiru,prosle godine smo bacali nekaj manje vapna nego sad po ha, i ove godine na krumpiru nije bilo problema,a zasad jos ne znam dali budem uopce bacal na parcele na kojima bi krumpir trebal biti iduce sezone. analiza je mila majka,i nije toliko skupa,ali tak je kak je,svi se slazu da se s tih 5t/ha nebre fulati...
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,496
Ak se nemre fulati onda je i beskorisno jer po tome nema nikakvog ucinka.Sigurnija je analiza i onda vrsiti kalcizaciju,bar po meni.
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
Gogo, di si uzel materijal? vidim da analizu nisi radil, di se u vž to uopće može napraviti?
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
Kod koprivnice je čovjek...
Nemam pojma za VŽ,znam da rade u Križevcu.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
@ibosilj, ako pitaš za analizu zemlje,bilo je tamo u ulici iza zatvora.Prođeš sud,uličicu - parking za zatvor,i prva desno,na polovici uličice sa desne strane.
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
Pa nije tam i ona agencija za placanja u poljoprivredi? Znam da tam negde iza cale nosi papire uvijek.
 

TX75

Dobro znana faca
Tu od
5 Srp 2007
Poruka
1,272
14.8.2014

Kalcizacija kod mene odrađena sa 10t/ha karbokalka, pH 4.3 kcl



Za koji dan će se izvesti i stajski gnoj, oranje te sjetva uljane repice.
Nadam se da će sve proći u redu.

Rezultat analize nakon obavljene kalcizacije.
Zadovoljan rezultatom.

 

BELEC7340

Član
Tu od
10 Srp 2009
Poruka
691
Dečki, jel netko skoro uzimao materijal za kalcizaciju?
Ima li tko preporuku?
Trebaju mi vece količine i u rinfuzi naravno...

Područje Kc-kž, Bj-bž i Vit-pod županija.
 

djelac

Član
Tu od
9 Tra 2009
Poruka
530
Jel tko koristil boden kalk zgeno apno sa 92% kalcija...ide ga oko 200-500 kg po hektari
 

adonis basser

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
1,223
Ja bi isto trebal polako početi kalcizirati zemljiste, gnojnica radi svoje. Kak budeš ga bacal ? Je netko probal mjeriti ph zemlje sa ovim jeftinim uređajima ( njuskalo od 100 do 500 kuna ?
Navodno da naša županija financira kalcizaciju u 100 % iznosu .
 

djelac

Član
Tu od
9 Tra 2009
Poruka
530
Disi to cul da financiraju?ja moram bacati na jednoj parceli ph mi je 4.07 a sve ostalo je odlicno...moram pocetI kalcizaciju raditi vidim da puno gnojim a prinosi nisu bas za pohvalu...a ovo ima rwa boden kalk
 

adonis basser

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
1,223
pital sam prije 5,6 mjeseci na županiji , rekla mi ženska da trebam samo analizu donesti . Kak je cijena po toni ?
Dal si zemlju na analizu ili sam mjeril ph ?
 

djelac

Član
Tu od
9 Tra 2009
Poruka
530
Na analizu sam dal...1700 kuna je tona...to sad prvu godinu radim zemlju
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,123
Šta reć za ovakvu zemlju?

Jel ima tko šta slično?

xWKLEFZ.png
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
As ti majke, kaj je gnojeno jabucnim octom zadnjih par godina? :=:)
 

Najnoviji postovi

Na vrh