• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KALIFORNIJSKE GLISTE

B

Bobo

Guest
Ekipa, ajmo da vidim jel ima na forumu itko tko se ovime bavio ili bar zna nekoga tk ose time bavi ili ima ikakve informacije vezene za nabavu i upotrebu kalifornijskih glisti.

NAIME, kolega si zeli napraviti kvalitetnog komposta za bascu i kad to vec radi, da odradi kako treba. Pronasao je negdje leglo glisti za 700kn, ali mu se cini jako skupo a usto je i deleko od pozege. Sad, je li cjena zbilja takva, ili nije uspio naci "pravog" uzgajivaca?

Na koji nacin se one najpravilnije koriste u nasem podneblju, kompost bi bio trava, lisce, ostatci razno raznih biljki, te slama ako sam dobro upucen...

Svaka informacija u vezi ove teme je dobrodosla, pa da vidimo koliko se vas bavi ili se bavilo ovakvom vrstom kompostiranja.
 

edosoko

Dobro znana faca
Tu od
5 Svi 2008
Poruka
1,380
imam ja gliste u hrpi stajnjaka
tokom citave godine istresam stajnjak ispod jedne velike kruske (hladovina) gliste smo dobili otprilike u jednoj kanti humusa i samo zasuli stajnjakom......
od tad (otprilike 5-6 godina) gliste zive u toj hrpi, razmnozavaju se, preradjuju, umiru....neke budu pokupljene u proljece zajedno s djubretom
poenta je da nemam nikakvog uticaja na njih tokom procesa prerade, samo pazim u proljece kad kupim da ne pokupim sve gliste....ostavim otprilike kubni metar stajnjaka zajedno s glistama na sto opet kipam svjezi stajnjak tokom citave godine
samo treba paziti da ih ne nanjuse glodari ili se hrpa ne osusi - to se kod mene jos nije desilo

e sad ti spominjes kompost......mislim da bi oko toga trebalo vise truda nego sa stajnjakom da bi se dobio pravi humus
 
B

Bobo

Guest
Kolega bi pravio kompostnu hrpu da si moze gnojiti vrt. po potrebi si moze nabaviti i stajnjaka, toliko ce mu ljudi dati i dzabe, ali hoce probati s glistama i sad trazi najpovoljnijeg ponudjaca glisti...
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
edosoko kaže:
imam ja gliste u hrpi stajnjaka
samo pazim u proljece kad kupim da ne pokupim sve gliste....ostavim otprilike kubni metar stajnjaka zajedno s glistama na sto opet kipam svjezi stajnjak tokom citave godine

Koliko ja znam kalifornijskim glistama treba zreli, a ne svježi stajnjak, je se u svježem razvija amonijak.

Bobo kaže:
Kolega bi pravio kompostnu hrpu da si moze gnojiti vrt. po potrebi si moze nabaviti i stajnjaka, toliko ce mu ljudi dati i dzabe,

Ja iskorištavam biljne ostatke (uglavnom pokošenu travu). Složim na hrpu visine cca 1 m i povremeno vlažim. Hrpa se ubrzo snizi na polovicu visine.
Tada prebacam na manju hrpu, tak da dobijem opet približnu visinu početne hrpe. Početna prerada je identična kao kod zrenja stajskog gnoja, samo usporeno. Nikad još nisam dobil pravi kompost. :( Uvijek iskoristim kao zreli stajnjak i uvijek u hrpi najdem glisti, a nikad nisam imal kalifornijske. Dakle pretpostavljam da su to obične domaće gliste. :mrgreen: :mrgreen:
 
K

kakan991

Guest
malo sam se mozda kasno ukljucio u temu mi smo poceli prije cca6mj. sa uzgojem kalifornijskih glista i humusa trenutno imamo 8 legla najbolji materijal je kozji gnoj zreo ,malc ko je sazrio,biljni otpad ,kartoni namoceni samo da nisu kasa (to ima je poslastica) prilikom proizvodnje humusa treba svaki put vdok se hrani napraviti sloj max. 15-20cm. i tako do konacne visine 70-max-80cm. dok je konacna visina dosegnuta treba uzeti prvi sloj dole gdje su gliste i staviti ga na stranu, humus koji je ispod pobrati i prosijati ga (zbog toga ako imam kakvog otpada koji nemogu preraditi)
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
možeš li ovo malo dodatno pojasniti.

kakan991 kaže:
prilikom proizvodnje humusa treba svaki put vdok se hrani napraviti sloj max. 15-20cm. i tako do konacne visine 70-max-80cm.

Kada stavljaš slijedeći sloj, odnosno po čemu znaš da je vrijeme za novi sloj :?: Znam da vrijeme prerade jednog sloja zavisi od broja glisti i površine, točnije volumena sloja. Koliko vremena prosječno treba, ako imaš jedno leglo, po jednom kvadratnom metru komposta?
 
K

kakan991

Guest
iwanho kaže:
možeš li ovo malo dodatno pojasniti.

kakan991 kaže:
prilikom proizvodnje humusa treba svaki put vdok se hrani napraviti sloj max. 15-20cm. i tako do konacne visine 70-max-80cm.

Kada stavljaš slijedeći sloj, odnosno po čemu znaš da je vrijeme za novi sloj :?: Znam da vrijeme prerade jednog sloja zavisi od broja glisti i površine, točnije volumena sloja. Koliko vremena prosječno treba, ako imaš jedno leglo, po jednom kvadratnom metru komposta?

zbog cega se nesmije vise stavljati to neznam tak mi je st<ari rekao da je citao a deblji sloj od 80 cm nesmije biti zbog propadnja preradenog materijala.vrijeme za novi sloj ovisi s kim hranis npr.mi hranimo sa kozjim gnojem to je najbolja hrana i prosjecno oko 2-3tjedna je potrebno ovisi o vremenu kakvo je jer nije isto ako sunce przi ili je oblacno ili lije kisa zbog vlage hrane
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,934
Bobo kaže:
Kolega bi pravio kompostnu hrpu da si moze gnojiti vrt. po potrebi si moze nabaviti i stajnjaka, toliko ce mu ljudi dati i dzabe, ali hoce probati s glistama i sad trazi najpovoljnijeg ponudjaca glisti...
Čini mi se da sam u Murvici spazil da čovjek prodaje te gliste :scratch
Probaj preko Bagudine saznati broj telefona. Njemu je usput ;)
 
B

Bobo

Guest
Puno hvala na ovoj informaciji!

bagudina, ako ovo vidis, rijesavaj brojo telefona, da znam javiti kolegi...

Unaprijed hvala i tebi, ili bilo kome drugome tko napise broj telefona doticnog gospodina
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,934
Ako slučajno Bagudina ne vidi ili mu nije jasno gde sam ja to videl ti me samo podsjeti pa zovemo Bagudinu ;)
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,934
Svaka čast.
4 oka su 4 oka ;)
Ipak si ti jako načitan čovjek :lol:
 

strojnik

Član
Tu od
1 Lis 2010
Poruka
174
ima li tko mozda kave slike od mlina za humus i virbo sita jako bih bi zahvalan da ih tu postavi
 

strojnik

Član
Tu od
1 Lis 2010
Poruka
174
prvo si nabavis leglo 2 3 kolko mozes napravis si boks u kojem ce bit i onda stavljas sloj stajnjaka(ni slucajno svinjskog jer je kiseli)pa biljne otpatke ali ne citronsko voce zbog kiseline dok je toplije doba godine treba humus zaljevati da bi imao optimalnu vlagu za gliste da mogu "raditi".dok su gliste dosle do vrha to vidis(okrenes 10cm od vrha)onda onda opet hranis(hranjenje po slojevima je jako bitno da gliste ne preskacu nepreradenu sirovinu)mi nase hranimo u 4 do 5 sloja
vadenje humusa se odvija tako da se gornji sloj humusa stavi u novi boks jer su njemu gliste.gotov humus treba prvo iz boksa staviti na hrpu da se "odmori"(ustvari da izgubi visak vlage naravno ne da se posusi)da bi se mogao lakse poslije samljeti i prosijati.to bi bio jedan proces naravno o glodavcima da ne spominjem jer su problemi veliki sa krticama prvenstveno
 

zcepic

Član
Tu od
17 Tra 2011
Poruka
369
ja bih to profesionalno počeo raditi, imao bih ozidane boksove sa betonskim podom, e sad nije mi baš jasno kad je boks prazan stavim sloj stajnjaka oko 10 cm debeo i na njega gliste ili ispod njega idu gliste na beton i onda kad gliste dođu do vrha onda opet novi sloj pa opet i sve tako do vrha jel tako ili se varam. Planiram imati one oslikane vreće pod svojim imenom i adresom, e sad koliko bi onda koštala litra tog glistala kako se kreće cijena?
otkud vi nabavljate stajnjak, dali imate svoj ili kupujete
 

strojnik

Član
Tu od
1 Lis 2010
Poruka
174
cijena ti se krece oko 1-1,5 kune za litru.stajnjak nabavljamo od jednog poljoprivrednika vecinom u kompenzaciju jer mu tovarimo kad ga prodaje ili sebi na oranice vozi
 

Najnoviji postovi

Na vrh