• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Koja prikolica za traktor?

MARIETO88

Član
Tu od
22 Lis 2013
Poruka
349
Pozdrav,
Posto vidim da na forumu nema ovakve teme, a mnoge zanima ukljucujuce i mene, otvorio sam je.
Pitanje ove teme je; 'kako znati kakvu prikolicu vas traktor moze vuci?"
Možda naslov ove teme je 'glup" i pitanje, ali pocetnike i nove vlasnike 1. traktora zanima ovo! Ja npr sam pocinio dosta greska u kupovini 1. prikljucaka, te ne želim radit jos!
Posjedujem NH T3040(55ks i 2t) i treba mi prikolica za drugu godinu. Ja nema blage veze kakvu ovaj traktor prikolicu može vuci? Prikolica nebi imala neku posebnu namjenu, nego vise univerzalna bi trebala biti!
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,689
Kažeš da je traktor 55 ks? Ako je tako za njega je prikolica jednoosovinka do max 5 tona nosivosti dosta. Povuče on i više ali je pitanje jel može i stat sa njom kad je puna.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,580
Mane, to je kompakt. Ima snagu na kardanu, no vučna sila je kao za traktor od 30-tak ks.
Za takve je i 3t dosta.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,689
Da, imaš prav. Sad sam pogledao kakav je to traktor i 3-3.5 tone prikolica je za njega čist dosta.
 

MARIETO88

Član
Tu od
22 Lis 2013
Poruka
349
Hvala na brzim odg...
Jeli mi može ko objasniti, kako traktor od 2t može povuc 3t prikolicu(miss da je puna)?
Nema mi ovo ligike!

ZJ, jel mi možeš objasniti kakav je to kompaktik, je si mislio na vočarski?
Kaj on ima vucnu silu od samo 30 ks?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,689
Hvala na brzim odg...
Jeli mi može ko objasniti, kako traktor od 2t može povuc 3t prikolicu(miss da je puna)?
Nema mi ovo ligike!

Zašto ne bi mogao povuć, nije stvar u tome kolko je traktor težak nego kolka mu je vučna sila. Ja recimo sa Imt 533 koji ima oko 1600 kg normalno vozim prikolicu 3T punu. Nema tu nekog jurcanja po cesti ili ledini ali on to obavi isto ko i Universal od 45 ks i 2000kg. Znači da jedan i drugi traktor imaju dovoljnu vučnu silu bez obzira na razliku u snazi i težini.
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
znas li barem okvirno za sta ti treba prikolica?
mislim da bi 3t jednoosovinka kiperica bila idealna, kao sto je vec receno. lako stavis povisice ako vozis neki rasuti teret pa stane nesto vise. s obzirom da si u brdovitom kraju netreba pretjerivati s velicinom. imas li zracnu instalaciju na traktoru? vjerojatno ne..
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,580
Taj model nije poljoprivredni a niti specijalizirani model (voćar ili vinogradar).
Manje je i lakše šasije od normalnog traktora, te ima motor male zapremine i veće brzine vrtnje.
To je zapravo komunalni traktor za ralicu, posipavanje soli, košnju trave i slično

U osnovi malo veći Tomek, za ravnicu.

Kompresor i zračni uređaj nema ni jedan te klase. Eventualno ventil za hidrauličko kočenje prikolice.
 
Posljednje uređivanje:

MARIETO88

Član
Tu od
22 Lis 2013
Poruka
349
Zašto ne bi mogao povuć, nije stvar u tome kolko je traktor težak nego kolka mu je vučna sila. Ja recimo sa Imt 533 koji ima oko 1600 kg normalno vozim prikolicu 3T punu. Nema tu nekog jurcanja po cesti ili ledini ali on to obavi isto ko i Universal od 45 ks i 2000kg. Znači da jedan i drugi traktor imaju dovoljnu vučnu silu bez obzira na razliku u snazi i težini.

aha, razumio sam otprilike...

Da, ali stvarno treba biti obična prikolica. Vozim sve drva, zemlju, kamenje, jabuke, kukuruz, buče, itd...
3t mi je i više nego dosta!
eh, da ti ja bar znam kaj zracna instalacija je????

Aha, jel mi možeš reći jesam li fulo onda s kupnjom?
Gledao sam od jd, pasqalia,tv,mf,zetora, valpadane,steyera...do zadnjega, ali ni jedan mi nije bio nekaj, il je bio prevelik ili prejak ili prakticki nebi ga uspio iskoristiti.
Traktor koristim za 5-6h zemlje, uglavnom oranje, frezanje, malčiranje, i prijevoz!
Iskreno sad si me zbunio s ovim da mi traktor ne spada u ni jednu kategoriju....lol?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Kad natovariš u jednoosovinku 3t ne vučeš 3t jer ti je potisak na rudi ili ti papuči traktora oko 700-800kg pa ti teret na prikolici nije više 3t nego 2200kn
a traktor ti više nije 2t nego 2.7t,pa onda i vuče bez brige.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,580
Nemrem ti reći jesi li fulal ili nisi. To ti najbolje znaš.
Ak je nekome dovoljan mali Ursus ili 533 za 20 rali, tebu bu dovoljan i ovaj. No, moraš znati da to nije grubo niti izdržljivo kao prije spomenuti traktori, tak da ga koristi u skladu s njegovim mogućnostima. Moraš znati da je vrlo kratak, i lagan traktor (1500...160kg, zavisno od opreme). Obzirom na snagu, puno put bude "plival" prednji kraj...
To ti je zapravo Landini Mistral i to mu je najbolja preporuka. Mislim da je jedan od boljih kompakta.
 

MARIETO88

Član
Tu od
22 Lis 2013
Poruka
349
Ja miss, da je za moje potrebe cist ok!
Pri radu sam skužio da dosta osjetljiv, ali me brine to kaj kažeš za prednji kraj.
Kad sam susjeda vukao(zaglavio prilikom oranja), prvi kraj mi se tjekom startanja podizao.... traktor mi ima 100kg uteg naprijed, ali miss da je potrebno bar 200kg! Ovo me sad mući jel kao će se onda pokazat s prikolicom???
jel ko zna koliki prednji uteg max može biti?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

toma 3340

Član
Tu od
1 Svi 2011
Poruka
889
Zašto ne bi mogao povuć, nije stvar u tome kolko je traktor težak nego kolka mu je vučna sila. Ja recimo sa Imt 533 koji ima oko 1600 kg normalno vozim prikolicu 3T punu. Nema tu nekog jurcanja po cesti ili ledini ali on to obavi isto ko i Universal od 45 ks i 2000kg. Znači da jedan i drugi traktor imaju dovoljnu vučnu silu bez obzira na razliku u snazi i težini.

a nije baš isto , nemaju istu vučnu moć, ja recimo imam 45ks na 3T i vuče 6t skupe mase prikolice bez problema, samo je trom ali brzina manje i ide, a torpedo 45 je jako muči s tom prikolicom.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,689
Ne znam zašto bi se torpedo mučio, imao sam ga i znam da je jednako vukao 3t kao i u U-445.
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Taj traktor vuče prikolicu i 5t,mi imamo jednu petonku i vukao ju je universal 53ks koji ima 2400kg i nema prednju vuču.Je da je osjetio svaki brijeg kada je bila puna,ali ipak je ona sama 1900kg i u nju stane 6500kg pšenice kada je ravna,a kada je u vrh natrpana stane vjerujem i 7tona. Tako da nebi bio problem tvome traktoru od 55ks vuč neku petonku. Bolje si u startu kupi neku veču,jer za par godina kupiš veči traktor pa će ti ova prikolica biti mala. Ko što je slučaj kod mene.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,580
Dado, kakva pettonka za traktor od 1500kg vlastite mase?

Marieto, pročitaj u uputama ili pogledaj negdje na pločici: obično piše najveća dozvoljena masa kočene prikolice.

I još nekaj: MAKNI TAJ POTPIS, jer vrijeđa mnoge obrazovane ljude.
 

MARIETO88

Član
Tu od
22 Lis 2013
Poruka
349
Taj traktor vuče prikolicu i 5t,mi imamo jednu petonku i vukao ju je universal 53ks koji ima 2400kg i nema prednju vuču.Je da je osjetio svaki brijeg kada je bila puna,ali ipak je ona sama 1900kg i u nju stane 6500kg pšenice kada je ravna,a kada je u vrh natrpana stane vjerujem i 7tona. Tako da nebi bio problem tvome traktoru od 55ks vuč neku petonku. Bolje si u startu kupi neku veču,jer za par godina kupiš veči traktor pa će ti ova prikolica biti mala. Ko što je slučaj kod mene.

Nije ni loš savjet, jel mislim proširit imanje.

Dado, kakva pettonka za traktor od 1500kg vlastite mase?

Marieto, pročitaj u uputama ili pogledaj negdje na pločici: obično piše najveća dozvoljena masa kočene prikolice.

I još nekaj: MAKNI TAJ POTPIS, jer vrijeđa mnoge obrazovane ljude.

Nisi me razumio traktor ima 2t, a ne 1500kg..!
Ok, budem bas pogledo.
Uredu, maknut cu. Moram reci da meni ni sporan, posto imam diplomu. A da objasnim citat, škola stvara ljude(zombije) koji samo upijaju informacije, a kad krenu živjet onda od medija upijaju dalje. Ne zelim reci da je skola losa, ali ovo je dokazano. Nije tema ni necu se svađat, pa cim dođem na komp maknem.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,580
IMT-ova ima malo preveliko opterećenje ruda za takav traktor.
Traži neku Tehnostroj 3T. Ta nije preteška, a i nebu ti biti puno širja od traktora.

Taj traktor nemre imati 2t bez puuuno utega. Štore 404, koji je veći i masivniji, ima oko 1850 kg.
Po prospektu 3040 ima 1480/1630 kg bez/s kabinom.
 
Posljednje uređivanje:

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Dado, kakva pettonka za traktor od 1500kg vlastite mase?

Marieto, pročitaj u uputama ili pogledaj negdje na pločici: obično piše najveća dozvoljena masa kočene prikolice.

Ma taj kolegin traktor mora imat namanje 2-2,5tona pa mali imt 539 s kabinom ima 1600kg,tako da ovaj nh sa prednjom vučom nemože imat 1500kg.
Moj universal 53ks ima nepunih 2400kg i vozio je 5 tonku,samo po blatu ne.
I ako čovjek planira proširivat imanje dobro bi mu došla veča prikolica,jer ona se nekupuje baš svaki dan. Ai traktor sa prednjomvučom bi s njom baratao,nemora se ona napunit do vrha.
Kolega zna koliko čega ima za transport,pa neka si sam odluči.Jer ako ima recimo 2 jutra pšenice to mu nebi stalno u neku trotonku,a u petonku stane,sad kupi prikolicu pa ide posuđivat od susjeda,opet nema smisla.
 

Najnoviji postovi

Na vrh