• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Koju voćku bi preporučili da posadim?

J

Jakov18

Guest
Koje voce najbolje zasaditi?

Sve sam u naslovu reko? Mislim opcenito. Kad se sve sagleda sta je najbolje?


LP,jakov
 
B

Bobo

Guest
Re: Koje voce najbolje zasaditi?

karla kaže:
LJEŠNJAK!

Samo da se i ovdje izjasnim. Ljesnjak ne bih sadio da mi zemlju, sadnice i mehanizaciju dzabe das... Nema sanse.

Ako vec nesto s puno posla i odrzavanja, onda sljiva. Ako nece prodaja, ispeces rakije, pekmeza i bog te veselio.
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
Re: Koje voce najbolje zasaditi?

ovisi odakle si,najbolje pitaj starije u kraju što tamo najbolje uspjeva,jer nećeš mandarine saditi u gorskom kotaru,zar ne?drugo je što znaš o voću i što te zanima-bobo kaže nebi lješnjak,ja nebi grožđe,svatko nešto preferira.skontaj si u glavi što želiš,na kojoj površini,što imaš od mehanizacije......ovako ti je pitanje kao da pitaš -koje je zanimanje najbolje???????????????????????? :scratch :scratch :scratch
 
H

hipija

Guest
Re: Koje voce najbolje zasaditi?

Bobo kaže:
karla kaže:
LJEŠNJAK!

Samo da se i ovdje izjasnim. Ljesnjak ne bih sadio da mi zemlju, sadnice i mehanizaciju dzabe das... Nema sanse.

Ako vec nesto s puno posla i odrzavanja, onda sljiva. Ako nece prodaja, ispeces rakije, pekmeza i bog te veselio.

Mozes malo da objasnis zasto ne Lesnik?

Po ovom tvom sto se tice plodova za sljivu sve je ok,ali imas dosta vise rada nego oko lesnika.Kada se plodovi sakupe treba i tu rakiju ispeci,dzem skuvati.I na kraju opet treba te proizvode prodati.Lesnik pokupis i nemoras ga odmah prodavati cak sta vise moze da ti stoji i koju godinu,a nista nece izgubiti.
 
B

Bobo

Guest
Re: Koje voce najbolje zasaditi?

Ljeske u mom kraju ima puno i svi moraju na malo prodavati kilu-dvije ako zele neku normalnu cjenu. Cjelu zimu krckaju ljesku a jos vocnjaci nisu u punom rodu. Kad dodju u puni rod, treba to sve pokupiti, istucati, prodati prije nego se jezgra smezura sva. Ljesku treba orezivati, prskati, sto sve ne.

kazem samo da, po mojem misljenju, ima boljih vocki za posaditi koje uz samo malo snalazljivosti mogu donjeti puno vise zarade. Po meni je lakse ispeci rakiju s 1.ha sljivika, nego crckati ljesku s jednog hektara povrsine.

S plodom oraha ista prica kao i s lijeskom, ali manje odrzavanja trebaju, moze se plod prodati zelen za dosta dobru cjenu (za sad)... Ono, ja osobno nikada lijesku sadio ne bih, jer su se svi pomamili za njom i kad svi ti vocnjaci dodju u rod, trziste ce biti prezasiceno, i cjena koja se bude trazila se nece moci ostvariti, jer ce uvijek biti jeftinije iz uvoza...
 
H

hipija

Guest
Re: Koje voce najbolje zasaditi?

Neznam,po mom misljenju mislim da nisi upravu.Jeste da ima dosta zasada(madih) lesnika,ali to nije nista veruj mi.Sve zemlje uvoze lesnik,sem Turske.Problem je sto mi nismo slozni i sto nemozemo svi da budemo i dobri vocari i dobri ekonomisti.Vi trenutno imate u Hrvackoj problem sa plasmanom lesnika.To nece biti tako uvek nacete neko resenje za koju godinu sigurno.
Da se vratimo na temu.
Sto se tice kuvanja rakije ili krckanja lesnika sve je stvar do coveka.I kod sljive takodje ima cak i vise prskanja,obrezivanja.....
Na kraju oko svakog vocnjaka ima posla samo je pitanje koliko ce se covek tome posvetiti i kako ce da plasira plodove.
 

profnekbiol1

Član
Tu od
9 Svi 2009
Poruka
52
Re: Koje voce najbolje zasaditi?

pozz,
gdjw si u Zagorju...jer i ja se spremam nešto saditiravnica ili padina na istok, zapad ili jug??
pozdravljam ovakva nastojanja
 
A

atomizer

Guest
Re: Koje voce najbolje zasaditi?

ja sam također mišljenja poput bobe!nebi lješnjak.to je hit unazad nekoliko godina.nasadilo se toga prilično.kad to rodi kao orah kud sa tim.uvijek čemo mi imati problem s plasmanom.država potiče sadnju a niko se ne pita kud s tim kasnije.neki su se polakomili pa nasadili te ljeske na vraga i mislili da budu malo to kosili i na jesen samo pare kupili.ima naravno uzornih proizvođača ali u mom kraju kolko vidim dalo bi se sa sviječom tražiti.bitno je da se kokodače kolike su površine nasadili a kako to bude izgledalo nije sad to briga več za koju godinu kukulele!!!eto pa ove se godine vidlo s orasima iz bugarske ili odakle je stigo uvoz da je roknuo cijenu domaćem orahu.a tek kad naši voćari oraha budu imali pune prinose bit če cijena daleko manja.općenito je naša poljoprivreda nažalost velika crna rupa iz koje se ne nazire svijetlo.i onda pitanje koje je voće najbolje saditi?!mislim da trenutno nikakvo.čuvaj pare za neke druge i korisnije stvari.zašto ulagati novac,trud i vrijeme i onda se tu zajebavati s rakijama,pekmezima i sl.zar ti je to potrebno u životu.gledaj ako možeš novac oplemeniti negdje drugdje a poljoprivredu ostavi kao zadnju moguču soluciju.
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Re: Koje voce najbolje zasaditi?

Ja imam lješnjak. I mislim da je jako zahtjevan, težak i kompliciran put dok ne dobiješ novac u ruke od prodaje ploda.
Bit će još i teže kad sve rodi što je i zasađeno. Jedina mu je prednost što ga ne moraš odmah prodati. Zapitajte se jeli to prednost!!!?? Najbolje ti je kad možeš odmah nešto prodati što ti rodi i zato biraj tu vrstu koja ima plasman na tržištu, ako je možeš naći.
Situacija sa lješnjakom je iznimno teška što se tiče prodaje. Sve što se prodaje je na kilu dvije i to u ovo predblagdansko vrijeme.
Zahtijeva iznimno puno rada od uzgoja do čišćenja, suprotno može tvrditi samo onaj koji nije probao ili ima par kilograma uroda.
Tržište za preradu ga jednostavno ne treba, rješeno iz uvoza.
Cijena po kojoj bi se nešto dalo prodati je 9-10 kn/kg. Evo vam odmah računice.
Na poljop. emisiji koja se tu spominje: urod 1 ha= 2.500 kg x 10 kn= 25.000 kn
Odbijte si sada troškove. Najbolji su oni koji vele svoj rad neću računati! (umjetno gnojivo, rezidba, okopavanje, frezanje, špricanje i teška ručna berba, čišćenje od komušine, kalibriranje,tuckanje, prebiranje i pakiranje pa prodaja).
Teba saditi ono voće kojemu odgovara mikroklima i lokacija određenog terena i koje se može odmah prodati. E sad vi recite koje je to voće, ja za njega iskreno neznam.
Sve mi možemo proizvesti i uložiti maksimalan rad i postići dobre rezultate, ali kad bi bio riješen plasman.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: Koje voce najbolje zasaditi?

Ja kupio sada lješnjak na ulici. Neočišćeni 20 kn/kg. Uzeo pola kilograma da vidim kakav je i malo popričao sa mladim vlasnikom. On ima uzgoj u obliku stabla. 20 kilograma po stablu. Kaže da uspije sve prodati. Očiščeni 60 kn/kg. 300 stabala * 20 kg = 6 000 * 35 kn, eto da nisu svi očišćeni niti svi neočišćeni. Kalkulacija jasna :D
 
H

hipija

Guest
Re: Koje voce najbolje zasaditi?

Kontam kaže:
Ja kupio sada lješnjak na ulici. Neočišćeni 20 kn/kg. Uzeo pola kilograma da vidim kakav je i malo popričao sa mladim vlasnikom. On ima uzgoj u obliku stabla. 20 kilograma po stablu. Kaže da uspije sve prodati. Očiščeni 60 kn/kg. 300 stabala * 20 kg = 6 000 * 35 kn, eto da nisu svi očišćeni niti svi neočišćeni. Kalkulacija jasna :D

Ovako nesto izgleda i moja racunica.Ja imam 340 stabala u vidu stabla i meni su rekli da radja izmedju 20-30 kg po stablu u punom rodu,sto je stvarno puno,ali videcemo.


Sve u svemu nama samo trebaju udruzenja ili zadruge gde ce se ljudi udruzivati i tako plasirati svoje plodove zajedno i ujedinjeno na trziste,a ne bitno je da li ce to biti jabuka,visnja,malina.......
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,086
Re: Koje voce najbolje zasaditi?

Kontam kaže:
Ja kupio sada lješnjak na ulici. Neočišćeni 20 kn/kg. Uzeo pola kilograma da vidim kakav je i malo popričao sa mladim vlasnikom. On ima uzgoj u obliku stabla. 20 kilograma po stablu. Kaže da uspije sve prodati. Očiščeni 60 kn/kg. 300 stabala * 20 kg = 6 000 * 35 kn, eto da nisu svi očišćeni niti svi neočišćeni. Kalkulacija jasna :D



Ako je to tako onda bi ljesnjaci bili najisplativiji.....
6 tona prions a kila 20-30kn???
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: Koje voce najbolje zasaditi?

Zato i ima tako puno ljeskara ;) Samo je greška što sam negdje opisao da ne smije ići u grm, ja u šali iz fore pišem žbunj :lol: Nego mora biti stablo, abnormalna gnojidba fosofra!!! Skidanje mladica okolo i savijanje grana. Samo fosfora fosfora fosfora i opet fosfora, obilato navodnjavati i zaštita kako treba. Uspjeh zagarantiran, možda ne u prvoj dekadi, ali druga krasna primanja. E da, i kad ide u stablo može biti i gušće posađen, i ne smije plod bježati na vrhove. Tko to posloži taj je tata mata :) Bio sam u Novom Sadu na institutu, pokazao mi gospodin što radi kalamljenu ljeska, strah koliko dobra investicija. Ali tlo mora biti jako dobro prirpremljeno bez fušarenja.

Inaće zašto turci prodaju jeftino ljesku? Ma boli ga briga ode pokupi 6 tona kad je sezona, zaradi 6000 eura i ništa više ne mora raditi u cijeloj godini. I onako nije njegovo. To ti je kao da mi idemo u šumu kupimo kestenje skupimo 12 000 tona i uzmeš 6 000 eura i boli te briga. Rušiš cijenu marona ali te to previše ne tangira. Što je konzum uradio? Otišao besplatno u državnu šumu, skupljao kestenje i prodavao ga u Konzumu. Radnici i onako bi dobili otkaz da nisu išli na skupljanje kestenja. A može uzeti i sezonce, dovoljno da država nema nezaposlene. U biti može tko hoće to isto raditi :)
 
N

nekontam

Guest
Re: Koje voce najbolje zasaditi?

JA nagodinu sadim 1ha banana :weedman: ili indijsku konoplju
 
K

kemicar

Guest
Re: Koje voce najbolje zasaditi?

ak bumo svi sadili , a tko bude kupovao. Dakle niš se ne isplati
 
V

vocarskiportal

Guest
Re: Koje voce najbolje zasaditi?

SVE OVISI O TOME ZA KOJU SVRHU!!!!
 

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
882
Re: Koje voce najbolje zasaditi?

šta je najbolje zasaditi da mi uništi ovu dosadnu agaciju koje svake godine ima sve više??

sad sam počeo sve rušiti i čistiti, pa bi onda na jesen posadio nešto, ja sam mislio orahe, jel budu oni spriječili agaciju??
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,086
Re: Koje voce najbolje zasaditi?

hm orah vs agacija?
zna se tko gubi...
moras sve pocistiti,i povaditi panjeve i odrzavati inace agacija wins..
 
Na vrh