• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Komasacija

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
A i Johabica ti si ko mačak oko vruče kaše, pa malo bi dala pa malo ne bi, pa bi bila malo poštena a onda opet igrala nepošteno... Znas kak to ide, ili daš ili nedaš :(rofl):


A gle, naravno da nisam protiv da se to može i prvenstvenoo hoće napraviti pošteno. Ali uvijek, ko i u svakoj igri ima igrača ispod stola. I šta bih sada ja morala? Staviti si anđeosku aureolu iznad glave i mirno gledati kako na moj račun nekome pogoduju samo zato jer sam ja jako dobra? Jedno je biti doar svojevoljno i pomoći jer si ti tako odlučio, a drugo je raditi bedaka od tebe za račun nekoga drugoga.
I zato ja nisam za komasaciju. Prvo ne želim da me vozaju ko telca, drugo ne želim da od mene naprave nepoštenog čovjeka jer će me prisiliti na kriminalnu radnju kako bih obranila svoj interes. I ne želim da zbog moje kriminalne radnje - koju ja neću priznati ni da me kolješ u javnosti - netko drugi dobijhe lošu lokaciju svoje oranice. Ali ako moram birati ja ili on - biram sebe. Protiv svoje volje, ali......


Komasacija na hrvatski način bu čisti lopovluk tvrdim., a imam dosta godina i iskustva. E sad mene zanima pošto sam ja treća godina, znači zadnja u prijelaznom razdoblju eko proizvodnje, kako se to može riješiti. U cijelom selu i okolici samo moje tri parcele u eko sistemu. I sad će mi dati tuđu zemlju koja i da nije obrađivana i da mogu tražiti skračenje roka prijelaznog razdoblja, ako nije obrađivana treba vremena da se dovede u stanje da na njoj raste i nešto drugo osim trnja, vrba i drača. Uz to parcele su mi ograđene zbog srna i zecova koji kod nas šeču ko kokoši po vlastitom dvorištu, budu mi i ogradu preselili? A zdenac koji je iskopan i za koji imam papire? Hoće li na toj drugoj parceli biti vode za novi zdenac? Jednu parcelu moram navodnjavati iz cisterne jer nema vode na normalnim dubinama. Kopati do Kine - ko to može platiti? Nema komasacije dok imam vile, kosu i motiku. Dolje nameti i sami bumo okrupnili parcele. Samo u tom slučaju nebudu kokošari na vlastiu pobrali novce od EU i nama oteli zadnje kaj imamo. Nedam i točka (lopovi budu sami zeli).

Jesi čula u Poljoprivrednoj šta je gospođa promotorica komasacije rekla - ako je na parceli zasađena šuma, vlasnik ima pravo to si prije radova komasacije posjeći. Ali nije rekla da li će oni izvaditi panjeve, iako je malo vjerojatno da neće, sigurno hoće i sve će to oni lijepo poravnati, no, niti je rekla, a niti se vjerojatno netko sjetio pitati a što je sa kvalitetom te tako prekopane zemlje. Koju će godinama trebati dovoditi u stanje pune plodnosti. Ja se sjećam nekih svojih slučajeva kada smo se odlučili povaditi neke panjeve nakon porezanih joha i od tog zemljišta napravili oranicu da je trebalo tri godine da se opet uspostavi mikrobiološki režim tla i usjev bude normalnog roda.
Ajd, nema toga puno po poljima u mome kraju, ali u nekima ima.

E vidiš, to što si rekla - bunari na parcelama - u mome kraju ih ima podosta, ljudi su plačali i po sto dvadeset tisuća kuna za jednu bušotinu u dijelu polja gdje je voda na pedeset metara dubine. Ja sam zabila cijev na sedam metara za tisuću petsto kuna troška. I šta sada? ako se i bude gledalo na te bunara, u kojoj sam ja poziciji ako dobijem oranicu gdje je voda na pedeset metara? Odkud mogu ja znati, ili oni, da će mi potrefiti poziciju na kojoj je voda na šest - sedam metara?


Ma nedam ni da mi tupim škaricama nokte režu - nedam i nedam svojevoljno komasirati svoju zemlju.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,245
Lijepo je bilo napisano da to ide po sili zakona i da nema hoćeš-nećeš. Moraš.
Ak ni onda nećeš, tu su kazne.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,954
Točno ZJ država ti može oduzeti ili ili (uz naknadu) zemlju samo ako je u državnom interesu nemože jedino ako si jači od države no to ne piše nego se samo primjenjuje za one koji ti jesu .:(giggle):
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
I ja sam imala sreću da na jednoj parceli imam vodu na 7-8 metara i napominjem legaliziranog bunara. Na drugoj koja je puno veća jer smo sa susjedima mijenjali (ali zbog skupe papirologije) nismo to proveli u zemljišnim knjigama, nema vode nego na velikoj dubini 40-50 metara što su mi preveliki troškovi. Tu se snalazimo s cisternom. Na trećoj imam dva ogromna jezera (kopanje nas je koštalo brdo novaca) i teren je takav da se uredno pune kišnicom, a ako je frka blizu je kanal iz kojeg mogu nafilati. U jezerima imam ribe, žive i zdrave znači da je voda u redu. Okolo su parcele koje vlasnici samo jednom godišnje pokose - dakle idealno za eko proizvodnju. I kaj ak se većina složi, moram pristati? Uz to već sam prije napisala imam i postavljenu ogradu - mrežu na drvenim stupovima, da ju i mogu iskoristiti za drugu parcelu to je posao koji košta previše. Nedam i nedam, pa kak bude. Ja sam jako blizu Gupčevog kraja, vile i motike i u boj.
 

vargas

Aktivni član
Tu od
15 Kol 2012
Poruka
514
kako-je-ubijen-africki-che-guevara-danasnji-i-ondasnji-drzavni-udari-u-burkini-faso-i-sjecanje-na-godine-anti-imperijalistickog-otpora-kada-je-thomas-sankara-bio-simbol-borbe-za-cijeli-p4.jpg
.
Jeste Afrika, Burkina Faso, ali pitanje je univerzalno, i uključeno je većina potrebnog "alata" za komasaciju.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Ja uopče ne moram nikaj pisati, Johabica je napisala sve kaj ja mislim o komasaciji!

Dok nebude na pošten način borit ćemo se protiv nje!
 

rudamaca

Aktivni član
Tu od
6 Ruj 2007
Poruka
496
Johabica već preventivno djeluje ... sakrila zemlju:(clap):

Veli gruntovnica:

"Ne postoji ZK uložak za tražene podatke"
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,857
Baš se veselim toj komasaciji. Gdje god da mi uzmu pa dobijem tuđe naje.... sam. Sva zemlja oko moje je zarasla ili zarasta a veliki gazde ju nedaju da se obrađuje. Nemrem vam opisati svoju sreću. :fiery: :icon_butt: Eto im.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Johabica već preventivno djeluje ... sakrila zemlju:(clap):

Veli gruntovnica:

"Ne postoji ZK uložak za tražene podatke"


Ih, ja se budem morala pobrinuti da mi moje ne zagube. Imam dvije parcele kupljene koje nisu niti gruntovno niti katastarski na mene jer ugovori nisu provedivi bez ostavinskih rasprava unatrag dvije generacije. I jednu naslijeđenu koja katastarski je, ali gruntovno nije, e tu ima tri ili četiri generacije unatrag za raspetljavanje.
A izbor mi je bio ili ih kupiti u takvom stanju ili ih vlasnici ne bi bili prodali. A bile između mojih.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
Dok nebude na pošten način borit ćemo se protiv nje!

Svi bi mi pošteno,ali tako dugo dok voda ide na naš mlin.

Evo-meni nek odrežu i daju ovaj ovdje komadić:


image url upload

Nek uzmu ostalo kaj imam,ja sve oprostim,i navodnjavanje,i godine ulaganja i održavanja,samo nek ovo daju. Ja oprostim i to kaj je ovdje ima zkorovljenih i loše obrađivanih parcela,sve se to za dvije sezone dovede u red,i bit će med i mlijeko.
Ali,netko bude onda dobio i ovo moje,gdje traktori crkavaju pod plugom,gdje moliš Boga da ne padne kiša jer bude sve opet pod vodom,gdje ne raste povrće,samo pišljiv kukuruz...
Za nekog pošteno,za nekog ne...
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,430
Koliko se na karti vidi tu je komasacija obavljena,imaju kanali, putevi,njive su pravilne,jedino je usitnjeno a to ljudi mogu sami među sobom okrupniti zamjenom zemljišta
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
Nije pravljena komasacija,jednostavno su takve parcele oduvijek jer teren dopušta. Kanala nema jer nitko ne navodnjava,a s oborinskim vodama nema problema,zemlja je propusna,lagana, ekstra kvalitete. Jedna od tih parcela je moja,kamo sreće da imam više takvih. A zamjene ne dolaze u obzir,dijelom zbog mentaliteta,a dijelom zbog toga jer možeš samo lošije proći. Samo velim,ja bih bio prezadovoljan da komasacijom da dobijem komad takve zemlje,ali netko će morati obrađivati i ono što nitko neće.
 

vargas

Aktivni član
Tu od
15 Kol 2012
Poruka
514
Gogo, ovo je katastarski plan iz 1860, a od ranije po dostupnim kartama je teren bio u velikim tablama, što je i razumljivo jer su to bila imanja Grofova Drašković. Ono iznad je Smontarina šudrana? Gogo, stari si ti lisec, tvoja "želja" je zeleno s x-om
I
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
A je li? Vidiš,to nisam znal... Je,šudrana je to...
Da,da,tu bi ja pustil korijenje,zemlja je prvoklasna,malo mi je daleko,ali put je bolji od većine prometnica,tu nikad nismo ni na jednoj kulturi popušili,sve raste,oranje i obrada idu bez brige... Koliko bi komad takve značil za naše gospodarstvo,ne može se ni opisati. Ali,od toga najvjerojatnije nebu ništ.
 

vargas

Aktivni član
Tu od
15 Kol 2012
Poruka
514
Takve su i naše zemlje kraj Bednje, prvo ide malo piješčane, onda je komad prvoklasne, i na kraju tvrdica za pluge trgati. Daj Bože da nekako uspiješ u toj svojoj šemi, ali koliko poznajem tvoj kraj, konkurencija ti je velika.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
Čuj,da i provedu komasaciju,siguran sam da mene nebudu pitali,ovo je samo popis mojih želja.
Da,konkurencija je ogromna,ima puno ljudi s jakim utjecajem i vezama,tak da se mi mali ne možemo baš ničem dobrom nadati...
A šteta bi bilo takvu zemlju zasijati kukuruzom ili pšenicom,no ni to još nije zlo,nego je zlo da od toga onda živi jedna obitelj,a ne njih pedesetak,koliko bi moglo... Tako dugo dok se to ne posloži,neće naša poljoprivreda na više grane.
 

korisnik2508

Član
Tu od
24 Kol 2010
Poruka
119
Ovdje se niki pozivaju na silu zakona. Politicari u Saboru donose zakone. Politicare biramo kako bi predstavljali narod i donosili zakone koji su dobri za narod. Ukoliko budu radili komasaciju na silu, nece biti dobro.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,245
Nitko se ne poziva na silu zakona, tak dugo dok nije izglasan i važeći.
Kad postane objavljen, eeee, j...i ga, prekasno.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
E moj Gogo, ako sam ja falio temu, pola ih je falilo stoljeće. Al nemojte se sekirati, nema od toga ništa, kao što nisu ni do sada ništa napravili.
 

vargas

Aktivni član
Tu od
15 Kol 2012
Poruka
514
Danas sam razgovarao s jednim djedicom o komasaciji, rekao je da je se kod nas trebala napraviti iza 2. rata, htjela je zadruga okrupniti zemlju, ljudi su na polje došli sa sjekirama, i od komasacije nije bilo ništa.
 

Najnoviji postovi

Na vrh