• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Koji PLUG za koji TRAKTOR ???

  • Temu pokrenuo Rajtek
  • Datum prvog posta

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
620
Lemken opal 090 2+1 uzmeš,samo pripaziš da ima kajlice za stelanje colaze pa ga možeš stelat 12-14-16 cola, a ako ni to nije dosta maknes zadnju brazdu i oreš s dvije i miran si.

Uglavnom uzmi plug s kojim si pokriješ baš sve opcije.
 

<zetor>

Aktivni član
Tu od
25 Lis 2012
Poruka
523
Do sad sam orao sa imt 756 VK i Zetor 4712 - tako da je zemlja laka za obradu.
 

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
620
Prvo se odluči hočeš li okretač ili obični i vidi do kojih novaca bi gledao plug.

Ima jeftinijih plugova ali lemken opal 090 je neka zlatna sredina za dobar plug, jedino je cijena malo veca.

Pogledaj moj zadnji komentar malo iznad.
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
Uzmi 3x12 okretač. nećeš pogriješit. Je da treba uložit više novaca ali dugorčno gledano se isplati.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
U svakom slučaju je bolje 2+1 nego 3-brazdni okretač. No, ako je u pitanju veća razlika u cijeni, onda je moguće i 3-brazdni koristiti kao 2-brazdni. Samo je nekaj više šrafa u pitanju.

Ako je traktor dovoljno jak i težak za 3x12" i nema lončarske gline za orati, zašto ne razmotriti i kupnju 2x16"?
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,739
Gogo, vidim da imaš iskustva s plugima.
Koji bi okretač 2x14” pasal meni za Samea? Traktor je kratak i ima 2300 kila, dakle i plug mora biti lagan.
 
Posljednje uređivanje:

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,874
Onog poljskog izbjegavaj..imao sam u posudbi akpila sa sličnim daskama..to je za neke pjeskulje orati..ko da sam imao 3 krmače iza traktora a ne plug..nit okretalo brazdu,nit zaoravalo a traktor išao isto i sa 2 i sa 3 brazde..neznam da li si u brdovitom kraju pa neznam kak bi se ponašao sa 3x okretačem.ženin bratić ima istog crystala pa ima 2x14" ravnjaka i križao se kad sam kupio za 80ks masseya 3x12 olta..
 

<zetor>

Aktivni član
Tu od
25 Lis 2012
Poruka
523
Kraj je dosta brdovit , susjed ore sa 3x14" Lemken okretacom i Proximom 85 tako da cu od njega posudit pa probat. Imam u ponudi za kupit 3x14" Landsberg ravnjaka
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,874
Ako imaš od koga posudit to ti je najbolje..odmah znaš na čemu si s obzirom da se lemkeni lakše vuku.
Vidiš jel moraš na 2 brazde ići ili na 3..sve ovisi kolko imaš love i nemoj se zaletavat jer teško budeš prodao neki shit plug....meni je prodavač posudio plug za probu i kad smo vidjeli da ide kupili ga i to je to..na blef je rizično..zato ako imaš mogućnosti isprobati,probaj.
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
Kupis ko ja neces lose proci ovisi sto ti treba
Razlika je velika prema nasim domacim plugovima
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Gogo, vidim da imaš iskustva s plugima.
Koji bi okretač 2x14” pasal meni za Samea? Traktor je kratak i ima 2300 kila, dakle i plug mora biti lagan.

Imaš kakve utege naprijed? Mislim da ti ne bi bil problem izbetonirati nekakvu bačvicu i složiti konstrukciju da se objesi naprijed. Ma ne vjerujem da ne bi nosil neki teži dvobrazdni plug, jer svakako je bolji da je teži, ljepše ide u brazdi, imal sam malog Lemkena 080, dva jača muža ga mogu nositi, ali kad ga u oranju brže potjeraš hoće šetati i iskakati, pogotovo kad se ore kraj međe. Opet ovisi i koliko misliš potrošiti...
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
ZJ,
ja s Goldonijem (50 KS, 2 t i međuosovinski 1700 mm) bez problema orem s dvobrazdnim okretačem Regentom s dugačkim daskama. Jedino kad ga nosim uz brijeg, moram malo paziti da ne dojdem brzo na neku izbočinu. Mislim da je plug teži od Lemkena, procjenjujem na oko 450 kg.
Znači da tvojemu Sameu ne bi trebala biti problem težina dvobrazdnjaka oko 600 kg.
plug-regent-slika-45614204

Tak zgleda moja kombinacija.
WP_20171020_11_54_49_Pro
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,739
Imam utege od 100kg po potrebi.
Imal sam frezu od 500-tinjak kila, koja je znatno kraća od pluga, pa je prek međe znal zaplivati.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Gogo, vidim da imaš iskustva s plugima.
Koji bi okretač 2x14” pasal meni za Samea? Traktor je kratak i ima 2300 kila, dakle i plug mora biti lagan.

Posudim ti Landzberga za probu.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Kolega ima Hurlimanna H 307xe,to bi trebal biti isti traktor kak Same..
Kupio je VogelNoota,2x14,bez kotača,mislim da onaj model 950,naprijed je stavil neke utege i ide bez brige s time..
 
Na vrh