• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kalkulacija proizvodnje jaja

Peky

Član
Tu od
8 Sij 2020
Poruka
144
Odvojim li je kad se vrati ove će joj oči izvadi tako sam izdvojio jednu koja je kvocala pa kad sam je vratio misecima su je je naganjale, kljucale rane stvaarale i nisu bile mirne dok je nisam zaklao.. od tada ne odvjam
 

seat

Aktivni član
Tu od
8 Ožu 2013
Poruka
918
Vidim da tema nije dugo aktivna pa daju oživimo. Planiram uzeti 20 nesilica i držati ih u otvorenom uzgoju prvenstveno za potrebe kućanstva a višak prodaja na kućnom pragu. Koju hranu možete preporučit i jel netko radio kalkulaciju koliko jedno jaje košta u proizvodnji?
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
2,999
Nema kalkulacije u proizvodnji jaja na malo 🤣

Pogotovo ako plaćaš hranu i nemaš kokošinjac nego ga praviš.

Ali ono. Koke jedu po dvorištu, das im ostatke iz kuhinje. Imaš zanimaciju.

Na kraju godine si sretan ako prodana jaja pokriju hranu za jaja koja si pojeo i to ti je kalkulacija.
 

Bratko

Iskusan lik
Tu od
26 Velj 2014
Poruka
778
Ne znam napraviti kalkulaciju za otvoreni prostor, ali za zatvoreni bi moja kalkulacija izgledala ovako.
18 tjedna nesilica košta 10 do 12 eura. Pronese sa 22 tjedna i idućih 12 mjeseci ima prosjećnu nosivost 80%.
Jede 120 g gotove smjese za nesilice koje, 25 kg košta 12.4 eura -TSH Čakovec. Svjetlo u prostoru u kojem borave trebalo bi biti 15 do16 sati, a temperatura da se zimi ne smrzava voda, a ljeti što više prozračivati. Ako imaš kukuruz, cijena super koncentrata je 17.6 eura i miješa se 10 kg supera i 18.5 kg šrota. Ispust poželjan po lijepom vremenu i na travnatim površinama.
U ovakvim uvjetima nesivost jako malo varira - najviše utječu ekstremne temperature.
 

jossip

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
886
Moja kalkulacija, otvoreni-divlji uzgoj, 10 nesilica x 10 eura je 100 eura, neka u godinu dana svaka da 300 jaja to je 3000 jaja, kod mene je 10 jaja 3e. Znači zarada je 900 eura. Dnevno dobiju 1,5 kg žita x 365 to je 550 kg. Ja imam svoje žito ali neka bude prosjek po vreći (50kg) 20 eura, to je oko 220 eura. Zarada bi bila ako se kupuje hrana oko 600 eura a ako netko ima svoju oko 700 eura.
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,568
18 tjedna nesilica košta 10 do 12 eura. Pronese sa 22 tjedna i idućih 12 mjeseci ima prosjećnu nosivost 80%.
Ovdje ti je pojašnjeno.
Mislim da se više isplati kupiti tako velike nego ih hraniti pola godine dok ne počnu nesti jaja
 

benjamin3

Član
Tu od
29 Lip 2020
Poruka
69
Kod mene na selu se trebaju uračunati i drugi faktori. Od 10 nesilica, barem jednu ili dvije će lisica ili kuna riješiti. Svaka će snesti možda 220 jaja, 300 teško s obzirom da su puštene cijeli dan. Pa će koja negdje naći i pojesti nešto što ne treba pa i tako ode vrit, sve u svemu, ako ću kalkulirati, bolje da odustanem od svega 🤣🤣🤣
 

jossip

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
886
Zato se uz kupovinu nesilica uvijek treba udomiti par malih živičaraca i onda ni lisica ni kuna neće raditi štetu. Iako je meni prije par dana lisica jednu kokoš maknula. Otišao sam sa živičarcima u šetnju i to je bilo to. Tako da uvijek treba biti na oprezu. Što se tiče 3000 jaja u godinu dana, pravilnije bi bilo sa jednom nesilicom više znači 11 nesilica jer onda bi to bilo oko 280 po kokoši ili oko 9 jaja prosječno dnevno. Govorimo o mladim nesilicama. Takve ja rezultate postižem.
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Drzanje kokosi, manji broj, da ponekad imas domacih jaja ne moze se iskalkulirati tocno. Niste uzeli u obzir da drzanje kokosi oko kuce ne daje uvijek iste rezultate. Ima period kad prestanu nesti a to je kod promjene godisnjih doba, velika zima ili vrucina. Isto tako izmjena perja, nedostatak svjetlosti, tekuti i druge bolesti, onda promjena hrane. Tako da ima kad uopce ne nesu a i kad nesu da imate visak jaja jer ne mozete sve sami potrositi. Kalkulacija u cijeni je nerealna nego treba uzeti u obzir kalkulaciju izmedju domaceg i farmskog jajeta. Ako to usporedjujemo i znamo cijeniti onda je drzanje isplativo jer sve drugo nije isplativo. Ipak, opet treba gledati i na to da nesilice trebaju neki postotak smjese ili koncentrata, vitamine idruge gluposti da bi nesle. A tada opet imate jaje kao i ono sa farme kupljeno u trgovackom centru. Za mene to nije domace jajce jer ne znaci da ako nesilice pustimo oko kuce i hranimo sa smjesom imamo domace. A to upravo rade ovi sto zele prodavati po sajmovima domaca jaja tzv. bakice. Onaj koji zna taj od nesilice jaje nece kupiti nego od domacih koka a to je druga tema.
 

jossip

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
886
Što se tiče mog načina uzgoja, sigurno da kokoši nisu cijeli dan vani. Kod mene su do cirka 12 sati u zimskom periodu i 13-14 sati u ljetnom periodu zatvorene. I u tom vremenu većinom sve obave svoju kokošju dužnost. Jer ako bi ih puštao od jutra onda bi nosile jaja po cijelom selu. Što se tiče prodaje i ukupne moguće zarade u to računam i moje potrebe jer moram kupovati jaja. Inače da sam bliže gradu sva jaja bi mogao prodati ali moram i ja nešto jesti. Što se tiče pada nesivosti to je tijekom 11. i 12. mjeseca ali ja i tada imam jaja. Što se tiče mitarenja, unutar godinu dana od kupnje ja nemam puno kokoši koje se mitare, starije da. Što se tiče tekuti i ugibanja za sada nemam problema sa tekutima niti kokoši mlade ugibaju jer se nesilice uvijek moraju kupovati od velikih proizvođača koji su pod kontrolom(cijepljenje, itd). Što se tiče, vitamina i minerala ili koncentrata. Kod mene samo namočeni šrot i žito, šrot sa dodanim sitnim ljuskama od jaja i sitnim pijeskom, razmočeni kruh i zelena paša. Jaja frcaju.
 

Amdejac

Novi član
Tu od
22 Lis 2023
Poruka
3
Ja sam napravio drugačiju računicu. Uzeo sam nesilice koje su bile u kaveznom uzgoju godinu dana. To su kokice stare cca godinu i pol. Cijena 3€, da se nać i jeftinije kad farme mijenjaju kokice. Platio 20 dobio 22. Očerupane i gole ko iz Konzumovog frižidera, ali već drugi dan nose jaja. Smjestio sam ih u drvenu štalu gdje smo nekad držali krave. Mjesta ima, čak i na ovim minusima u štali su temperature malo iznad nule. Preko dana samo otvorim vrata od štale i imaju oko 200 kvadrata dvorišta, ako je kiša ili zima uđu u nutra.
Pošto vodim evidenciju jer me zanima koliko će te izraubane kokoši nositi jaja situacija je sljedeća. Imam ih 145 dana i 22 kokice su iznesle 1550 jaja.
Kupio sam 500 kg kukuruza za 100€ i vreća od 10 kg super koncentrata 8,60€. 30 kila koncentrata stavim na 70 kg šrota.
Ugrubo kokoš pojede dnevno nekih 10 dkg cca 5 euro centi. Znači da za 2 dana pojede 10 centi i iznese 1 jaje vrijednosti 25 centi. Pokrije se hrana i čiste zarade po jajetu je 15 centi. Ne računajući trud, ali meni je to više uživancija
 
Na vrh