• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kombajni za kukuruz, za žito ...

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
AXIAL, to je taj?
93CaseIH1660.jpg
 
Č

Čugi

Guest
Nisam mogao odoleti da ih ne postavim ovde, da malo ulepšaju forum :)

Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
 
A

Axial

Guest
CASE / NH

Ako je ovaj NH kombajn aksijalni, to je onda NH sa dva rotora. Dijeli dobar dio sklopova dijeli sa CASE 8010, pa ako ti ikada budu trebali dijelovi... Inače Case je preselio svoju proizvodnju u americi (u Nebrasku čini mi se) u NH tvornicu kombajna, a staru tvornicu su zatvorili. Inače tko tamo kupi novi kombajn može doči u tvornicu vidjeti kako ga sastavljaju, i prvi ga upaliti (mislim pokrenuti motor, a ne valjda ono sa šibicama i benzinom, ali amerikanci su čudni, pa tko zna?). Može se i turistički običi ta i druge tvornice (deere& co. illinois), pa bi tamo trebali jednom svi zajedno poči.



Pravi kombajneri nikada ne umiru. Samo pređu na drugo polje.
 
Q

quercus_robur

Guest
Re: CASE / NH

Axial kaže:
Pravi kombajneri nikada ne umiru. Samo pređu na drugo polje.


Ovo je najbolje što sam do sad čuo na ovom forumu.

Axial, jel mi daš prava na korištenje ove izreke?
 
B

Bobo

Guest
Re: CASE / NH

quercus_robur kaže:
Axial kaže:
Pravi kombajneri nikada ne umiru. Samo pređu na drugo polje.


Ovo je najgolje što sam do sad čuo na ovom forumu.

Axial, jel mi daš prava na korištenje ove izreke?

Jel kuzis sad? ;)
 
R

Ratarko

Guest
@Axial
Imam ja još pitanja ako imaš volju za odgovaranjem .

Da li si ciljano kupio taj kombajn zbog toga što je axialni ili zato što je bio jeftiniji pri kupovini jer je imao kvar ?

Koji bi to bio forum o kombajnima gdje si dobio savjete za popravak ?

Kada si vršio uljanu repicu kažeš imao si primjesa u njoj , naravno jasno ti je da to što nisi imao stol za repicu nije bilo bitno za tu primjesu nego nešta drugo jel tako ? Da li si dokučio o čemu se radilo , da li si pokušavao popraviti izvršaj ili si ostavio tako kako je bez nekih intervencija ?

Ispravi me ako sam krivo shvatio ali ti još nisi vršio pšenicu/žito sa tim kombajnom ? Ako jesi daj neke informacije o prosječnoj brzini kretanja , rasipu , izvršaju ... dnevni učinak ?

Dobro dosta sam pitanja postavio ali imam ih još , nikuda mi se ne žuri a ne trebaš niti ti žuriti sa odgovorom , ima vremena ...

Znači u kukuruzu su zakon ti kombajni , to sam i mislio tako odnosno čitao sam o tome da je tako .
 
A

Axial

Guest
Kombajn sam kupio jer sam na spominjanom forumu pročitao da su ti kombajni dobri, jednostavni i pouzdani, 'naletio' mi je ovaj stroj i od svih koje sam tada gledao u njemačkoj ovaj mi se činio najbolja kupnja (bio je najnoviji za svoje novce - normalno bio je u kvaru, a kupio sam ga od seljaka koji se rješio velike brige). Adresa foruma ti je:

Obrisan neispravan link.

klikni pod CASE IH (ili neku drugu marku koja te interesira) i to je to. Moram te upozoriti da tamo pojedini ljudi tvrde kako sa kombajnom skinu preko 50 Ha dnevno (100 acres). Ali začudio sam se kako ima i puno ljudi koji rade i sa starijim strojevima poput nas i ide im sasvim dobro. Ovi koji rade sa novim strojevima imaju velike obaveze ali moraju puuuno raditi da ih otplate. Meni su tamo najzanimljiviji uslužni kombajneri (custom harvesters) koji svoje strojeve negdje u siječnju voze na jug, recimo u Texas pa onda lijepo krenu prema sjeveru. Imaju 2-7 kombajna (neki i više) sa kamionima za prijevoz iz polja i lijepo se tokom godine polako sele na sjever. Do 11. mjeseca imaju posla i onda sele strojeve na jug, dva mjeseca odmora i 'ajmo Jovo nanovo sa novom posadom. Kombajni traju jednu-dvije sezone i kupuju se novi.

Uglavnom dečki sa tog foruma dali su mi savjete kako trajno popraviti moj stroj, a i iz drugih poruka moglo se isčitati isto. Imam sreče što je moj stroj isti kao oni u Americi, što je rijetko slučaj. Npr. DF tamo ne postoji (spominje se marginalno Deutz Allis), JD kombajni za ono tržište sve donedavno bili su potpuno drugačiji od kombajna JD za Europu. Sada mi JD kombajni u SAD-u izgledaju slično onima JD koji se prodaju u Europi. Postoji i Gleaner kojeg tu uopče nema (navodno dobar stroj). Caterpillar kombajni su zapravo Claas koji se radi u SAD-u. Zanimljivo je da kada dobro pogledaš večinu tog foruma provlači se ideja da je Caterpillar najbolji po kvaliteti i učinku. Amerikanci da hvale njemački kombajn zbilja je čudno, ali to mora značiti samo jedno: stvarno je dobar.

Nisam sa svojim kombajnom radio u pšenici, volio bi probati, ali jednostavno odlučio sam da ne radim uslužno. Sitne poslove koji mi možda neče biti plačeni, a puno je zafrkancije, jednostavno neču raditi. Dečki koji ovdje rade uslužno imaju svi svoje mušterije i jednostavno otimati posao njima nije mi sila. A oni koji svake godine mjenjaju kombajnera pa mu ne plate (kao nije mi dobro napravio pa zašto bi mu platio) ili te tera preko nekog uskog i malog mosta (kao: 'ja sam tu prolazio sa svojim 539 i kolima punim trave pa me je izdržao, pa možeš i ti sa kombajnom, pa ako se razvali pod tvojim kombajnom napravi mi novi most') a sve to radi 1/4 rali zakorovljene pšenice za koju ti neče platiti kombajniranje? Hvala lijepo. Imam pametnijeg posla.

Kombajniranje repice išlo je dobro, ali ja sam ti gornje sito (koje je u orginalu bilo podesivo ali je bilo strgano) zamjenio sa air-foil sitom kao to je bolje. Bolje je vjerovatno u svemu osim u repici. Primjese su bile ako se dobro sječam oko 8-11%, ali bilo je i gorih repica od moje što baš i nije neka utjeha. Sada postoje i gornja sita (pogledaj na navedenom forumu pod air jet chaffers). Doljnje sito je isto bilo podesivo, ali ja sam dobio sa adaptacijom za kukuruz okvir u koji se ubacuju fiksna sita sa okruglim otvorima i sita sa malim otvorima za repicu. Inače prilikom žetve uljane repice pukao mi je jedan remen pa sam potegnuo do Italije gdje sam nabavio druga dva (jedan za na kombajn, jedan za rezervu). Izgubio sam par dana i malo se požurio tako da mi više nije bilo do eksperimenata. Dobar je to stroj, samo dijelove naručuj direktno iz SAD-a tamo su zbilja puno jeftiniji. To nije slučaj sa JD strojevima, tamo su dijelovi jeftiniji samo ako nisu orginalni. Inače imam i katalog rezervnih dijelova na CD-u za sve CASE kombajne.
 
R

Ratarko

Guest
@Axial
Evo uhvatio sam ponovo malo vremena pa bi postavio još koje pitanjce o axialnom kombajnu , može :D

Odmah u napad , kažeš da pojedinci tvrde da površe 50 ha sa kombajnom , kojim kombajnom , axialnim kao što ti imaš ?

Claas je i po mojem ( skromnom ) mišljenju najbolji kombajn .
Kada sam kupovao svoje DF kombajne u njemačkoj prije 7-8 godina švabo mi se smijao u facu kada sam rekao da su DF najbolji kombajni za nas pa da ih zato kupujem . Po njegovom u istoj rečenici se ne spominje DF kombajn i riječ najbolji jer nema boljeg od Claasa . No dobro , ja sam zadovoljan i sa svojima .

Stvarno mi je teško probaviti činjenicu da nisi kombajnirao pšenicu , ipak imaš kombajn več dugi niz godina , kako onda sa tvojom pšenicom , ne siješ ju uopče ?

Još samo da se dotaknem remena po kojeg si išao u Italiju .
Kakav je to bio remen , neki specijalni , što pogoni ?
Ovi naši trgovci imaju 90 % remenja koje meni treba za kombajne a onih 10 % se ipak radi po narudžbi a u sezoni to dugo traje pa bi jedino u tom slučaju i ja zapalio za švabiju . Iako ja to pokušam riješiti mjesec-dva prije sezone , obiđem kombajn i popišem koje mi je remenje pri kraju pa naručim . Isto kao i ti imam sve duplo remenje kod kuče jer ipak imam dva jednaka kombajna pa se isplati imati svo remenje u rezervi , neke imam i troduplo .
 
P

paor

Guest
pred žetvu je stigao prvi Claas kombajn u selo i to novi. Taj mi dečec, inače, vrši kukuruz pa ču vjerovatno tek onda dobaciti slikicu. Čuo sam da ga je izašao 1,3mkn.
Vidio sam ga u prolazu i znam samo da mu je kosa nije veča od 4m.

Po meni je to malo prevelika investicija s obzirom da u selu oko 35 kombajna ide u pšeničnu kiriju (Zmaja nema nijednog).
 
K

krx pozega

Guest
Ujednom selu pokraj Pleternice ima kupit lane,preklane novi Class...priča se da je oko šesto konja...neko čudo od kombajna...kupio ga privatnik jedan kojim površi dosta i za Kutjevčane...dečki ako ste skroz ludi za kombajnima otiči ču tamo i poslikati to...kažu da je svemirski brod...i isto tako sam čuo da dnevno skine jako jako puno....Navodno 3puta milijunkuna :shock:košta
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Na Belju ima nekoliko desetaka takvih novih Claas Lexiona koji su rasporedeni po RJ
 
Č

Čugi

Guest
Baš 600 ili drugi, ima ih 510, 520, 530, 540, 550, 560, 570, 580 :) , svi se dosta razlikuju.
 
A

Axial

Guest
Odgovori za Ratarka...

Mislim da ih je malo ili nitko sa CASE 1660 (kao što je moj) ovršio 50 Ha na dan, ali mislim da su mnogi sa CASE 2388 taj učinak ostvarili. Naravno, sve je to relativno kao što i sam znaš, jer ako je mali sklop a heder širok može se puno 'progaziti' na dan. Još ako su parcele veeelike, a odvoz dobar, a strojevi novi i pouzdani... (.ebiga, previše 'a'). Znam samo da su česte teme na forumu da li da idu na 12 redova heder za kukuruz za 2388 ili da ostanu pri 8 rednim hederima. Kod 8010 prevladava mišljenje da ga treba dobro 'nahraniti' (kao i svaki drugi kombajn) pa mu treba 12 redni heder za kukuruz. Inače žitni hederi su do oko 36 stopa (10-ak metara) za 2388. Da bi povečali kapacitet vršidbe vade svaku drugu žicu iz kukuruznih korpi u žitu (pri tome blokiraju sa blindama prvu korpu i eventualno pola druge korpe od sveukupno tri korpe za vrišdbu). Uz veliki heder ide naravno i ekstenzija na bunker. U suhim uvjetima vjerovatno sve ovo radi, ali što bi bilo kada bi došli sa 12 rednim hederom kod nas u mokru jesen (ima toga i preko velike bare) zaista bi me zanimalo. Å iroke gume su standard i tko ih jednom proba teško ih napušta. Udvojene široke gume nisu rijetkost. Kada sve to zbrojimo snaga motora kod največih strojeva često je limit učinka.

Evo primjer: čovjek koji je kupio Lexion 570R, u Kanadi, tvrdi da mu je prosjek 15.5 Acre/sat (oko 8 HA/h) i to samo zato što mu je to eto prva godina i da se još privikavao na stroj. Tvrdi da mu 570R lagano zamjenio dva CASE 2188 kombajna. Dole je citat iz njegova teksta sa foruma:

'The Cat engine is very efficient, fuel usage from .45 gal/acre on flax to .7 gal/acre on wheat. Way better than 2188. I averaged 15.5 acre/hr this year. But if I ignore the time I spent learning the machine and being cautious the average would be around 18. It took me a long time to get it in my head to run over 6. My helpers also never got that confident. I cut a lot of 30 bu flax at 6.5. I picked up some canola at 7.5 - 8.0. That covers ground in a hurry.

Overall I am very happy with the machine. It replaced the 2 2188's easily. I will run this machine for the same cost as the 2188 and maybe a bit less cost per acre.'

Ako razumiješ engleski pogledaj forum ima interesantnih diskusija.

Ja do sada nisam sijao pšenicu, pa nisam je imao ni potrebe kombajnirati.

U Italiju sam išao po šesterokutni remen koji pogoni sita, odbojni biter, elevatore. Dugačak remen, nije ga bilo u standardnoj ponudi SET-a (lokalni dobavljač remenja i ležajeva u Bjelovaru. Dobri su za standardne kombajne na našim poljima. Da su imali remen samo za moj kombajn to bi smatrao pomalo perverznim). Inače remen koji pogoni rotor je poseban (varijatorski remen koji je narebren izvana da se bolje hladi) i imam ga od prvog dana u rezervi. Osim tog slučaja nisam imao problema sa remenjem. Vidim što je slabo, to si naručim iz amerike i ugradim na kombajn. To je za mene funkcioniralo odlično za sada i nitko me nije ni pokušao prevariti, za razliku od lokalnih CASE dilera koji nisu korektni (STEP-CO&co&co&co).
 
R

Ratarko

Guest
@Axial
O učinku kombajna ti mogu reči ovo iz osobnog iskustva .
Moj DF je površio najviše 22 ha pšenice u jednom danu . Taj puta se pogodilo dosta onih " a " o kojima si ti pričao i išlo je . Na kraju dana sam imao osječaj da bi stigao još jedan hektar ili max. dva površititi ali je parcela bila gotova a još me vlaga nije počela zafrkavati .

Na drugu stranu u okolici imamo jednog Claas Lexiona , stvarno se ne mogu sjetiti koji broj nosi na haubi ali ljut stroj . Prošle godine je u Starim Perkovcima na velikim parcelama površio 50 ha pšenice u jednom danu . To je istina , to se dogodilo i jednostavno je tako . Meni je to impresivan podatak jer ako znam da sam sa kupnjom svoga DF 3580 dobio gotovo dvostruko močniji kombajn od starog mi Zmaja 142 kako je tek onda ovome čovjeku koji ima taj Claas koji je opet dvostruko propusniji od moga Fahra :shock: 8)
 

Najnoviji postovi

Na vrh