• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOLINJE - - - izrada suhog mesa, kobasica i ostalih stvari od mesa

Viduka OPG

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2019
Poruka
3,221
Kakvo je meso od uškopljenih nerista, neznam, nisam probao, ali za kvalitetne suhomesnate proizvode meso mora biti zrelo to definitivno, od bekona koji za 3-4 mjeseca natjeran na 110-130 kg, to definitivno nije, tu se mora metnut dosta konče(sol, paprika, češnjak, papar....), da bi dobio nekakav kvalitet.
 

senpai

Aktivni član
Tu od
23 Lip 2020
Poruka
806
kada se iškopi moraš hraniti bicka barem min 2 mjeseca da izvuče miris. ja sam jeo kobasice od neiškopljenog bicka i imaju jedan spefičan okus koji nije toliko loš kada se navikneš. suho meso (špek šunke) od tog neiškopljenog bicka nemaju spečifičan okus. što se otpada tiče da takve životinje imaju jako tvrdu kožu . tako kada na nekom mjestima guliš špek onda imaš do kože 1-2 cm ultra trdoga špeka koji možeš porezati i ipeči ocvirke ali ocvirki budu tvrdi.
neki dan sam bil na kolinju kod suseda 250 kil prasica i kada je mesar raspolovil svi gledali kako je to lijepa svinja. to prase je po meni barem treča klasa. jedno je debelo prase drugo je vampavo prase. ovo prasica je bila vampava neverovatno. ali njezina šunka (zadnja noga) po procjeni mojoj nema više od 12-13 kila stime da ima 2-3 prsta špeka.
ali današnje generacije su hrenovka generacija. nemaju pojma šta jedu. nikada nisu vidjeli životinju uživo.
u studentkoj menzi najpopularnije jelo je pohano. čim je nešto na žlicu to jede samo par ljudi. nedaj bože da ima kost.odma ljudi počnu povračati. valjda misle da životinje nemaju kosti. daleko od očiju daleko od srca.
 

senpai

Aktivni član
Tu od
23 Lip 2020
Poruka
806
Tvrdo kiselo meso, nekome to možda ne smeta, ali za mene je to vrlo loš kvalitet, kobasice budu tvrde i crne, ne može se porediti sa mladim svinjama.
I dosta bude otpada
možda imaš lošu tehniku (recept). na koju šajb umelješ meso. ja imam šajbu sa tri velike rupe tako da je moje meso dosta jako grubo. koliko miješaš kobase . ja miješam minimalno.
moj ujak ima turbo svinje i njegove kobasice su užaš, doslovce to kaj ti kažeš. budu tvrde i crne. ja od svojih starijih svinja uvijek imam super kobase i svi u okolici se čude da takve nikada nisu probali i pitaju očuli prodat ali ja nedam. neka si hrane i rade. svi bi išli u kaufland i iz mesa iz kauflanda finu kobasu. ali to nemože.
 

LAKI

  
Tu od
13 Velj 2019
Poruka
1,120
Šta tu ima ima dobro, tvrdo kiselo meso, crni se kao pašče, puno žilica
Do duše ukusi su različiti, jedni su klali ne počišćene svinje, kažu dobro ništa se ne osjeti, meni odvratno, ne jestivo

Od mladih svinja bude vrhunsko meso i za sušenje i za kobasice
Posle strojenja treba se hraniti par meseci da se dobro ugoji i u hranu mu treba davati po jednu saku soli dnevno e onda meso bude prva liga
 

Imt 542 De lux

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2010
Poruka
1,118
Mi smo klali mjesec i pol nakon štrojenja i meso se nije osjetilo,bilo je tamnije ali nije bilo crno a bili su stari 2.5-3 godine
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,902
Nešto mi ni jasno! :unsure:
Muškom krmku izvadite jajcove (i popapate ih?:D) onda ga tovite ga izgubi neki miris o okus (oni sa koronom nemaju tih problema:cry:)
A što je sa ukokanim veprom? Ok i njemu izvadite jaja, a je l ga tovite?:hahah:
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
Posle strojenja treba se hraniti par meseci da se dobro ugoji i u hranu mu treba davati po jednu saku soli dnevno e onda meso bude prva liga
Hranili smo par mjeseci, ali šaku soli nije jeo, pa onda meso ne bi trebalo ni usoljavati :hahah:
Nema on nikakavih mirisa, jednostavno staro meso i gotovo i strc je par puta radio isto, bili su nešto mlađi, ali isto tvrdo meso, nije to to kao kada su mladi ranjenici.
Mi jednostavno volimo lijepo mlado mekano meso :ppozdrav:
 

LAKI

  
Tu od
13 Velj 2019
Poruka
1,120
Ja ti kazem ozbiljno a ti kako hoces,kako moze biti matoro od 2-3 god,kod mene je otimanje za takve svinje za kobasice I susenje
 

zloocko

Član
Tu od
18 Ruj 2015
Poruka
205
Koje nozeve koristite i gdje ih kupite za svinjokolju?Koji su najkvalitetniji i gdje ih kupiti?Ima po poljoapotekama Dick ali to je izgleda sve kineska roba .
 

Najnoviji postovi

Na vrh