• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kamilica

M

Master

Guest
Najmjeravamo krenuti sa poticanjem kamilice u Krapinsko zagorskoj županiji.
Po svemu sudeći neće biti gornje granice u površini.
Ima li tko kakva iskustva sa sijanjem - Tko su veći dobavljači sjemena - Kakva mora obrada tla?

Hvala najljepša
 

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
jako zanimljiva biljka...zašto nitko sa moje županije ne potiče sadnju ljekovitog bilja :scratch :scratch :evil:
našao sam nešto malo o kamilici - oranje u jesen na dubinu 15-25 cm, zatim tanjuranje, drljanje itd. te nakon sjetve proći sa valjkom preko posijane kamiilice kako je ne bi odnio vjetar. Što se tla tiče nije zahtjevna, traži samo dosta sunca i nije preporučljivo sijati je na istom mjestu nakon 2-3 godine...jako dobra kultura za sve predusjeve, popravlja strukturu zemljišta i obogaćuje zemljište sa humusom....
iskustva nemam ali sve se da naučiti :D :D :D :D
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,867
da nije zahtijevna kultura raste i na lošijoj zemlji samo treba dobra obrada i postrojenje doma za sušenje i preradu ili je voziti ko to radi
 

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
a gdje se može nabaviti sjeme i po kojoj cijeni.... :scratch :D
 

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
bome i hoću... našao sam da je kamilica izvrsna predkultura za sve živo, jako dobro obogaćuje tlo...imam u planu posaditi kamilicu pa kad nju poberem onda bih posadio lavandu...
 
M

Master

Guest
ukoliko se sije kamilica jako je bitno da se odabere prava sorta.

naime naša istraživanja govore da sorte kamilice koje se uzgajaju u podravini nisu podobne za nus proizvode
a nije kamilica samo cvijet
 

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
a kako bi se to moglo odrediti koja sorta, ja imam u planu kupiti oko 28ha zemljišta i oko 90% površine je neobrađeno. Mislio sam to dotjerati u red i posaditi kamilicu na veći dio površine, te koju kunu staviti u džep i tek onda posaditi lavandu. Koliko košta kg sjemena za kamilicu i što se sve onda koristi od biljke
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
roko kaže:
a kako bi se to moglo odrediti koja sorta, ja imam u planu kupiti oko 28ha zemljišta i oko 90% površine je neobrađeno. Mislio sam to dotjerati u red i posaditi kamilicu na veći dio površine, te koju kunu staviti u džep i tek onda posaditi lavandu. Koliko košta kg sjemena za kamilicu i što se sve onda koristi od biljke

Joj neidi u to sa kamilicom nikako,nečeš imati ništa od toga vjeruj mi.
 

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
ajme mene sad....imaš neka loša iskustva :scratch :scratch ja sam ju mislio samo posaditi kao pred kulturu da mi malo digne kvalitetu zemlje... sad mi moraš pojasniti.....
 
K

KRESO

Guest
ajmo ovako tehnologiju znam malo iako je moj kraj najjači što se tiče čak mislim i u evropi !
ja ju neradim ali ide otprilike ovako zemlja se mora dobro pripremiti da bude sitna onda se sadi kamilica količinu neznam kod mene siju sa rasipačima i sa sijačicama i kada ju posiju poslje ju povaljaju sa valjkom ona se sije negdje u 9-10 mj a kombajnira se sa posebnim kombajnima kojih ima tu dosta neznam možda si vidio na tv-u njih vuče traktor ,
berba je negdje u petom mjesecu i kod mene sve miriši po kamilici.. dakle kad ju pokose onda ju bacaju u jedan stroj koji ima kao bubanj od sitne žice koji odvaja cvjet od stabljike jer je cvjet bitan i zatim ga stavljaju u sušare za duhan i suše u njima..mislim da ide tako nekako vjerovatno sam nešto fulao ali u globali to je to,,,, inače to sade ljudi koji se bave sa duhanom jer imaju sušare a kad pokose kamilicu iza nje odmah sade duhan ,,,nebih te htio obezhrabriti ali mislim da nemaš tehnologiju jbg
 

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
ja sam mislio samo izvršiti sadnju a branje i daljnju preradu da obavi kupac...nisam lud kupovati pogon za kamilicu za jednu godinu...meni je kamilica pala na pamet samo zbog svoje tzv. sposobnosti da obogati zemlju, pa reko da spojim korisno sa ugodnim...ako sjeme nije skupo ja bih je čak i zaorao u jesen...
 
K

KRESO

Guest
čisto sumljam da bi ti kupac obrao kamilicu jer kod mene otkupljuju samo suhi cvjet koliko ja znam,
a za zaorati na jesen bolje posij uljanu repicu ...ali ko imaš nekakvu šemu samo napred ,ja sam napisao koliko znam,
he,he sretno ;)
 

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
tko zna,možda i hoću....bili živi pa vidli....hvala ti na savjetu :D :D
 
M

Master

Guest
roko kaže:
ja sam mislio samo izvršiti sadnju a branje i daljnju preradu da obavi kupac...nisam lud kupovati pogon za kamilicu za jednu godinu...meni je kamilica pala na pamet samo zbog svoje tzv. sposobnosti da obogati zemlju, pa reko da spojim korisno sa ugodnim...ako sjeme nije skupo ja bih je čak i zaorao u jesen...
mi ćemo imati skoro u programu nešto slično ovome gore
s jedinom napomenom da ćemo otkupljivati zelenu kamilicu - a nabavljati ćemo i sjeme
 

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
Master kaže:
mi ćemo imati skoro u programu nešto slično ovome gore
s jedinom napomenom da ćemo otkupljivati zelenu kamilicu - a nabavljati ćemo i sjeme

eto možda je čak i neću morati zaorati :D :D :D čujemo se
 

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
dali netko zna koliki su prinosi cvijeta kamilice po ha, koliko je to suhog cvijeta i po kojoj cijeni se kreće kg kamilice sušenog cvijeta...nema predodžbu kolika su ulaganja i naravno kolika je dobit... našao sam strojeve za branje i preradu pa me zanima nakon koliko vremena se to isplati...malo kalkuliram... :D :D
 

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
gdje bi se mogao kupiti koji kg sjemena za kamilicu i po kojoj cijeni??
 

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
našao sam u BiH i srbiji ali nisam našao niakakv kontakt broj niti cijenu,samo piše da prodaje sušenu kamilicu za plantažni uzgoj...pročeprkat ću po netu još malo pa ako nađem javim ti...
 

Najnoviji postovi

Na vrh