• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOLINJE - - - izrada suhog mesa, kobasica i ostalih stvari od mesa

domo1984

Dobro znana faca
Tu od
22 Srp 2014
Poruka
549
Malo sam listo ovu temu al nikako nać dali koristite nitratnu sol i u kojoj kolicini.?
 

mikke

Iskusan lik
Tu od
20 Velj 2019
Poruka
1,914
Da se i ja malo nadodam, ako kupujete meso u velikim trgovačkim lancima i mislite raditi suhomesnate proizvode morat će te koristiti nitritnu sol. To meso je vakumirano u takozvanoj "čarobnoj vodici",bog zna koliko staro i tu je rizik veliki da proizvod ne "uspije"ako se radi običnom solju. Inače nisam poklonik "kemije" ni u kojem segmentu proizvoda koji služe za konzumaciju.
 
  • Like
Reactions: ZJ

domo1984

Dobro znana faca
Tu od
22 Srp 2014
Poruka
549
Ma koristio sam ju zadnjih par godina al u manjim kolicinama npr.ako treba 1kg.soli stavim oko 20dkg.nitratne ostalo obične s tim da nisam stavljo slatku papriku i ne mogu rec da je bilo loše.
 

mikke

Iskusan lik
Tu od
20 Velj 2019
Poruka
1,914
Nije problem što se stavlja,nego posljdice na ljudsko zdravlje. Pošto je ovo poljoprivredi forum, a naša bi domaća proizvodnja trebala težiti prema zdravoj hrani. No nažalost i tu ima stvari koje su štetne po zdravlje. Na toj soli piše da u dozvoljenim količinama nije štetna. Ako želite pravo domaće maknite se od aditiva.
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,239
Jednom smo zaklali počišćenog nerasta, imao je oko 300kg i preko 2 godine, tada i nikada više.
To je tamno tvrdo, otpada dosta.
Najbolji su nam od 6-7 mjeseci budu od 140-170 kg, meso vrhunsko, i za sušenje i kobasice.
A tek slanina, šarenija od adidas znaka :cool:
 

domo1984

Dobro znana faca
Tu od
22 Srp 2014
Poruka
549
I ja sam to prije čito isto mislim da je do 2.5 % kao nije štetno,ja sam ju počeo stavljati zbog žgaravice tj.izbacio sam slatku papriku.Ali sad sam uspio nabaviti dobru papriku pa mislim izbacit tu sol,al me čisto zanimalo dal ju ko stavlja.
 

mikke

Iskusan lik
Tu od
20 Velj 2019
Poruka
1,914
A, ako je više od dozvoljenog onda je valjda štetna? Mislim 😉
 

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
Ma koristio sam ju zadnjih par godina al u manjim kolicinama npr.ako treba 1kg.soli stavim oko 20dkg.nitratne ostalo obične s tim da nisam stavljo slatku papriku i ne mogu rec da je bilo loše.
Nitratna sol je za industrijsku komercijalnu uporabu. Tko nije svjestan ili ne zna njezinu funkciju, uporabu, efekte, posljedice, bolje da se sa njom ne igra....... Imate običnu kuhinjsku sol NaCl, šećer, domaću papriku, biber, češnjak, daleko prirodnije i puno zdravije od ove kemije....Te nitratne i nitritne soli idu u jako malim koncentracijama na masu file, red veličine 1 mala čajna žličica na 100 kg file. Namjerno neću iznositi točan dozvoljen postotak, već je ovo osvješćivanje onih koji nisu svjesni da možda truju sebe i svoje bližnje i daljnje, jer su te soli u nedozvoljenim količinama - KANCEROGENE.
 
Posljednje uređivanje:
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
I kaje sad domaće? Neko veli nejde šečer, neko veli ide, nejde paprika, neko veli ide,neko veli ide biber/papar neko veli nejde? I kak sad znati?
 

Najnoviji postovi

Na vrh