• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOLINJE - - - izrada suhog mesa, kobasica i ostalih stvari od mesa

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,818
Ekipa šta kažete za meso u pušnici na ovim temperaturama?
Baš sam jučer mjerio temperaturu mesa ubodnim termometrom, za sada je temp. oko 6,5° pa se još ne brinem, pušnica je od betonskih blokova i na sjevernoj strani je.
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,840
Kako misliš gdje?

U nizini, 3m visoka. Nije nam se još nikad meso pokvarilo, ali nije još nikad bilo 21 stupanj za Božić
Orijentacija, jel u sklopu nekakve građevine ili zasebno stoji i takve stvari....
Al po trenutnoj prognozi koja ne obećava, mislim da nema veze, di je pušnica:rolleyes:
 

zoran89

Iskusan lik
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,758
U sklopu šupe, ali je dio gdje se nalazi meso iznad krova šupe. Ali džaba kad je kum u kotlini između Našica i orahovice. Doslovno između 2 planine i dugo se zadržava magla..
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
Pozdrav , ima li netko nacrt/ideju/savjet/slicno za izradu montažne( drvo, zeljezo i sl) pušnice/suhleraja za vlastite potrebe za toplo dimljenje?
Pa..nadam se da razumiješ razliku između dima i samog sušenja mesa kakvog prakticiramo na ovim prostorima .
Ovo je jedan primjer jednostavno i praktično. Nisam ljubitelj toplog dima , lik ima dodatak i za hladni dim mada dimi toplo .
Ima sigurno još primjera na jutubu
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,599
Samo hladni dim. Poželjno da je ložište zbog toga izvan pušnice. Pušnica što viša. Funkcija dima je antioksidativna i antimikrobna. Meso suši zrak, a ne dim. Ako je dim topli dolazi do stvaranja kore na mesu što onemogućava pravilno sušenje.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
zašto ne , mom kolegi je svinja slomla nogu 4 dana prije danan "D"..gdje stoji da i njegov but ne izgleda tako ?..svinju nisu mogli klati jer svi rade i nema mesara i sve vam je jasno .
 

Marko1986

Dobro znana faca
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
841
Ovakve nakupine gnoja su najcesce u vratu jer se zivotinje prilikom lijecenja najcesce pikaju u vrat pa zna puknuti igla i zagnojiti se. Uglavnom nista neobicno i strasno. Ovo je moglo biti da he napulla kost i zagnojilo se i ne bi se ni znalo da je svinja dovoljno dugo pozivjela i da je taj gnoj izbio van.
 

Viduka OPG

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2019
Poruka
3,402
Da a u uzgoju farmi,puno je češće cijepljenje,i za što treba i za što netreba,I s čim treba i ne treba,pa je samim time i veća mogućnost istog,ja ne pamtim kad je kod mene bio veterinar jednostavno nije bilo potrebe.
Osobno nebih volio to vidjeti, a da vidim bez razmišljanja bih to meso bacio, bez obzira na to koliko sam platio.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,530
Ne delam klasične šunke, samo lopatice (dio koji se drži na širokoj kosti). Za to je dovoljno 3 tjedna. S obzirom da mi s ne dimi posebno manje, a posebno veće komade, onda sve držim u mokrom pacu 3 tjedna. Iznimka je samo meso za banjicu. Njega u pac stavim na vrh pa se peče i zalijeva u mast nakon tjedan dana.
 

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,650
solim sa 4% soli, držim 2 tjedna u rasolu i onda susenje. Ove godine je bilo 2 i pol tjedna jer mi se nije dalo susiti za Bozic i Stefanje. Ali obavezno rasolim 24h tako da tih par dana nije problem.
Upravo pospremamo meso. Dio u tiblicu, dio u skrinju, dio za budzole.
@domo1984 evo komad šunke

IMG_20240101_135238.jpg
 

Najnoviji postovi

Na vrh