• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KALCIZACIJA

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Kupio sam ga i ja pred par godina kad sam trazio zemlju za vocnjak, svugdje je bio ph oko 6.5, cak i ispod bora. Al kad sam ga zamocio u ocat pokazivao je 3.5 ili tako nesto.
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
imao sam ponudu za agrovapno 550kn+pdv s dostavom...rimfuza za 1T,a jumbo vrece 100kn/T gore...frakcija 5-25mm
 

DELO1

Član
Tu od
9 Ožu 2009
Poruka
378
Holikom-omov Agrocal na bazi 50t 305kn bez PDV ali uključen prevoz za slavoniju
Sirač Agrovapno 1t vreće 700kn + PDV + prevoz - preskupo
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
jel koristio tko PHYSIOMAX od Timac agro i kakva su iskustva?mozda nije mjesto da to tu pitam ali posto proizvode i umjetna gnojiva...

physiomax je 76%CaCO3,3%MgO.....


navodno da se smije bacati pred samu sjetvu a da nece skuriti odnosno smetati biljci...
pitanje je sljedece: dali bi i vapno bilo neskodljivo u kolicini od 300kg/ha u sjetveni sloj neposredno prije sjetve???

dali CaCo3 moze vise sniziti PH u odnosu na CaO?
 
Posljednje uređivanje:

DELO1

Član
Tu od
9 Ožu 2009
Poruka
378
Ja sam koristio u voćnjaku i PHYSIO, ima veliku prednost ide ga malo po ha i granulirano kao gnojivo, bacaš normalno rasipačem, zaboravio sam cijenu ali znam da nije bilo jeftino po ha
Vapna smiju pred sjetvu 2-3 tjedna neće ono spuriti biljku, pravi joj neprijatnu okolinu dok se malo ne apsorbira, na kiselost od 3,9- 4,0 ph ide oko 2 t vapna (takve su većinom moje analize)
 

fric1993

Aktivni član
Tu od
26 Kol 2010
Poruka
1,400
Meni na pH 5 4t vapna a kako tebi na nizem manje.
Odnos cao naspram caco3 je 2:1
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,123



Radio bih kalcizaciju njive , gore je analiza.
Sad je pitanje da li odmah da bacim karbokalka 10t/ha ili je bolje na dva puta?
 

fric1993

Aktivni član
Tu od
26 Kol 2010
Poruka
1,400



Radio bih kalcizaciju njive , gore je analiza.
Sad je pitanje da li odmah da bacim karbokalka 10t/ha ili je bolje na dva puta?

Na 2 puta mislim da bi preveliki sok bio za zemlju.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,462
Zavisi kojeg materijala 10 tona. Ako obični agrodol ili agrovapno koje ne sadrži visoke količine kalcija najbolje bi bilo čim se dade u polje razbacati sve i što dublje sa rotodrljačom izmiješati.

Dok sam ja radio kalcizaciju stavljao sam 20 tona na hektar na takvo tlo, ujesen. Najprije sam razbacao i odmah zatanjurao, otprilike krajem 10. mjeseca i ostavio tako i onda krajem 12. mjeseca sve dobro preorao. Učinak se vidio odmah slijedeće godine. Od tada nije više kalcizacija rađena, niti analiza, ali se i danas na tim njivama vide drugačiji usjevi nego na susjednim, a ja ih ne obrađujem već nekih 7-8 godina.

Da napomenem samo da je riječ o tlu pjeskovito-ilovaste strukture, koja više vuče na pijesak. Sijali smo tamo šečernu repu, svi su se križali i govorili da od toga ništa jer su ta tla uglavnom dobre strukture za proizvodnju duhana. Tehnolozi su isto rekli ništa od te repe jer je već bilo pokušaja sa najviše 20 t/ha čistog korjena. Mi smo dobili 57 t/ha uz digestiju 16,13 i od tada nisam više radio te zemlje jer sam preselio i sebe i proizvodnju 20 km dalje :)
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
ako agroVAPNO ne sadrzi velike kolicine kalcija,onda objasni sto sadrzi velike kolicine kalcija...
 

fric1993

Aktivni član
Tu od
26 Kol 2010
Poruka
1,400
1kg caco3=0,56kg cao oblika materijala po jacini...
Karbokalk ima slabo kalcija
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
sve to stima,ali agrovapno koje sam ja bacao je deklariran kao min 80% CaO a napisao je da agrovapno ne sadrzi velike kolicine kalcija...sto nije istina..
 

fric1993

Aktivni član
Tu od
26 Kol 2010
Poruka
1,400
Koje si bacao i po kojoj cjeni, prah ili granule.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

tatar

Član
Tu od
16 Ruj 2009
Poruka
455
agro vapno ja cao tj vapno a caco3 je kalcij karbonat tj mljeveni vapnenac
agrovapno se baca samo kada treba hitno popraviti ph i u malim količinama jer uništava mikroorganizme itd.
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
agrovapno kamensirac ili kako se sada zovu.. cijena je mislim da 500kn/T bez pdv-a...a granulaciju se dogovoris sto hoces,ja uzimam 5-25 i bacam s rasipacem s klatecom cjevi..znaci rimfuza,a bigbag 100kn/T gore..
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,123
Mene će koštati oko 25t 1.000kn....

Sad sa obzirom na količinu kalcija u karbokalku ili nekom drugom obliku, mislim da ovo moje je relativno povoljno...?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Najnoviji postovi

Na vrh