• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOLINJE - - - izrada suhog mesa, kobasica i ostalih stvari od mesa

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
ovo šta ti veliš sa kuhanjem u crijevu to nedolazi u obzir zaboravi to od toga nebu ispalo ništa jedino izgubljeno vrijeme i bačeno meso...

Fala lijepa.
Znači stari provjereni recept. Na taj način sam delal. Samo meso nesme biti tak raskuhano kak za krvavice. A crijevo sam pri stiskanju spikal s čačkalicom. Onda iz njega ode dosta tekučine, a zgubi i ljutinu i slanost.
Je ga kod vas isto spikaju (probušiju)?
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,699
da,mora negdje zrak izići.....mi piknemo tek rupicu dvije čačkalicom..
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Fala lijepa.
Znači stari provjereni recept. Na taj način sam delal. Samo meso nesme biti tak raskuhano kak za krvavice. A crijevo sam pri stiskanju spikal s čačkalicom. Onda iz njega ode dosta tekučine, a zgubi i ljutinu i slanost.
Je ga kod vas isto spikaju (probušiju)?

Netreba ništa pikati jer ti onda ona tekućina izlazi van ubiti ono šta drži meso na okupu kad se puni u crijevo malo nabiješ smjesu da izađe zrak ljutina i sol se doda po želji tak da nebuš ništa dobil sa tim ako probušiš jer meso upije sastojke a meso se kuha isto ko i za krvavice treba biti kuhano nema tu puno mudrovanja samo zavisno o regiji radi se drugačije ...
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
tako je, to se ne smije (tj. ne treba) bosti, kao za kobasice ili seke. ja se upravo vratio od prijatelja s klanja. @iwanho, kod nas je krvenica (ne krvavica, nego krvenica) - obarine koje se po želji samelju, ali najbolje kas se izrežu i isjeckaju satarom ili sjekirom i pune u debela crijeva, a kod švargla se ostavljaju veći komadi i puni se u želudac. e sad, ja osobno ne bih uzimao plastična crijeva, mada ljudi i to rade...
 
D

Dado1111

Guest
Spremam se za kolinje, tj. u potrazi sam za svinjom-100-140kg..
Proslu godinu sam kupio od 170kg..
Nisam bio zaddovoljan s kobasicama, pa dajte slavonci otkrijte tajnu kako napraviti dobru kobasicu:icon_super:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ako hočeš dobro meso samo za kobase (salame) i za sušit šunku ili meso kupi pajutu staru oko 3 godine i mase od 220-280kg.
Sve teže ima više otpada pa si opet na istom.
Pajcek od 130-160 nisu idealni za kobase al se može uz pravi recept napravit.
Nezaboravi najbitnije kod kobasa je pravilno dimljenje i sušenje koje uvelike ovisi o vanjskoj temp.i vlažnosti zraka.

Prošla godina je kod nas bila katastrofa za sušenje zbog jako promjenjivog vremena i ko nije jako pazio kobase su ostale mekane ili šuplje ili se naposljetku splesnivile.
To je nauka ako želiš stvarno robu,ako ti je svejedno onda ti ništa ne smeta i kak ispadne ispadne!
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,657
@Dado1111, griješiš ako misliš da samo slavonci imaju dobru kobasicu..svaki kraj ima svoj recept..evo malo do mene proizvodi od "otpadnog" mesa..glava, pluča,srce, krv, kukuruzni šrot..
 

Prilozi

  • WP_20131207_001.jpg
    WP_20131207_001.jpg
    52.9 KB · Pregleda: 870
  • WP_20131207_003.jpg
    WP_20131207_003.jpg
    54.2 KB · Pregleda: 319

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,434
Ja isto pravim kobasice od ''odpadnog'' mesa, al ja ne stavljam krv niti kukuruzni šrot.. U svakom slučaju daleko je bolja i zdravija od one salame iz trgovine! U mome kraju jako puno ljudi to baca, a kasnije kupuju salame, logika! I onda kažu nema se.

Ja sam ove godine troje svinja u kobasice i to, sve zajedno nekih 850kg..
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Pajuta=krmača koja je prasila dva ili više puta.
Mi iznutrice glave i kožice sve iskuhamo i radimo krvavice i prezgušte(švargle,tlačenice).
Nemaju samo slavonci fine i dobre kobase i turopoljci rade vrhunske.
 

imbro

Član
Tu od
1 Srp 2010
Poruka
448
Evo i ja riješio problem dizanja svinje ( konačno) , malo je sporije ali puno,puno lakše. Samo sam navario ušicu za kuku dizalice na gornjoj strani stare reme.
 

Prilozi

  • DSC_0702.jpg
    DSC_0702.jpg
    65.7 KB · Pregleda: 1,037

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Bijele kobasice, ili devenice kak se vec sve nazivaju, rade se u mojoj kuci od kad ja znam za sebe. Gotovao da je nemoguce obaviti kolinje a da se one ne naprave i skoro pola ih se pojede cim izadju iz kotla !! Delicija samo takva !!
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Pajuta=krmača koja je prasila dva ili više puta.
Mi iznutrice glave i kožice sve iskuhamo i radimo krvavice i prezgušte(švargle,tlačenice).
Nemaju samo slavonci fine i dobre kobase i turopoljci rade vrhunske.

e sad bi se vi svi smijali kad bi ja rekao da i crnogorci rade odlične kobasice. dobio sam prošle zime kobasicu iz crne gore. selo se nalazi u jednoj maloj dolini koja izlazi u bokokotorski zaljev. strava pozicija, uz cestu su polja (za njihove pojmove i dosta velika), iznad sela planine, početak orjenskog masiva, a dolina, tj polja završavaju u moru. znači, klima, ne može bit bolja. ima vjetra, a zrak je slan. a meso ne melju, nego ga režu na male kockice. kobasica je bila malo slatkasta, ni presuha, ni premasna. čudo jedno. stari i ja je smazali za pola sata :D:
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Kod mene sutra padaju 2 komada od po cca 150 kg...bit će veselo :)
 

zokii

Član
Tu od
17 Lis 2009
Poruka
630
Šanana pazi da ih nebude boljelo štogod..... i pošalji neki probni uzorak za degustaciju ostalima na forumu...
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,657
@mrŠima, nisu to kobasice..to je na tvom jeziku krvavica, bijela i crna, a na mom čurka,
@zgzac, opiši što su to bijele kobasice..dal misliš na ove bijele čurke s moje slike u koje ide šrot, tj. prekrupa od kukuruza ili nešto drugo. :drink:
 

Najnoviji postovi

Na vrh