• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOLINJE - - - izrada suhog mesa, kobasica i ostalih stvari od mesa

mvidnjevi

Član
Tu od
28 Lis 2012
Poruka
36
Aha i mislite da budu za pojest ove salame..
Jel jedni iz drugog foruma su rekli da nebu niš od tega jel nisam napravijo dobru masu..
Ja se bojim tega da su bili predugo u dimu jer me mama nije slušala pa ktela dat prije van . Jel moguče da se je špeh od dima stopil pa zato je dobilo lufta črevo med masom.
Kaj to obrišem sa vlažnom krpom il suhom?
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Aha i mislite da budu za pojest ove salame..
Jel jedni iz drugog foruma su rekli da nebu niš od tega jel nisam napravijo dobru masu..
Ja se bojim tega da su bili predugo u dimu jer me mama nije slušala pa ktela dat prije van . Jel moguče da se je špeh od dima stopil pa zato je dobilo lufta črevo med masom.
Kaj to obrišem sa vlažnom krpom il suhom?

Kad radiš salame onda prvo i osnovno ti treba biti da kad stavljaš smjesu u top za nadjevanje trebaš izbiti sav zrak da stisneš smjesu u topu sa rukom ,drugo trebaš ju jako nabiti u nadjevanju tak da je crijevo tvrdo kad ju uhvatiš na jednom kraju treba stajati a ne se savijati ,treče tri dima i to hladna su sasvim dosta za dimljenje eventualno četri i ništa više ,kod tebe izgleda da su dvije greške prva a sigurno je da ih nisi dovoljno nabil u nadjevanju i po crijevu su predimljene svakak paziti da po njima nejde vrući dim koji ih može zapeći i onda napravi koru oko crijeva i tu se javlja praznina i kobasica se nemože sušiti pogledaj na slici od Gorskog kak to treba izgledati u konačnici....
 

mvidnjevi

Član
Tu od
28 Lis 2012
Poruka
36
Unda ako bi ju sa zubotrebcem prepiknil črevo nebi bilo niš naopak?
To da nisu najbolje nabite je sigurno jerr sam jih prviput punil. Za dim pa velil da nisam mogal mamu pregovorit da to ni dobro ako su tako dugo u dimu.(istina je da su bili jedan mesec al ne stalno na dimu sakih tuko časa je bil dim spustit)
Kad sam jih van stavil sam jih malo obrisal i je na krpi ostalo črn flek od dima. Tako da je bilo stvarno čuda dima.
A sad baš neznam dal se bo ikad tako posušila i očvrstila.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Sad je tak kak je pomoći nema ali ubuduće kad budeš radil dobro nabiti i par dimova i sa njom na vjetar ...
 

gorski

  
Tu od
2 Sij 2011
Poruka
408
Sve što farmervg kaže stoji najbitniji je hladan dim općenito za meso, koji lagano prodire i ne zapiče vanjsku površinu i nakon toga propuh naravno što više zraka to bolje.Ma bit će to dobro do godine posjeti forum prije nego radiš pa ti se sve bude reklo od solenja i sušenja pa sve do konzumacije hehehe mora se degustirati zar ne.
 

mvidnjevi

Član
Tu od
28 Lis 2012
Poruka
36
Ma pitao sam al na drugom forumu(Slo) al su nešto rekli nešto premučali valda su se bojali da bi napravijo bolje salame od njih.
Znam da se može i nekve dodatke dodajat i to radi naš mesar koji nam i radi salame al ja bi sam rad naredit brez tega dodatka.
 

gorski

  
Tu od
2 Sij 2011
Poruka
408
Nije krtna ali je ukusna i topi se u ustima.
picturepk.jpg
[/IMG]
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,657
Nije krtna ali je ukusna i topi se u ustima.
/QUOTE]

salama OK, ali slanina ????, od koje je to pasmine, ali stvar ukusa, možda ti voliš takvu.
 

gorski

  
Tu od
2 Sij 2011
Poruka
408
hehehe to je najdeblji dio namjerno sam to odrezao i stavio to su neki mješanci landrasa a to nije baš krtna sorta bio oko 200 kila ima i krtnijeg djela .ma sve ce proći bez brige.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Evo kod mene to izgleda ovak a svaki od nas ima svoj način o ukusima i okusima se ne raspravlja tak kažu....

pict0484n.jpg
[/URL] Uploaded with ImageShack.us[/IMG]
 

gorski

  
Tu od
2 Sij 2011
Poruka
408
Manje masnoće nego kod mene lijepše za oko i za krvne žile.pazi da se ne presuše postaju tvrde ko kamen tako sam ja jedne godine nisam spremio na vrijeme zato sada malo više masne i nema presušivanja.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
je kolege od slika malo koristi,degustacija uživo i onda časni sud neka dade ocjenu,kod mene je napravljeno 50 m domačih po starinskih ali puna kuća degustatora i sumnjam da ima više od 10 m.klinci kad im nešto e paše od kuhanja ,nož i rec po rec,na zimu definitivno radim 100 metara,:icon_rofl::icon_rofl:,nego da vas pitam dali tko od vas stavlja pečeno meso u mast kao nekad naši stari,mljac takvo meso i krumpir salata:icon_jook::icon_jook:
 

gorski

  
Tu od
2 Sij 2011
Poruka
408
Već su one u pospremi tak da nema brige...

Ma nisam mislio da stoje od datuma sa slike:icon_mrgreen:heheheh valda ćemo i do godine ovako kada se bude u uniji.ili ne tko zna :(
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Ovo sa mesom ti je dobra ideja nisam to več dug jeo nebi bilo loše a metraža kobasica ja napravim po 50-60 kg kod mene baš ne pojedu puno al svejedno odu kad se radi i prijatelji onda ih imam puno za koje ni neznam pa tak se potroši nije to puno samo tak izgleda....
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Ma nisam mislio da stoje od datuma sa slike:icon_mrgreen:heheheh valda ćemo i do godine ovako kada se bude u uniji.ili ne tko zna :(

Da zanimljivo sad i ja vidim da je datum krivi treba ga več neko jednom poštelati sad izgleda da su malo prestare....
 

gorski

  
Tu od
2 Sij 2011
Poruka
408
nego da vas pitam dali tko od vas stavlja pečeno meso u mast kao nekad naši stari,mljac takvo meso i krumpir salata:icon_jook::icon_jook:

Super je probao sam to jako davno.Ja stavio čvarke u mast na ljeto otvaram sa palentom i mladom salatom.:icon_thumright:
 

zbalija

Dobro znana faca
Tu od
21 Stu 2008
Poruka
2,293
pečeno meso u mast pod obavezo svake sezone.
sad koliko je to kg nebi znal reći ali jedan veća banja
 

Najnoviji postovi

Na vrh