• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOZARSTVO

  • Temu pokrenuo KRESO
  • Datum prvog posta

veljko

Član
Tu od
21 Stu 2013
Poruka
110
Pa zavisi domace koze mjesanke znaju davati toliko, a na primer francuske alpine znaju davat i po 4.5litara dnevno u 4 ili 5 laktaciji.
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Ma o čemu ti pričaš,koza u punoj laktaciji pola litre mljieka,to je nemoguče ma koje rase bila kod mene su sve mješanke pa daju mlika ko u prići imam jednu mješanku albske i burske pa je odma posli odbića jarića davala preko 6l dnevno.
Prije nego počete davati savjete proćitajte forum od poćetka!!!

A tebi prijatelju,zagor zovi veterinara i to hitno da vidi šta je da nebi izgubio sve koze!!!
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
M

mladenbb

Guest
Pozdrav svima.. ja sam iz Dalmacije blizu Splita...htio bi kroz par mjeseci nabavit stado sanskih ili alpskih koza oko 30 komada..dali neko zna nekog da prodaje ili kome da se obratin..svaka informacija je dobrodošla...;-)
 

zagor

Član
Tu od
4 Svi 2014
Poruka
42
Zagore,šta ima nova,jeli se situacija popravila?

Pozdrav svima.....imao sam malo poteskoca s kompjutorom pa me nije bilo. Prvo da sad odmah odgovorim i na pitanje koje vrste su mi koze...ALPINE....Zbog toga mi i je cudno sto tako malo davaju mlijeka...Ustvari 3 alpine i jedna krizana alpina+ sanska. I DA. Situacija se popravila...Mjesam im koncetrat za krave muzare u srot i dodam sojine sacme i malo se popravilo....Al za mozda litru do litru i pol dnevno.Znaci u dvije muznje za toliko....Opet je to slabo al sretan sam zbog napretka...Veterinara necu ni da zovem jer covjek je blago receno katastrofa...Kaze on meni zadnji put da on nije zavrsio veterinu zbog koza ,ovaca,krava nego zbog pasa i da su psi njegova specijalnost a da ga ostalo previse i ne zanima...Mozete mislit sta sam mu sve izgovorio pa sad si i nismo tako dobri....
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Nije on specijalizirao pse radi pasa nego radi love!!!
Jedno pitanje,kakva su im vimena,jesu li tvrda poslije muže ili mekana i ima li možda mrvica na gazi kad procidiš mliko?

Možeš provat ovo šta ja radim,pokušaj im dat u par litara vode svakoj malo suhog kruha,mlivenog kukuruza,mekinja,i obavezno ječma a bilo bi dobro i da provaš stavit i zobi to su sve žitarice koje povečavaju mlliječnost,a vrlo bitna stvar je i da piju vode jer i voda stvara mliko,nešto se dogodilo, neki šok,zadnja solucija ti je da kupiš negdi koncentrat za mliječne koze bar da im daješ deset dana da im malo probudiš mliječnost i onda pomalo prelaziš na normalnu prehranu i vidiš šta se događa.
 

zagor

Član
Tu od
4 Svi 2014
Poruka
42
Nema mrvica kad procijedim a poslije muznje su im skroz mekana vimena. Reci mi dali da zob i jecam sameljem ili onako u zrnu. I hvala na savjetu.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Onako u zrnu,sve staviš u sić i uliješ vodu i ostaviš pola sata da se razmoći da ne dobiju zatvor i onda svakoj daš svoj sić. Ječam a posebno zob je odlićna za podizanje mlijećnosti i suha ditelina meni su to stariji rekli a i sam sam se uvjerio u to,kad nema diteline uza svu pašu pada mi mliko za 2l dnevno,jedini moj problem je šta moje neće da jedu zob a ja nemam mlin pa ako neće da ti jedu provaj je samlit ali krupno.
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
371
Pozdrav svima.....imao sam malo poteskoca s kompjutorom pa me nije bilo. Prvo da sad odmah odgovorim i na pitanje koje vrste su mi koze...ALPINE....Zbog toga mi i je cudno sto tako malo davaju mlijeka...Ustvari 3 alpine i jedna krizana alpina+ sanska. I DA. Situacija se popravila...Mjesam im koncetrat za krave muzare u srot i dodam sojine sacme i malo se popravilo....Al za mozda litru do litru i pol dnevno.Znaci u dvije muznje za toliko....Opet je to slabo al sretan sam zbog napretka...Veterinara necu ni da zovem jer covjek je blago receno katastrofa...Kaze on meni zadnji put da on nije zavrsio veterinu zbog koza ,ovaca,krava nego zbog pasa i da su psi njegova specijalnost a da ga ostalo previse i ne zanima...Mozete mislit sta sam mu sve izgovorio pa sad si i nismo tako dobri....

Pozz i tebi!

U vrijeme laktacije ako se kozi promijeni prehrana ili se pocne musti u vecim razmacima tada nastupa ovo sto ti imas. Pricam dio iz vlastitog primjera i onoga sto sam citao te iskustva iskusnih kozara.
Promjena prehrane..npr..neredovitost istog obroka(malo su na travi,malo na suhom-nekoliko dana jedno,nekoliko drugo), promjena obroka unutar najvece laktacije(npr.izostanak neke vrste koncentrirane hrane - ne mora nuzno biti zito..moze biti i zeleno ali kvalitetno zeleno - lucerna,ljulj, cak silazni kukuruz itd. )
(ovo sam osobno dozivio i cesto nema povratka na staro i pocetak laktacije u kolicinu mlijeka koliko je bilo. Koza sve manje doji u laktaciji,a ovo je jedan od uzroka kada se smanji kolicina mlijeka i ako potraje duze ne vraca se na isto)

Promjena intervala muznje....npr. muzle su se dva puta dnevno i sada se prebacuje na jednom dnevno...jos gore je prebacivanje unutar kratkog vremenskog razdoblja...dva puta i jednom dnevno...dakle malo jedno malo drugo. Izgleda cudno,ali mnogi drze koze za ciscenje okolisa,pa nemaju redovitost i kontinuitet.

Price o 6l i slicne (uz duzno postovanje) ti preporucam da uzmes sa rezervom. Osobno u to ne vjerujem , osim u slucaju posebne genetike i doslovnog sopanja koze sa smjesama(slicno kao sa kravama).
Ima ih u hr , no to su ozbiljni proizvodaci mlijeka. Sa druge strane i ovo tvoje je minimum...jer alpina je kvalitetna mlijecna koza. Kozama pokusaj dati cijelo zrno jer ako je mljevena zitarica presitna tada im smeta to pri obroku u smislu da udisu sitne cestice. Zob je njihova omiljena hrana(moje i neka iskustva iskusnih)..no bilo koja zitarica je ok za povecanje mlijecnosti.
Zeleno i trava je za njih smisao zivota - meni se laktacija smanjila zbog toga jer nisam mogao dati jedno vrijeme zeleno nego suho. To je doslovno cirkus kojim se smanji mlijecnost kroz period od pola mjeseca za cetvrtinu...ponekad i vise.
Pogledaj u kakvoj su kondiciji koze i kako su zdrave. Da li si ih tretirao protiv nametnika?
Ovo je ukratko sto se sjetih na brzinu...pokusaj zadrzati zitarice u prehrani i vidi stanje nakon pola mjeseca.
Sto se tice koncentrata i sl. moje razmisljanje je slicno jos nekim forumasima koji drze koze...sto dalje od toga na duga vremenska razdoblja!! Od bilo kakve kemije. Imas dosta tema koje je opisivao clan @bogec kako zelenom prehranom mozes dobiti sve sastojke iz koncentrata.
 
Posljednje uređivanje:

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
371
Nije on specijalizirao pse radi pasa nego radi love!!!
Jedno pitanje,kakva su im vimena,jesu li tvrda poslije muže ili mekana i ima li možda mrvica na gazi kad procidiš mliko?

Možeš provat ovo šta ja radim,pokušaj im dat u par litara vode svakoj malo suhog kruha,mlivenog kukuruza,mekinja,i obavezno ječma a bilo bi dobro i da provaš stavit i zobi to su sve žitarice koje povečavaju mlliječnost,a vrlo bitna stvar je i da piju vode jer i voda stvara mliko,nešto se dogodilo, neki šok,zadnja solucija ti je da kupiš negdi koncentrat za mliječne koze bar da im daješ deset dana da im malo probudiš mliječnost i onda pomalo prelaziš na normalnu prehranu i vidiš šta se događa.

Postovanje kolega!

Molim te objasni sto znaci ako ima mrvica na gazi kada se cijedi mlijeko??

Hvala ti za ovaj savjet - recept kako poboljsati mlijecnost.
Da li moze psenica umjesto kruha ili je najbolje sa kruhom? Da li si osobno koristio taj koncentrat za koze i imas iskustvo da se mlijecnost vratila?

Inace..puno hvala za sve savjete koje pises i educiras sve nas amatere :)
 

metuzalem

Član
Tu od
23 Tra 2013
Poruka
236
kruh NIJE NIKAKO hrana za ovce i koze izbijte si to iz glave...pustite šta ljudi rade ali kruh,pogotovo ovaj današanji industrijski nije ni za ljude...ako već morate davat kruh onda neka ga bude malo,neka bude potpunu suh,sušen par dana na propuhu ali u hladovini...u kruhu su kvasci i medikamenti koji idu u mliko i umisto da imate jako zdravu namirnicu imate najblaže rečeno sranje....za vrlo dobru mliječnost ovaca i koza je bitna redovita i uredna prehrana u isto vrime po mogućnosti a kad muzete nek to bude kao sa ženom....nježno i bez stresa...kukuruz nije za podizanje mliječnosti nego za dobivanje energije,za mliječnost je bolja sojina sačma al je baš i nema....kod nas na otoku najbolji rezultati dokazano postignuti suhom djetelinom miješanom sa travom (ne presuhom,nego onako lipo osušenom)sijeno obavezno po volji a kukuruza u zrnu ili na grubo mliveno,ne kao brašno nego baš samo prebijeno cca 300 grama po grlu dnevno...i naravno paša i brst....e da,ja i dalje mislim da se same pocicaju i da zato ima malo mlika....e i još jedna stvar....mužnja se priprema misec dana prije nego se ovce/koze okote....znači misec dana prije se pomalo uvodi bolja prehrana da se formiraju mliječne žlijezde kako treba i da se ona navikne na hranu koju dobija,kad se okote i janjci krenu cicat da imaju mlika dosta....jer uhodavanje u prehranu (promjena režima il pojačavanje)traje misec dana,nema preko noći ....a ovo sa mužnjom dva puta dnevno pa kad se krene na jedan put...npr ako ste muzli 10 litara mlika ujutro i 10 navečer i krenete must samo ujutro,prvih par dana će bit 15 litara pa će se onda polako smanjivat dok ne dodje opet na 10 a onda i manje....onda se prelazi da svaki treći pašt nekoliko dana....i onda cure zasušeeee...
 
Posljednje uređivanje:

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Postovanje kolega!

Molim te objasni sto znaci ako ima mrvica na gazi kada se cijedi mlijeko??

Hvala ti za ovaj savjet - recept kako poboljsati mlijecnost.
Da li moze psenica umjesto kruha ili je najbolje sa kruhom? Da li si osobno koristio taj koncentrat za koze i imas iskustvo da se mlijecnost vratila?

Inace..puno hvala za sve savjete koje pises i educiras sve nas amatere :)

Pozdrav kolega,hvala ti na pohvalama,najteže je nešto ne znati a još gore ne imati koga pitati!!!

Te mrvice u mlijeku kad se cidi proz gazu ili još boje kroz tetra-pelenu je prvi znak pojave mastitisa koji zna poprlično smanjiti mliječnost a i može dovest do gadne upale vimena,te mrvice se postupno povećavaju sve dok se vime dobro ne upali.
Pšenice nemam pa ti nemogu reć dali može ili ne,a starog suhog kruha ima u izobilju i nikat im ne dajem više od pola štruce dnevno,taj koncentat isto nisam koristio jer je prevelik problem njega nabaviti ovdje kod nas ali mi je vet. rekao da ga je jedan naš otočanin koristio baš zbog pada mlječnosti i da mu se mliko vratilo, i pazite jednu stvar većina tih koncentrata nije kemija nego pravilno izbalansirana hrana za dotičnu vrst životinja i to je jako skupo a kad jednom dođeš do deklaracije možeš ga i sam raditi ako imaš žitarice.
I na kraju da mlječnost se može vratiti sve do početka mrkanja samo treba bit obilna ishrana zdrava životinja i redovita mužnja uz masažu vimena i najbitnije je da se vime do kraja izmuze,znači na kraju ga promasirati pa izmusti i tako par puta dok nisi siguran da je sve van.
Vidi primjera,imam jednu kozu koja po muži daje cca 2l mlika,poćmen must i u pot izmuzen malo više od litre i tada mliko stane sise prazne i reko bi da više nema,onda uvatim cijelo vime uruke i počmen ga lagano masirat i plako povečavam stisak i na prste i dlanove,onda se sise napune i izmuzem pla litre i onda opet masaža pa opet dva deca i tako sve dok vime i sise nisu skroz prazne,a jadnicu kad sam kupio prva dva tri dana nije bilo nego litra ali je vime po mom ukusu bilo pretvrdo,a to je sve bio uzrok lošeg načina muže.Zato i preferiram izgradnju stola za mužu lipo sedeš i na miru muzeš a koza se zabavi sa malo mekinja u teći.
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
a kako misliš koliko,ako misliš na koliko koza imam četiri na muži i jednu za rasplod.?
 

metuzalem

Član
Tu od
23 Tra 2013
Poruka
236
na to sam i mislio....i kolko ti reba vrimena da pomuzeš jednu na tom stalku....i jel muzeš ovce isto tako na stalku il onako u toru
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Nemam ti ovce ali po meni bi i njih bilo lakše must na stolu,ne traje to puno par minuta ali sve skupa sa pričom dovođenjem i spremanjem nazad u box najviše po ure. Mislim da je stol na 20 str. foruma.Brundalo ga je napravi,moj je od drva to mi je bilo lakše,a dobro služi i za drugo,pregled,rizanje papaka,davanje inekcija,čišćenje krpelja i sl. bitno je da koza stoji mirno!
 

metuzalem

Član
Tu od
23 Tra 2013
Poruka
236
gledao sam od brundala šta je radio i prilično dobro za jednu dvi koze il za njegu grla...ja pomuzem 40 ovaca za cca 40-45 minuta,je da imaju manje mlika nego koze al ko bi ih utira jednu po jednu na stl pa....uffffffffff....ja ih utiram u tor,u tisno i onda jednu po jednu kroz ruke...naravno obavezno premuzivanje...nakon par minuta spusti se iz gornjeg vimena još malo mlika....nešto sam snimao al se baš ne vidi dobro al kad počne sezona mužnje ovu zimu snimit ću tehniku ručne mužnje pa poslat nekom mailom nek stavi na forum...ja to neznam ....jer vidim da puno ljudi ima problema sa mužnjom, a mislim da je to samo stvar tehnike....naravno ako je sa grlom sve u redu,ako je zdravo
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Je,ali moraš znat da je velika razlika od ovce i koze ajde ti za minut pomuzi onu moju najmliječniju ČETIRI litre mika po muži odma posli odbića jarića!!!
 

Najnoviji postovi

Na vrh