• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kontam - mali voćar

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Ne znam kako, ali sve ukupno sam platio 2250 kn. To je "ključ u ruke". Kopali su, stavili su 36 m cijevi od toga je 6 m bilo sito i gore čep. Radili su od 8 do 12 h i to je to. :D
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
E da, bace oni i šljunka za jedno 15 meteri, da se ne uruši i da voda dolazi čista.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Sto ako naidju na kamen? Jeli i to mogu proci ili kazu "Zao nam je mi ne mozemo vise"?
Dakle, tvoje je da na to sto su oni napravili samo prikopcas pumpu?
Kod mene su oni stari bunari na 5-7 m dubine sto ce reci da tu ima vode. Koliko bi mi trebli kopati, onako odokativno, sto mislis? Toliko ili dublje radi kolicine? Koliko procijenjujes da ovaj tvoj buna dnevno moze davati vode? 36 m dubine minus 10 m puta povrsina presjeka cijevi koju su stavili? Usput, koliki je promjer rupe/cijevi?
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Naišli su na stjenu na 36 metara i tu su stali. Probali su oni tu još nešto kemijati, ali ovaj tip bušenja nema tu što tražiti. Tako je, ostavili su ma alkatan cijev fi 50 i to je to. Uzmem tanju cijev, uguram u nju i pumpa... Ovdje na salašu je voda na 9 m, a dubina cijelog bunara je 10m. To je kapilarni tip bunara, to nisu arteški bunari. Od ovih starih nemaš vode za navodnjavanje, za piti, prati, ohladiti pivo i lubenice ;) Nisam puno optimističan u svezi količine vode, jer za velike količine vode moraš ići na dubine preko 100m a to košta desetke tisuća kuna, to su pravi bunari. Ovdje kod mene je 3m krupnog pijeska, a potrebno je oko 6 metara za žilu od 200 litara u minuti. Zato sam ja odmah spominjao 4 do 5 bunara, ali problem je što trebaš toliko i pumpi ;) Mislim da ću napraviti lagunu od 10x20x2 to je oko 400m3 vode to je dovoljno, mislim da bunar može toliko iscrpiti u nekom razumnom roku. A i u lagunu će se ići pojiti sva gamad od buba i gusjenica, a tamo stavim par kokoški i pataka i da vidiš ;) Gozba za njih, a meni nema štetočina ;) Jel sam nešto zaboravio odgovoriti?
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Kazes 6 m pijeska za 200l/minuti? Kod tebe je onda procjena od 100 l/minuti? To je onda za sat vremena oko 6000 litara?
Ako racunam visinu stupa vode u rupi promjera 10 cm dolazim do slijedecih kolicina vode u rupi:

dubina m kolicina vode
10 79
20 157
26 204
36 283
50 393
100 785

Ispadne da bi ti na visini stupa vode od 26m(36m dubune minus 10m) trebao imati 204 litre vode, a sad koliki je dotok vode ovisi koliku brzinu izvlacenja mozes imati. Da imas stup od 100m to je opet 785 litara, sto je manje od jednog kubicnog metra .... u cemu grijesim (odnosno sto izostavljam) kod izracuna?


Na koji nacin dolazis od kolicine od 5 bunara?
Usput, pa ne moras imati za svaki bunar pumpu.Uzmes motornu li kardansku pumpu i selis je od bunara do bunara
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Smiljan mislim da načelno nema veze količina pjeska sa količinom vode, pjesak je dobar pokazatelj, jer ako nema pjeska, oni staju sa bušenjem, kod mene je bilo krene pjesak pa dođe blato, i tako 3 puta. Kažu da jedan što navodnjava lubenice ima 12 m sita. Tamo pumpa radi non stop. 4-5 bunara sam spominjao zbog sigurnosti, jer mjenjam hektar višnje za hektar trešnje, drugi mjenjam za kajsiju i tako da trebam vodu. Stvarno ne znam koliko može ovaj bunar dati vode, a glupo mi kupovati pumpu jer ne znam da li će biti vode skroz ili što li ja znam :roll: Problem je što navodnjavanje ne može funkcionirati preko 200 m u dužinu a sad u širinu... Promjer cijevi nije 10 cm? Kardanska pumpa je ok, ona vuće čak sa 9,5 m samo ti onda traktor mora raditi minimalno dok napuniš neku lagunu i onda opet sa nekom slabijom pumpom navodnjavanje.

Kako ja volim tipkati, to je cijela naukao oko navodnjavanja, ponovio sam se sa knjigom...

Obrisan neispravan link.

Dio sadržaja što se može pronaći u knjizi...

Obrisan neispravan link.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Pa napisao si Ovdje kod mene je 3m krupnog pijeska, a potrebno je oko 6 metara za žilu od 200 litara u minuti, a u drugom postu da pijeska nema veze sa kolicinom vode. U cemu je kvaka?

Promijer cijevi nije 10 cm, ali sam pretpostavio da je promjer rupe 10 cm. Voda se skuplja u rupi, a cijev je samo izvlaci. Sto sam krivo zakljucio?

Jasno da je navodnjavanje cijela nauka i to me zanima, ali me isto tako zanimaju iskustva iz prakse .... a vjerujem i tebe :)
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
He he dobro ga ti grunfaš ;) Ako je potopljeno 6m sita, onda vjerovatno voda dođe bliže, negdje cca na 7 m možda i više, a kad je manje pjeska onda je tamo gdje je. E sad vjerovatno ni pumpi nije ista protočnost ako vuče sa 9 m dubine ili sa 2-5-7 ? Ili? Jer dole je tlak malo veći nego na površini + sve ostalo. Meni je sve ovo novo, a samim time i znaimljivo ;) A sve je praktična nastava, tako da... :lol: Samo ne bi volio da osjetim na vlastitom džepu eksperimentiranje ;)
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Bio sam i do Savjetodavne službe i raspitao se oko kredita. Dobro je to, povoljno je, samo se dugo čeka i mora se dati hipoteka pod zalog, doduše u mom slučaju. Ako se traži od HBORa kredit, onda ukupna mehanizacija ne smije biti veća od jedne trećine kredita, ako se ide i sa planom navodnjavanja, onda se traži koncesija od hrvatskih voda, moraju se donjeti svi predračuni, a onda oni naprave kalkulacije ispaltivosti projekta i da li će odobriti kredit. To je sada valjda po novom?
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Oduvjek je HBOR bio vise orjentiran prema ekstra velikim igracima :( za nas male i one druge malo vece, ali ne dovoljno velike je maltene jeftinije i jednostavnije ici prema komercijalnim bankama.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Primamljiva je kamata na kredit. Iznosi 4%, ali zato mi uzimaju sve od nekretnina pod zalog :-( Nisam pametan što da radim. Svjesno i ozbiljno sam krenio u ovo, ali država kao država... No nešto su mi se popravili odnosi sa salašnim susjedom, tko zna, možda bude jednom i prodao svoj dio, možda da za to čuvam kreditnu sposobnost. Oranica kao nekretnina ne vrijedi puno, no ograđeni voćnjak sa navodnjanavanjem u drugoj godini starosti...
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Ima HBOR u"ponudi" i kredita sa pocekom, ali kao sto kazes, ubijute sa ostalim. Ja sam svojedobno to proucavao ikad sam vidio sto traze, otisao u komercijalnu banku :)
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Komercijalna banka je brža, ali ovo su ipak puno povoljniji uvijeti. Samo na što bi mi izgledala njiva dok oni odobre kredit, a sve uslužno u mom slučaju košta... Juhu :) Onako 500 eura za svaku operaciju :) Ajd tanjuranje je 120e :D
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Stiglo mi 14 tona karbokalka (od viška glava ne boli ;) ), trebam naći najbolji način da to raspodjelim po njivi. Frka mi naći stajnjaka, no ako ne nađem onda ću napraviti zelenu gnojidbu. Kaže gospodin što radi u savjetodavnoj da to nije malo humusa, a jedan stručnjak je rekao da je to normalno za ovo podneblje,, da je tu takva zemlje.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
HBORu je uvijek kriv netko drugi!! Ljudi nemaju vlasničke odnose uredne, nemaju instrumente, nemaju ništa po njima, ali zato su poslovne banke dale 95% kredita u poljoprivredi, pa kako se njima isplati a HBOR se boji? Da još nešto napomenem poslovna banka riješi kredit u roku 7-14 dana, HBOR 150-180 dana. Tko je toliko bogat da propopusti 6 mjeseci bez rada?

Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Kao sto ce se na kraju ove proracunske godine, siguran sam, cuditi kako od silnih milijardi koje su rezervirane i "kisele" se na racunima Ministarstva poljoprivrede za npr. kapitalna veliki dio nije realiziran. Sigurno ce neki tajnik u ministarstvu novinaru pokusavati objasniti da je to zbog ovoga ili onoga razloga, nesredjenih papira, neinformiranosti seljaka, problema na burzi u Hong Kongu i Kuala Lumpuru, mjesecevih mijena i tankom sloju ozonskog omotaca :evil: , a nece priznati cinjenicu da sada (polovica rujna) jos nisu ni poceli obradjivati zahtjeve iz ove godine i da na tome radi svega par sluzbenika ..... Isto tako i HBOR. Daju kredite, a boga mole da ih netko ne zatrazi. Matematicki kad bi se racunalo pitanje je koliko su ti krediti povoljni ako ga moras cekati pola godine (i ne samo cekati nego hodocastiti po raznim uredima )
A najbolje je kad politicari i kvazi-politicari post festum pokusavaju objasniti posljedice svog nerada i neodgovornosti ....
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Čitam danas u poslovnom dnevniku da HBOR se planira zadužiti 330 milijuna eura u inozmenstvu. Fali im para, a ni ovo nisu djelili, vjerovatno samo injektiraju u velike, da se održava prividna zaposlenost i peglanje bilanci. Ali sve su već firme poudavali što sada još rade...
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Nemoj nam rano ujutro kvariti petak :) Ja ponekad zazalim sto sam ista procitao ili saznao :) Zna biti ljepse u glavi i zelucu kad neke stvari ne znas ;)
 

Najnoviji postovi

Na vrh