• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kombajniranje i Branje kukuruza 2009.-2010.

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.
N

nenad 23

Guest
Re: Berba kukuruza 2009

Se možda znade koliko je cjena kokruze u zrnu 2009?
 

kikic MF

Aktivni član
Tu od
6 Srp 2008
Poruka
1,302
Re: Berba kukuruza 2009

malo kasnim s slikama branja kukuruza al evo branje prije 2 tjedna prvi put isproban bourgoin kod mene. al inače kod mene sezona u punom tijeku berem na veliko bourgoini u poslu do grla jedino danas se završilo malo ranije
i701322_Slika064.jpg
i701320_Slika063.jpg
i701319_Slika062.jpg

i701318_Slika061.jpg
 

Jaga

Član
Tu od
28 Velj 2009
Poruka
330
Re: Berba kukuruza 2009

Kakva je cijena branja s burgoinom, a kakva sa traktorskim beračem?
 

kikic MF

Aktivni član
Tu od
6 Srp 2008
Poruka
1,302
Re: Berba kukuruza 2009

berem od 700-800 kuna ral e sad sve ovisi kako je dalek put. a za jednoredne kod mene bereju i po 900 a pojedinci i više zato ja imam posla, meni paše :D al jedan sat ral skinem s 4 reda i manje ako je bolji komad bez trave. recimo najmanje vrijeme za ral mi je s 4 reda 45 min a najduže sat i 15 min što se kretalo prvih pardana dok se nisam malo priviknuo na kombajn
 

skladistar

Član
Tu od
26 Kol 2007
Poruka
500
Re: Berba kukuruza 2009

breza kaže:
las2 kaže:
u sipov berač sip 40 bi trebalo stati u bunker između 10-12 metara. ovisi o kukuruzu ako je manji klip vise, a ako ne manje...


1 metar=100kg
točno tako -provjereno ,sve to uz uvjet da je bunker kvalitetno popunjen , a ne morate se ni tako mučiti -izračunajte kubikažu prikolice podijelite sa 1.8 i dobiveni rezultat je toliko tona kukuruza .možeš pogriješit nešto sitno kila

znači ovak bi išla računica da imamo npr. prikolicu dimenzija:
4m duga x 2 metra široka x 1,2 metra visoka =9.6m3:1,8= 5300 kilograma :scratch

to je znači za kukuruz u klipu?
kak se pa računa za kukuruz z zrnu?
jel ima i tak izračun za pšenicu i ostale kulture?

il je za sve 1,8?
kaj znači taj 1,8?
:scratch :scratch :scratch :scratch
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,577
Re: Berba kukuruza 2009

1/1.8 = 0.55
Znači da jedna tona zauzina 1.8m³. Ili da je jedan kubični metar težak 0.55 tona (550 kg).
 

skladistar

Član
Tu od
26 Kol 2007
Poruka
500
Re: Berba kukuruza 2009

znaci da nisam dobro zračunal gore :scratch :scratch :scratch

al nisam ni puno fulal: 9.6x550=5280 kg stane u prikolicu kojoj sam gore napisal ko primjer i koja ima 9,6m3 :D

a kak je za druge kulture?
znači kukuruz ima oko 550 kg po m3?
kak ima pšenica?
silaža?

i kak se to računa isto ima neke formula?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,577
Re: Berba kukuruza 2009

ZJ kaže:
1/1.8 = 0.55
Znači da jedna tona zauzina 1.8m³. Ili da je jedan kubični metar težak 0.55 tona (550 kg).
Jesi, dobro si izračunal.
Svejedno je jel' dijeliš sa 1.8 ili množiš sa 0.55.
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
Re: Berba kukuruza 2009

ja danas počel z branjem i evo prvih slikica i jedan video...
za one malo skeptične po pitanju sipovih berača da ih odmah razuvjerim...inače ovo je brano sa zetorom u 1. direktnoj :!: :!:
branje1.jpg

branje2.jpg

...a ovo je video... ;)
[youtube:2n784cq3]V6k2k-gmZNM[/youtube:2n784cq3]
 
B

Bobo

Guest
Re: Berba kukuruza 2009

I ja berem sto svojih kukuruza, sto tudjih, al 549 ide 3. sporom i ni mrvicu brze... Ovaj tvoj video sam gledao ovako: :shock:

Ne mogu vjerovati da pri tolikoj brzini nemas ni malo stabljika u bunkeru i da samo klipovi ispadaju gore. Ili imas jako dobar vjetar na beracu, ili imas jako jako dobre gume, ili je to do hibrida kukuruza.

Imam nekihi slika i par clipova iz berbe, al mi se ne da stavljati, jer naspram ovog tvojeg, iskreno, sramota me... ;)
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
Re: Berba kukuruza 2009

Ja berem u drugoj, kad sam u trećoj, imam i kukuruzovine, ne mogu valjci toliko prebavit :mrgreen: Inače berač radi odlično, sam mi fali getriba 10+2 :|
 
B

Bobo

Guest
Re: Berba kukuruza 2009

toma84 kaže:
Ja berem u drugoj, kad sam u trećoj, imam i kukuruzovine, ne mogu valjci toliko prebavit :mrgreen: Inače berač radi odlično, sam mi fali getriba 10+2 :|

Pricamo o drugoj (sporoj) ili drugoj (direktnoj) iliti 5. brzini od 6?!?

Drugom sporom berem tamo gdje ima puno trave jer sjecka ne moze probaviti travu i kukuruzovinu kako treba pri vecoj brzini, a trecom sporom tjeram vecinu kukuruza, a ono malo kukuruzovine sto bude u bunkeru nikome ne smeta, pa ni meni. berac treba jos malo dostelati, al nekako samlijen, pa ne cisti bas najbolje, al sve u svemu, bolje ociscene kukuruze u svom kraju nisam vidio. Nije da sad hvalim svoj stroj al stvarno radi bolje i od tornada 35 i od svih zmajeva koje sam imao prilike vidjeti u radu.

Koliko imate razmaknute rakete na svojim beracima? Ja sam svoje dost puno razmakao, i ok radi, pogotovo kad uzmem u obzir da su bile mal te ne spojene jedna do druge TVORNICKI i nitko ih nije nikada ni sirio ni skupljao... Dok ih nisam rasirio, berac se stopao kao lud, dok sadfino "guta"
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,577
Re: Berba kukuruza 2009

Bobo kaže:
I ja berem sto svojih kukuruza, sto tudjih, al 549 ide 3. sporom i ni mrvicu brze... Ovaj tvoj video sam gledao ovako: :shock:

Ne mogu vjerovati da pri tolikoj brzini nemas ni malo stabljika u bunkeru i da samo klipovi ispadaju gore. Ili imas jako dobar vjetar na beracu, ili imas jako jako dobre gume, ili je to do hibrida kukuruza.

Imam nekihi slika i par clipova iz berbe, al mi se ne da stavljati, jer naspram ovog tvojeg, iskreno, sramota me... ;)
Najviše do hibrida...
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
Re: Berba kukuruza 2009

Bobo kaže:
I ja berem sto svojih kukuruza, sto tudjih, al 549 ide 3. sporom i ni mrvicu brze... Ovaj tvoj video sam gledao ovako: :shock:

Ne mogu vjerovati da pri tolikoj brzini nemas ni malo stabljika u bunkeru i da samo klipovi ispadaju gore. Ili imas jako dobar vjetar na beracu, ili imas jako jako dobre gume, ili je to do hibrida kukuruza.

Imam nekihi slika i par clipova iz berbe, al mi se ne da stavljati, jer naspram ovog tvojeg, iskreno, sramota me... ;)
eeeeeeeee ovak kak se meni čini da jaaako malo vas tu na forumu zna kak se berači teraju i koji su glavni činbenici dobrog i kvalitetnog branja...e sad da nebi puno pametoval...

-prvi i osnovni činbenik je ovo kaj si ti bobo napisal,a to je HIBRID i tu nema tog berača koji bude lepo pobral hibrida koji se teško bere ma kak ga poštelal i kak ga sporo ili brzo teral :!: :!: :!:

-drugi činbenik je vrijeme kad se bere...ovo je brano ujutro,a popodne istina nejde tak lepo,ali zadovoljava...tu moram nadodati da još nije bilo mraza,jer poslije par mrazeva ak se bere popodne i nek je malo teži hibrid za branje to ide katastrofa...kaj bi sam sebe najrađe tužil,a ne da si još i platim za uslugu :lol: :lol: :lol:

-onda tek dolazi sam berač i njegova podešenost...tu isto moram reći da kod ovakvog forsiranja berača svaka sitnica u podešavanju ima jako veliku ulogu ;)

a to kaj ste vidli na videu je tek 1.direktna,u idealnim uvjetima ide to i u 2.(za nepovjerovat, kaj ne?)...nadam se da bude prilike da i to usnimim pa da malo parite oči :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,577
Re: Berba kukuruza 2009

Bobo, koliko su ti razmaknute letve?
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
Re: Berba kukuruza 2009

ZJ kaže:
Bobo, koliko su ti razmaknute letve?
letvice iliti rakete ti se štelaju na svakoj parceli,zavisno od debljine stabljike,ak su previše stisnute onda dolazi do namatanja i štopanja na ulazu u adapter,a ak su previše razmaknute onda dolazi do trganja cijele stabljike i onda ti cijela stabljika odlazi na valjke i tam ti se štopa,a da ne govorim kolko toga ode u bunker :mrgreen:
 
B

Bobo

Guest
Re: Berba kukuruza 2009

Znam i ja da je bolje brati kukuruze dok je rosa, dok je komusina vlazna i onda cisti skoro 100%, ali ja nemam izbora, dok u gradu obavim sto trebam, dok dodjem do sela, dok doruckujem, dok podmazem berac, dok krenem vec je 9 sati ili ko danas pol 11 pa ti beri cisto...

Kad sam prespavao na selu, ujutro u 7 na njivi, a mogao sam biti i prije, i onda je islo kao ludo, samo eto ne stignem prije.

Danas sam brao svoje kukuruze od 2 popodne do pola 6 i ima perusine u prikolici, a stari dok ceka da naberem kos, kukuruzovinu pobaca van da nevozimo kuci i operusa koliko stigne da mu vrijeme brze prodje ;)

Ja svakako zadovoljan, jer jasamovozim traktor, a ekipa kod kuce istovara, pa da i ne perusa, nije moja briga.


Ako mislite na one letve koje zadrzavaju klip dok rakete povlace stabljiku dolje, razmaknute su i vise nego sto bi trebale biti, ali bere dosta dobro i ovako pa ih nisam priblizavao. Rakete sam na ulazu rasirio dosta. Stabljiku krecu povlaciti oko polovice svoje duzine i nisam ih dirao nikako od kako sam ih rasirio. Razmisljam o tome da ih malo priblizim, ali bere dost fino ovako kako je. Valjci su mi jedni na drugima dok medju parovima valjaka ima malo razmaka sto nema nikakve veze. Na metalnim valjcima sam dobio umatnuto 90% "Kandzi" i nisam ni njih vadio. Okrunjenog ima, al ne previse i ne zivciram se nsita zbog toga.

Kako mi je do sad bilo brano, ovo je mila majka a s vremenom i forumom ce se i iskustvo povecati, pa cu ga znatii bolje postelati.
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
Re: Berba kukuruza 2009

@ bobo- Znam da pričaš o 10+2 getribi, kužim, puno bolja za takve poslove
 
B

Bobo

Guest
Re: Berba kukuruza 2009

toma84 kaže:
@ bobo- Znam da pričaš o 10+2 getribi, kužim, puno bolja za takve poslove

Ma ne kazem ja to...Pitam tebe kad kazes druga, jel mislis na drugu sporu il na drugu direktnu?!?

Na manjim IMT traktorima nema veze jel 6+2 ili 10+2 jer su prve 3 jednako brze, tak da ono...
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
Re: Berba kukuruza 2009

Ma na sporu, berem sa 560, tak da ko bi u direktnoj to radio, a pogotovo 3-ćoj :blackeye
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh