• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Koja prikolica za traktor?

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,519
Ide same solaris 55 bez problema sa 3 tone, puno puta isprobano isto tako bi mu i bratic NH vukao.
Cijelu sezonu smo sa NH 76 ks vukli dvije zmajevke 8t sa 10 tona suncokreta. Necu rec da se igrao ali na ljeto ce dobit istu kombinaciju u psenici pa nek vuce 16-17 tona psenice.
 

tinda

Član
Tu od
20 Kol 2011
Poruka
592
Stric je pričo da je s novim Imt-om 533 vuko punu zmajevku 8 tona pšenice
 
Posljednje uređivanje:

MARIETO88

Član
Tu od
22 Lis 2013
Poruka
349
IMT-ova ima malo preveliko opterećenje ruda za takav traktor.
Traži neku Tehnostroj 3T. Ta nije preteška, a i nebu ti biti puno širja od traktora.

Taj traktor nemre imati 2t bez puuuno utega. Štore 404, koji je veći i masivniji, ima oko 1850 kg.
Po prospektu 3040 ima 1480/1630 kg bez/s kabinom.

Ne znam zašto si tako uporan!?
Upravo sam pogledo u uputama i ima 1860 kg + prednji utezi od 125kg =1985 kg. + ako dodaš vozača od 80 kg. :)
Ovaj moj je iz nove serije, a na netu su stari podaci.
Imo sam čast sjest u jd i fendita za 50 cm mozda siri od moga s svake strane i pao sam na guzicu kad sam vidio da to malo stvorenje ima 4 t i 100ks!!!' tako da se nemoj čudit.

Ma taj kolegin traktor mora imat namanje 2-2,5tona pa mali imt 539 s kabinom ima 1600kg,tako da ovaj nh sa prednjom vučom nemože imat 1500kg.
Moj universal 53ks ima nepunih 2400kg i vozio je 5 tonku,samo po blatu ne.
I ako čovjek planira proširivat imanje dobro bi mu došla veča prikolica,jer ona se nekupuje baš svaki dan. Ai traktor sa prednjomvučom bi s njom baratao,nemora se ona napunit do vrha.
Kolega zna koliko čega ima za transport,pa neka si sam odluči.Jer ako ima recimo 2 jutra pšenice to mu nebi stalno u neku trotonku,a u petonku stane,sad kupi prikolicu pa ide posuđivat od susjeda,opet nema smisla.

Jel mi možeš objasniti ovo:

Težina koju se može vući neovisnom kočnom napravom, masa koju se može vući inercijskim kočenjem?

Ide same solaris 55 bez problema sa 3 tone, puno puta isprobano isto tako bi mu i bratic NH vukao.
Cijelu sezonu smo sa NH 76 ks vukli dvije zmajevke 8t sa 10 tona suncokreta. Necu rec da se igrao ali na ljeto ce dobit istu kombinaciju u psenici pa nek vuce 16-17 tona psenice.

Kako same vuce to uzbrdo?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Kolega moj savijet ti je gledaj neku od 3 do 5 T koju nades u boljem novijem stanju a povoljniju kupi 3T mozes stavit povisenja ako ti treba za vise a ako kupis 5T nemoras ju pretovarat ako i natovari se vise uvijek lakse malo i s vecim oprezom tak da najbolje gledaj da ti je sto bolje ulozeno dobiveno sretno s kupovinom!!
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,076
Povlačim se iz rasprave. Nema smisla.
Vagnite ga, pa možemo dalje...
Podaci o masi za Mistrala, 3040(TCE) su isti. Sumnjam da su netočni.
Same Solaris 55 ima 1320kg. Tuber ima 1660kg.
Znam da Argon 70DT s kabinom ima 2500kg.

Marieto, 3T bu vlekel, samo pazi na opterećenje zadnje kuke. Može i platon (zaprežna kola sa sandukom). 5t prikolica nije za njega ni na ravnici, a kamoli u bregu.
Imaš li ventil za hidrauličko kočenje prikolice?
 

MARIETO88

Član
Tu od
22 Lis 2013
Poruka
349
Potražit ću na netu novije podatke, a ako ih ne nađem bude vagnuo traktor, pa te uvjerim!
Baš sam bio kod bratića koji ima 3h vinograda, sve uzbrdo, te ima starijeg nh od 65ks i kaže da uzmem 3t-4t prikolicu, nikako 5t... čak mi je naglasio da bolje uzmem 3t zbog uspona uzbrdo. Pa moram priznat da si bio u pravu, ali traktor ima 2t..... ;)
Imam!
Odgovorio mi trgovac traktor ima 1800kg i još nekaj.
Moram priznat da nisam bio u pravu, ali bome niste ni vi! :p
Vi 100-200kg dole, a ja gore.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,076
... Pa moram priznat da si bio u pravu...
Pa ja sam gotovo uvijek u pravu, samo mi to nitko ne vjeruje :D

Trgovac ti bu rekel sve, sam da proda. Zato ti lijepo vagni goli traktor, bez utega, pa budemo svi pametniji.
Dobro je da imaš kočni ventil, jer je kočenu prikolicu sigurnije voziti.
Nego, imaš li kabinu?
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,207
Taj traktor 55 ks vuce 5 t bez greske.. Moja tehnostrojka dvoosovinka je 3 t u originalu bez povisica a sa povisicama ide u nju 5 do 5,5 t zrna i vucem ju sa 539.. Istina je da mi je s njom malo tesko stati jer je neispravna zracna instalacija na njoj, ali to budem ove zime slozio i onda nema brige..
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,703
4320 (57ks) i pronar 5t (t671) kad je natrpana skelom, oko 4-5 tona, + prikolica 1900 kg, plače s njom na asfaltu, pregibi i rupe da i ne govorim kad počne ljuljat na zadnjim kotačima zetora.. čista lera na cesti... a tek u blato i mekano ni pomisliti ići.. nemojte se zavaravati puno....
 

Koko

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
418
Ni slučajno nemoj pogriješiti i kupiti preveliku prikolicu, kupi onu koju ćeš moći izvući po svim terenima kojima se krećeš, a vjeruj mi da će mu i 3 t biti previše. to nije nikakav problem, natovariš malo manje, ideš jedamput više i to je to.

Na vozila kri kretanju djeluje više otpora, za poljoprivredna vozila značajni su nam otpor kotrljanja i otpor uspona, dijelom i otpor inercije. Zašto 533 može povući 8 tona prikolicu? Može na ravnoj cesti, gdje je otpor uspona 0 i treba svladati samo otpor kotrljanja kotača, kad dođe na neki nevidljivi uspon od 15, onda će ili krepati motor ili prokliziti kotači. Na zemlji, gdje je otpor kotrljanja kotača prikolice puno veći, a prianjanje pogonskih kotača traktora slabije, može se samo ukopati do diferencijala.

EDIT: I ako imaš bilo što osim čiste ravnice, samo jednoosovinke gledaj!
 
Posljednje uređivanje:

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,207
Mozda je taj zetor vec pri kraju, a ovo sto se tice ljujljanja mozda prikolica nije ispravna tj nije u centru negdje.. Ima susjed prikolicu, ide u nju nesto vise od 4 t zrna i kad ju vozim na silos po asfaltu stalno mi ljulja zadnji kraj traktora, bez obzira bile rupe ili sve ravno.. A sto se tice bas ove moje kombinacije, ta prikolica je malo prevelika za moj traktor ali sa svake njive ju mogu punu dovuci kuci ili na silos tako da nemam problema sa zapadanjem.. naravno, ako je mekano nejde se u njivu nego se istovara na putu.. :icon_e_biggrin:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,434
Ja sa Zetorom 5320 i tehnostroj 4t jednoosovinka, al ide 5t pšenice u nju i još jedna prikolica iza zakvačena (domaće izrade) 3.5t ide u nju i ide zeko sa njih dvije samo tako..

P.S. kod mene nema brda nekog ozbiljnog..
 

MARIETO88

Član
Tu od
22 Lis 2013
Poruka
349
A zkj su te jednosovinke bolje za brda?

Odlučio sam od 3t uzet.... :D ali ne još tek na zimu cu odluciti od kojeg proiz...!
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
bolje su zato sto se dio tezine prenosi na traktor pa se lakse penjes u brdo i zaustavljas s njom. a uz to se i lakse manevrira s njom nego sa dvoosovinkom. navezes ju u rikverc kuda hoces dok za dvoosovinku trebas biti majstor..

kad ste vec krenuli sa raspravom o ostalim traktorima, sto kazete o zeki od maksimalno 5,5t sa utezima i 15t zrna u prikolici + njena tezina? :cool:
a nije sama ravnica, nadje se tu i tamo koje brdo sto u polju sto na asfaltu..
najbitnije su ispravne kocnice na prikolici. ako nejde s mjesta, lako se zakopce jos jedan traktor ispred. i jos jedan, bas ako treba.. nizbrdica je ta koje se treba bojati..
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Jednoosovinke su bolje za brda radi tog sta imaju bolji pritisak na traktor na gume pa manje slajdra traktor al oceju dizat prednji kraj sve u svemu svaka ima prednosti i mana bila jednoosovinka ili dvoosovinka!!
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Za brdo dobro dođe diferencijal na prikolici uključiš kardan preko brzina i peri !!!!
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,703
Mozda je taj zetor vec pri kraju...

nije pri kraju, 2006 god, 1300 sati ima sad.. veliko je, ali i je uzeta zbog prijevoza skele i sam za po cesti ić.. ovak da ju trebaš uz breg ili nekud s njim, s teretom, nema šanse, sam bi se zakopao...a u centru je 100%, stoji pod vaservagu, dok meni na mom 6340 i mlaz prikolica dosta visi nazad jel je kuka visoko postavljena u odnosu na rudu..a mlaz na 533 paše idealno
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,224
Za tog malog Nh dosta mu i prikolica od 3t nešto poput moje imt prikolice. Moja kad je puna kukuruza u klipu uz malo veće brdo Zetor 3511 je jedva izvuče i u njoj bude oko 3 tone tereta, a kad je puna pšenice ili kukuruza Z6245 ima šta vući i ljulja ga na zadnjim gumama dosta.
 

MARIETO88

Član
Tu od
22 Lis 2013
Poruka
349
Odlucio sam od t3... ;)
Je se ko razumi u proizvođače i cjene
Ispricavam se na ovem neredu, moderator mi je objasnio neke stvari!


Haha, a moras biti uporan, bar sad znam da nema 2t!
Za sada goni super, ali budem kasnije vidio kad gume malo otupe.. Ako nista budem 4x50kg utege u gume!

...
EDIT: I ako imaš bilo što osim čiste ravnice, samo jednoosovinke gledaj!

Evo bas gledo susjeda... Ima IMT 539 i neku zelenu prikolicu, nosivosti od 2.5t. Da napomenem da nikad ni bila puna... Vozi sjeno s njom..,
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Najnoviji postovi

Na vrh