• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOLINJE - - - izrada suhog mesa, kobasica i ostalih stvari od mesa

zokii

Član
Tu od
17 Lis 2009
Poruka
630
Lijepo ju moramo zamoliti da se malo prošeče i da sama izvrši samoubojstvo pored korita...
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,312
Bil sam nedavno na kolinju u ispomoči kod jednog našeg forumaša (ovim putem sve sudionike te akcije pozdravljam :(hi):) i morem vam reči da se jadnik nakon 14 dana ležanja sam digel na svoje noge kad nas je spazil.
E sad, jel njemu bilo neugodno, jel ga bilo strah ili kaj mu je došlo ja neznam.
Bolje da je jadan u nesvest opal

Nama nije bilo neugodno, a naročito za večerom .
 

zokii

Član
Tu od
17 Lis 2009
Poruka
630
Kakvi ste vi to europljani.... vas cjela garda a on jadnik sam.... niste mu dali ravnopravnosti... trebali ste mu dati koji krug oko svinjca prednosti..
 

zokii

Član
Tu od
17 Lis 2009
Poruka
630
E da, da te pitam, jesi poštival nove odredbe, nadam se da nisu jako patili da nam u Briselu budu zadovoljni...
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,827
Pa normalno da sam poštivao. Uvijek poštujem zakon i ne odstupam od zakona niti milimetra i nisu se uopče patili. Kad je takav zakon u pitanju human sam više od vegetarijanca
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Svaka čast dado ljepi komadi i bit če mesa za veči dio godine.

Mi sutra ranom zorom milujemo 3 komada,nečemo da pate, ne pate dugo pa nema frke sa odredbama i zakonima.
Do 11h su u komadima pa ide daljna obrada.
Ove godine nisu tak debeli ko lani bit če oko 150-160kg.Nama dosta.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,207
Mi smo danas kod susjeda jednomu, tj. jednoj presudili.. Stvarno nije puno patila, posto na napred obicno necu nikada ici iz svinjca lijepo smo ju okrenuli i na rikverc je dosla bez greske do odredista..
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,827
Šta za veči dio godine ? Mora biti do idučeg kolinja kad sad još imam stare zalihe svega osim čvaraka a i oni su danas napravljeni (veči dio)
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,753
Čujem da se razmišlja o legalizaciji marihuane....ali samo za humano klanje domaćih životinja.
Gica kad več zna da ide pod megdan, barem da joj se živo j..e......:icon_weed:
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
e ljudi, vidio sam da je netko napisao kako se više svinje ne smiju vući prije klanja. ok, aj, pa nije im baš ni zgodno. ugl. kao što znate, dobar dio novijih članica eu i dalje prakticira svinjokolju. zabijočka, kako bi rekli česi i slovaci. prošle godine sam pričao s prijateljem iz slovačke, kaže da kolju normalno, ali se nismo dotakli samog klanja i svega što se dogodi neposredno prije. ali, pogledao sam par filmića kasnije i nije mi bilo jasno zašto svi imaju male improvizirane gajbice na točkićima, kad mogu svinju izvući i sajlom... sad mi je jasno. pa eto, ako netko traži rješenje za taj problem, jednostavno napravi gajbu na točkićima, svinja uđe u nju, odgura se do gubilišta, i onda kolji... ako još koga što zanima, mogu ja pitat mareka za detalje, samo je pitanje hoću li ga uhvatit trijeznog :D:
 

zeko

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2009
Poruka
1,633
Da svinja ima rućke ne bi ih morali vući:(rofl):
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,312
Sajlom mislim da je dozvoljeno....treba je nekako dovući van svinjca....ili neka nam pokaže ministar kako.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,075
Si ti siguran da je ministar ikad videl svinju (a kamoli kolinje)?
Briga njega, on ti bu pokazal kaznu.
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,312
A kolika bu kazna?, ko to kazni, i kako oni znaju kad ću ja klati?
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Ja sutra koljem 3 i sve na sajlu :icon_twisted:
Kod nas još uvek nema tog EU preseravanja u vidu zakona. :cool2:

Na kraju krajeva, na koji način neko može utvrditi kako je svinja dospjela na klanje: dali je sama izašla, iznesena ili je možda vučena sajlom? :icon_scratch:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,075
Cinkaroši od susjeda i špijuni koji se voze po cesti...
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,312
Na kraju krajeva, na koji način neko može utvrditi kako je svinja dospjela na klanje: dali je sama izašla, iznesena ili je možda vučena sajlom? :icon_scratch:
Evo što piše u zadnjh par redova pravilnika....

Veterinarski inspektor pregledom trupa zaklane/usmrćene životinje utvrđuje jesu li poštovani zahtjevi zaštite životinja u skladu s Uredbom Vijeća (EZ-a) br. 1099/2009 i to:
a)
postoje li na koži ili nakon skidanja kože na trupu životinje masnice i krvni podljevi
koji pokazuju da je na životinji primijenjena neprimjerena sila (udaranje, nepravilno korištenje elektrogoniča
b)
postoje li lomovi kostiju zaklane/usmrćene životinje
c)
provjeru mjesta pucnja na glavi životinje.
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh