• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOLINJE - - - izrada suhog mesa, kobasica i ostalih stvari od mesa

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,658
Ja ne, ali svatko tko proba jaaaakoooo se iznenadi, imaš osječaj kao da ti je zubar dao injekciju te ti sve zablokiralo u ustima.
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,438
Čujem onog prvog što je najmanje stavio u usta kako priča, malo mumlja..hehe, onaj najkrupniji tip je i najizdržljiviji, svaka mu čast..
 
D

Dado1111

Guest
Evo danas kupio svinju, 114kg...
Danas smo rastancirali meso, napravili krvavice i to je to.
Sutra planiram izmljeti meso za kobasice i dodati zacine, a prekosutra puniti crijeva.
Dal je to ok?
Pocetnik sam pa su svi savjeti dobro dosli...
Nasao sam recept za kobasice i kulinove seke pa me zanima dal je to ok?
Da li vi stavljate vodu u kojoj je odstajao cesnjak ili stavljate mljeveni cesnjak?
Kobasice:
-2%soli
-0,8 %slatke paprike
-0,2 % ljute paprike
-cesnjak, papar po ukusu
-zicica cajna secera
Kulinova seka
2%soli
0,8%ljute paprike
0,2-0,5% slatke paprike
1-1,5% bijelog luka
Cajna zlicica secera
-Meso plecke i svinjskog vrata uz dodatak 10-15% speka samljeti na sajbu 8-10mm
Luk samljeti na 4mm

Dal su to ok recepti ili ima netko bolji?
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Kak je bhorv natipkal... svatko stavlja prema svom ukusu ! Uglavnom, ja stavljam iskljucivo vodu od cesnjaka i ljutih feferona ! Tak se najbolje sve izmjesa, preko vode kad ju sipam u smjesu ! Papar, iliti biber, stavljam tek toliko da dam malo arome. Od Papra nikada ne trazim ljutinu, jer je prearomatican. Eto.... to su neke moje osnovne stvari u receptu za kobasice. Jedino se zene malo bune, jer njima je uvijek.... ali uvijek ljuto... :rolleyes:
Vec sam stoput popi.... i rekel sam da im bum ove godine posebnu smjesu napravil bez imalo ljutine pa da vidim koja bu kaj rekla .... :icon_hang:
 
D

Dado1111

Guest
Kak je bhorv natipkal... svatko stavlja prema svom ukusu ! Uglavnom, ja stavljam iskljucivo vodu od cesnjaka i ljutih feferona ! Tak se najbolje sve izmjesa, preko vode kad ju sipam u smjesu ! Papar, iliti biber, stavljam tek toliko da dam malo arome. Od Papra nikada ne trazim ljutinu, jer je prearomatican. Eto.... to su neke moje osnovne stvari u receptu za kobasice. Jedino se zene malo bune, jer njima je uvijek.... ali uvijek ljuto... :rolleyes:
Vec sam stoput popi.... i rekel sam da im bum ove godine posebnu smjesu napravil bez imalo ljutine pa da vidim koja bu kaj rekla .... :icon_hang:

Aha, ok, a koje postotke stavljas, znaci u vodi od cesnjaka razmutis papriku i biber i sol ili sam krivo shvatio?
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,438
Ja meljem na 8mm meso za kobasice i kulenove, luk također meljem, na dosta sitnu šajbu, ne znam koliko je milimetara.. Soli 2% nećeš pogriješiti, a što se tiče paprike sve ti ovisi koliko voliš ljuto ili ne voliš, ja stavljam 0.3% ljute i nisu ljute, imaju ljutine onako taman i tko god ih je probao rekao je da su taman ljute, sve zavisi kako voliš..
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Malo krivo ! Samo cesnjak i feferone ! Nasjeckam na sitno, stavim u pola litre - litru vode, stavi, na pec i drzim do pocetka vrenja, maknem, poklopim lonac i pricekam dok se malo ne ohladi i dok cesnjak i fajfci otpuste svoje. Onda u smjesu i mjesam.... Obzirom da nemam mjesalicu, mjesam rucno svaki dan po najmanje pola sata kroz sljedeca 2 - 3 dana... ovisno o vremenu da smjesu tutnem u crijeva !
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,535
Zenama napravit cajne bez paprike.
U kobasice stavljamo 1% ljute paprike a u debelke iliti kulenove seke 1.2.
Soli ide 2% u sve samo u krvavice 2.2
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Pa velim ... tak i bum ! Svake godine se dure - joooj kak su ljute e e e..... Fakat sam vec nor od njih !!!
A sve se pojede..... a nisu dobre ..... hmmmmm
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,658
Ta paprika je na nekakvoj uljnoj bazi koliko sam razumio, i nema problema pri izlazu, gori su feferoni a najmanje 100 puta manje ljući od ovog. Tko voli ljutinu ovo je prava stvar za žestoke momke, ali poslje toga nema ljubljenja par sati.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
E srijemci i Slavonci moji, ja več par dana čitam ovo kaj pišete i nemam mira više...
Ja moram doći kod nekog probati malo tih ljuckastih kobasica i kulenova, jednostavno moram!!
Mogu ponjeti odličnog Podravskog vina pa nek razblaži ljutinu kasnije :)
 

zokii

Član
Tu od
17 Lis 2009
Poruka
630
Ta vaša Podravska vina su daleko bolja od Zagorskoga vina...... Zagorci sa svojim razređuju vodu, a vi sa svojim morete akumulator formirati kolko je kiselo.....
 

zeko

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2009
Poruka
1,633
u slavonsku kobasicu soli 2% je puno jer kada se osuši bude preslano mi stavljamo 1.8% soli ,ljute paprike 0.5% i slatke 0.5% dok češnjak izmiksamo a kolićina po ukusu ko kako voli...........Meljem na sitniju rešetku 5 mm i bude super ..
Zenama i djeci napravit cajne bez paprike ali prve se uvjek pojedu moje ljute......
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
zokiii...očito si pil loše podravsko vino, nažalost imamo i takvih vina :)
 

zokii

Član
Tu od
17 Lis 2009
Poruka
630
Zato mi se vino i ogadilo...... radler nevolim, ljuto nesmijem jer sam od njega još blesaviji... tak da sam neizlječivi kokakoličar...
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
a nema boljeg od DOBROG vina,samo treba znati tko najmanje kemija po podrumima i vinogradima ,tu je najbolje vino,evo moj jedan prijatelj otoći nekih 150-200 litri čistog starog tuduma,ma hebeš drugu kemiju,ali pošto su teme kobasice i slično,što je korisnije za ljutninu,papar ili paprika ,svugdje su drugi komentari i načini pripravljanja oko toga
 
Na vrh