• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Koju voćku bi preporučili da posadim?

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
882
Re: Koje voce najbolje zasaditi?

codexnox kaže:
hm orah vs agacija?
zna se tko gubi...
moras sve pocistiti,i povaditi panjeve i odrzavati inace agacija wins..


o da, znam da je virus.. :twisted: :twisted:
ma čistim jednu brinu,dužine oko 50m, a nitko je nije pipnuo oko 10 godina, agacije, kupine, divljih šljiva i sl. koliko hoćeš!!

ma dobro, vidjet ću kad sve počistim, bit će lakše onda za održavat...
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,837
Re: Koje voce najbolje zasaditi?

Možda probam s trešnjom, imam nešto vlažnije zemlje koju trešnja podnosi, a jabuka mi dojadila, sve živo na nju navaljuje, od zečeva, srna, miševa, voluharica, stršljenova itd.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Re: Koje voce najbolje zasaditi?

Kontam kaže:
Ja kupio sada lješnjak na ulici. Neočišćeni 20 kn/kg. Uzeo pola kilograma da vidim kakav je i malo popričao sa mladim vlasnikom. On ima uzgoj u obliku stabla. 20 kilograma po stablu. Kaže da uspije sve prodati. Očiščeni 60 kn/kg. 300 stabala * 20 kg = 6 000 * 35 kn, eto da nisu svi očišćeni niti svi neočišćeni. Kalkulacija jasna :D

20kg/stablo????? Jel' to moguce?
 
Z

zetor4718

Guest
Pošto sam kupio neku zemlju,htio bi zasaditi voćnjak.e sad razmišljam što?najprije bi posadio šljivu,druga bi bila jabuka,treća lješnjak,a četvrta orah.zasadio bi minimalno 2-3 hektra.e sad bi molio Vas iskusne voćare za savjet što i kako napraviti.
 

outlanderzg

Član
Tu od
1 Sij 2011
Poruka
401
Pošto sam kupio neku zemlju,htio bi zasaditi voćnjak.e sad razmišljam što?najprije bi posadio šljivu,druga bi bila jabuka,treća lješnjak,a četvrta orah.zasadio bi minimalno 2-3 hektra.e sad bi molio Vas iskusne voćare za savjet što i kako napraviti.

Prvo analiza tla (ph najvažniji), a onda mogu ići savjeti. Ako imaš visok ph iznad 7.5 računaj da će ti bez dodatnog spuštanja ph tresetom normalno rasti samo orah, lijeska, vinova loza i eventualno šljiva. Preniski ph se puno lakše korigira. Prvo analiza, pa tek onda plan sadnje


Jabuka
Duboka, srednje teška i umjereno vlažna tla (ilovasta, ilovasta pjeskulja), pH između 5,5 i 6,5. Zaštićeni od jačih vjetrova, ali propuhni položaji, s umjerenom vlažnošću zraka. Najbolji su blagi nagibi, koji su okrenuti suncu.

Kruška
Duboka, propusna, topla i umjereno vlažna tla (aluvijalna, smeđe šumska), pH 5,6 do 6,5. Ako se cijepi na dunju, može i na malo težim tlima. Topliji i od vjetra zaštićeni položaji. Na većim nadmorskim visinama bolji su južniji položaji i obratno. Izbjegavati zatvorene položaje i uske doline.

Dunja
Umjereno vlažna, topla i propusna tla. Nisu pogodna zaslanjena i ona s više od 5 posto vapna. Najpogodniji su za sve sorte dunja položaji, koji su zaštićeni od vjetra i vlažniji.
Mušmula
Različita tla, čak i ona, koja ne osiguravaju dovoljno vlage. Glede vlade nema posebne zahtjeve u lokacijama.

Šljiva
Podnosi različita tla, ali su najpogodnija srednje duboka i srednje teška (ilovasta), pH 6,5. Pogodni su različiti položaji, a imaju prednost blage padine i obronci.
Trešnja
Srednje duboka, dobro aerirana tla, neutralne reakcije. Otvoreni, južni topliji položaji, ali više istočni i jugoistočni.

Višnja
Različita tla, ali samo ne previše teška i nepropusna. Prednost imaju položaji s umjerenom zračnom vlagom.

Breskva
Ocjedita, duboka i topla tla, pH 6,0 do 6,5, humusa 2 do 3,5 posto i vapna 3 do 5 possto. Položaji manje izloženi mrazevima. Područja s čestim proljetnim mrazevima nisu za breskvu. Nagib tla do 8 %.

Kajsija
Tla kao i za breskvu, te dobro aerirana. Najbolja su glinovito-pjeskovita. Položaji kao i za breskvu. Izbjegavati južne položaje, jer na njima vegetacija ranije kreće, pa kajsija strada od mraza.

Orah
Duboka, srednje teška i umjereno vlažna tla (aluvijalna), nikako teška i previše vlažna, pH 5,5 do 8. Prednost dati toplijim i relativno vlažnim položajima, posebno pored riječnih korita. Izbjegavati mrazišta u depresijama.

Lješnjak
Srednje teška tla, bogata vapnom. Ne podnosi močvarna. Nema posebne zahtjeve glede položaja, ali teže podnosi suhi zrak.

Malina
Rastresita i dovoljno vlažna tla (šumska), a također i plodna oranična. Sjeverni i sjeverozapadni, odnosno vlažniji položaji, do 1.200 m nadmorske visine.

Jagoda
Duboka, plodna, humusna, umjereno vlažna i nezakorovljena tla, pH 5,7 do 6,0. Topliji i zaštićeni položaji za rane, a vlažniji za srednjerane i kasne sorte.

Crna ribizla
Rastresito, srednje duboko i dovoljno vlažno tlo. Blagi nagnuti položaji na kojima se voda zadržava.
 
Posljednje uređivanje:

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
Pošto sam kupio neku zemlju,htio bi zasaditi voćnjak.e sad razmišljam što?najprije bi posadio šljivu,druga bi bila jabuka,treća lješnjak,a četvrta orah.zasadio bi minimalno 2-3 hektra.e sad bi molio Vas iskusne voćare za savjet što i kako napraviti.

prvo se zapitaj , jer 2-3 ha minimalno nije mala površina,
zapitaj se:- što češ sa urodom
-koliko slobodnog vremena možeš odvojiti za rad u vočnjaku
- koliko možeš novaca investirati


mislim da orah pa lijeska najmanje vremena oduzimaju tj, potrebe za radom
ali isplativost ???

šljiva ???? nemoj imam je ja:scratch . ma dobra je ali izgleda da ču postati kriminalac jer tamo neki idiot piše zakon o rakiji, a pojma nema
i što sad da ja radim sa "škartom" tj šljivom koja otpane a zna je biti 10-20% a u slučaju nevremena i 100%, ako te to zanima samo naprijed

jabuka ok, ali najviše rada i največa investicija, ali i zarada

a gdje ti je višnja??
i ona je ok ,kao šljiva ali manje rada i veča zarada
 
Z

zetor4718

Guest
outlanderzg-hvala ti na opširnom objašnjenju,trenutno na toj zemlji imam šljive oko jutro i nešto sitno,imam 30 oraha koji su sami izrasli i tri reda po 10m dužine vinove loze.ph je visok preko 6.2 zemlja i srednje teška,na mjestima prava ljutuša.
ilegalac-2-3 hektra dakako nije mala površina,ali bi urod recimo šljiva veći dio pokupio ja,a ostatak bi prepustio nekome...slobodnog vremena imam,a novca imam nešto.
Da se razumijemo,ja nisam od onih koji bi posadili samo da pokupe novce i slično.kada se nečim bavim onda to radim ozbiljno,a nekako mi se šljiva čini meni najisplativijom.rakija se može bez problema prodati,i za dobre novce.posadio bi žute šljive(neznam točno kako se zovu),ali fenomenalno daje dobru rakiju.dali znate koliko košta sadnica šljive,jel država nešto financijski pomaže itd...?Dečki hvala što svoje vrijeme trošite na mene!!
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Pošto sam kupio neku zemlju,htio bi zasaditi voćnjak.e sad razmišljam što?najprije bi posadio šljivu,druga bi bila jabuka,treća lješnjak,a četvrta orah.zasadio bi minimalno 2-3 hektra.e sad bi molio Vas iskusne voćare za savjet što i kako napraviti.

evo da i ja nešto napišem,te voćne vrste što si naveo si bubnio bezveze,nevalja ni jedna,osim možda šljive. sad ću ti objasniti zašto,ajmo po redu,šlijiva je ok,jabuka nula bodova,svi je sade i najviše je ima ali najmanja zarada i najviše posla i ulaganja,da imaš 20ha onda da,ovako ništa,lješnjak je u redu ako imaš volje čekati da naraste i da puni rod a to ti je oko 6 godina,i tamo negdje oko 10 god povrat ulaganja,ali na toj površini nećeš ništa zaraditi,jedino se možeš grijati na ljuske ako imaš centralno grijanje,orah također sve isto kao i lješnjak i jabuke,mala ti je površina,jedino da zasadiš 2ha za mirovinu ako imaš malo godina. da sam ja u tvojoj situaciji najprije bih posadio 1ha breskve i to nekoliko sorti da pokriješ cijelu godinu,pa 1ha šljive,nešto konzumne pa nešto za rakiju i prodat češ,na preostali hektar posadiš orahe i to sa sjeverne strane ako možeš birati,eto mirovine za 30 godina,napraviš si neku vikendicu i radi pomalo.
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
outlanderzg-hvala ti na opširnom objašnjenju,trenutno na toj zemlji imam šljive oko jutro i nešto sitno,imam 30 oraha koji su sami izrasli i tri reda po 10m dužine vinove loze.ph je visok preko 6.2 zemlja i srednje teška,na mjestima prava ljutuša.
ilegalac-2-3 hektra dakako nije mala površina,ali bi urod recimo šljiva veći dio pokupio ja,a ostatak bi prepustio nekome...slobodnog vremena imam,a novca imam nešto.
Da se razumijemo,ja nisam od onih koji bi posadili samo da pokupe novce i slično.kada se nečim bavim onda to radim ozbiljno,a nekako mi se šljiva čini meni najisplativijom.rakija se može bez problema prodati,i za dobre novce.posadio bi žute šljive(neznam točno kako se zovu),ali fenomenalno daje dobru rakiju.dali znate koliko košta sadnica šljive,jel država nešto financijski pomaže itd...?Dečki hvala što svoje vrijeme trošite na mene!!

nemoj da ti ovo carinici pročitaju
a i šljive sa dva tri hektra, to je jaako puuno rakije

što se novaca(poticaja) tiće teško da češ išta više dobiti, osim možda nekakav sapard program ali to opet jabuke ili kruške jer za ostalo nevjerujem ,premala površina
čuj imam 3ha šljiva i za popizdit
i 1,5ha višnje i to je milina za radit a na višnji daleko veća zarada, toliko o mom iskustvu
a jabuke opet spominjem iz iskustva, ali ne ajdared i slične, več florine, topas, goldrush, enterprise itd itd, daleko manje posla a mislim da bi se tržište našlo
 

Žuti

Član
Tu od
29 Lis 2008
Poruka
609
Pošto sam kupio neku zemlju,htio bi zasaditi voćnjak.e sad razmišljam što?najprije bi posadio šljivu,druga bi bila jabuka,treća lješnjak,a četvrta orah.zasadio bi minimalno 2-3 hektra.e sad bi molio Vas iskusne voćare za savjet što i kako napraviti.

Sličan problem sam i ja imao , šta i kako zasaditi :scratch . Ja sam se odlučio za šljive , e sad čuo si već spomenuti problemi oko trošarine za rakiju , pa registracija kazana..... pitanje je samo koji će sljedeći namet biti , a biti će sigurno . Ja sam još uspio dobiti poticaj za sadnju , tako da kada sam sve poplaćao bio sam na nuli , neračunajući svoj rad . Koliko znam trenutno nema nikakvih poticaja za podizanje trajnih nasda . Moram reći da se kod mene radi o relativno manjoj površini . Ja sam posadio šljive na 6000 m2 , mada imam možda još negdje 10 000 m2 , tu imam i mali vinograd i 80 starih šljiva .Vinigrad planiram povaditi i onda bih , i tu nešto posadio ali isto tako neznam šta bi bilo pametno . Malo sam se informirao sa djelatnikom iz poljoprivrednosavjetodavne službe koji mio je preporučio , da nebi bilo loše probati posaditi stare sorte ( zaboravljne ) jabuka , krušaka .... koje se mogu nabaviti u rasadnicima . Navodno te sorte nebi trebalo toliko tretirati zaštitnim sredstvima :scratch:?: i da će takvo voće sigurno biti lakše prodati u budućnosti , nego klasične sorte koje se već godinama uzgajaju . Svi oni koji se i malo kuže u voćarstvo znaju da se jabuke moraju godišnje prskati minimalno 15 puta , a ako je godina kišna taj se broj popne i do 25 prskanja . S obzirom da se svi , sve više okreću ekološkoj proizvodnji to bi nekako trebalo biti isplativo , a trebalo bi i biti jeftinije i jednostavnije za proizvasti :scratch
Imam prijatelja u Austriji koji mi je to i potvrdio , da su jabuke iz ekološkog uzgoja skuplje i do 2 - 3 puta .
Ali tu sad opet dolazi sljedeći problem a to je , cijelo čudo preduvjeta za početak ekološke proizvodnje , Nasad nebi smio biti blizu prometnica , unazda neznam koliko godina nebi smio biti tretiran sa određenim sredstvima .... i još svašta toga . Tako da sve u svemu , puno truda muke i vremana za nešto što ćeš proizvesti , a pitanje je dali ćeš moći prodati . Osobito ako se radi o 2 - 3 hektara na koliko ti planiraš sadnju .
Evo to bi ti bilo moje mišljenje
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
Sličan problem sam i ja imao , šta i kako zasaditi :scratch . Ja sam se odlučio za šljive , e sad čuo si već spomenuti problemi oko trošarine za rakiju , pa registracija kazana..... pitanje je samo koji će sljedeći namet biti , a biti će sigurno . Ja sam još uspio dobiti poticaj za sadnju , tako da kada sam sve poplaćao bio sam na nuli , neračunajući svoj rad . Koliko znam trenutno nema nikakvih poticaja za podizanje trajnih nasda . Moram reći da se kod mene radi o relativno manjoj površini . Ja sam posadio šljive na 6000 m2 , mada imam možda još negdje 10 000 m2 , tu imam i mali vinograd i 80 starih šljiva .Vinigrad planiram povaditi i onda bih , i tu nešto posadio ali isto tako neznam šta bi bilo pametno . Malo sam se informirao sa djelatnikom iz poljoprivrednosavjetodavne službe koji mio je preporučio , da nebi bilo loše probati posaditi stare sorte ( zaboravljne ) jabuka , krušaka .... koje se mogu nabaviti u rasadnicima . Navodno te sorte nebi trebalo toliko tretirati zaštitnim sredstvima :scratch:?: i da će takvo voće sigurno biti lakše prodati u budućnosti , nego klasične sorte koje se već godinama uzgajaju . Svi oni koji se i malo kuže u voćarstvo znaju da se jabuke moraju godišnje prskati minimalno 15 puta , a ako je godina kišna taj se broj popne i do 25 prskanja . S obzirom da se svi , sve više okreću ekološkoj proizvodnji to bi nekako trebalo biti isplativo , a trebalo bi i biti jeftinije i jednostavnije za proizvasti :scratch
Imam prijatelja u Austriji koji mi je to i potvrdio , da su jabuke iz ekološkog uzgoja skuplje i do 2 - 3 puta .
Ali tu sad opet dolazi sljedeći problem a to je , cijelo čudo preduvjeta za početak ekološke proizvodnje , Nasad nebi smio biti blizu prometnica , unazda neznam koliko godina nebi smio biti tretiran sa određenim sredstvima .... i još svašta toga . Tako da sve u svemu , puno truda muke i vremana za nešto što ćeš proizvesti , a pitanje je dali ćeš moći prodati . Osobito ako se radi o 2 - 3 hektara na koliko ti planiraš sadnju .
Evo to bi ti bilo moje mišljenje

pa o tome ja i govorim
imam šljive i mislim da pečenje rakije i njena prodaja legalno za nas nemoguča misija
a ovo što se tiće jabuke , nisu stare sorte ali sa 4-5 prskanja prolaze, zapravo kad mi što ostane od šljiva u atomizeru ja proletim kroz njih
a što se tiče čuvanja, evo još imam nekoliko, dobre su a stoje u običnom špajzu
 

outlanderzg

Član
Tu od
1 Sij 2011
Poruka
401
Za sada najisplativija kontinentanlatna voćna vrsta je breskva. Ima dobru cijenu cijelu sezonu osim u doba dozrijevanja Red Haven sorte. Izgleda da su svi u početku nju sadili tako da kad ona dozreli nastane popriličan čep na tržištu breskve. Inače kasnije i radnije sorte od red havena idu po jako dobroj cijeni. Šljive su isto dosta isplative, ali sadi plave sorte. Žute jako teško idu na tržištu, eventualno za rakuju kak si napiso, ali i plave sorte su isto dobre za rakiju, a možeš ih dobro prodati i kao konzumne šljive (preporučio bi valjevku, čačansku najbolju i ljepoticu, a možeš se interesirati i za ovo nove vrste njemačkih šlljiva Top (npr top hit, top gigat) . Jabuka nula bodova, muka živa, eventualno breaburn, boskoop,mutsu, pink lady i ostale manje zastupljene sorte. Idared, jonagold, delišes i sve sorte koje su dugo i jako zastupljene na tržištu nemoj nikako, prevelika konkurencija, stvarno teško se prodaju.
Ph ti je jako dobar za voće . Jesi možda razmišljo o kruški. Strašno velika je potražnja za zimskim sortama kruški. Pasa krasana itd.
Ja bi na tvom mjestu posadio hektar kruški (isključivo zimskih), hektar breskvi (osim red havena i breskvi koje dozrijevaju u vrijeme red havena), te hektar šljiva (valjevka je čudesna sorta, samo ako ti prodaju baš valjevku, a ne stanley šljivu pod valjevku jer dozrijevaju skoro u isto vrijeme i jako su slične po izgledu).

Evo malo o dozrijevanju pojedinih vrsta i sorti voćki (tu su samo starije sorte, ali dobro je za neku okvirnu orjentaciju)

kalendardozrijevanja.jpg


ADMINI znam da je slika veća od 800x600 ja se ispričavam, nemojte obrisati :prayer:
 
Posljednje uređivanje:
Z

zetor4718

Guest
Pošto imam dosta zemlje oko 13 hektara oranice(sada je sve livada),zato bi posadio 2-3 hektra,a pošto mi je outlanderzg dao dobru ideju da zasadim krušku.zasadio bi viljamovku,jer sam dosta čuo o njoj,i poznam ljude koji se bave njome.jel bi bilo dobro da posadim 1he kruške,1he plave šljive i 1he žute šljive?da napomenem:nemislim od toga živjeti,želim to zasaditi da zemlja nebude pusta i da nešto od toga imam,eto toliko da imam neku zanimaciju i koju kunu.
nebi to htio prodavati po tržnicama i moljkati razne supermarkete.koliko košta sadnica kruške i šljive gore navedenih?
 

outlanderzg

Član
Tu od
1 Sij 2011
Poruka
401
30-vočki je zanimacija, 2-3 hektara je već mukica :lol: . Nemoj žutu šljivu nikako.

Imaš pp
 
Z

zetor4718

Guest
30-vočki je zanimacija, 2-3 hektara je već mukica :lol: . Nemoj žutu šljivu nikako.

Imaš pp

zašto ne žutu,malo je sitnijia od plavih pa se petljavije kupi ali nema veze.trenutno imam 99% žute.
 

outlanderzg

Član
Tu od
1 Sij 2011
Poruka
401
zašto ne žutu,malo je sitnijia od plavih pa se petljavije kupi ali nema veze.trenutno imam 99% žute.

Plave srpske sorte šljiva se dobro prodaju i kao konzumne, a odlične su i za rakiju. Žute šljive ne prolaze na tržištu koznumne šljive. Bolje da kad već sadiš imaš alternativu pravljenju rakije, ko zna kak će to sve oko rakije završiti.
 
Z

zetor4718

Guest
Plave srpske sorte šljiva se dobro prodaju i kao konzumne, a odlične su i za rakiju. Žute šljive ne prolaze na tržištu koznumne šljive. Bolje da kad već sadiš imaš alternativu pravljenju rakije, ko zna kak će to sve oko rakije završiti.

to je istina u vezi sa rakijom,ali i prošli sistem je imao ovakvih nebuloza,slažem se treba se znati red ali ne na ovakav način,blagajna prazna pa sad idemo skupljat gdje god možemo.kad ja ispraznim blagajnu,tad ču i vraćat u nju,a dotad me zaboli za sve njih.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
oni koji puuuno vise znaju od mene kazu da je kruska teska za uzgoj i da se mora biti maher da bi se uspjelo s njom. Eto, ako lazu oni, lazem i ja ....
 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
Pošto imam dosta zemlje oko 13 hektara oranice(sada je sve livada),zato bi posadio 2-3 hektra,a pošto mi je outlanderzg dao dobru ideju da zasadim krušku.zasadio bi viljamovku,jer sam dosta čuo o njoj,i poznam ljude koji se bave njome.jel bi bilo dobro da posadim 1he kruške,1he plave šljive i 1he žute šljive?da napomenem:nemislim od toga živjeti,želim to zasaditi da zemlja nebude pusta i da nešto od toga imam,eto toliko da imam neku zanimaciju i koju kunu.
nebi to htio prodavati po tržnicama i moljkati razne supermarkete.koliko košta sadnica kruške i šljive gore navedenih?

To je velika površina jer i sam imam 3 ha kruške i to prelazi okvire zanimacije kako ti kažeš...pogotovo ako radiš i u firmi.To češ morati prodavati i na tržnici a koliko sam vidio šljiva na tržnici ide,bar u mojem gradu.Sadnicu kruške prije tri godine sam platio 15 kn ali je do sad aotišla sigurno već na 20 kn.(podloga sjemenjak)
 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
oni koji puuuno vise znaju od mene kazu da je kruska teska za uzgoj i da se mora biti maher da bi se uspjelo s njom. Eto, ako lazu oni, lazem i ja ....

Kod kruške se mora obratiti pozornost na kruškinu buhu(uvijek je prisutna samo se njezina brojnost mora kontrolirati ).Svaki dan se mora voćnjak pregledavati u sezoni i pravilno upotrebljavati pesticide.Isto tako pravilno upotrebljavati bakrena sredstva zbog bakterijske paleži na koju je kruška osjetljiva.I zemlja mora biti ocjedita jer je kruška prilično osjetljiva na previše vlage u zoni korjena.
 

Najnoviji postovi

Na vrh