• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KALCIZACIJA

fric1993

Aktivni član
Tu od
26 Kol 2010
Poruka
1,400
agrovapno kamensirac ili kako se sada zovu.. cijena je mislim da 500kn/T bez pdv-a...a granulaciju se dogovoris sto hoces,ja uzimam 5-25 i bacam s rasipacem s klatecom cjevi..znaci rimfuza,a bigbag 100kn/T gore..

Ja sam ga bacio prije 1.5 godinu i još nalazim nerastopljene kockice..
 

BELEC7340

Član
Tu od
10 Srp 2009
Poruka
691
Ja sam bacao u više navrata...
u dva navrata agrodol, nekih 50 t i u trećem navratu 25 CaCO3 iz kamenoloma kraj Križevaca...

Taj CaCO3 još nalazim djelomično u tlu, iako sam ga bacio na jesen 2012.

Ovo ljeto ću također bacati po strništima, ako bude sve po planu, CaCO3... oko 2 t po jutru!
Razbacivanje, podrivanje, grubiranje, sjetva siderata pa ujesen malčiranje i osnovna gnojidba pa duboka zimska brazda...

@ codexnox
Gdje ima robe po toj cijeni?
može i u pp! ;)
 

fric1993

Aktivni član
Tu od
26 Kol 2010
Poruka
1,400
Sa čim si rAzbacivao iz krizevackog kamenoloma,
Ja sam jesenas uzeo ali ga nisam uspio razbacati ko pjesak je a kad sam ga dofural opal je veliki pljusak i namocio se...
On se dugo topi pa ga se može vise baciti.
 

BELEC7340

Član
Tu od
10 Srp 2009
Poruka
691
@ Fric
Sa velikim rasipačem 5 t i 10 m grana...
Posudio sam od jednog ratara.


Morao bih s nekim igračem pola-pola uzeti jedan polovan a opet kvalitetan stroj razbacivanje.

Pre velika mi je to investicija ako idem solo u to. Nije isplativo.
 

DELO1

Član
Tu od
9 Ožu 2009
Poruka
378
Postavljam jedno polu -glupo pitanje pa tko zna neka odgovori...
Vapna za poljoprivredu ispadaju s prevozom relativno skupo i traže od mene da uzimam najmanje 50 tona to mi je puno para pa pitam dali bi se moglo koristiti građevinsko vapno, koja je tu razlika , ima ga u svakoj trgovini građevinskog matrijala pa ako treba mogu kupiti i jednu vreću a ne na desetke tona
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
nema glupih pitanja, samo glupi odgovori :(wait):

mi smo imali nekog starog građevinskog vapna koje više nije bilo dobro jer se strvrdnulo, bilo je u grudama, to smo razbili malo čekićem i posolili smo prije oranja u proljeće po jednom dijelu parcele gdje je jako kiselo tlo, ni trava tamo ne raste, kamoli tek kukuruz, i te godine smo na tom dijelu čak i brali nekaj ;)

dakle, moj "pametni" odgovor je da se može koristiti, al sad u kojim količinama, to nek napiše netko stručniji :icon_pidu: živeli!
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,123
Stigao karbokalk:

1795714_10203307233671459_878908765_n.jpg


1240164_10203307235471504_1865360035_n.jpg


1912467_10203307237231548_1168762329_n.jpg



Prilično je vlažan,i uopće nije bijel...

Sad je pitanje , koliko baciti istog na ha ?

Sa obzirom na analizu koju sam postao već, piše 10t,a nebi htio baciti ni previšee a ni premalo.
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
si siguran da ti nije netko prodao muda pod bubrege? meni ovo izgleda ko lapor iskopan na zagorskim bregima, samo ubačeno par gruda starog vapna :)

još i vlažno da više vagne :D:
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Postavljam jedno polu -glupo pitanje pa tko zna neka odgovori...
Vapna za poljoprivredu ispadaju s prevozom relativno skupo i traže od mene da uzimam najmanje 50 tona to mi je puno para pa pitam dali bi se moglo koristiti građevinsko vapno, koja je tu razlika , ima ga u svakoj trgovini građevinskog matrijala pa ako treba mogu kupiti i jednu vreću a ne na desetke tona



Mžeš baciti građevno vapno - ja sam to radila godinama,čak i na proljeće - to je fina granulacija koja djeluje odmah,idealna za hitnu intervenciju - treba ga za momentalni problem manje jer se cijela količina odmah aktivira,jedino je problem rasijavanje - diže se prašina - nikako se nesmije raditi po iole kakvom vetriču mora biti baš mirno,bez daška.
 

Malirus

Član
Tu od
28 Lis 2009
Poruka
581
Radio sam s građevinskim vapnom na slijedeći način,
Na vreću vapna dodao sam 10 kg piljevine,one fine sitne s pilane,ona preuzme sav onaj praškasiti dio vapnana na sebe i lijepo se moze razbaciti
Bacano većinom po vrtu i manjim komadima za krompir i sl. ručno
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Postavljam jedno polu -glupo pitanje pa tko zna neka odgovori...
Vapna za poljoprivredu ispadaju s prevozom relativno skupo i traže od mene da uzimam najmanje 50 tona to mi je puno para pa pitam dali bi se moglo koristiti građevinsko vapno, koja je tu razlika , ima ga u svakoj trgovini građevinskog matrijala pa ako treba mogu kupiti i jednu vreću a ne na desetke tona

Evo Delo, tu su dva članka na temu ovog pitanja;
http://www.gnojidba.info/kalcijizacija/kalcijizacija-uvod/ (ovo sa granulatom je inače za "po doma" :eek::)

http://www.gnojidba.info/kalcijizacija/kalcifikacija-plantaznih-nasada-jabuke/ (a ovo je mislim zanimljivije za tebe, jer pretpostavljam da se radi o jabukama).

:icon_jook:
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,123
si siguran da ti nije netko prodao muda pod bubrege? meni ovo izgleda ko lapor iskopan na zagorskim bregima, samo ubačeno par gruda starog vapna :)

još i vlažno da više vagne :D:

Eh , siguran sam...
Vlažan je, i danas čim se posušio počeo je bjeliti...
A i vidi se kad uzmeš grudu da je sve jednak materijal-karbokalk, i nema ništa mulja niti zemlje, sa time što prilično smrdi.

Bobostar jel se ti možeš malo osvrnuti na moju analizu i karbokalk pa da kažeš mišljenje?

hv
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560



Radio bih kalcizaciju njive , gore je analiza.
Sad je pitanje da li odmah da bacim karbokalka 10t/ha ili je bolje na dva puta?

Nemaš što tu čekati; idi sa punom dozom karbokalka, kao je i napisano. Pa pH u KCl-u je 4,0. To nije jako kiselo; to je ekstremno kiselo, tako da nema druge nego šok terapija.

Što misliš sijati poslije toga?
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,123
Planiram posijat zob, a urod neki neočekujem.....

Ti kažeš puna doza, i ja mislim da bi tako trebalo, no na par mjesta kažu da bacim manje...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

tatar

Član
Tu od
16 Ruj 2009
Poruka
455
Mi smo na takvim parcelama bacali na tri puta tj dva ali se bolje pokazalo na tri dva tj prije snetve kod predajetvene pripreme .
Kada se baci odnednom odu mikroorganizmi kvragu a oni u tlu sve rade i bez njih banana.
Ph 4 je 1000 puta kiselije od neutralnog
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,123
I sad nakon bačenog karbokalka ~9t na ha...Koliko bi trebao dići ph sa 3.94 na koliko?
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
to znači da tebi treba 20 tona / ha da bi dobio ph-neutralnu zemlju?
 

Najnoviji postovi

Na vrh