• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOZARSTVO

  • Temu pokrenuo KRESO
  • Datum prvog posta
V

Volintena

Guest
'Malo' san razmišlja i došlo mi nešto u glavu, pa me zanima (mišljenje vas praktičara) da li to 'pravilo' zaista u praksi stoji: ako ne možeš sam proizvest hranu za svoje blago - ne ulazi u uzgoj/stočarstvo.

Ima li u tome istine i da li je to ustvari, samo po sebi, pravilo? (jer u dalmatinskoj zagori nema nepreglednih oranica i ravnice za obrađivat ka u slavoniji, ode je pregledan samo kamen :lol: , a zainteresiran san za stajski uzgoj, iskreno pastirstvo me ne privlači)
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,932
a računaj da je sijeno 1 kn po kilogramu,možda manje,a tako i ostale žitarice u prosjeku ako kupuješ na malo.. pa si misli jel isplativo.nije danas problem isplativosti proizvodnje,koliko plasmana proizvoda... ljudi jedva pšenicu prodali ljetos,to se nikad nije desilo.
 
V

Volintena

Guest
Kad kažeš 1kn/kg, to misliš na neto cijenu kod dobavljača, ali meni kao kupca (iz Dalmacije) od dobavljača (npr. iz Slavonije) u neto cijenu ulazi i troškovi utovara, transport i troškovi istovara (utovar/istovar - ne možeš sve sam, mora ti neko dat ruku, pa ga je red i platit, jet tako) tako da bi to bila neka okvirna cijena neto cijena (za Dalmaciju). E sad, koliko to podiže cijenu?! Dodaj ako san nešto izostavija...

Kako nije sve u sijenu, već tu ima, kako i sam kažeš i drugih žitarica, pa dolazi i slama (za stelju), pa je dobro da imaju i sviježe zelene hrane (kako nju riješiti?)... Govorin iz perspektive da svu hranu moran nabavljati kod drugog (jer iman više kamenja nego zemlje, i di je traktor opća nepoznanica) i da me zanima stajski uzgoj...Ima li to perspektivu? To pitanje odvajan od plasmana proizvoda na tržište (iako su neizostavno povezani, proizvodnja proizvoda i plasman istog), čisto da stvorin jednu računicu koliki su 'inputi' tj. ulazni troškovi...

Iman 39,5 godina i za koji dan mi dolazi rješenje za invalidsku mirovinu, a kako je ona mala i kako ću imat 'viška vrimena', a volin radit i volin selo (ne na onaj egzotičan način, već san svjesan da je to rad i samo rad) i želija bi iskoristiti resurse koje iman na selu kako bi sebi i obitelji (žena i tri maloljetna sina) poveća standard...Zato bi volija čuti mišljenje ljudi iz prakse, da li je sve to utopija ili bi takva ideja mogla 'držat vodu' ...
 

snupy

Član
Tu od
7 Pro 2008
Poruka
423
stočarstvo ako nemožeš proizvest jeftinu hranu može kod tebe bit isplativo samo na paši a i kvaliteta je bolja .štalski način držanja ti može biti fizički daleko teži nego na ispaši .koze i ovce če i u tom kamenjaru nači hranu koju bi ti skupo plačao nekom šverceru .jedino ako namjeravaš imat veči broj pa dovozit šleperima .
 

adviser

Član
Tu od
23 Lis 2009
Poruka
148
Volintena kaže:
Kad kažeš 1kn/kg, to misliš na neto cijenu kod dobavljača, ali meni kao kupca (iz Dalmacije) od dobavljača (npr. iz Slavonije) u neto cijenu ulazi i troškovi utovara, transport i troškovi istovara (utovar/istovar - ne možeš sve sam, mora ti neko dat ruku, pa ga je red i platit, jet tako) tako da bi to bila neka okvirna cijena neto cijena (za Dalmaciju). E sad, koliko to podiže cijenu?! Dodaj ako san nešto izostavija...

Kako nije sve u sijenu, već tu ima, kako i sam kažeš i drugih žitarica, pa dolazi i slama (za stelju), pa je dobro da imaju i sviježe zelene hrane (kako nju riješiti?)... Govorin iz perspektive da svu hranu moran nabavljati kod drugog (jer iman više kamenja nego zemlje, i di je traktor opća nepoznanica) i da me zanima stajski uzgoj...Ima li to perspektivu? To pitanje odvajan od plasmana proizvoda na tržište (iako su neizostavno povezani, proizvodnja proizvoda i plasman istog), čisto da stvorin jednu računicu koliki su 'inputi' tj. ulazni troškovi...

Iman 39,5 godina i za koji dan mi dolazi rješenje za invalidsku mirovinu, a kako je ona mala i kako ću imat 'viška vrimena', a volin radit i volin selo (ne na onaj egzotičan način, već san svjesan da je to rad i samo rad) i želija bi iskoristiti resurse koje iman na selu kako bi sebi i obitelji (žena i tri maloljetna sina) poveća standard...Zato bi volija čuti mišljenje ljudi iz prakse, da li je sve to utopija ili bi takva ideja mogla 'držat vodu' ...


invalidska mirovina i razmišljaš o stadu za koga bi kupovao hranu sjedi na verandu i penkalo u ruke pa računaj ............ ako moraš kupovati pa transport više nego 20-30 km nečeš preživeti razmisli da nadješ zemlju gdje ti koze mogu pasti i pripremit na nekoliko ha hranu za zimski period , jeftinije je , da se ti voziš do farme nego sve ostalu furaš do farme (iz Slavonije (primer). Šta veli ostala familija na tvoja razmišljanja ??
 
V

Volintena

Guest
adviser kaže:
Šta veli ostala familija na tvoja razmišljanja ??

Nisu za to, prvenstveno jer razmišljaju da je ići iz grada na selo ići 'korak unazad', a meni je pun kufer grada i 'građana', želin svoj mir (iman PTSP i još neke pizdarije) i smatran da bi na selu bija 'sitiji' (nadan se i mirniji, smireniji) nego u gradu.

Problem i je šta ode sve upućuje na ispašu, jer ne možeš nać (u kraju di san ja) ravne zemlje ka šta ima u zadarsko-biogradskom zaleđu (uspoređujen teren koji mi je najbliži), a mene, ne znan zašto, baš privlači stajski uzgoj (možda zato šta, sigurno, ne znan sve prednosti i nedostatke iz te branše, jer san samo totalni amater koji voli selo i prirodi, a u svojoj okolici neman priliku di vidit ništa osim pašnog uzgoja). Zato pitan vas koji ste u tome, ako ne već generacijama, onda sami u tome da mi date savjet. Ustvari, najveći problem je u zemlji (koje ode nema, mislin, našlo bi se, ali je toga jako malo i to tko ima obrađuje za svoje potrebe, više prema Drniškoj i Kninskoj kotlini) na kojoj bi moga sam proizvodit hranu.

Znači, i da se povežem sa nekim iz slavonije da kupujen sve šta mi triba (u nekom smislu da dogovorimo proizvodnju za moje potrebe), da izbjegnem švercere, uz troškove transporta ne bi ima (neku) računicu? Vidin i sam da ode nitko ne drži farme krava, već su najbrojnije ovce i to na ispaši, šta mi samo po sebi govori o konfiguraciji terena i mogućnostima proizvodnje hrane za iste...

A ovo sa invalidskom mirovinom - radije bi svoja leđa (ona su u pitanju) još uništava sam za sebe, nego za nekog drugog koji bi mi dava nikakvu plaću (govorin iz perspektive kakva je u Šibeniku).

@ Snupy - slažen se sa tvojim razmišljanjem i savjetom, a sve se bojin da će to ostati na nivou neostavrenih želja, ali neka vas to nepokoleba da mi kažete sve aspekte i (ne)mogućnosti izvedbe mojih zamisli. Samo hrabro - u glavu... ;)
 
K

KRESO

Guest
danas su moje koze markirane , tak da "cure" imaju naušnice :D
 

snupy

Član
Tu od
7 Pro 2008
Poruka
423
prvo si odredi prioritete u životu obitelj je pod broj jedan onda ostalo .probaj si nač imanje bliže Šibenika u najam pa uzmi par komada za svoju dušu. za početak možda se i ostalima svidi nikad neznaš.
 
V

Volintena

Guest
Ima li neko voljan da mi opiše kako izgleda jedan radni dan pastira i pastirskog načina držanja koza (ovaca)...

Zanima me i kakva je razlika držanja blaga samo zbog mesa i onog di se iskorištava mliko da bi se dobija sir, mislin na izgled radnog dana, kad se ide na ispašu, kad se muze (i da li se u oba slučaja, obavezno, muze), da li triba imat slame za prostirku u štali, ako samo u njoj prispavaju, razlike izgleda same štale u odnosu na stajski uzgoj (znan da im tada netriba imati prostor 'za razgibavanje' - ispust) i tako, čega se god sitite napišite, naravno, ako imate volju i smatrate da nisan dosadan ka krpelj... :blackeye

I da li triba imati dogovoreno ili ugovoreno sa drugim licem mjesto za (is)pašu, jer mi nekako nije logično otić u (is)pašu pa pasi di uvatiš, sve odreda, a pogotovo šta ne bi ima dovoljno svoje (a ko je ima?!) zemlje za (is)pašu? U blizini ima od Hrvatskih šuma nešto više od 3 milijuna kvadrata, šta kamenjara, šta šume, pa san mislija na njih, jer sve ostalo je podiljeno na stotine vlasnika i na stotine kamenih zidova usitnjenih parcela, a ono od HŠ je sve u jednom komadu...
 
T

trecedoba

Guest
NABAVKA KOZA

Imam poljoprivredno gospodarstvo u Zagorju sa 30.000 m2 zemljišta u komadu.Želja mi je baviti se kozarstvom, pa vas sve molim za pomoč koji nešto znate oko toga.Imam nešto osnovnog znanja, ali nisam neki stručnjak.Želio bi uzgajati mesnato-mliječne pasmine, jer bi volio proizvoditi i sir, te prodavati jariče.Koju vrstu pasmine da uzmem.Također me zanima kakva iskustva imate sa uzgojem na otvorenom, jer zemlje ima dosta, pa bi ih puštao da pasu.Također bi kupio i stado od otprilike 50-60 komada koza za početak.
Zahvaljujem se na svakoj pomoći i odgovorima.
Svima sretna nova 2010 godina uz puno želja u poslovnom i osobnom uspjehu.
 

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
Re: NABAVKA KOZA

poz
Ja nemam pojma o kozama,ali znam da na tu površinu može biti daleko više od 50-60 koza!!!
 
N

nasafarma

Guest
Re: NABAVKA KOZA

Za napisati što znam o kozarstvu trebalo bi nekoliko dana, pa ćeš morati biti malo konkretniji. Što se tiće pasmine preporučio bi ti alpinu. Ona je kod nas, uz sansku kozu, najzastupljenija. Alpina i sanska koza spadaju u mliječne koze,al naravno daju ti i jariće sa kakvim si se vjerojatno i susretao. Mesna pasmina koza koja se kod nas uzgaja je Burska koza,a ona ti izgleda kao nabildani buldog sa rogovima :lol: Preporučio bi ti bavljenje sirarstvom jer sam i sam sirar,al o tome u nekoj drugoj temi. Inaće ja sam se bavio uzgojom koza nekoliko godina,ali sada imam samo kreve. Počeo sam se baviti profesionalno sirarstvom i proizvodnja kozjeg mlijeka mi je postala prekomplicirana. Jednostavno nisam mogao sve stići.
Tolko za sada. Pitaj što te dalje interesira rado ću ti pomoći
 
N

nasafarma

Guest
Nisam bio na forumu skoro godinu dana i vidim da ste se raspričali o kozarstvu. :D Ja sam nažalost prodao koze i držim samo krave. Napravio sam i siranu. Ipak bi htio dati nekoliko komentara Vilinteni.
1.Ja sam iz grada (Zagreba) došao sa obitelji na selo (Saborsko) i svakom bi to preporučio.
2. Baviti se kozarstvom i sve kupovati notorna je ludost i nemojte više trošiti vrijeme na tu raspravu :madmana:
3.Zabrio si na štalski uzgoj na kršu. To ti je isto kao da hoćeš uzgajati tropsko voće na sjevernom polu. :lol:
4.Koze su došle sa krša i to im je prirodan ambijent i mislim da bi ih tamo savršeno mogao uzgajati.
Pošalji neku sliku da vidimo o kakvom se to kršu radi. Inaće koliko ja znam kozarstvo i ovčarstvo u Dalmaciji izgleda malo drugačije nego kod nas na kontinentalnom djelu. Cijelu zimu ti je stoka na paši (besplatno) dok se mi ovdje mučimo sa sjenom ( ja ovdje u Lici 6 mjeseci), a po ljeti je dole trava spržena pa se stoka dohranjuje sijenom (koje uglavnom dolazi iz Like). Toliko od mene
 
A

AGRIPLUS65

Guest
Re: NABAVKA KOZA

nemam bas iskustva sa kozami , ali pricaju koji su ih imali da nebu ju nikad vise,imao je jedan susjed 4komada napravio im ogradu od žice za ograde i za 3 mjeseca su je unistile ,negdje oko 2500 kn za žicu oslo u odpad.
mozda bi bio bolji izbor ovce ,a i jaretina ima slabu potraznju.
 

vimi

Aktivni član
Tu od
9 Stu 2008
Poruka
532
Re: NABAVKA KOZA

pa kao što su ti rekli najbolje ti je da uzmeš alpinu ili sansku pasminu , ali nemoj se baš puno uzdati da će one mirno same pasi koza kad je slobodna i bez nadzora može napraviti dosta problema ( baba nije imala vraga pa je uzela kozu),
iskreno i ja imam u planu uzeti 60 koza za početak samo što su radovi stali zbog kiše , trebao sam prošli mjesec početi sa izgradnjom štale.
slobodno pitaj što te zanima
 
N

nasafarma

Guest
Re: NABAVKA KOZA

Istina koze nije lako čuvati, ali imaju i svoje prednosti. Problem je kad ljudi neznaju što bi, pa im padne na pamet "ja bi imao koze". Važno je prvo dobro razmisliti što želiš i koje su ti mogučnosti. Kaže se da prije nego uzmeš nekog kučnog ljubimca dobro razmisliš kojeg, a kamoli kada odlučuješ o uzgoju neke stoke.
Sve u svemu ja sam se bavio kozarstvom nekoliko godina i koze su prekrasne životinje. Tko ima dobre uvjete i volju svakako bi ih preporučijo. Mene je preokupirala proizvodnja sira i nisam više imao vremena za uzgoj i koza i krava.(sada držim samo krave)
 
Na vrh