• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOZARSTVO

  • Temu pokrenuo KRESO
  • Datum prvog posta

karlo22

Član
Tu od
22 Srp 2009
Poruka
122
Pozdrav svima imam i ja 3 koze sjarne i zadovoljan sam kozama imam ogrđenu površinu di su stalno na ispaši navećer su kući u štali kasnije mislim se možda širit ako budem držo ovce
 

vimi

Aktivni član
Tu od
9 Stu 2008
Poruka
532
a koju pasminu imaš
moje koze se još nisu jarile , mislim da će se jariti početkom 4 mjeseca
 
M

malisa

Guest
Pitanje ?
Koza francuska alpina sa rodovnikom.
Jarac francuski alpinac sa rodovnikom.
Koza ojarila juce dva jareta,jedno musko-jedno zensko.zensko ima sve odlike boje francuske alpine a muski crn da
crnji ne moze biti.Ima samo bjelu fleku na celu.U cemu je tu problem i tko je za to kriv?je li to mozda normalna pojava?
:!: :?:
 

karlo22

Član
Tu od
22 Srp 2009
Poruka
122
Po mome je normalno jer ti se geni mješaju i dobivaju se i od dede pra dede ja sam imo bijelu kozu i bjelog jarca a jarad ispala sva neka siva smeđa
 
M

malisa

Guest
I ja sam slicnog razmisljanja,ali tu postoji mozda jedan problem.Posto je on velik i dobrog stasa trebalo bi ga ostaviti
za performans test koji pretpostavljam ne bi prosao zbog boje.Pokusao sam naci koje rase koza su crne boje da bih
vidio pretpostavljene pretke ali nisam nasao takvu boju.Inace u tri godine kozarenja ovo mi se jos nije desilo.
imam ih vecih,manjih svjetlijih-tamnijih ali ovaj je crn kao crni vrag.
 
N

nasafarma

Guest
Boja francuske alpine je uglavnom smeđa, a može imati primjese bijele i crne. Ja sam imao kozu koja je redovito svake godine davala jednog bijelog jarića. To bi trebalo biti normalno. Što se tiće ishrane jarića ja sam se držao one skripte od savjetodavne službe, a proljev kod preživaća javlja se kod nagle promjene hrane.
 
M

malisa

Guest
hvala na savjetu.Sada me zanima vase iskustvo u hranjenju koza prekrupom -kukuruzom.3 godine sam hranio koze
kukuruzom,jecmom,zobii suncokretom ,u zrnu.od prije mjesec dana poceo sam hraniti prekrupom iste mjesavine.
Prije kada sam pokusao hranjenje prekrupom koze su dob ile proljev pa sam svaki put odustao.sada sam prekrupu
uveo postepeno i uz malu pomoc rogaca sve je u redu.Jedino se drasticno povecala potrosnja vode.savjeti koje sam dobio su oprecni.neki tvrde da to nevalja jer se skupi u buragu.Ja trenutno ne vidim veliku razliku i kako ce to
utjecati na mljecnost.koja su vasa iskustva :?:
 
O

Oldtimer

Guest
Re: Ishrana koza odmah nakon jarenja

malisa kaže:
Pozdrav svim forumasima!
Zanima me vase misljenje i iskustvo o ishrani koza nakon jarenja.Pojavljuje mi se problem da neke koze nemaju dovoljno
mlijeka za jarice.Hranim ih sijenom-djetelina i smjesom-kukuruz,zob,jecam,suncokret.Zbog toga ti jarici pokusavaju sisati
druge koze pa je u stali urnebes.Slijedeci problem je proljev kod jarica koji pocinju jesti suhu hranu.

Molio bih vase savjete u rijesavanju tih problema!!

Probaj napraviti ovako, kod mene pali kod takvih stvari:

jarići bi sisali stalno, a to koze nedaju jer nemaju mlijeka i oni idu do drugih koza koje im nedaju jer nisu njihovi i počne jurnjava po staji. Ja ti ih nahranim i onda ih jednostavno izvadim iz boksa u poseban dio (imam nešto kao montažne bokseve malih dimenzija koji se stavljaju ispred velikih bokseva) i ostavim ih do podneva. U podne ih prebacim ponovo u bokseve i svi se napiju do mile volje i opet van. Budući da koze hranim sa smjesom pomiješanom sa šrotom (mljeveni kukuruz + stavim vitamine), nakon 2 tjedna otprilike počnu i oni jesti zajedno sa kozama. Nakon najduže 3 tjedna do mjesec dana jednostavno ih maknem i hranim ih sa istom hranom kao i koze. Sijeno je obavezno. Budući da ja dajem mlijeko Vindiji, kupim im mliječnu zamjenicu i stavim im u njihov boks i uz dva dana pažljivog namakanja malih njuškica u tu toplu mliječnu zamjenicu počnu ppiti sami, a uz to i jedu.

Proljev zbog hrane do sada, hvala Bogu, nisam imao, ali jarići su jako osjetljivi na amonijak iz stellje (nastora) za koze koji kozama ne smeta, ali malim jarićima da i to jako. Može doći do masovnog uginuća, ako boksevi nisu čisti i ako stelja nije dobra i debela. Dok imam male jariće, bokseve čistim najmanje svaka dva tjedna.
 

vimi

Aktivni član
Tu od
9 Stu 2008
Poruka
532
pozdrav!
evo da se pohvalim prije desetak dana kod mene je stiglo 35 malih jarića koji se još hrane na dudu , nadam se da će i slike sutra biti ovdje!
uglavnom svi stigli zdravi i veseli iz međimurja u dalmaciju
 
M

mrkemik

Guest
Pozdrav svima!

Za seminarski rad sam dobio temu suvremeni postupci mužnje krava,ovaca i koza.Što se tiče mužnje krava materijala imam napretek,no što se tiče ovaca,a posebno koza sam na nuli.Tražim već par dana i po netu i u gradskoj knjižnici no bezuspješno :(
Da li bi mi itko mogao dati kakav koristan link u vezi navedene teme ili preporučiti kakvu literaturu.Unaprijed zahvaljujem
 
B

bdizda17

Guest
Brundalo i ekipa pozdrav! ja sam novi kozar iz baranje sa 5 sanskih koza za početak. čitao sam sve vaše savjete i puno su mi pomogli. jedna konkretna molba;moze li netko opisati kako da napravim kalup za sir,kako rješiti potisak, i to... unaprijed zahvalan! boris.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,932
nema ti brundala vec duze vrijeme na forumu.vjerujem da ga cita,ali se ne pojavljuje.
 
I

ivan80

Guest
Zanima me koliko je bavljenje kozama isplativo. Zanima me ako bi imao 50 muznih koza i kada bi prodavao mljijeko kolika je cista zarada? Kolika je cijena otkupa mljijeka?

Dali je koza zahtjevnija od ovce sto se tice uzgoja i narocito hranjenja?


Imam neki kamenjar gdje je baka prije drzala oko 70 ovaca koje je muzla pa me zanima dali je to dovoljan pasnjak za 50 koza za muznju?

Kolika je cijena kada se prodaju jarici onako na veliko, zive vage i dali bi sa prodanim jaricima uspio pokriti dohranu koza koje bih muzao.
 
M

malisa

Guest
Zanima me koliko je bavljenje kozama isplativo. Zanima me ako bi imao 50 muznih koza i kada bi prodavao mljijeko kolika je cista zarada? Kolika je cijena otkupa mljijeka?

Dali je koza zahtjevnija od ovce sto se tice uzgoja i narocito hranjenja?


Imam neki kamenjar gdje je baka prije drzala oko 70 ovaca koje je muzla pa me zanima dali je to dovoljan pasnjak za 50 koza za muznju?

Kolika je cijena kada se prodaju jarici onako na veliko, zive vage i dali bi sa prodanim jaricima uspio pokriti dohranu koza koje bih muzao.

Po meni je isplativo.Prodavati mlijeko je sirok pojam.Mislim da to vrijedi predavati vindiji ili proizvoditi sir.Pasnjak koji si opisao po meni je dovoljan za ispasu ali bez dohrane nema mlijeka.Brundalo je u pravu kad kaze da nije dovoljna kvalitetna koza vec i jasle moraju biti kvalitetne.Iz mog iskustva prodaja jarica pokriva dohranu.Ja ne predajem mlijeko vec proizvodim sir i ide to nekako.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
mljeko ti otkupljuje dukat i vindija po cijeni od 10 kuna po litri ako imaš minimalno 100 litara mljeka dolaze po njega doma imam takove informacije lako se moza provjeriti.
 
M

masa nevest

Guest
a

jel to sto posto sigurno da otkupljuju po deset kuna kozije mliko i jel dolaze po njega
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
Sad sam sjedio i citao gotovo dva sata ovu temu.
Ima stvarno fantasticnih postova.
Brundalo vrati se mljeka ti kozjega!! :D
 

vimi

Aktivni član
Tu od
9 Stu 2008
Poruka
532
.....

ako dukat i otkupljuje mlijeko sumljam da je 10 kuna , dao Bog.
ja bi ga za tu cijenu vozio u Zagreb.
 

Najnoviji postovi

Na vrh