• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOZARSTVO

  • Temu pokrenuo KRESO
  • Datum prvog posta
T

trecedoba

Guest
Re: NABAVKA KOZA

Znam da su dosta velike štetočine ako su na slobodnoj ispaši.Zato i tražim savjet da li je bolje da ih imam u kozarniku, jer ga imam gotovog i to zidanoga sa plinskim grijanjem.Moram još samo napraviti boksove.Imam kao što sam rekao dosta zemlje pa bih mogao zasaditi i lucernu, jer sam pročitao da je to odlična hrana za njih. Ne znam kako je sa janjcima i dali je lakše sa njima.Njih se mora šišati, a ja bašu tome nisam vješt.Svaki savjet bi mi dobro došao, i unaprijed hvala.Također ako netko zna tko prodaje koze neka mi javi .Ako ima netko kakvu drugu ideju što bih mogao raditi i uzgajati na toj površini, neka mi slobodno iznese svoje mišljenje.Ali ja bih prvenstveno radio sir, i to sam mislio kozji, jer ima jako dobru prođu na tržištu.
 
N

nasafarma

Guest
Re: NABAVKA KOZA

Koze su po prirodi životinje koje su stalno u pokretu i ako neka životnja pati u štali onda je to koza. Iako se svuda u svijetu pa i kod nas koza uzgaja i u štalskom uzgoju (pogotovo sanska koza).
Ako se koze puštaju na ispašu bez nadzora onda im se mora napraviti dobra ograda s električnim pastirom.
To je izvedivo ali mora se napraviti dobro jer koza je životinja koja će gledati i razmišljati gdje se može provući ili preskoćiti tj. gdje je greška u ogradi.
Ali prije svega pitanje je zašto si se ti uopće odlućio za kozarstvo. Vidim da razmišljaš koza ili ovca. To je velika razlika ovisi o onome što hoćeš,kako hoćeš, što želišprodavati, kako želiš prodavati, koliko misliš raditi, koliko zaraditi i još sto drugih pitanja. Bilo bi dobro da nam malo objasniš svoju situaciju.
 
N

nasafarma

Guest
Ja stvarno neznam što tebe još mući? Tamo (str 4.) su ti ljudi sve objasnili. Brundalo živi na istom kršu kao i ti i čovjek ima iskustva. Pogledaj u temi "Nabavka koza" što sam napisao da se ne ponavljam. Mislim da trebaš razmisliti o nekim osnovnim pitanjima. Konkretno ja sam sirar i ako te zanima proizvodnja sira i sve u vezi s time mogu pomoći
 
T

trecedoba

Guest
Re: NABAVKA KOZA

Nisam razmišljao o ovcama, nego su spomenute na forumu.Ja bih svakako želio uzgajati koze, raditi sir i proizvoditi meso.Sada me zanima koliko mora biti ograda visoka u slučaju da ih puštam na ispašu, kao i da li mogu biti vani tokom cijeloga dana, a navečer ih utjeratiu kozarnik.Ja sam imao prije 10 godina 3 koze koje su se i ojarile, i nisam imao nekih večih problema, ali nije isto imati ih 3 ili 60-100 komada.Sa koliko grla bi bilo isplativo početi.Cijela obitelj mi je ostala bez posla, a zemlja i gospodarske zgrade u Zagorju stoje prazne.Mislim da je to šteta i da nešto moram ućiniti.Zato tražim pametne savjete na kojima ču biti veoma zahvalan.Zamišljao sam ogradu napraviti od drveta , pa me zanima koje visine mora biti, kao i na koliko m2 da postavim ogradu.Da li da je podijelim na 4 dijela kako bih mogao seliti stado, pošto mi je jasno da one dosta unište pašnjak gaženjem.
Unaprijed hvala na odgovorima i savjetima.
 
N

nasafarma

Guest
Re: NABAVKA KOZA

Ok, odlučio si se baviti kozama
Neznam da li si nabavio nekakvu literaturu o njima, ima nekoliko knjiga,a na stranici HZPSS možeš skinuti brošuru "Kozarstvo". Ako imaš spojen prostor štale sa pašnjakom (Što je odlično) onda nemoraš zatvarati koze preko noći nego ih pustiš da same ulaze i izlaze kako hoće. Što se tiće ograde ona bi trebala biti barem 1,5 m visoka (iako je moj jarac i to preskako kada je osjetio da se koza tjera). Ono što sam ti več napisao koza će se pokušavati provući kroz svaku rupu. Nemožeš zamisliti koliko su to pametne životinje. Zbog toga ih ja obožavam ali isto tako ih zbog toga ljudi nevole jer moraš biti pametniji od njih :lol:
Neznam da li si vidio upravo sam postavio novu temu "ovčarstvo?što i kako?" tamo možemo diskutirati o isplativosti projekta i kako početi tj. što sve treba naparaviti prije nego što kupiš koze.
Spomenuo si sir, to je moja omiljena tema i o njoj ču isto otvoriti novu temu. Ukratko približavanje ulaska u EU u sirarstvu su doneseni novi propisi i više se neće moći "radit sir doma" nego će se trebati registrirati sirana.
tolko za sada
 
T

trecedoba

Guest
Re: NABAVKA KOZA

Hvala Ti na odgovorima, i svakako ču pogledati Tvoje nove teme koje si otvorio, pa ćemo nastaviti diskusiju.LP
 

vimi

Aktivni član
Tu od
9 Stu 2008
Poruka
532
Re: NABAVKA KOZA

ej nasafarma , reci mi koliko si koza imao i koje pasmine
 
N

nasafarma

Guest
Re: NABAVKA KOZA

imao sam tridesetak alpine, neke su bile mješane sa domačom kozom
 
O

Oldtimer

Guest
Ne znam kak kod Vas, ali kod mene je počelo jarenje, tj. prva dvojica (prvo pa muško) ppojavili su se na sam Badnjak za pod bor.

picture001p.jpg


picture002f.jpg


Jedna je malo išetala na svjež zrak . . . .

picture003ab.jpg


Detalji ranča - farme . . . .

picture004hy.jpg


picture005gd.jpg


picture006bf.jpg


Na kraju gazda farme dok nema nas, slobodno se kreće po staji, ne dira ni koze ni jariće, igra se sa njima, ali svkog malog jarića odmah treba donijeti njemu da ga onjuši i poliže.
Radi se o Rotweileru, starom 7 godina po imenu Rambo.

picture008v.jpg


picture009z.jpg
 
H

Hrco01

Guest
Ti si ovako iskusan, vidim da imas dosta koza...jedno pitanje kolko se treba koza prestat muzit prije jarenja???
Unaprijed hvala...
 
O

Oldtimer

Guest
Hrco01 kaže:
Ti si ovako iskusan, vidim da imas dosta koza...jedno pitanje kolko se treba koza prestat muzit prije jarenja???
Unaprijed hvala...

Ovako, budući da sam vezan sa otkupom mlijeka na "Vindiju", a ona kupi kozje mlijeko samo do 01.12. poslije toga idem na "zasušivanje koza", tako da mlijeko imam još najviše 10 - 15 dana, a i same bređe koze počnu davati puno manje.

Jarce puštam oko 01.08. tako da bi se jarile oko Nove godine jer otkup započinje obično sa 01.02. (ili kasnije, ali skoro obavezno u ponedjelljak).

Ako primjetim da koja ima još uvijek mlijeka, to se podoji ručno za mačke i psa na farmi jer milijeko ima i malo drugačiji ukus dok je koza visoko bređa.
 
H

Hrco01

Guest
Pozdrav!
Zanima me dal ima koji premiks( zamjenica za mlijeko) da se daje jaričima, i savjet koji su najbolji(sano, schauman)?
 
O

Oldtimer

Guest
Jarići stariji od 3 tjedna već poćnu jesti smjesu za jariće jer im koze same ne daju sisati jer im unište vimena sa svojim oštrim zubićima pa su prisiljeni jesti smjesu (granulat).

Budući da je smjesa za jariće dosta skuplja od "obične" smjese za koze, nakon par dana već im mješam sa smjesom za koze i opet nakon cca tjedan do dva jedu samo smjesu za koze.

Schaumana, ako se ne varam, nisam vidio kod nas, već samo sanu, a i to koristim samo kod vrlo mladih jarića koji su odbijeni samo zato da dam što više mlijeka u otkup.

Jarićima starijima od 6 tjedana dajem smjesu za koze mješano sa žitaricama koje imam (ječam, zob, pšenica, tritikal ubacim i nešto kukuruza) i to bez nekog posebnog omjera.

Nakon odbijanja od sise oko polovice jarića ne zna samo uzeti smjesu, uzmem malo u šaku i jednostavno im sipam u usta, ne puno. Brzo uče i već nakon dan - dva sami jedu.

Uz sijeno i vodu, dajem im i zobenu slamu koja služi kao stelja, ali oni je jedu ko šašavi jer unutra ima i zrnja.
 
N

nasafarma

Guest
Moja iskustva sa kozama su drugačija. Koze nisu branile sisanje jarićima, pa sam jariće odvajao. Što se tiće odbića jaradi držao sam se preporuka iz literature i stručnjaka iz savjetodavne službe. To znaći da se jarići odbijaju od mlijeka (kozjeg ili zamjenice) na više načina, a to je
1. rano odbiće, nakon 4 tjedna,jerići ga teže podnose
2.kasno odbiće, nakon 6 tjedana, jarići ga bolje podnose, manje je smrtnosti jarića
3. 60 dana, odbiće jaradi za daljnji uzgoj
Jarići sisaju majčino mlijeko minimalno dvadeset dana a anda se postepeno prelazi na zamjensko mlijeko.
Inaće postoji super brošure za kozarstvo koje se mogu besplatno skinuti sa stranica poljoprivredne savjetodavne službe
www.hzpss.hr/
 
O

Oldtimer

Guest
Ne bih ulazio u nikakvu polemiku u vezi toga.

Svaki ima svoj način rada, ali odgovorno tvrdim da nakon mjesec dana jarići sa zubima gotovo unište vimena koza i sisanje je za njih bolno i one nedaju sisati. Ne vjerujem da moji jarići imaju zube, a drugi nemaju ili da samo moji grizu vimena dok sisaju.

Što se tiče brošura i raznoraznih uputstava: pročitao sam gotovo sve što ima na internetu i po raznoraznim knjižicama koje izdaju raznorazne udruge pa i to na stranicama savjetodavne službe.

99 % tih autora je fakultetski obrazovano, ali su koze vidjeli samo na slikama.
Ni jedan od njih nije nikada imao koze i svi lupaju teorijske pretpostavke.

Na jednom predavanju jednog prof.dr. mr. i kaj ti ja znam čega pitao sam dotičnog gospodina slijedeće:

"Nemam zasijane livade, ne hranim po ni jednoj od vaših receptura, imam vrhunsku kvalitetu mlijeka i prosjek od 2,35 litara po kozi, da li mi garantirate povećanje količine i kvalitete mlijeka ako počnem raditi po vašim recepturama ???"
(Po njihovim recepturama ulazni dio bi bio skuplji za oko 25 - 30 %)

On je skočio da to nije moguće, po njihovim parametrima njihova receptura je najbolja itd itd.
Budući da su sastanku bili prisutni i predstavnici otkupljivača i savjetodavne službe, uputio sam ga na njih da si pogledaju istinitost podataka, ali je samo govorio da smo mi seljaci koji moramo njih slušati i da nam samo onda bude dobro.

Najvjerojatnije mi je negdje neka knjiga o kozarstvu promakla pa pitam da li imaš ili znaš neku knjigu koja započinje sa otprilike
"Vlasnik sam farme od 100, 200, 300 ili više koza, dajem mlieko za toga i toga otkupljivača i htio bih sa vama podijeliti iskustva . . . . . . . . ."
Mislim da takve knjige nema ili je možda i ima, ali je opisana neka farma u Tunguziji, Australiji ili Sibiru.

Mislim da mnogi neznaju, sanska koza (bijela) i alpina jarac (smeđi), dobiješ koze boje starog zlata, daju oko 20 % više mlijeka, ali ih ne prizaju selekcijske službe (imam ih ja 7 komada), ali i oni znaju da ta mješavina daje veću količinu mlijeka. Navodno da je slovenci priznaju.

Živim u Međimurju, 7 km sjevernije od Čakovca, izlaz "Čakovec" sa autoputa je 7 km južnije od Čakovca, imam papire od otkupljvača mlijeka (količinu i kvalitetu za unatrag 6 godina), ako nekoga zanima može doći i uvjeriti se !!
 

vimi

Aktivni član
Tu od
9 Stu 2008
Poruka
532
bok oltimer!
hvala ti za pp gdje si mi dosta toga opisao , malo tko bi to i rekao
evo čitam ovo tvoje i zanima me što miisliš o ovome što sam ja napravio pario sam alpinu i sanskog jarca i pomladak tj. lanjsku jaricu sam ostavio i sad se u 11 mjesecu tjerala i nadam se da će sve biti u redu i jako me zanima kava će biti na mlijeku
 
N

nasafarma

Guest
Oldtimer, pohvala za uspjehe. Slažem se da večina stručnjaka nema prakse i daih netreba strogo slušati. Smatram da treba sve proučiti i onda naći svoj način. Ja više nemam koze, al bi svejedno htjeo čuti tvoj način odbijanja jarića koji idu za daljnji uzgoj.
 

vimi

Aktivni član
Tu od
9 Stu 2008
Poruka
532
Re: NABAVKA KOZA

kupujem alpske ili sanske koze , pa ako netko ima za prodati nek se slobodno javi
 
M

malisa

Guest
Ishrana koza odmah nakon jarenja

Pozdrav svim forumasima!
Zanima me vase misljenje i iskustvo o ishrani koza nakon jarenja.Pojavljuje mi se problem da neke koze nemaju dovoljno
mlijeka za jarice.Hranim ih sijenom-djetelina i smjesom-kukuruz,zob,jecam,suncokret.Zbog toga ti jarici pokusavaju sisati
druge koze pa je u stali urnebes.Slijedeci problem je proljev kod jarica koji pocinju jesti suhu hranu.

Molio bih vase savjete u rijesavanju tih problema!!
 

vimi

Aktivni član
Tu od
9 Stu 2008
Poruka
532
kupujem stado koza ako ima netko zainteresiran za prodaju ili zna nekog da ih prodaje volio bih da mi se javi
hvala
 
Na vrh