• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kompresor za zrak

mijo

Član
Tu od
31 Srp 2014
Poruka
246
Je ,ali ko se ne razme u to previse ,kao moj sused ,prodace za sicu ispravan motor ,posudu i sve ostalo nacionalnoj manjini ,umjesto da odnese tokaru na nekakvo piksiranje za 50 kuna
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,647
Da nema novce, razmišljal bi kak to jeftino popraviti.
Ovak mu je lakše: kupi novoga i ne brine ga nikaj...
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Kupujem kompresor. Osnovna namjena za ispuhivanje i pumpanje guma, a opcija je povremeno nešto ofarbati. Pronašel sam nekoliko na netu.

http://www.trgo-agencija.hr/kompresor-klipni-vat-50-litara-8-bara-230v-1-5kw-206l-min-villager.aspx
http://www.frigo.hr/kompresor-za-zrak-einhell-bt-ac-200-24.aspx
http://www.frigo.hr/kompresor-za-zrak-einhell-bt-ac-200-50-of.aspx
http://www.njuskalo.hr/strojevi-alati-ostalo/kompresor-zrak-oglas-9670071 i ovaj
http://www.njuskalo.hr/pumpe-kompresori/kompr-oglas-14183105 o kojemu je bilo riječi nekoliko postova prije.
Ima li netko ikakovih iskustava sa Strausom?
Trilema je Straus - Einhell- Villager.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,647
Ovaj zadnji, s dva cilindra, je sigurno najbolji od ponuđenih.
Ja više volim dvocilindrične s remenskim pogonom.
Čim se pumpa sporije vrti, manje grije zrak, manje kondenzira vlage, ima bolji učinak i veći životni vijek (iako je to danas na većini upitno).
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,552
Ovaj zadnji je nešto malo ozbiljniji od prethodnih. Ja imam takvog samo crvenog (kupljen u Bauhausu), na slici je na drugoj strani (ove teme) post br. 12. Točno je što kaže ZJ, dosta stvara kondezat (treba ga češće ispuštat). Ali za sitnije poslove ispuhivanja, pumpanja guma i slično, sasvim zadovoljava.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Hvala kolege.
Ak usporedim predzadnjeg i zadnjeg, a oba su Straus, razlika je 370 kn, a od onog Strausa s 24 lit. rezervoarom 570 kn.
Pitam se, isplati li se dati toliko više za potrebe koje sam navel, odnosno kaj dobivam bolje za te novce? Koliki je utjecaj veličine posude na vlažnost zraka kod jednako čestog ispuštanja kondenzata?
Nitko nije komentiral razliku u kvaliteti između navedenih marki, posebno između Einhela i Strausa. Znam da su svi izrađeni u Kini.
Možda sam malo dosadan, ali pokušavam što bolje izabrati. Valjda ne bu kao na Hugu: "izaberi jedan, sigurno ćeš pogriješiti".
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,647
Isplati, jer ak je dvocilindrični, pumpa ima veći protok, pa je upotrebljiviji. A i lako mu dodaš još jednu posudu, po potrebi.
Osim toga, za istu količinu zraka radi dvaput kraće, pa bu i dulje trajal.
Jedino je teže prenosiv.
S vremenom ti apetiti narastu, pa buš kupil udarni ključ za kotače, pa možda i kaj drugo, te ga buš prerasel.

Prvi mi je kompresor bil poput onoga na prvoj slici, kupljen u Metrou. Biaks ga je dotukel, a ja i nisam baš mogel puno napraviti s njim.
Sad imam kompresor s 3 cilindra, 4kW motorom, doduše star skoro 40 let...i pumpam djetetu lopte s njim, te eventualno koristim udarni ključ kad mijenjam kotače na autu dvaput godišnje. Ali zato, kad se primim biaksa, motor mu se ne gasi.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Ako ces ga koristiti i za povremeno farbanje ispod 50L bocu nemoj manju uzimati. Ja imam kao na prvoj slici vilagera samo je druga marka ali je identican i sluzi za sve vec 8 god. Zahvalan je ali da je to sve kvalitet nije. Do skora nisam imao nijedan kvar sem filtera za vazduh koji je otpao . Sad pre neki dan mi je pukla membrana u sklopci za ukljucenje ali delovi su jeftini i ima ih. Jedina mana je zimi ako su temperature ispod 0 stepeni jer tesko se da pokrenuti i motor hoce pregoreti. Resio sam to redjim sintetickim uljem tako da startuje do -10. Straus je skorasnji model koji se pojavljuje kod nas ali da se nelazemo sve je to jeftini kinez sa nalepnicama trgovinskih kuca .Za amaterske poslove i krace vreme rada trajace.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
ZJ i vica, hvala obojici.

Poslal sam mail upit za oba Strausa (s 1 i s 2 klipa) u kojem tražim podatke za izlazn količinu zraka kod pritisaka 4 i 7 bara. Još nema odgovora. Vjerojatno bum ih nazval u ponedjeljak.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,647
Nebuš te podatke nikad dobil, jer ih jednostavno - nema.

No, to ti je, srećom, lako odrediti. uključiš kompresor i mjeriš vrijeme za koje na druka 0-4bara, pa zatim vrijeme 4-7 bara.
Iz toga lako izračunaš kapacitet pumpe.
 

diabola1210

Član
Tu od
25 Tra 2011
Poruka
590
Ja sam gledao takav kompresor na sajmu od firme cromag, profi kompresor od 50 litara kosta oko 3000 kn i ima prijenos preko remena.
Imas i u Cometu dobrih kompresora po povoljnim cijenama
 

jozek

Član
Tu od
18 Stu 2008
Poruka
422
Taj kompresor ima 90 lit. rezervoar, prodaje ga Mag-commerce iz Čk, takvog sam ja kupio kod njih nije kinez več talijan
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Znam da ima dobrih ili čak jako dobrih kompresora koji nisu kinezi, ali kaj da dam nekoliko tisuća kuna za povremeno ispuhivanje i dopumpavanje guma, a nešto malo pofarbati možda jednom u par godina. Čak sam razmišljal da odustanem od mogućnosti bojanja i uzmem nekaj ovakvo
http://www.njuskalo.hr/kompresori/kompresor-bt-ac-80-einhell-oglas-15983984

Danas sam zval trgovce, ali trenutno nemaju na zalihi. Obečali su kroz tjedan dana i poslati sve podatke koji pišu na kutiji. Bojim se da je ZJ kaj se tiće podataka o izlaznoj količini zraka u pravu. Jedini problem je kaj bi mi ti podatki trebali prije nek kupim kompresor, jer bi rađe uzel onaj s jačom pumpom.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,979
Takav smeh ima (nesmem priznati ko) i to je definitivno za sitno ispuhavanje.

Ti najbolje znaš koji su tvoji apetiti kaj se kompresora tiče, a ako je to par puta godišnje nadopumpati i ispuhati nekaj onda ti je dovoljan i kompresor od nekog frižidera kojeg buš na otpadu đabe našel ili koristiš traktorski kompresor ako ga imaš.
Za eventualno farbanje se bu našla koja dobra duša da ti posudi.
 

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
620
ZJ i vica, hvala obojici.

Poslal sam mail upit za oba Strausa (s 1 i s 2 klipa) u kojem tražim podatke za izlazn količinu zraka kod pritisaka 4 i 7 bara. Još nema odgovora. Vjerojatno bum ih nazval u ponedjeljak.

Iskreno ne vidim razlog zašto bi tražio te podatke, ili zašto bi ti bili bitni ako te zanima maks prototok koji kompresor može dat, a to je na 8 bara.

Kad ceš pumpat traktorsku gumu s malim kompresorom skužit ceš razliku.

Idealno bi bilo da je boca 100 litara, ali kad vec nije svakako bolje od 50 nego od 25.

Ako kupiš slabiji samo ce ti kasnije biti žao sto nisi dao tih doslovce par kn više za veci kad si kupovao.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,647
Protok se mjeri litrama u minuti, a tlak u barima.
To je najvažniji podatak prije kupnje kompresora, da bi znal koje alate možeš pogoniti. Veličina posude je tu nevažna, jer količinu stlačenog zraka generira pumpa a ne spremnik. Spremnik služi samo peglanju tlaka i određuje omjer vremena rada i pauze pumpe.
Pri povremenom korištenju prikladniji je manji spremnik, jer su manji gubici energije.

Moj kompresor ima 87 litri spremnika a 3 cilindra i efektivnih 600 lit/min na 6 bara.
Ako treba veći, lako se spoji još jedan.
 

hellboy152

Član
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
302
Pozdrav ekipa.
Jel ima netko ideju kako odrediti broj okretaja kompresoru koji nema pločice na kojem bi ona trebala pisati?
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Čime da to izmjeri,daj budi realniji...

Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Hod klipa u metrima puta broj okretaja radilice kompresora podijeljeno sa 60.
 

Najnoviji postovi

Na vrh