• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KALCIZACIJA

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,123
Osnovni statistički pokazatelji analize tla dati u Tablici 1. pokazuju da indikatori produktivnosti tla
jako variraju, što je razumljivo, s obzirom na veliko proizvodno područje s vrlo jasnim razlikama u
pedološkim, geomorfološkim i klimatskim svojstvima. Generalno, od istoka prema zapadu Ţupanije
raste količina oborina (~30%), nadmorska visina (od 82 m.n.m uz Dunav pa sve do blizu 600 m.n.m na Krndiji), tla su kiselija, što naravno prouzročuje, uz različiti matični supstrat, razvoj različitih
tipova tala, klimaks vegetacije i bitno drugačije agroekološke uvjete poljoprivredne proizvodnje.

mvoYFZ0.png
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,804
Kod mene je vidljiva velika promjena na parcelama koje su jesenas dobile vapno "Agrodol". Isli smo sa 2-2,5 tona po jutru bez analize. Kod susjeda ista stvar a na jesen bi to ponovio i tek nakon toga cu nosit uzorak.
Najveca promjena se vidi na zemlji koja mi vec vise godina ne rodi bukvalno nista a ove godine se psenica ne srami ostalih u polju.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
gkn8Doz.png


Možda nekome bude korisno :)

Dobar graf. Otprilike je 20 t/ha neka optimalna doza, iako ne nekim tlima već i količina od 10 t/ha daje dobar učinak (ovdje se govori o količini CaCO3, a ne vapna, pa to treba preračunati).

Codex ako imaš ovaj rad, možeš li postaviti graf o pristupačnosti mikroelemenata u tlu.
Naime, nakon dodavanja veće količine kalcija, dolazi do blokade svih mikroelemenata (to je "druga" strana kalcifikacije o kojoj se ne priča) pa me zanima što je graf pokazao.
Isto tako, ako imaju graf mikroelemenata u biljnom materijalu (nije dovoljno samo tlo), jer je tek ovo onaj dio koji je biljka stvarno usvojila.

KOd jačih doza kalcifikacije obavezno preporučam 1-2x tretmana folijarno (za sve kulture) sa mikroelementima, kako se ne bi dogodila blokada zbog naglog dodavanja visoke doze kalcija u tlu.
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,123
10t CaCO3 , koliko je to vapna ?- jel se množi sa 1,35 ili ?

Može evo grafa :
pZbbhgT.png
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Evo, to je ono što pričam o problemu mikroelemenata nakon provedbe kalcifikacije (samo jedno; kalcifikacija je nužno potrebna radi promjene pH i dodavanje vapnenog materijala je jedino isplativo; međutim onda treba dodati i mikroelemente, i to samo folijarno, jer u tlu dolazi do blokade).
Već i 10 t/ha CaCO3, drastično spušta dostupnost mikroelemenata.

Imam pitanje na PP, pa pročitaj.

I još jedna važna stvar kod kalcifikacije je veličina granulata. Kombinacija teških tala i praškasti vapneni materijal u visokoj dozi, čine veliki problem... tako da u tim slučajevima preporučam uvijek koristiti granulat. Djeluje sporije ali nema cementiranja tla.
:icon_rolleyes:
 

TX75

Dobro znana faca
Tu od
5 Srp 2007
Poruka
1,272
Kalcizacija kod mene odrađena sa 10t/ha karbokalka, pH 4.3 kcl



Za koji dan će se izvesti i stajski gnoj, oranje te sjetva uljane repice.
Nadam se da će sve proći u redu.
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,123
Nema šta, pametan potez...

Koliko stajnjaka? Malo posolit ili poštena doza ?
 

TX75

Dobro znana faca
Tu od
5 Srp 2007
Poruka
1,272
plan je oko 40-50t/ha
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

IMT555

Član
Tu od
11 Srp 2013
Poruka
824
I kak to ide prikolicom za gnoj, prvi put vidim kalcizaciju na taj način?
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Predpostavljam da su granule u pitanju, to ide s prikolicom zsa gnoj bez frke, prah ne.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
ovo je sad kostalo nekih 7000kn,bacat cemo oko 5t/ha,a stroj za bacanje se dobije u firmi gdje smo uzeli kalcij. Kad posolim,vracam ga,zajedno s paletama.
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,496
E gogo sad na to gnoj ili? Odlican posel to i mene ceka,nisam znal da moze i u jesen,inace kazu da na strniste to ide. Si radil analizu tla ili? :icon_e_smile:
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
Koja je količina bačena?

5 tona na hektar.

E gogo sad na to gnoj ili? Odlican posel to i mene ceka,nisam znal da moze i u jesen,inace kazu da na strniste to ide. Si radil analizu tla ili? :icon_e_smile:

ne gnoj,nego oranje. moglo bi se i na strniste,ali kalcij treba zaorati,i nije dobro odmah sijati na to... ovog prolječa sam kalcizirao na oranje,i ali bilo je prekasno,pa se pravi šus pokazao tek pod kraj sezone,cak mislim da mi je i niskom grahu nastetilo...
nisam radil analizu,ali ne može se fulati. u sljedecih godinu ili dvije bih na sve povrsine jos jedanput bacil tu kolicinu,a onda treba analiza da se vidi kako dalje...
 

Najnoviji postovi

Na vrh