• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOZARSTVO

  • Temu pokrenuo KRESO
  • Datum prvog posta

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Ni da me nema, svaku većer pogledam forum,ali se ništa ne događa pa nemam šta pisat!!! Nema početnika,nema bolesti i odma forum zamre.
Pomalo sirim,prodajem mliko,sir, škutu,vino,ulje,rakiju a sad mi je dosta posla bilo oko vinograda i nošenja vode na gospodarstvo i sl.,a počele su bile i vručine a sad je to malo pustilo!
 

maliodpalube

Član
Tu od
30 Lis 2012
Poruka
134
Ni da me nema, svaku većer pogledam forum,ali se ništa ne događa pa nemam šta pisat!!! Nema početnika,nema bolesti i odma forum zamre.
Pomalo sirim,prodajem mliko,sir, škutu,vino,ulje,rakiju a sad mi je dosta posla bilo oko vinograda i nošenja vode na gospodarstvo i sl.,a počele su bile i vručine a sad je to malo pustilo!

Evo jednog početnika. Dobio sam dvije koze i jarca, ali jarac je u krvnom srodstvu, pa ću ga mijenjati. Smeđe su kao alpine, ali ne vjerujem da su čistokrvne. Jedna koza i jarac nemaju rogove. Od obje svako veče dobijem cca 2.5 l mlijeka (ukupno). Muči me mužnja. Jako su nemirne. Večeras sam pokušao novi sistem - vrlo kratko vezanje oko vrata, potom jedan remen između prednjih nogu i stegnut na hrptu, pa zakvačen za alku iznad i još jedan oko zdjelice, da prođe ispred vimena, pa isto tako zakvačen za alku iznad. I opet nije jednostavno... Dobio sam ih od mame. Dok ih je ona dojila imala je pomagača koji ih je držao. Ne da mi se čitati svih 250 stranica foruma, a vjerujem da ima još ovakvih iskustava. Kako da si pomognem?
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Evo jednog početnika. Dobio sam dvije koze i jarca, ali jarac je u krvnom srodstvu, pa ću ga mijenjati. Smeđe su kao alpine, ali ne vjerujem da su čistokrvne. Jedna koza i jarac nemaju rogove. Od obje svako veče dobijem cca 2.5 l mlijeka (ukupno). Muči me mužnja. Jako su nemirne. Večeras sam pokušao novi sistem - vrlo kratko vezanje oko vrata, potom jedan remen između prednjih nogu i stegnut na hrptu, pa zakvačen za alku iznad i još jedan oko zdjelice, da prođe ispred vimena, pa isto tako zakvačen za alku iznad. I opet nije jednostavno... Dobio sam ih od mame. Dok ih je ona dojila imala je pomagača koji ih je držao. Ne da mi se čitati svih 250 stranica foruma, a vjerujem da ima još ovakvih iskustava. Kako da si pomognem?

Ala šta si ih "sputi",a da probaš u jednu tećicu ispred nje stavit malo mlivenoga kukuruza pa pomalo da se naviknu na ruku na vimenu,prvo malo izmasiraj vime a onda muzi,a u početku samo ih veži za okovratnik i neku kuku na zidu ali da može uvatit teću!

slijedeće napravi stol sa 20 stranice bit će ti puno lakše

i još mi jedno nije jasno,dali ih muzeš i ujutro,obićno se mlijećne koze muzu ujutro i uveče,pritisak mlika u vimenu im smeta!
 

maliodpalube

Član
Tu od
30 Lis 2012
Poruka
134
@gabro
Ma muzem samo navečer. Ujutro ne mogu...
Ovo sa šrotom pomaže, ali sam se večeras prevario i dok sam jednu dojio, pustio sam da i druga jede iz iste kante. Dok je došla na red za dojenje, već se najela i više ju šrot nije zanimao.
Imam mladog jarca (16 mjeseci) koji mi je u krvnom srodstvu s obje koze, pa bih ga mijenjao. Smeđe je boje i nema rogove. Težina cca 50-60 kg. Ima li netko da treba sličnu zamjenu? Ili da prodaje jarca, pa mu je onda svjedno prodaje li mojega i svojega... mislim da se zamjenimo prije prodaje...
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
Evo jednog početnika. Dobio sam dvije koze i jarca, ali jarac je u krvnom srodstvu, pa ću ga mijenjati. Smeđe su kao alpine, ali ne vjerujem da su čistokrvne. Jedna koza i jarac nemaju rogove. Od obje svako veče dobijem cca 2.5 l mlijeka (ukupno). Muči me mužnja. Jako su nemirne. Večeras sam pokušao novi sistem - vrlo kratko vezanje oko vrata, potom jedan remen između prednjih nogu i stegnut na hrptu, pa zakvačen za alku iznad i još jedan oko zdjelice, da prođe ispred vimena, pa isto tako zakvačen za alku iznad. I opet nije jednostavno... Dobio sam ih od mame. Dok ih je ona dojila imala je pomagača koji ih je držao. Ne da mi se čitati svih 250 stranica foruma, a vjerujem da ima još ovakvih iskustava. Kako da si pomognem?

Pozdrav.Cudno mi je da su obje koze tako nemirne i nesretne kod muznje. Moje doslovno uzivaju u muznji sto pokazuju prezivanjem i njusenjem mene po glavi. Nesto je te koze natjeralo da se toliko boje muznje e sta to ne znam.
Probat cu ti skrenuti paznju da ne tiskas vime dok muzes tamo gdje osjetis pod prstima zlijezde. Tiskaj i muzi samo iz "vrecica" za mlijeko koje su dok ih stisnes i ispraznis potpuno prazne tj samo je koža. Kozu boli ako joj tiskas kod nuznje i mlijecne zlijezde. Vime mora uvijek biti do kraja ili bar skoro do kraja iscijedjeno-tako ne dolazi do upala. Ako primjecujes da je koza na sisi kruta i takvu sisu tiskas isto vrijedja kozu pa prije muznje ovlazi toplpm vodom i pobrisi nakon toga sise,-Koze su jako osjetljive i njezne zivotinje i reagiraju kao mala djeca i na najmanju bol !! Znaci njezno sa njima i moras dobiti njihovo povjerenje onda ti je muznja doslovno za koju minutu gotova po kozi!!
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Potpisujem ovaj tvoj post,sisa je sisa i tako se treba odnositi prema njoj nježno,polako,sa poštovanjem i mora joj biti ugodno!:D:
 

zagor

Član
Tu od
4 Svi 2014
Poruka
42
U pocetku je tako ali kad se naviknu na tebe nece biti problema. vidjet ces....malo se snjima sprijatelji....provedi malo vremena medju njima osim onog sto je obavezno....hranjenje,pojenje i ostalo....kad se naviknu na tebe i kad te zavole nece bit problema....ja sjednem medju svoje i pricam s njima....vidjet ces koliko koliko je to inteligentno blago....
 

maliodpalube

Član
Tu od
30 Lis 2012
Poruka
134
U pocetku je tako ali kad se naviknu na tebe nece biti problema. vidjet ces....malo se snjima sprijatelji....provedi malo vremena medju njima osim onog sto je obavezno....hranjenje,pojenje i ostalo....kad se naviknu na tebe i kad te zavole nece bit problema....ja sjednem medju svoje i pricam s njima....vidjet ces koliko koliko je to inteligentno blago....

Ne samo inteligentne, nego genijalne. Imam ih desetak dana i oduševljavaju me. Osim kod dojenja. Ova manja mi, jadnica, sve legne na pod ne bi li onemogućila dojenje. A vime puno kao dječja lopta. Ima li netko mjere od onoga stolića koji je na dvadesetoj stranici?
 

nadija

Član
Tu od
10 Ožu 2014
Poruka
38
kad su moje koze dosle imale su jako kruta vimena i nisu mi dale dirat malo pomalao sam ih masirala pa pustila jarcice i kasnije opet mazaza s svinjsko m mascu , s Belom ( omon najstarijom na pasim imam velikih problema jer me ostale kozice sad dozivljavaju kao neki autoritet ) jako se ljuti na mene kad ju ne pustim da luta okolo vice na mene a nekad me hoce i rogovima no kad se muzimo mirna je ko bubica i kad ju masiram mazi mi se , ja ima jako tepam to im je u pocetku bilo cudno no sad se sve bajr jedno tokom pase dojdu mazit kod mene i obozavaju mi cupat kosu ( mama me je udavila sto tolko vremena provodim s njima u stali i sto im tepa , danas je ona isla na pasu i kao iskusna slavonka koja je od kad je prohodal bila s stokom bila je uvjerena da ce sve biti u redu no koze se razbjezale , susjedu pojele zelje u vrtu i jednostavno joj nisu htijele doci , ni kruh ni sol nije pomoglo , zabrinjava me kako ce to sve ici kad se zaposlim mislim da ce jutro morat biti na suhoj hrani jer su mi jadne bile u sok kad sam dosla s posla ( danas samo probni rad )
kozice kojima je ovo prvo jarenje ne dojim jos jer jarici cicaju ali ih svako malo masira m vime da se priviknu
nego da vas pitam jesu li vam kad koze krvarile iza onako malo koja kap ?
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Ne samo inteligentne, nego genijalne. Imam ih desetak dana i oduševljavaju me. Osim kod dojenja. Ova manja mi, jadnica, sve legne na pod ne bi li onemogućila dojenje. A vime puno kao dječja lopta. Ima li netko mjere od onoga stolića koji je na dvadesetoj stranici?

Neman mire ali otprilike malo gledaj koze,uzmi metar i po njima ga naprevi.

kad su moje koze dosle imale su jako kruta vimena i nisu mi dale dirat malo pomalao sam ih masirala pa pustila jarcice i kasnije opet mazaza s svinjsko m mascu , s Belom ( omon najstarijom na pasim imam velikih problema jer me ostale kozice sad dozivljavaju kao neki autoritet ) jako se ljuti na mene kad ju ne pustim da luta okolo vice na mene a nekad me hoce i rogovima no kad se muzimo mirna je ko bubica i kad ju masiram mazi mi se , ja ima jako tepam to im je u pocetku bilo cudno no sad se sve bajr jedno tokom pase dojdu mazit kod mene i obozavaju mi cupat kosu ( mama me je udavila sto tolko vremena provodim s njima u stali i sto im tepa , danas je ona isla na pasu i kao iskusna slavonka koja je od kad je prohodal bila s stokom bila je uvjerena da ce sve biti u redu no koze se razbjezale , susjedu pojele zelje u vrtu i jednostavno joj nisu htijele doci , ni kruh ni sol nije pomoglo , zabrinjava me kako ce to sve ici kad se zaposlim mislim da ce jutro morat biti na suhoj hrani jer su mi jadne bile u sok kad sam dosla s posla ( danas samo probni rad )
kozice kojima je ovo prvo jarenje ne dojim jos jer jarici cicaju ali ih svako malo masira m vime da se priviknu
nego da vas pitam jesu li vam kad koze krvarile iza onako malo koja kap ?

Zavisi kad,ako je poslije jarenja onda je to normalno a ako nije onda zovi veterinara!
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
Dobro jutro kozari. Evo u ovo doba treba krenut zivjet ;)

Ja svojima u ove vruce dane lazem sok od limuna ali bez secera-na kantu vode 10 limuna :)

Zar ste zaista povjerovali u ovo :(devil): :icon_scratch:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

zagor

Član
Tu od
4 Svi 2014
Poruka
42
Ja jesam.....zasto ne....vitami C nije od viska....nisam probao al ne mislim da je lose samo ne bas toliko limuna.....mislim da bi im bilo pre kiselo ali jedno 5 limuna na 10 litara vode sigurno da im nebi stetilo jednom tjedno....dapace....
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
A moj tihi od tebe se može svašta očekivat,čekam da im montiraš tv i radio u štali!:(giggle)::(giggle):
 

jozooo

Član
Tu od
20 Tra 2014
Poruka
54
Ljudi moji, ja jučer za rodjendan dobio prekrasan poklon. Juce mi je jedna obećavajuća koza se ojarila. Kozu smo dobili od prijatelja za novu godinu i ona nakon sto se prilagodila našima 20.1 je ušla u vezu s mojim Mrgom i 5 mjeseci kasnije je dala potomstvo. Točnije jednog Roka. Mali ima 3,5 kg, ali koza je prvojarka pa nije dobro ostavljati potomstvo jer nije razvijena skroz. Mali ne stigne pocicati sve nego samo jednu sisu pa eto i svinjama malo dodatka prehrani.
 

Prilozi

  • image.jpg
    image.jpg
    83.1 KB · Pregleda: 131

Najnoviji postovi

Na vrh