• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOLINJE - - - izrada suhog mesa, kobasica i ostalih stvari od mesa

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
paprika, mi koristimo šafranovu. i stvarno je super. ako imaš domaću, još bolje. član brle ti se baca u biznis sa začinskom paprikom ove godine...
(a jedne godine, dida ostavio tudum pod krovinom... i za klanje probio i natočio. kako su se ponapijali, to je bilo strašno. tetak je jedva odo :icon_weed: tudum rulz :D:)
 

imbro

Član
Tu od
1 Srp 2010
Poruka
448
Naravno , svakog se vina napiješ samo je pitanje drugi dan, koje je vino bilo?I od najplemenitijeg vina nekad ne vidiš čitavu glavu u jutro kad se briješ:)
 
D

Dado1111

Guest
Evo kobasice su gotove,sutra ih posusiti malo i onda dimljenje.
Stavljao sam ljutu i slatku papriku -1,5%,vodu od cesnjaka,bibera malo,korijandera i muskatnog orascica,sad pecene su fenomenalne,soli 2%,
E sad dalje savjeti koliko dimpva sve vezano za dimljenje i susenje?
Iskreno se nadam da ce mi ispasti dobre jer proslogodisnje su mi bile ocajne...
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
ovo šta ti veliš sa kuhanjem u crijevu to nedolazi u obzir zaboravi to od toga nebu ispalo ništa jedino izgubljeno vrijeme i bačeno meso...

Farmervg bil sam skeptičan za novi način no kad mi je bratić rekel da je probal prezbušt koji je kuhan nakon punjenja crijeva i da je dobar, odlučil sam riskirati. Tebi svejedno zahvaljujem :icon_pray: jer si rekel svoje mišljenje, a ja sam delal ovak:
2 srca, 2 jezika, 1 glava (svinjska), ošiti i kožice (oko jedne trečine ukupne mase).
Kožice izrezane na 3 x 3 cm, a ostalo na trakice. Soli 2,5 %, biber i tucana paprika za ljutinu i češnjak stisnut na stiskalicu.
Punjeno ručno u crijeva 6,5 i 7,5 cm. Punjenje je išlo dosta sporo jer sam jako stiskal tak da su bili jako tvrdi.
Kuhanje od 11 do 15 h, dakle puna 4 sata. Kad sam ih izvadil iz vode u njima se "pretakala" tekučina pa sam ih kod hlađenja povremeno rolal po stolu da se želatina izjednači. Drugi dan u dim skupa s kobasama. Danas sam probal kaj je ispalo. Sol ma granici, žena je čak komentirala da je premalo. Ukus jako dobar, malo premasni, odnosno masno bi trebalo još sitnije izrezati. Ljutina, e tu sam malo pretjeral, :fiery: jako se pozna tucana paprika, a gašenje nakon svake pojedene šnitice. :icon_jook:
Dakle, nisam promašil, :icon_super: a i malo se bu snizil nivo u inoxici te ako netko hoće delati na taj način, može uz obavezno dobro vezanje crijeva, čak i na mjestu gdje je original svezano.
Evo podijelil sam svoje iskustvo z vami i ak je netko od forumaša zainteresiran pozvan je dojti probati. :drink:
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Glava , tko bi je spandlal ako se ne otkuha od kosti ?

I baš danas komentirali ...jedini pravi prezgušt je bil dok se punilo u želudac ..sve ovo drugo podsječa na industijski a koji je daleko od zimske poslastice .
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
iwanho ak ju nisi pojel do kraja zanimalo bi me da ju poslikaš da vidim kak izgleda ta struktura mesa i tekućine pa ako veliš da je dobro sasvim uredu uvjek treba isprobati nešta novo pa vidjeti šta je bolje ako sam bil u krivu ok jer po meni je to malo ćudna solucija i jedan prijedlog mljevena paprika po meni je bolja od tucane......
 

Black jack

Član
Tu od
26 Ožu 2013
Poruka
211
Kod nas se prezbušt radi tak da se kožice i hrskavica (uha i sl.) samelje na mašinu a čisto meso (jezik, srce) nareže na trake ili komade. Super se poveže i nema onih masnih komada pa ga i deca rado jedu. Punimo ga u želuce i "babe" to je ono u kaj se kulen puni. Probali smo puniti u umjetno crijevo ali nije to isto.
 

imbro

Član
Tu od
1 Srp 2010
Poruka
448
Nakon četiri dima su se lijepo povukle u sebe ;)
 

Prilozi

  • DSC_0720.jpg
    DSC_0720.jpg
    56.9 KB · Pregleda: 207
D

Dado1111

Guest
Stavio sam meso za susenje u pac.
Natrljao sam ga samo soli i bijelim lukom,
Sad je pustilo sukrvicu, vodu koju sam danas izbacio van i izokretao meso.
Sad me zanima da li mogu kombinirati suhi i mokri pac, tj.
Nakon npr.15 dana mesa sto je u tom suhom pacu da mu ulijem vode, crvene paprike, cesnjaka?
Dali bi time dobio socnije meso?

kako vi radite pac?
 

imbro

Član
Tu od
1 Srp 2010
Poruka
448
Ja isto stavljam samo sol i češnjak, treći dan sve zalijem hladnom slanom vodom i nemam brige sa okretanjem i sl.Kaj se tiće sočnosti ,ne znam, meso se ionako mora osušiti, znači što manje vode u njemu.Mislim da ti nije ni sad kasno napraviti mokri pac ako hočeš.
 
D

Dado1111

Guest
napravit cu mokri pac, sad malo trazim recepte i sad u neke ide secer?
Moze i bez njega jer u neke ne ide..
E u jedan ide borovica-kleka, navodno daje fini smek mesu, a gdje ju kupiti?
 

imbro

Član
Tu od
1 Srp 2010
Poruka
448
Aaa, ne znam kakvo vino imaš, ja radim meso isključivo za tudum, i još se niko nije žalio. Šalim se naravno , ne kužim se u te razne začine, moji su stari radili kak sam rekel, i ja sam tak nastavil.Naravno da postoje brojni recepti ( svakako i bolji) ,al meni je malo prekasno isprobavat nekaj novo;) , u ovo sam siguran.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,827
Sol, ljuta paprika (domača ako ima a ako ne dobra je i šafranova) i malo češnja. Natrljam meso i treci dan lagano naljevam vodu da pokrije meso i ne diram 21 dan. Samo se nagledam svakih 3-4 dana jeli sve u redu
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
danas prolazim kroz susjedno selo i od kolinja nastala katastrofa,ljudi palili slamom gicka ali su malo precjenili blizinu štaglja,izgorio štagalj i krov iznad štale,fala bogu nema ozljeđenih,baš sam prolazio kada je bio plamen u punom šusu,bože saćuvaj ,gicko im je došao na red za komadanje tek poslije podne
 

imbro

Član
Tu od
1 Srp 2010
Poruka
448
Ha ,to je sigurno bilo nekaj u stilu " da se ne zaboravi" ,a tak bu i ostalo, u ovom slučaju nažalost.l
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Nakon četiri dima su se lijepo povukle u sebe ;)

Kaj je to sa grumenima špek,ne daje neku sliku kobasi,a i kad naiđeš na gromadu špeka.
Kako pripremate špek za u kobase?
 

imbro

Član
Tu od
1 Srp 2010
Poruka
448
U tim je kobasama meso rezano na kocke ko i špek za čvarke.Ovo nije špek nego masnoća koja se našla u mesu.Neki stavljaju i špek ,ja ne.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Ja bi se rado najel tih kobasa , ništ mi ne bi smetalo ..samo ne pretjerivati s dimom .
 

imbro

Član
Tu od
1 Srp 2010
Poruka
448
Ma kaj bi ti bilo;) , ovo su lanjske.
 

Prilozi

  • P1110308.jpg
    P1110308.jpg
    48.5 KB · Pregleda: 191

Najnoviji postovi

Na vrh