Pošto sam kupio neku zemlju,htio bi zasaditi voćnjak.e sad razmišljam što?najprije bi posadio šljivu,druga bi bila jabuka,treća lješnjak,a četvrta orah.zasadio bi minimalno 2-3 hektra.e sad bi molio Vas iskusne voćare za savjet što i kako napraviti.
Prvo analiza tla (ph najvažniji), a onda mogu ići savjeti. Ako imaš visok ph iznad 7.5 računaj da će ti bez dodatnog spuštanja ph tresetom normalno rasti samo orah, lijeska, vinova loza i eventualno šljiva. Preniski ph se puno lakše korigira.
Prvo analiza, pa tek onda plan sadnje
Jabuka
Duboka, srednje teška i umjereno vlažna tla (ilovasta, ilovasta pjeskulja), pH između 5,5 i 6,5. Zaštićeni od jačih vjetrova, ali propuhni položaji, s umjerenom vlažnošću zraka. Najbolji su blagi nagibi, koji su okrenuti suncu.
Kruška
Duboka, propusna, topla i umjereno vlažna tla (aluvijalna, smeđe šumska), pH 5,6 do 6,5. Ako se cijepi na dunju, može i na malo težim tlima. Topliji i od vjetra zaštićeni položaji. Na većim nadmorskim visinama bolji su južniji položaji i obratno. Izbjegavati zatvorene položaje i uske doline.
Dunja
Umjereno vlažna, topla i propusna tla. Nisu pogodna zaslanjena i ona s više od 5 posto vapna. Najpogodniji su za sve sorte dunja položaji, koji su zaštićeni od vjetra i vlažniji.
Mušmula
Različita tla, čak i ona, koja ne osiguravaju dovoljno vlage. Glede vlade nema posebne zahtjeve u lokacijama.
Šljiva
Podnosi različita tla, ali su najpogodnija srednje duboka i srednje teška (ilovasta), pH 6,5. Pogodni su različiti položaji, a imaju prednost blage padine i obronci.
Trešnja
Srednje duboka, dobro aerirana tla, neutralne reakcije. Otvoreni, južni topliji položaji, ali više istočni i jugoistočni.
Višnja
Različita tla, ali samo ne previše teška i nepropusna. Prednost imaju položaji s umjerenom zračnom vlagom.
Breskva
Ocjedita, duboka i topla tla, pH 6,0 do 6,5, humusa 2 do 3,5 posto i vapna 3 do 5 possto. Položaji manje izloženi mrazevima. Područja s čestim proljetnim mrazevima nisu za breskvu. Nagib tla do 8 %.
Kajsija
Tla kao i za breskvu, te dobro aerirana. Najbolja su glinovito-pjeskovita. Položaji kao i za breskvu. Izbjegavati južne položaje, jer na njima vegetacija ranije kreće, pa kajsija strada od mraza.
Orah
Duboka, srednje teška i umjereno vlažna tla (aluvijalna), nikako teška i previše vlažna, pH 5,5 do 8. Prednost dati toplijim i relativno vlažnim položajima, posebno pored riječnih korita. Izbjegavati mrazišta u depresijama.
Lješnjak
Srednje teška tla, bogata vapnom. Ne podnosi močvarna. Nema posebne zahtjeve glede položaja, ali teže podnosi suhi zrak.
Malina
Rastresita i dovoljno vlažna tla (šumska), a također i plodna oranična. Sjeverni i sjeverozapadni, odnosno vlažniji položaji, do 1.200 m nadmorske visine.
Jagoda
Duboka, plodna, humusna, umjereno vlažna i nezakorovljena tla, pH 5,7 do 6,0. Topliji i zaštićeni položaji za rane, a vlažniji za srednjerane i kasne sorte.
Crna ribizla
Rastresito, srednje duboko i dovoljno vlažno tlo. Blagi nagnuti položaji na kojima se voda zadržava.