• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOLINJE - - - izrada suhog mesa, kobasica i ostalih stvari od mesa

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Danas napravljene Bijele kobasice, ili devenice ! Fantazija !!!!
Evo dvije slike kak izgledaju .
 

Prilozi

  • 2013-12-15 17.19.20.jpg
    2013-12-15 17.19.20.jpg
    25.9 KB · Pregleda: 264
  • 2013-12-15 17.20.40.jpg
    2013-12-15 17.20.40.jpg
    28.7 KB · Pregleda: 327

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,312
Moj recept za umjereno ljute kobaje.

50 kg čistog svinjskog mesa.
10 kg mesa od vepriča.
5 kg srnetine i rogatog
5 kg junetine
10 kg leđne slanine

Meso svinja i divljači narezati nožem na kockice cca 2x2 cm, posoliti sa 1,8 % soli i ostaviti da stoji napacano 2 do 3 dana, Svaki dan nekoliko puta promješati.

Meso junetinu ili govedinu samljeti na najsitniju moguču šajbu i posoliti sa 1,8% soli. Pomješati sa 1 litrom hladne vode ili kockicama leda i nakon toga ga u multipraktiku samljeti da se pretvori u paštetu.

Leđnu slaninu lagano smrznuti i nožem narezati na čim sitnije kockice. Posoliti sa 1,8% soli i promješati.

Sve komponente staviti u istu posudu i dodati čili (jednu čajnu žličicu), biber (15 dkg.), tucanu papriku (8 dkg) i 10-tak režnja češnjaka protisnutog na drobilicu za češnjak.

Mješati dok se znoj ne pojavi na čelu, pokriti krpom i ostaviti da stoji 10-tak sati. Ponovo promješati dok se ponovno znoj ne počne pojavljivati. Izuzeti iz smjese oko pola kile za pljeskavicu i s tim u kuču na tavu. Pokriti i ostaviti da stoji preko noči.
Nakon probe pljeskavice razmisliti dali treba još ljutine ili soli ali uzeti u obzir da se pečenjem dio ljutine i soli gubi.
Ujutro još jednom dobro promješati, eventualno nekaj dodati i nakon toga puniti u svježa svinjska crijeca željenog kalibra ili u Faser bak promjera 45 do maximalno 55

Ostaviti da dozrijeva i da se ocjedi u crijevima do drugi dan oko podne, nakon toga potpala i hladnim dimom dimiti čitavu noč.
Drugi dan provjetravanje, a treči dan još jedan dim.

Nakon toga onaj dio u svjećim crijevima u škrinju, a ostatak na tavanske prostorije sa dobrom cirkulacijom zraka (po potrebi ventilator) i zaboraviti da ih imaš oko mjesec dana.

Poslije toga bal može početi.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
"Kolbasi" spremni za sušenje;
21341444.jpg
 

Jajo

Član
Tu od
13 Pro 2010
Poruka
351
Po meni su dva dima savim dovoljna, smežuranost najviše ovisi o kakvoći mesa i udjelu vode u istom te mogućnosti njezinog bržeg ili sporijeg gubitka kroz pore na crijevima. nema ti tu univerzalnog recepta sam ćeš tokom godina vidjeti što ti najbolje paše. Moraš voditi brigu da je dim što hladniji da se kobase ne zatvore izvana te da je dim po mogućnosti od bijelog drveta (bukva ,grab) i u principu sa dobrim provjetrenjem pušnice to je to.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,657
Kao i lani opet problemi kod mene prilikom sušenja...magla..vidi se razlika u kobasicama koje sam ostavio u pušnici i koje sam stavio na tavan gdje je suhi zrak, ove u pušnici jako mekane--danas sam sve prenio na tavan... jer ovo je strašno vrijeme.. nema vjetra samo vlažan zrak...eh da mi je malo morske bure.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Ventilator od kilera rjesava vjetar !
Al nesmije jako puhati ! Tek da struji zrak . . .
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,657
Daj ti malo opiši one svije bijele kobasice..kaj sve ide unutra, i kakve se konzumiraju.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Hocu !! Trenutno sam u guzvi sa kolinjem purana pa kad ulovim vremena, citav postupak cu staviti ovdje !!
Danas sigurno !!
 

imbro

Član
Tu od
1 Srp 2010
Poruka
448
Daj ti malo opiši one svije bijele kobasice..kaj sve ide unutra, i kakve se konzumiraju.

bhorv, ja sam pred nekoliko stranica opisao ove kobasice, poznam ih na slici , a konzumiraju se uglavnom oralno:)
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,657
@imbro...nije valjda an---o, mislio sam dali se dime ili se konzumiraju oralno a ne a---no, friške bez dima i sušenja na zraku...nisam znao da su to one s brašnom jer nekak mi bljedo izgledaju..možda stavljate bijeli kukuruz?
 
Posljednje uređivanje:

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Evo par slika od mene tu je samo jedan dio kobasice i spek ostalo cemo kroz par dana prebacit na zrak jer su duze bili u pacu!!


 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Sorry kaj nisam sinoc natipak, kak sam obecal, za Bijele kobase pa eto :
1. Crijeva
- koriste se iskljucivo Debelo crijevo koje se cisti na isti nacin kao i tanka crijeva za kobasice. Znaci, postugat glen i dobro oprati. Rezu se na zeljenu duzinu buduce delicije ! Napacaju se u posudi samo sa Crvenim i Bijelim lukom da se izgubi miris ! Tako odstoje 24 sata.
2. Meso
- Koristi se Carsko meso, Crveno meso, Potrbusina ! Moze biti malo masnog jer su onda bolje, socnije ! Meso se izreze na trake ( kak je imbro opisal ). Duzina nije bitna, kasnije se kod nadjevanja uskladi sa duzinom crijeva. Meso se tak narezano napaca sa 3 % soli ( obavezno toliko, jer se izgubi kasnije na kuhanju ), crvena slatka i ljuta paprika po zelji, malo papra i cesnjak. ( Ja jedino sol stavljam po omjeru, ostalo po zelji ). Tako napacano odstoji 24 sata.
3. Jagli ( srot )
- Najbolja je domaca Bijela kuruza ! Samelje se na sito 3-4 mm, prosije na sito za brasno i samo jagli se takodjer napacaju sa istim zacinima. Ne pretjerivati da ne bi bilo prezestoko, jer je meso vec napacano ! Odokativnom metodom ! Oni ne moraju odstajati u pacu ! Tak napacano polijati ( pofuriti ) sa vodom iz kotla u kojoj su se kuhali sastojci za krvavice ! Ako nema te vode, pofure se sa masnom vodom ( voda i unutra nekoliko zlica masti ), inace su presuhi....
postavil sam dvije slike da barem malo pomognu kod izrade. I da.... kad se u crijevo stavlja meso, crijevo treba biti naopacke okrenuto tako da one resice budu izvana, a kasnije kod nadjevanja se okrecu na pravu stranu.
Kuhaju se sat vremena u kipucoj vodi. Kad voda dosegne lagani kip, stavljaju se u kotao,ili u neku posudu gdje ce se kuhati ! Mora biti lagani kip, jer ako jako vrije voda - popucaju ! Obavezno ih ispikat cackalicom kad isplivaju na povrsinu i napuhno se !!
Konzumiraju se tao kuhane ( ako su u zamrzivacu i kad se izvade, samo se prokuhaju i mljac mljac ), mogu se ispec zajedno sa krvavicam, ili zasebno, a odlicne su i malo podimljene, a tad se mogu jesti i odmah sa dima, ili da se malo posuse !!

I to je to .... Dobar tek
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Evo slikica...
 

Prilozi

  • 2013-12-21 15.37.38.jpg
    2013-12-21 15.37.38.jpg
    45.2 KB · Pregleda: 181
  • 2013-12-21 15.37.46.jpg
    2013-12-21 15.37.46.jpg
    46.6 KB · Pregleda: 157
  • 2013-12-21 15.37.56.jpg
    2013-12-21 15.37.56.jpg
    41.6 KB · Pregleda: 187

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,657
Hvala na podrobnoj informaciji,,ako dobro shvačam netrebaju se crijeva do kraja puniti..mislim kao kobasice da nema zraka unutra.. jer sam s one slike gdje su kuhane mislio da je ona lijeva pukla i da je zato tanka. ili ih nadopuniš s šrotom do kraja??
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Tocno ! Ne napuniti do kraja, jer pucaju kod kuhanja ako su prenatrpane !! Meso uvaljas u srot i malo potisnes sa rukom tak da odredjena kolicina srota ostane na mesu, a mozes i u crijeva jos malo nadodati ! U svakom slucaju, moraju ti prije kuhanja izgledat poluprazno, mlitavo....
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,657
Aha..kažeš mlitavo..zato je Imbro napisal da su samo za oralnu upotrebu... :drink:
 

Najnoviji postovi

Na vrh