• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kopčanje hidraulične pumpe

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Evo ovak.Imam jednu hidrauličnu pumpu od 19 cm3/rev i namjeravam ju iskoristiti za pokretanje jednog stroja.Mene muči sljedeća problematika.Dal je bolje tokariti novu remenicu i spojiti prek remenice direkt na motor traktora(radi se o IMT 542) ili je bolje koristiti multiplikator pa spojiti na kardan?Napominjem da bi se pumpa trebala okretati od 2000-2800 okretaja u minuti.Sve predloge prihvaćam.
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
Evo ovak.Imam jednu hidrauličnu pumpu od 19 cm3/rev i namjeravam ju iskoristiti za pokretanje jednog stroja.Mene muči sljedeća problematika.Dal je bolje tokariti novu remenicu i spojiti prek remenice direkt na motor traktora(radi se o IMT 542) ili je bolje koristiti multiplikator pa spojiti na kardan?Napominjem da bi se pumpa trebala okretati od 2000-2800 okretaja u minuti.Sve predloge prihvaćam.

čovječe pitanje i odgovor si dao, sam ponovo pročitaj
dali ima pumpa ležaj da može iči remenica
kokav je multiplikator prijenos, koliku snagu treba pumpa, te dali multiplikator može dati taj broj okreta a da neradi sa prevelikim gasom(nepotrebno velikim)
dali je stroj fiksan ili ne na traktoru, dali mu pri tome možda i treba kardan

ako traktor koristiš i za standardne stvari bolje je na kardan, ako je samo za taj stroj možda bolje remenica, al si izračunaj idealan broj okreta trakora da zadovolji pumpu tj, taj stroj


nisam baš nešt pomogo jel:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

jel si prodo bušilicu? poslao sam PP. a možda i nisam:evil:
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Ne nije prodana.Kaj si zainteresiran možda?Ja sam mišljenja da je bolje staviti na remenicu,učvrstil bi ja to sve sa dodatnim lagerom na pumpi.A pomogel si mi kolko sami ja sebi.Najviše me muči gubitak snage ako kopčam na kardan.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Ne nije prodana.Kaj si zainteresiran možda?Ja sam mišljenja da je bolje staviti na remenicu,učvrstil bi ja to sve sa dodatnim lagerom na pumpi.A pomogel si mi kolko sami ja sebi.Najviše me muči gubitak snage ako kopčam na kardan.
A na remenici ne bude trošila " snagu"?
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Znači kad bi napravil odnos 1. REMENICA : PUMPA = 1 : 1,4
odnos 2. KARDAN(SA REMENICOM) : PUMPA = 1 : 4
utrošak snage motora bi bil isti ako sam u pravu?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Znači kad bi napravil odnos 1. REMENICA : PUMPA = 1 : 1,4
odnos 2. KARDAN(SA REMENICOM) : PUMPA = 1 : 4
utrošak snage motora bi bil isti ako sam u pravu?
Jesi , ali koliko je to?
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
Odnos gubitka snage remenica : kardan.Kužiš?

nekužim:scratch
mislim da ti je veči ovo problem, (lupetam napamet) multiplikator ti je1;3 i da bi dobio 2000-2800 traktor ti treba radit na 2200 okretaja a korisnu snagu koju trebaš na stroju ti je nekih 5-10ks.
traktor radi ful gas a iskorištavaš jako malo, ako je snaga velika ok
dalje koliki protok trebaš, isti prijenos na 1600 traktora daje cca 27L a na max , cca 40L
koliki pritisak trebaš(snaga?)

sve to s multiplikatorom teško uskladit
s remenicom daleko lakše, ali opet velika snaga teško ide preko remenice, sječam se da mi na traktoruTV520 pod večim teretom proklizavala remnenica
dalje ako je to nekakav stroj koji koristiš jednom u godini bolje na kardan , skineš i nesmeta ti

ili u zadnjem slučaju napraviš fiksno na traktoru( mislim da jeIMT 540 u pitanju) , pa napravi mu dodatnu hidrauliku, uglavi ga umjesto kompresora, pa nek traktor bar nešto ima ko normalni traktori(TORPEDO:rolfer:)
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Pa recimo da mi je minimalni zadovoljavajući protok 35 l/min,okretaji pumpe bi trebali biti oko 1800 okretaja pa nadalje ako je multiplikacija 1 : 1,4.Njezin max broj okretaja je 3000,a pritisak 230 bara.Pumpa je zupčasta Bosch Rexroth,traktor IMT 542.
Ilegalac - na 2800 okretaja ona daje 53 litra,možda bi malo trebal povećati omjer prenosa,na 1 : 1,6 ili 1,7,ali više ne.Jer 19 cm3 pumpa treba oko 20 KS minimalno pod pravim opterećenjem,ako ne i više.Mislim da 542 na 1500 okretaja izvlači oko 27 KS pa da multipliciran sa 1,7 dobil bi oko 2550 okretaja na pumpi,a ako mi zatreba kojim slučajem veća snaga nesmem okretaja motora podići za više od 250 jer onda se okretaji pumpe približuju 3000/rev. Zato mislim da je 1,6 optimalno,a 1,7 gornja granica.
 
Posljednje uređivanje:

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
Pa recimo da mi je minimalni zadovoljavajući protok 35 l/min,okretaji pumpe bi trebali biti oko 1800 okretaja pa nadalje ako je multiplikacija 1 : 1,4.Njezin max broj okretaja je 3000,a pritisak 230 bara.Pumpa je zupčasta Bosch Rexroth,traktor IMT 542.
Ilegalac - na 2800 okretaja ona daje 53 litra,možda bi malo trebal povećati omjer prenosa,na 1 : 1,6 ili 1,7,ali više ne.Jer 19 cm3 pumpa treba oko 20 KS minimalno pod pravim opterećenjem,ako ne i više.Mislim da 542 na 1500 okretaja izvlači oko 27 KS pa da multipliciran sa 1,7 dobil bi oko 2550 okretaja na pumpi,a ako mi zatreba kojim slučajem veća snaga nesmem okretaja motora podići za više od 250 jer onda se okretaji pumpe približuju 3000/rev. Zato mislim da je 1,6 optimalno,a 1,7 gornja granica.

eto sve znaš a opet nas pitaš

rješenje ti je na kardan, neznam napamet(morao bi tražit)ali mislim da 20-27ks nebudeš dobio s jednom remenicom na motoru
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
A jebiga,bolje pitat nego skitat,mene je najviše mučilo to dal je bolje na kardan ili na remenicu,jer imam osječaj da bi na remenicu bilo bolje,a na kardanu bi imal veće gubitke.To je moje mišljenje,a htel bi čuti i druge.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,389
Hrvoje, upravo obratno. Toliku snagu nemreš prenesti jednim remenom. Zupčasti multiplikator je "way to go".
Tvornički multiplikatori su ti oko 1:1,4.
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Kaj da onda napravim?Da na remenicu napred doštukam još jednu zupčastu i na pumpu napravim 1:1,4 i prenos zupčastim remenom ili da nabavim remenicu za strižnu kosu i sa dva remena prenesem snagu sa kardana na pumpu u multiplikaciji 1:4,5 otprilike?
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
Kaj da onda napravim?Da na remenicu napred doštukam još jednu zupčastu i na pumpu napravim 1:1,4 i prenos zupčastim remenom ili da nabavim remenicu za strižnu kosu i sa dva remena prenesem snagu sa kardana na pumpu u multiplikaciji 1:4,5 otprilike?

ak zupčasti to može izdržat zašto ne
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,389
A kaj hoćeš napraviti da ti treba tolika snaga: prednji kardan?
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Ne,imam onaj stroj za bušenje i prije je bil na kombinirki,sad ga namjeravam deti na traktor pa moram od nekud napraviti hidraulični sistem.
 

edosoko

Dobro znana faca
Tu od
5 Svi 2008
Poruka
1,380
valjda na osnovu potreba trebas odluciti kako da spojis to sve, i naravno na osnovu raspolozivog gvožđa u supi 8)
dali ti treba svakodnevno ili povremeno, treba li ti mogucnost iskljucivanja......za varijantu remen je neko vec rekao da treba dodatni lezaj na pumpi, varijanta izlazno vratilo je po meni najprakticnija za nesto sto ces povremeno koristiti na traktoru i sto ces za 5 minuta smontirat (ako sam razumio kopcas busilicu za rupe za vocke)
samo sto je varijanta na izl. vratilo vodu grij vodu hladi, nesto sto je usporeno opet ubrzavaj

na ursus C-360 masovno kaleme pumpu naprijed na radilicu, spojeno kardanom, s dvije cijevi se spoje poestojeca hidraulika i nova pumpa

ovo jo kod mene na TV-u, direktno na radilicu (smjer okretanja je odgovarao ovako)
dsc06515x.jpg


dsc06513x.jpg
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
I ja bi spojil direkt na radilicu,ali moram ubrzavat,pročitaj malo gore.Nekak me najviše vleče ideja da spojim zupčastim remenom na radilicu,na pumpu denem manju remenicu,ležaj i amen.Vidli bumo kaj bu s toga.Moram malo prejti otpade pa se najde kakvog korisnog materijala možda.
 

Najnoviji postovi

Na vrh