• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kosilice

Zagi82

Član
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
508
Evo potražio forum i nisam opet niš našel, tak da otvaram novu temu.

Uskoro si bum moral kupiti kosilicu na gorivo. Trenutno imam jednu samohodnu, ali je totalno pri kraju i rezervar mi pušta gorivo.
Budući da sam se sa tom nakosio mogu reći da ove koje imaju košaru odostraga ništa ne valjaju jer se na izlazu kosilice / ulazu u košaru trava zna štopati i moraš svakih 5 minuta gasiti i ručno otštopavati otvor.
A ima i onih koji imaju bočni otvor pa travu baca na stranu, ta mi se čini bolja.
Jedino što me muči jest, da one na bočni otvor nemaju uzorka samohodnih.

Molio bih da napišete svoja iskustva sa raznim kosilicama sa stražnjim i bočnim otvorom i jeli ima kakvih savjeta protiv štopanja kosilice. I jeli to začepljavanje otvora neka tvornička dizajnerska greška ili općenito problem kod kosilica sa stražnjim otvorom. I jeli se na bočni otvor također znaju začepiti? Hvala unaprijed!
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ej bok,ovak uvjek se stopaju kod izlaza otraga kad je trava mokra,znaci trebalo bi biti uvjek suho.
Ja imam staru tomosovu k500 dvotaktna 85god.i prezadovoljan sam.
Nije samohodna i baca na desnu stranu.za ravan teren super i kosi ravno ko stol.
Videl sam jednu samohodnu koja baca na stranu ili u kosaru kak zelis,neyoam koji je model al ima briks motor 6ks.
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,503
Budući da sam se sa tom nakosio mogu reći da ove koje imaju košaru odostraga ništa ne valjaju jer se na izlazu kosilice / ulazu u košaru trava zna štopati i moraš svakih 5 minuta gasiti i ručno otštopavati otvor.!

moram te demantirati.....
imam vikingovu sa košarom o-hoho goduna i ne štopa se...bilo velika ili mala trava..
može ti se jedino štopati kada kosiš po rosi ili poslije kiše...
a imam i traktorićak koji je čisti preporod poslije samohotke..
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
kad je kosilica samohodna i u zavisnosti konstrukcije ima tendenciju stopanja na izlazu za korpu. otvor je dosta manji i tesko protera travu. ali vlazna trava je najgora a isto tako kad se visoka kosi. kad je redovno kosenje i suva obicno tih problema nema. sad trenutno imam kosilicu sa korpom ali bez pogona i ima veci otvor pa opet zna stopati pogotovu sad u prolece kad je gusta i teska. kosim bez korpe samo sa malo podignutim plasticnim poklopcem i opet ume zastopati. kad se nekad zbog vremena nemoze na vreme odraditi kosenje. bocni izlazi nestopaju jer i noz ima bolju turbulenciju zbog manjeg kucista samo sto neizgleda bas lepo kad pokosi zbog ostataka . pojeden noz ili iskrivljen ima dosta uticaja na stopanje jer on pravi i turbulenciju vazduha kojom lakse izbacuje travu .zao mi je jedne kosacice koju sam preradio jer je bila nesto slicno malceru. preradim je u kosacicu i cela sirina pozadi je bila otvorena za izlaz korpe. ta se nije mogla zagusiti nikad ma kakva i kolika visinom trava bila. a sta cu kad su mi novci bili potrebni. ako se redovno kosi samohodna je dobra. posle nje bez pogona a bocna je najbolja i najlakse kositi ako ti nesmetaju ostaci od trave
 

Zagi82

Član
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
508
Problem kod mene je da je trava uvijek mokra i sočna. Baš imam dvorište i površinu za kositi gdje je najvlažnije. Meni se uvijek štopa, i po največoj suši trava je sočna.

Znači postoje samohodne sa bočnim otvorom, to bi znači bio moj favorit, budući da moram i uzbrdo kositi. A za travu se ja ne sekiram, punica pobira za menom :biggrin:

moram te demantirati.....
imam vikingovu sa košarom o-hoho goduna i ne štopa se...bilo velika ili mala trava..
može ti se jedino štopati kada kosiš po rosi ili poslije kiše...
a imam i traktorićak koji je čisti preporod poslije samohotke..

Krivo sam se izrazil, moja iskustva sa mojim kosilicama koje imaju košaricu je takva. Nisam mislil opčenito.
 

ninci

Član
Tu od
31 Svi 2012
Poruka
206
Ja sam imala isti problem, kuća na bregu, moraš kositi uzbrdo, nizbrdo...ukoso...svakak, a vlage ima uvijek...okruženo sve šumom i potocima... i kupila sam lani samohodnu kosilicu, ima i košaru ako želiš i bočni otvor, pa si namjestiš kako ti paše, ili da baca otraga u košaru ili sa strane, ima mogućnost da odmah travu zmalčira ili je ostavi manje-više čitavu...sva kako ti paše.
ne sjećam se cijene, ali znam da nije bila jeftina, i jedino kaj znam da je motor briggs & stratton.
Ako te više zanima mogu pogledati koja je.

Kaj se tiče zaštopavanja, a zaštopa se tu i tamo ako neredovito kosim, pa trava bude visoka a vlažna kao i uvijek... tu nema pomoći...
 

Zagi82

Član
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
508
Ja sam imala isti problem, kuća na bregu, moraš kositi uzbrdo, nizbrdo...ukoso...svakak, a vlage ima uvijek...okruženo sve šumom i potocima... i kupila sam lani samohodnu kosilicu, ima i košaru ako želiš i bočni otvor, pa si namjestiš kako ti paše, ili da baca otraga u košaru ili sa strane, ima mogućnost da odmah travu zmalčira ili je ostavi manje-više čitavu...sva kako ti paše.
ne sjećam se cijene, ali znam da nije bila jeftina, i jedino kaj znam da je motor briggs & stratton.
Ako te više zanima mogu pogledati koja je.

Kaj se tiče zaštopavanja, a zaštopa se tu i tamo ako neredovito kosim, pa trava bude visoka a vlažna kao i uvijek... tu nema pomoći...

To mi zvuci dobro. A kak si napravis da baca u stranu? jel se unutra gde je noz nesto promjeni? Ako mozes pogledaj kako se zove
 

ninci

Član
Tu od
31 Svi 2012
Poruka
206
Ne, koliko se sjećam, ne mjenja se ništa kod noža, već na obje strane imaš "poklopac" sa dosta jakom oprugom, i ovisno gdje želiš da ti baca, tamo umetneš nastavak, koji drži taj poklopac otvorenim, odnosno ili umetneš košaru otraga ili umetneš tu neku plastiku sa strane da usmjerava travu u pod, da ne frkče po tebi.
Pogledam koja je pa ti napišem sutra.
 

Zagi82

Član
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
508
Ti bogca, to pa pravi stroj :(whew):
Ja nisam mislil vise dati nego maksimalno 1800kn za kosilicu. Ali ovo je vec majstorska klasa. Sumnjam da budem nekaj nasao sto valja onda za 1800kn
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
kod nas cesto donose polovne kosacice iz nemacke i austrije i mogu se naci dosta dobre i ocuvane. za mnogo manje novce a kvalitetnije su sigurno od ovih koje se kod nas prodaju nove. imao sam tri polovne i sredio i sve vec rade 6god. sve tri kupim za 120 eur.delovi oko 65 eur . tu samohodnu godinu dana staru sam prodao za 150 eur . jos jednu onu sto je malcirala preradim i prodam za 120 eur.tako da mi ostala fraj treca i 100eur. kod mene je pokosila na hektare posto i usluzno kosim a samo meni sedmicno pokosi oko 15ari dvorista. 98 god i jos radi besprekorno a tehumsen motor.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ti bogca, to pa pravi stroj :(whew):
Ja nisam mislil vise dati nego maksimalno 1800kn za kosilicu. Ali ovo je vec majstorska klasa. Sumnjam da budem nekaj nasao sto valja onda za 1800kn

Tad je kostala tolko sad je taj model oko 4500kn.
A Za 1800nebus nasel novu a da valja.
Rabljenu mozda i najdes al treba pazit kaj kupujes.
Za 3500kn bi se dala najti dobra prosjecna.
 

mali.alen

Član
Tu od
13 Kol 2012
Poruka
452
da malo osvježim temu. Ja imam ovakvu kosilicu i ne bi ju mijenjao ni za jednu novu. 94. godine kupljena nova u MIO standard OSijek, Honda motor i do sada s motorom nikakvih problema osim redovnog mijenjanja ulja, filtera zraka i par puta svijećice. Promijenjeno cijelo kučište (lim) jer je prohrđalo, ali to zato što nije redovno čišćena nakon košnje i promijenjen nož i točkovi. Stvarno se nakosila ali još i sad pali "na zub".
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
naša je isto stara sad neznam točno dal je 95. ili 96. ste ali je made in Germany i to valja,motor brigs 3.5..sve orginal na njoj osim poklopca cim špulje Jer je nastradala dok je na nju pal čekič 2 kg... još pred 4 god sam ju očistio ispod i premazao bitumenom,i sad pred mjesec dana sam ju cjelu prefarbal i nazad premazal ponovo..i još kaj sam joj stavil dupli nož(4 oštrice)
 

mali.alen

Član
Tu od
13 Kol 2012
Poruka
452
Ma te strae mašine su zakon. Tako nesto se vise ne pravi. A ono što i vreijedi nešto to je skupo ko sam vrag
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
sad kinezi preuzimaju incijativu. velike serije jeftinih krseva. sve je se pre pravilo da sluzi i ima prilicno dug vek eksploatacije i takvi materijali po standardima su i korisceni. a sad stanca delove i sklopove ko god stigne i najeftinijih materijala. zato im je vek par godina i kontejner jer za vecinu je cak i nemoguce popraviti
 

nikola96

Član
Tu od
18 Lip 2013
Poruka
96
imam kosilicu primax sa briggs motorom 6 ili 6.2 ks nezz točno i mogu reći da je super
kosio sam i gustu travu do koljena i ide dosta dobro, a manju guta ko ko da je ni nema
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,748
Da ima toliko konja, kosio bi kroz zid....:icon_weed:...prije će biti 3.5hp:icon_e_wink:
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Moguce je jer skoro svaka druga malo bolja kosilica ima min .5 i naj jaca kaj sam vidio od tih manjih je 7ks hondin motor satro al tak pise.
 

Najnoviji postovi

Na vrh