• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KALCIZACIJA

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
Pozdrav Kićo,
Kakvi su rezultati kalcizacije ?
Rijesen problem prije nekih 6-7 godina vapnom "Agrodol" 2 x po 2,5 tona po hektaru. Navezli smo puno stajnjaka ali bez nekih znacajnih rezultata dok je nakon vapna zemlja itekako "dosla sebi". Bilo je i zelene gnojidbe tako da mi je to sada jedna od boljih zemalja.
 

Hass

Aktivni član
Tu od
1 Srp 2019
Poruka
589
Bok, dali je netko možda radio sam kalcifikator za razbacivanje vapna, trebam neki primitivni stroj napraviti ili kupiti do ljeta pa ako netko ima kakvu sliku bio bi mu zahvalan
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,861
To se baš i ne isplati napraviti, zašto!?
Jer ih ima za kupiti (metalko doo), nekad nisu bili skupi (do10tkn).
Kad se kupi ne uzmeš sam nego i pol sela🤪, malo će ti trebat kad jednom obaviš kalcizaciju... A ono najvažnije da je samo za suhe praškaste materijale....
Pošto danas ima granuliranh materijala koji se uspješno i daleko bolje bacaju s običnim rasipačem, pa investicija u to... Hmm, moraš sam vidit!
Imamo kalcifikator pa ne radimo s prahom nek s rasipač om i granulatom😉.
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,332
I ja ti isto preporučam da uzimaš neki granulirani pa rasipačem jer nije ovo nešt najidealnije, osim ako baš jeftino negdje ne dobivaš prah..
 

Hass

Aktivni član
Tu od
1 Srp 2019
Poruka
589
Nisam još nikad radio to, gdje ima za kupit granulirani i koliko je od prilike po toni, to bi sigurno bilo lakše
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,861
Intercal Sirač.
Moraš zvat, mi uzimali u bigbagu.
Imaju i drugi..
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,861
Jako dobro 3-10 je granulat.
Jedino se teško opere ili nikako rasipač, ostanu tragovi bijeli po lopaticama i tanjuru...
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,332
Ide dobro da, i ja sam radio sa Agrocalom. Kod Agrocala sam samo jednom imao problem kad je stigla neka vlažna pošiljka. Radio sa Bodenkalkom, isto dobar, samo je 80-90 postotni pa se treba dobro zaštititi. Sad nakon dugo vremena imam nešto i granuliranog Agrovapna pa ću vidjet. Kod nas je dobro recimo Rwa prodaje Bodenkalk i daju dok kupiš svoj orginal Bredal rasipač za to da si pobacaš, 1700-1800 kn je sa pdv tona.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Krumpir? :unsure: Njemu paše blago kiselo do kiselo tlo.
Koliki Ph je bil prije kalcizacije, a koliki poslije?
Ovo mi se čini previše za baciti odjednom. Provjeri kolike su preporuke i usporedi s urađenim.
 

sproject

Član
Tu od
25 Sij 2019
Poruka
43
Prije je bilo ph 3.6 to je dosta kiselo.. nakon kalcizacije nisam mjerio...
Radio sam po preporuci agronoma /kemicara iz petrokemije kutina..

Dvije godine zaredom sam bacio po 500 kg građevinskog vapna na parcelu od cca. 2500m2 (u jesen prije zaoravanja).

Još ovu godinu cu na toj parceli imati krumpir te se nakon toga selim na novu parcelu, a na toj cu 3 godine uzastopno raditi zelenu gnojidbu. Nakon toga radim analizu tla i vracam se s krumpirom opet na tu parcelu... i tako u krug.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Agronom sigurno zna više od mene. Ja se sjećam da sam pročital da se veće količine trebaju u priimjeni podijeliti na više navrata jer zemlja ionako ne može sve usvojiti u jednoj godini. Nadam se da si agronomu rekao da ćeš ići s građevinskim (hidratiziranim) vapnom koji sadrži puno više kalcija nego npr. karbokalk ili agrokal.
 

Najnoviji postovi

Na vrh