• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Koju voćku bi preporučili da posadim?

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
dakle ipak je "teza" od jabuke, sljive ....

Gle,ima manje špricanja od jabuke...za šljivu ne znam.Konkretno prošle godine sam imao 7 špricanja a znamo svi kakva je godina bila i plodovi su bili fenomenalni,krastavosti plodova niti malo jedino hrđa malo na dnu i vrhu ploda,mora se paziti na kruškinu buhu i bakterijsku palež preventivom sa bakrenim sredstvima.Više me vlaga u pojedinim depresijama mući jer na tim mjestima korijen trune zbog prevelike količine vode.
 

outlanderzg

Član
Tu od
1 Sij 2011
Poruka
401
Gle,ima manje špricanja od jabuke...za šljivu ne znam.Konkretno prošle godine sam imao 7 špricanja a znamo svi kakva je godina bila i plodovi su bili fenomenalni,krastavosti plodova niti malo jedino hrđa malo na dnu i vrhu ploda,mora se paziti na kruškinu buhu i bakterijsku palež preventivom sa bakrenim sredstvima.Više me vlaga u pojedinim depresijama mući jer na tim mjestima korijen trune zbog prevelike količine vode.

Tomislav, ako nije tajna koje si sorte posadio. Kome si prodao, koju količinu i po kojoj cijeni. Ne moraš odgovoriti ako je poslovna tajna :partyman:
 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
Tomislav, ako nije tajna koje si sorte posadio. Kome si prodao, koju količinu i po kojoj cijeni. Ne moraš odgovoriti ako je poslovna tajna :partyman:

Mogu ti za sorte odgovoriti...80% je Willijamovka žuta,ostalo su oprašivaći....(Santa Maria,Abbe Fetel,Conference,Boškova.)Ja se baziram na trgovačke lance jer je to velika površina i velika količina da bi prodavao na placu.....prošle godine je cijena bila sasvim o.k.,nadam se da bude i ostala.
 

outlanderzg

Član
Tu od
1 Sij 2011
Poruka
401
pa smiješ reći cijenu,nemoraš kupca,kakva je to tajna.

Ma strah ga je da ak kaže cijenu svi krenu sadit krušku, pa onda više nebu ta cijena.:D Uglavnom dosta je visoka koliko ja znam
 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
4.70 je bila cijena kruške i nema 1,2 itd klasa,samo je bitno da ne bude manja od minimalnog zadanog promjera a taj promjer je mali tako da rijetko koja bude manja.Tko voli nek izvoli,ja bi rado dao savjete u vezi uzgoja i da mi se netko pridruži jer se ojećam dosta usamljen jer ima malo uzgajivača kruške.Jabuke kao u prići ali smo u ostalom voću dosta malo zastupljeni.
 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
I tko treba sirovinu za rakiju Willijamovku zna gdje je može naći:),ja ju nemam namjere baš peći...bar ne dok naši vladari ne odluće jel bi piškili ili kakili u vezi zakona.
 

outlanderzg

Član
Tu od
1 Sij 2011
Poruka
401
4.70 je bila cijena kruške i nema 1,2 itd klasa,samo je bitno da ne bude manja od minimalnog zadanog promjera a taj promjer je mali tako da rijetko koja bude manja.Tko voli nek izvoli,ja bi rado dao savjete u vezi uzgoja i da mi se netko pridruži jer se ojećam dosta usamljen jer ima malo uzgajivača kruške.Jabuke kao u prići ali smo u ostalom voću dosta malo zastupljeni.

4.70+pdv ili pdv uključen u cijenu ?
 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
...

plus pdv...hah napišem samo plus pdv i odgovori mi da je kratka poruka,ovdje se čovjek mora raspisati....:)
 

Njoko

Aktivni član
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,635
:supz:
Pošto imam dosta zemlje oko 13 hektara oranice(sada je sve livada),zato bi posadio 2-3 hektra,a pošto mi je outlanderzg dao dobru ideju da zasadim krušku.zasadio bi viljamovku,jer sam dosta čuo o njoj,i poznam ljude koji se bave njome.jel bi bilo dobro da posadim 1he kruške,1he plave šljive i 1he žute šljive?da napomenem:nemislim od toga živjeti,želim to zasaditi da zemlja nebude pusta i da nešto od toga imam,eto toliko da imam neku zanimaciju i koju kunu.
nebi to htio prodavati po tržnicama i moljkati razne supermarkete.koliko košta sadnica kruške i šljive gore navedenih?

:supz: Poštovanje.
Da ti dam info o krušci iz prve ruke. ja posjedujem 1 he krušaka 1100 kom od sorti po redu dozrijevanja Vilijams,Avranuška,Conference,Društvenka,Pastorčica,Pase Crasane.
Vilijams ili good christen(dobar krščanin) ti je kruška za preradu brzo propada
Avranuška jako dobra sorta dolazi oko 20.9 srednje brzo propada.
Conference super sorta da sam znao najviše bi nju posadio 1.10
Društvenka 20.10 odlična sorta zahtjevna malo za rod može stojat u običnom skladištu 1 mj
Pastorčica 1.11 najmanje zahtjevna kruška odlično raste odličan,redovan rod obično skladište 3 mj čuva se.
Passe crasane zimska sorta 20.11 a možeš brati iako nema jačih mrazeva i polo.12mj.

Imaš sliku 3 god mog voćnjaka na temi Savjeti od A-Ž od 1_12 mj malo pogledaj tu sam ako te šta zanima.
 

Njoko

Aktivni član
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,635

Koja krasna idila kolega kruškar da treba više krušaka ali,ako pojedinci nisu spremni na kruškinu buhu bolje da nesade.
Ja kada sam počimo sadit čovjek stariji mi rekao "Sinko ako nemisliš živit kraj kruške nemoj ju ni saditi" ja njemu od spavaće do voćnjaka 40 metara HaHaHA odmah je ušutio.Jako je zahtjevna a ti to dobro znaš,pola voćara s jabukom nikada nebi krušku posadili.
 

Nixa

Član
Tu od
24 Kol 2008
Poruka
255
Dali si se raspitao o sadnji trešnje, u sezoni se lako prodaje a i dostiže visoke cijene. Može se i preraditi u sokove, ako se izboriš za ekološku markicu možeš naći i mjesto na policama negdje vani.
Šljiva je isto tako relativno ok, nešto kozumno nešto za preradu i opet dobro.

S time da se danas treba dosta uložiti u nasad odmah na početku, samo dobra roba prolazi, ako i takva...
 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
Koja krasna idila kolega kruškar da treba više krušaka ali,ako pojedinci nisu spremni na kruškinu buhu bolje da nesade.
Ja kada sam počimo sadit čovjek stariji mi rekao "Sinko ako nemisliš živit kraj kruške nemoj ju ni saditi" ja njemu od spavaće do voćnjaka 40 metara HaHaHA odmah je ušutio.Jako je zahtjevna a ti to dobro znaš,pola voćara s jabukom nikada nebi krušku posadili.

U pravu si skroz.Kod mene i problem što imam 9 km do voćnjaka ali ja svejedno u sezoni svaki dan gledam,tamo je rajski mir i to me opušta.I još tome sam primjetio da u selu koje je do mojeg voćnjaka slabo ljudi tretiraju kruške koje imaju u okućnicama pa budu rasadnici bolesti,jedan djed ima oko 30 komada i pošprica u proljeće i kako Bog da dalje.Ja sam prošle godine prije špricanja kruškine buhe saprao njihovu onu ljepljivu zaštitu sa blagom otopinom uree prvo jer inaće pesticidi slabo djeluju.
 

Njoko

Aktivni član
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,635
Tomislav jer to u pozadini šuma ,jer se nebojiš gloga ili ga nema tamo i kako s stršljenom jer ti je šuma u blizini.
 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
Je ,sa dvije strane je šuma...sa stršljenima nemam probleme za sada jer za prodaju moram brati dosta zelene plodove za hladnjaču....na plodovima koji su ranije otpali i sazreli na zemlji vidio sam da stršljeni jedu.Znam da će i od njih biti šteta ali što se može.
 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
Tomislav jer to u pozadini šuma ,jer se nebojiš gloga ili ga nema tamo i kako s stršljenom jer ti je šuma u blizini.

Jel pod glogom misliš na onog kukca što ubušava mlade grane i polaže jaja onda u hodnik?
 

Njoko

Aktivni član
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,635
NE bjeli glog prenosnik bakterijske paleži
Drvo mislim na drvo
 

Najnoviji postovi

Na vrh