• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOZARSTVO

  • Temu pokrenuo KRESO
  • Datum prvog posta

metuzalem

Član
Tu od
23 Tra 2013
Poruka
236
ev vako ti to ide...mliko zagrijem na 33 celzija(većinom uopće ne grijem jer je taman toliko toplo od mužnje.....znači samo kontrola temp) ako radim sa kulturom dodam sredstvo protiv kasnog nadimanja i kulturu,jedno za drugim,promiješam i poklopim ....malo zamotam da se šta sporije hladi....nakon po ure dodam sirišće,sirilo,maja....kako ga ko zove....poslije cca 30-45 minuta se formira uvjetno rečeno sir.....kao super gusti jogurt....e njega usitnim sa onom kuhinjskom žicom na komadiće veličine zrna riže,dogrijavam na 42 celzija uz miješanje naravno i rukom ga sitnim da se ne formiraju grude velike.....kad se ugrije na 42 onda tu sirnu masu vadim van i stavljam u pripremljeni kalup....normalno cijedjenje kroz gazu kao i drugi sirevi.....poslije ide okretanje pritiskanje soljenje....e onu sirutku šta ostane zagrijem da prokuha i od toga dobijem skutu.....a voda koja ostane u njoj uživaju moji psi....tako se radi paški sir,naravno postoje varijacije jer nema dva ista proizvodjačaa al to ti je to....pustiš ga da zrije cca misec dana a onda......mljac.....u principu sir je jednostavno napravit,praktično je to igrarija ali ga dovest do toga da bude dobar na kraju....e to je veliki posao i obaveza a potrebni su i uvjeti za čuvanje i zrenje
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
ev vako ti to ide...mliko zagrijem na 33 celzija(većinom uopće ne grijem jer je taman toliko toplo od mužnje.....znači samo kontrola temp) ako radim sa kulturom dodam sredstvo protiv kasnog nadimanja i kulturu,jedno za drugim,promiješam i poklopim ....malo zamotam da se šta sporije hladi....nakon po ure dodam sirišće,sirilo,maja....kako ga ko zove....poslije cca 30-45 minuta se formira uvjetno rečeno sir.....kao super gusti jogurt....e njega usitnim sa onom kuhinjskom žicom na komadiće veličine zrna riže,dogrijavam na 42 celzija uz miješanje naravno i rukom ga sitnim da se ne formiraju grude velike.....kad se ugrije na 42 onda tu sirnu masu vadim van i stavljam u pripremljeni kalup....normalno cijedjenje kroz gazu kao i drugi sirevi.....poslije ide okretanje pritiskanje soljenje....e onu sirutku šta ostane zagrijem da prokuha i od toga dobijem skutu.....a voda koja ostane u njoj uživaju moji psi....tako se radi paški sir,naravno postoje varijacije jer nema dva ista proizvodjačaa al to ti je to....pustiš ga da zrije cca misec dana a onda......mljac.....u principu sir je jednostavno napravit,praktično je to igrarija ali ga dovest do toga da bude dobar na kraju....e to je veliki posao i obaveza a potrebni su i uvjeti za čuvanje i zrenje

Ovo citiram samo zbog usporedbe tako da se admini ne bune.
U pravu si da nema istog postupka sirenja,ja sam tražio po braču kako se radi sir jer je i brački ovčiji sir isto tako nadaleko poznat,i pokušao sam tako to je i ovaj tvoj recept,međutim nisam bio zadovoljan dobije se pre-gumast sir bez nekog posebnog ukusa a na braču je samo jedan moj prijatelj radio kozji sir i skupljajući i kombinirajući razne recepte sa interneta tog prijatelja i par starih žena iz zagore te nakon nekoliko desetaka kila lošeg sira došao sam do načina kako napraviti dobar sir naravno ne uvijek istog okusa (ne koristim kulture zato nije svaki sir isti) ali zavidne kvalitete!
Mliko od jutarnje i večernje muže spojim i ostavim malo na sobnoj temperaturi,naj lipša mi je mira od 6 litri mlika,zagrijem ga u rasponu od 34-37c i pjenjačom umutim razmučeno sirilo koje kupujem u apoteci ide mg na litru ali za tvrde ide duplo,ostavim sat vremena i onda izrižem nožem na kockice 2x2 i pustim 15min onda razbijem to sa pjenjačom na veličinu riže,procidim kroz gazu i stavim u samo prešajuči kalup bez stiskanja posli pola sata ga okrenem i teko još par puti,u kalupu ga držim 24 sata,tada ga vadim i stavljam u 20% salamuru 24 sata i onda dva dana sušim onda premažem ceriplastom stavim u konobu i svaki dan dva puta okričem,posli misec ipo je gotov.

Škuta je posebna stvar,i postoji jedna caka kako dobiti veču količinu škute pošto kod nas škuta strašno dobro ide u onu sirutku koja je ostala od 6 litara mlika dodam 2,5 litre friškog mlika i uzavrem dobije se puno više škute nego bez mlika,od 6l dobijam oko 0,80-1kg sira i 0.70-0,90 škute.

Sad dva žapažanja,problem je u mlječnij masnoči koja je u kozjem mliku različita od svih drugih zato u sirenju ne trpi dokuhavanje i ne trpi pritisak u kalupu,to sam proćitao u jednom članku jedne naše stručnjakinje za sirarstvo i od kad radim po ovom receptu sir je odličan.

Onaj upit u sirarstvu sam stavio skoro prije godinu dana, zato i jesam onako reagirao nekidan.
 

metuzalem

Član
Tu od
23 Tra 2013
Poruka
236
je,masnoća je različita,kod mene se kreće i do 9 %(ovčije mliko)i to po analizi iz instituta....koze nemam al planiram nabavit ovo lito čim završi mužnja i malo odahnem tako da bi počeo radit i kozji sir....a ovo za skutu....zanimljiva ideja
pitanjce....ovi samoprešajući kalupi....kako to funkcionira 'kupio dva komada al nisam još probao radit....nekako mi se čini da neće šljakat kako treba
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Ovo za škutu ti je provjereno,a ovi kalupi,ja sir cidim kroz gazu u veliko cidilo i u par minuti izađe većina sirutke onda tu masu stavim u kalup i prstima poravnam lagano pritiskajući i posli 15min okrenemsamo tresneš na stol i polako ga vratiš na drugu stranu tako dva tri puta svako po ure i to je to super stvar!
 

zagor

Član
Tu od
4 Svi 2014
Poruka
42
lijep pozdrav svima. Zahvaljujm se na receptima.Ali lijepo vas molim gospon gabro da mi objasnite sta je ceriplast i gdje ga nabaviti.... Zahvaljujem vam unaprijed.
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Ceriplast ti je premaz za zaštitu površine sireva,čuva sir od plisnja,pošto nitko od nas amatera nema idealne uvjete za zrenje sira ovo je veoma važna stvar.Ja ga kupujem u Luba u Splitu,a ima ga i u Probiotiku.
 

zagor

Član
Tu od
4 Svi 2014
Poruka
42
Puno hvala na informaciji.....Da...To ce mi biti od velike koristi. Jedva cekam da probam raditi tvrdi sir...Nisam nikad do sad probao i zato mi ovakvi savjeti zlata vrijede...Jarici su mi vec stari dva mjeseca plus minus desetak dana i planiram ih ovih dana odvojiti i bacam se na muznju i pravljenje sira.He...nadam se da ce sve bit ok...Veko hvala.http://poljoprivredni-forum.com/images/icons/icon7.gif
 

iiva

Novi član
Tu od
25 Ruj 2012
Poruka
19
Tihii drago mi je da je koza ok,hvala na novoj informaciji kod mene su veterinari bedasti pa mi nikad nisu ni rekli za ovo drugo i kakva je razlika u simptomima
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
Da dobro je znati razlike nateklina. Evo sad i to znamo. Ovaj moj vet je jako dobar sa iskustvom iz terena i prakse.
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Već 4 dana mala kozlica koju ču ostaviti za rasplod ima zeleni proliv,dao sam joj sulfadimidin i drugi dan je opet dobila proliv i sad je drži več tri dana usprkos tabletama,kozlica je odlićne volje i kad popodne izađu u pašu ne prestaje jest neznam sam više šta da probam,e da davao sam joj i suhe mekinje koje bi isto trebale stisnut ali se ništa ne događa???
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Probaj joj dati konjogriz! Djeluje kod svinja, kunića a i meni je pomogao ;-)! Mora onda i koži pomoći!!!
 

metuzalem

Član
Tu od
23 Tra 2013
Poruka
236
Već 4 dana mala kozlica koju ču ostaviti za rasplod ima zeleni proliv,dao sam joj sulfadimidin i drugi dan je opet dobila proliv i sad je drži več tri dana usprkos tabletama,kozlica je odlićne volje i kad popodne izađu u pašu ne prestaje jest neznam sam više šta da probam,e da davao sam joj i suhe mekinje koje bi isto trebale stisnut ali se ništa ne događa???
dok jede i dobre je volje nije joj ništa...probaj je dan dva ne puštat na pašu i davat joj sijeno ima da se zaštopa sama od sebe...jesi pratio pije li vode ??? mislim da ne pije jer ima dovoljno rose na travi a i trava je još jako zelena....ako je tek počela na pašu treba joj cca 7-10 dana da joj se enzimi za probavu naviknu na svježu travu.... dakle,dok je dobre volje i bistrog pogleda nema brige,tek ako se počne povlačit i odvajat onda je bolesna
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
kako ne ???meni na cca 3 kile sira ostane 1,5 kila skute

Prijatelju nemoj se ljutit,ali govorimo o razlićitom mliku mi o kozjem a ti o ovčijem,ako sam te dobro razumio od prije.
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
dok jede i dobre je volje nije joj ništa...probaj je dan dva ne puštat na pašu i davat joj sijeno ima da se zaštopa sama od sebe...jesi pratio pije li vode ??? mislim da ne pije jer ima dovoljno rose na travi a i trava je još jako zelena....ako je tek počela na pašu treba joj cca 7-10 dana da joj se enzimi za probavu naviknu na svježu travu.... dakle,dok je dobre volje i bistrog pogleda nema brige,tek ako se počne povlačit i odvajat onda je bolesna

Pije vodu normalno pase samo popodne od 5-7 sati a priko dana u štali ima granu masline čak joj i teču ne dajem,a kad izađe na pašu ko luda brsti sve redom!
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Ne znam kako da ti opisom pomognem! To ti dosta visoka trava, oštrog i kiselkastog lista, crvene ili roza stapke, a na samom vrhu ima grozd cvijeta u obliku piramide! Znam da je ima puno po dalmaciji, znači da bi je trebalo biti i na otocima! U slavoniji raste po šljivicima i ledinama! Pogledaj na wikipediji!, imaš i sliku!!! Pomaže kod mladih praščića, a oni su jakoooo osjetljivi, a i moji kunići se ne žale!!
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Ašta je to prijatelju konjogriz?:(think):

Upravo sam saznao od prijatelja iz Drniša, da u dalmaciji to zovu DIVLJA ŽUČENICA, ili RUGOBA, a službeno, po hrvatski je to VODOPIJA!
 
Na vrh