• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOZARSTVO

  • Temu pokrenuo KRESO
  • Datum prvog posta

zagor

Član
Tu od
4 Svi 2014
Poruka
42
Pozdrav svima.Jaoj si ga meni kroz koje muke prolazim vezano za muznju. Malce sam odvojio i krenuo musti ...Al imam dvije prvo jarkinje koje se toliko ritaju da to nij normalno a u ove jedne sisice su toliko male da nikako ne uspijevam je pomusti em sisice male em se ona rita.....uzas....neznam sto da cinim......ako i napravim izmuziliste neznam sta cu sa stim malim sisicama....samo vime i nije tako malo neego bas sise....ne stanu mi u ruku nikako .....neznam sta cu.....
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
Nista novo. Ispocetka se ricu dok te ne prihvate. Ti budi strpljiv i njezan i za koji dan ce uzivati u muznji. Prije same muznje protrljaj vime. Obavezno izmuzi svo mlijeko osobiti na vece da nebi doslo do upale. Ako je potrebno vezi joj zadnju nogu i na kratko za vrat tako da nema puno manevra. Ja sam svoju dok me razljutila znao i lupit sakom po plecki nije mi to zamjerila. Sto se oak malih sisica tiče steći ces rutinu sa tri prsta ali mlijeka moze bit vise nego kod koze sa velikim sisama. Eti nadam se da sam pomogao. Pitaj bilo sta treba ako znamo rado cemo reci :)
 

jozooo

Član
Tu od
20 Tra 2014
Poruka
54
gdje nam je jozooo?? od kako mu uginula jarica nema ni njega????

Prijatelju ne stignem doc ovdje i pisat. A i vise sam izludio od onolikih slova u knjigama. Sad zadnjih mjesec dana je treba navući ocjene. Kod mene je sve u redu sto se tiče koza. Kako si ti? Kako koze?
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
Dobro je jozo moj samo ti uci radi. Bitno da si zivi zdrav . Ja cekam da mi se ova jedna ojari. Izludjeh vise. Svaki dan se nadam a ona nist:) Sutra putujem kod svojih u Zagorje po kvocku sa pilicima orididi domace ;) Ali to nije tema za ovdje.Drz ocijene!!
 

metuzalem

Član
Tu od
23 Tra 2013
Poruka
236
Pozdrav svima.Jaoj si ga meni kroz koje muke prolazim vezano za muznju. Malce sam odvojio i krenuo musti ...Al imam dvije prvo jarkinje koje se toliko ritaju da to nij normalno a u ove jedne sisice su toliko male da nikako ne uspijevam je pomusti em sisice male em se ona rita.....uzas....neznam sto da cinim......ako i napravim izmuziliste neznam sta cu sa stim malim sisicama....samo vime i nije tako malo neego bas sise....ne stanu mi u ruku nikako .....neznam sta cu.....
vezano za mužnju....ovako ja muzem ovce koje imaju male sise... liva ruka ispod vimena(otvoreni dlan )i malo nadignem prema gore i unazad...to ti dodje kao da držiš balon pun vode...desnom rukom sa dva prsta pustim dva tri mlaza iz svake sise u kantu il di već.....kad se "ventil" otvori onda uzmem sa oba dlana vime i lagano stišćem ruke jednu prema drugoj,ponekad se pomažem i koljenima jer kad muzem sjedim na malenoj niskoj stolici....znači stišćeš "kamen" dok ne izadje mliko...kod nekih ide mlaz ko iz špine a kod nekih prilično tanak al ovo ti je najbolji način za mužnju....ako se otima pustiš je par minuta pa ponoviš opet....na kraju kad više nema mlika a ti stišćeš onda dovršiš sa dva prsta a dlan je ponovo ispod vimena i pomalo livom rukom stišćeš vime.....e sad zamisli da ih imaš tako 10-15 komada i da ih muzeš po godine dva puta dnevno...ima da ti šake odrvene :icon_fU: inače muzem po prilici pedesetak ovaca šta malo šta veliko vime,cica raznih modela boja i dezena
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
Stari moj ti se nekaj namuzes....skidam kapu....ja bi za vise od 4 koze razmisljao polako o muzilici ali onda bi naravno umnozio stado da se ima sta musti jer muzilice su skupe...
 

metuzalem

Član
Tu od
23 Tra 2013
Poruka
236
pokušavam stavit filmić kako muzem al ebga neće....il bar ja nemam pojma o tome... ma nije ti to ništa,pomuzem za cca uru vrimena,koji minut manje il više,sve je stvar prakse
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
Je pa zato si ti brzo gotov sa 15kom. Koza u jutro pusta oko 2 oa do 3 lit. Pa da vidis dok tu kolicinu izmuzes jos ako ide na tanko. Pa onda tak drugu...mislim da bi mi poslije trece zbilje islo na mucenje misica:) osobito dok moras mamuran odraditi svakodnevni posal....a kozu moras pomusti...inace ode vime...
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Stari moj ti se nekaj namuzes....skidam kapu....ja bi za vise od 4 koze razmisljao polako o muzilici ali onda bi naravno umnozio stado da se ima sta musti jer muzilice su skupe...
Uopče nisu skupe na njuškalu par tisuća kuna.
 

metuzalem

Član
Tu od
23 Tra 2013
Poruka
236
15 ??? prijo 50 komada.....manje je mlika al svejedno treba stiskat....za koliko vremena pomuzeš kozu ???
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Pozdrav svima.Jaoj si ga meni kroz koje muke prolazim vezano za muznju. Malce sam odvojio i krenuo musti ...Al imam dvije prvo jarkinje koje se toliko ritaju da to nij normalno a u ove jedne sisice su toliko male da nikako ne uspijevam je pomusti em sisice male em se ona rita.....uzas....neznam sto da cinim......ako i napravim izmuziliste neznam sta cu sa stim malim sisicama....samo vime i nije tako malo neego bas sise....ne stanu mi u ruku nikako .....neznam sta cu.....
Ako imaš oni stol onda je lakše,ja mojima dam u teću malo mlivenoga kukuruza i onda stoje mirno i same dolaze na mužu jer povezuju stol sa papicom,a male sisice,imam jednu takvu,prije muže dobro ali stvarno dobro izmasiram vime a sisu obuhvatim palcem i kažiprstom stisnem i lagano vućem prema dole i to ide,drugu godinu ća i sise malo narast.
 

metuzalem

Član
Tu od
23 Tra 2013
Poruka
236
:(clap): ma neš ti 5-6 tisuća kuna muzilica....nije neka lova ako imaš barem 30-40 glava...al za manje se ne isplati,brži si na ruke :8):
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
15 ??? prijo 50 komada.....manje je mlika al svejedno treba stiskat....za koliko vremena pomuzeš kozu ???
Ne gledam na uru oko 5min ali masaza razgovor i muznja traje i 10min.:(happy):
 

metuzalem

Član
Tu od
23 Tra 2013
Poruka
236
standardni dan kad je mužnja...ustajanje cca 6 uri ujutro,vožnja autom do pašnjaka(nekih 5 km) ovo pašnjak je uvjetno rečeno da se razumimo jer je to manje više goli kamen sa malo žbunja...onda ako imam sreće da ne puše vitar kontra mene ,zazovem svoje cure,one dodju za desetak minuta,a ako nemam sreće onda po njih na vrh brda...pa lagano mito i korupcija sa kuruzom,utjeram ih u tor,sjedem na bančić i slijedećih uru il malo jače gledam guzice i stiskam cice.....pa doma radit sir...pa onda opet malo ih obić oko ručka....navečer postupak isti...e da,ovo sa muzilicama se nešto pokušava u zadnje vrime pa i ja razmišljam o tome al je malo nezgodno kad na pašnjacima nema struje...naravno,pa moraš teglit agregat....trista čuda....
 

metuzalem

Član
Tu od
23 Tra 2013
Poruka
236
Nije neka idila od posla da privuce mlade nezaposlene ;)
naravno da nije al sve ovisi ko šta hoće i želi....meni je to glavni dio posla ....jedan dio godine,inače se rade još neke stvari....malo nautika malo turizam i ugostiteljstvo.....malo fjaka.... :drink: osim toga,ovo je posao koji se radi manje više iz ljubavi,ako je samo radi toga da se popuni vrime izmedju dva zaposlenja onda je bolje potražit sreću na nekom drugom poslu....
 
Posljednje uređivanje:
Na vrh