• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

koza/ovca/krava

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

tonka

Član
Tu od
19 Sij 2011
Poruka
148
Nova sam na Forumu.
Za vas iskusne imam pitanje.
Nasljedila sam komad zemlje u Zagorju. Parcela ima pitku vodu, brdašce, vocnjak na brijegu + livada.
Kako zivim i radim u Zagrebu, veliki je posao svaki vikenda trčati gore i samo kositi, kositi kositi.
Po mislima mi hoda ideja da nabavim nesto od , u naslovu spomenutih zivotinja, kako bi pasle travu te meni olaksale posao odrzavanja.
Vec sam se raspitivala za krave, dobila sam savijet da njih ne uzimam jel je vocnjak s jabukama pa moze doc do gutanja cijelih jabuka i problema oko toga.
Ujedno, one su i skupe ( ako uzimam 2komada - da jedna ne bude sama :D).

Ne razmisljam o tome da imam mlijeko ili vunu...samo o tome da ne moram - od kad počne rasti vegetacija - trcati gore i svaki vikenda samo kositi i kositi.
Jel ako me nema dva vikenda - treci vikend je nemoguce pokositi travu samohodnom kosilicom.

Kaj vi mislite, jel se isplati uzeti koza/ovca? Ili da uopce o tome ne razmisljam.
Napominjem da imam pitku vodu na zemlji, sve je ograđeno i imam susjede koji bi svakodnevno "bacili" pogled dal je sve ok.

pozdrav.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
O čemu ti pričaš uopće???

Ne stigneš otić jednom u tjednu pokosit,a imala bi stoku tamo?Nema ništa od toga,ako nisi tamo svaki dan,džaba i pitka voda i sve.

To će ti reći svatko ko ima stoku.Nebitno što se radi o 2-3 ovce ili koze,životinje traže svakodnevni nadzor i njegu.

Lijepo je to zamišljat,ali to tako ne ide...
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
Bolje ti daj susjedima da ti to kose,ili da oni tamo drze svoje zivotinje.
Bitno da zemlja ne zaraste u korov.
Sve to lijepo izgleda idilicno,ovce,koze itd. medutim onaj tko nikad nije radio sa tim nema pojma kak je to "lako" .

Zato,drzi se ti Zg,gore daj susjedimo to neka kose i vuk sit ovce na broju.
 
B

BAGERISTA

Guest
Koliko sam shvatio damu,,,ona misli kad je vegetacija,,,odnosno kad ima trave,,,,,,da uzme stoku da pase,,,,,i onda je riješila problem oko košnje,,,,,,,ali da vas pitam,,,ča blago(stoka)jede samo ljeti....odnosno,,,,samo od 5-6mj,pa do9mj...:mrgreen::mrgreen:

Mislim da ne,,,tako da ako nemate vrenmena,,za ič gore zaboravite sve oko životinja,,,,jer če te nač kako stoje zvrnjene s nogama prema gore,,,,,trebaju jest i pit svaki dan,,,a i sami znamo da voda treba bit friška,,,,,,neznam koliko dana staru vodu pijete vi.......

Nemoj ovo shvatit ko uvredu,,,nego kao jednu obavezu za jednog seljaka,,,(svaki dan)redovnu,,,,dali je ljeto,zima,proljeće,jesen,,,,a da ne govorimo,,,nova godina,i ostalo..
 
Posljednje uređivanje:

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Nažalost,kolege su rekle točno.Samo da imaš par kokoši tamo,moraš dolazit svaki dan,jer životinje ne pitaju dal je tebi rano se ustati ili nije ili budeš ovaj vikend tamo ili ne."Baciti oko" se može na povrtlarske kulture i na voćke,ali ni za njih nije to rješenje,zato jer i te kulture u određenom periodu trebaju više vremena od jednog vikenda.Znam da lepo zvuči i izgleda da imaš tamo par životinja i ljude koji bi to nadzirali i hranili,a ti da dođeš i uživaš u tome,mislim i ja bi tak htel imati svoj "ranč",a tko ne bi,ali nejde to tak.One scene iz nekih brazilskih sapunica baš ne prolaze kod nas.
Kak i sama veliš,nekad po 3 vikenda ne stigneš tamo otići,a kak bi onda tim životinjama bilo?A da plačaš ljudima da se brinu o njima i sve kaj treba,to bi bila skupa pašnja trave.Moj ti je savjet da posadiš orahe ili nekaj voćkica koje ne trebaju posebnu njegu,i lepo svaki vikend odeš malo uživati u košnji,friškom zraku,vodi sa izvora,ako želiš imati svoje.
A i drmr je dao dobar savjet,ako ne stigneš ni to kaj sam ja predložil,najbolje da daš susjedima uz neki zakup ili slično,pa još izvučeš možda i profit!
 
M

MOCO

Guest
A bogte, neki stvarno imaju pogrešnu sliku o seljaku, najbolje da još misli i poticaj dobiti za kozu i co.
 

vimi

Aktivni član
Tu od
9 Stu 2008
Poruka
532
slažem se sa drmr najbolje je da nekom daš da ti to kosi , ako ima netko da se bavi poljoprivredom daš mu zemlju na korištenje jer to je za tebe najbolje rješenje
 
U

USRO

Guest
Nova sam na Forumu.

Kako zivim i radim u Zagrebu, veliki je posao svaki vikenda trčati gore i samo kositi, kositi kositi.
Po mislima mi hoda ideja da nabavim nesto od , u naslovu spomenutih zivotinja, kako bi pasle travu te meni olaksale posao odrzavanja.

Udaj se, pa ces imati magarca koji ce kositi i kositi...
Znaci, razmisli o magarcu8)


Kaj vi mislite, jel se isplati uzeti koza/ovca? Ili da uopce o tome ne razmisljam.
Napominjem da imam pitku vodu na zemlji, sve je ograđeno i imam susjede koji bi svakodnevno "bacili" pogled dal je sve ok.

onda ne bus imala uopce trave, samo mine:)
 

mrcina007

Član
Tu od
14 Lip 2009
Poruka
201
Zanimljivo!
Dođes u subotu pa pomuzeš kravu, pa se vratiš nakon 2 tjedna pa je pomuzeš opet, pa nakon tri tjedna opet :mrgreen:
Zanima me da li bi to funkcioniralo :scratch
 
U

USRO

Guest
Zanimljivo!
Dođes u subotu pa pomuzeš kravu, pa se vratiš nakon 2 tjedna pa je pomuzeš opet, pa nakon tri tjedna opet :mrgreen:
Zanima me da li bi to funkcioniralo :scratch

Kako ne, malo imas svjeze, malo kiselo mlijeko, pa vrhnje...po potrebi
 

tonka

Član
Tu od
19 Sij 2011
Poruka
148
ja nikoga ne podcjenjujem. znam da je zivot na selu posao od 24 sata dnevno. nema radnog vremana od 8 sati.
ja sam SVAKI vikend gore, ali umjesto da vrijeme koje sam gore provedem koseci travu, mogla bi raditi i druge stvari.

nema razloga za cinizmom.
posteno sam postavila pitanje u nadi da cete odgovoriti ali ne i biti cinicni.
 
M

MOCO

Guest
ma nismo mi cinični, mi se samo dobro zaj... . jer pitanje ti je toliko glupo, da nemožeš dobiti pametan odgovor!
 
U

USRO

Guest
ma nismo mi cinični, mi se samo dobro zaj... . jer pitanje ti je toliko glupo, da nemožeš dobiti pametan odgovor!

Zasto je pitanje glupo? Zasto ne bi mogla staviti kozu ili dvije ako ima na njih ko paziti i zimi hraniti?
 
U

USRO

Guest
niti jedno pitanje nije glupo - glup moze biti samo odgovor!!!

ako koza ili ovca zimi stane susedu u stalu, ne vidim razloga zasto ne bi bila vani tjekom ljeta
 

tonka

Član
Tu od
19 Sij 2011
Poruka
148
konacno netko tko je malo modernijeg shvacanja!

zasto životinja ne moze biti u velikom ogradenom prostoru, s štalom, pitkom a ne ustajalnom vodom ( prirodni potok kroz dvoriste) i stalnim nadzorom od strane susjeda?

kaj joj fali??? zar je ona manje sretna od onih koza i ovaca i magaraca kaj ih ljudi ostave na otoku bez hlada i s nekakvom starom kadom s zelenom vodom?? ( samo nemojte negirati te cinjenice!)
 

21yes

Član
Tu od
22 Ožu 2008
Poruka
436
Kupi si ovakvu kosilicu pa ćeš moć pokosit kad poželiš i nekoliko puta brže će to bit http://www.lombardini.hr/hobby-program/herby88.php

EDIT: Mogla si tako napravit i bez da si kog pitala (ovo za životinje) imaš svoje mišljenje pa probaj nemoj toliko pametovat i dijelit lekcije forumašima, nađi si muža pa pametuj njemu.
 
Posljednje uređivanje:

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
krava bude ušla u potok -ili treba bager ili bude unutra istrunula
krava se ne bude zadavila od jabuke isto kao kaj se žene ne zadave od hrenovke
"obične "krave treba dojiti , postoje neke pasmine koje je same jebu i tele a kad teletu više ne daju cicati ne treba ih dojiti (stručnjaki dajte ime pasmine) .
gdje je ta zemlja eto ja se nudim za uslugu košnje , (ne odgovaram za fine soćne jabuke)
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.
Na vrh